Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 14.11.2013 - 19:47
  • Aktualizacja: 17.11.2013 - 16:44
  • Wyświetleń: 6226
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/36359-potezne-korporacje-wspolpracujace-z-nazistami/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Potężne korporacje współpracujące z nazistami

Napisane przez ufo1987 dnia 14.11.2013 - 19:47

Potężne korporacje współpracujące z nazistami



Wiele światowych koncernów, które dziś zaliczają się do rynkowych gigantów, ma za sobą kontrowersyjną przeszłość. Do najbardziej mrocznych epizodów zaliczyć należy współpracę niektórych z nich z nazistami. O kooperacji wielu firm ze zbrodniczym systemem wiadomo od dawna. Inne z historii ujrzały zaś światło dzienne całkiem niedawno. Pomimo tego, że wiele z tych przedsiębiorstw próbuje od dawna zmazać niechlubną plamę, temat ich zaangażowania w pomoc nazistom powraca wciąż jak bumerang.



"AGFA"


Niegdyś jeden z czołowych dostawców materiałów wykorzystywanych w fotografii analogowej, dziś znana firma wytwarzająca urządzenia stosowane w branży poligraficznej i medycznej. AGFA, w ramach przeprowadzonej w 1925 r. konsolidacji firm działających w branży chemicznej, stała się częścią koncernu IG Farben, który zatrudniał więźniów obozów koncentracyjnych. W samych tylko Niemczech zatrudnienie znalazło w nim ponad 100 tysięcy pracowników przymusowych.

LOGO Z PRZED II WOJNY ŚWIATOWEJ

Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika


"ALLIANZ"

Historia dzisiejszego giganta świata finansów sięga końca XIX w., za to na rządy nazistów przypada jej wybitnie niechlubna karta. Prezes zarządu Allianz, Kurt Schmitt, w latach 1933-35 był ministrem gospodarki Rzeszy. Zresztą spółka już w 1930 r. była w znakomitych kontaktach z NSDAP. Hermann Göring bywał na obiadach z szefami firmy, a Allianz w trudnych dla partii nazistowskiej czasach udzielał jej pożyczek. Kurt Schmitt m.in. zaoferował nazistom dotację 10 tys. marek na kampanię wyborczą. Oprócz posady w rządzie Hitlera był też honorowym członkiem SS, a kiedy opuścił stanowisko ministerialne, nada wspierał Himmlera (jako szef rady nadzorczej koncernu AEG) regularnymi dotacjami.
Z kolei dyrektor generalny Allianz, także związany z najbliższym otoczeniem Hitlera, odpowiadał za zablokowanie wypłaty świadczeń ubezpieczeniowych na rzecz tych Żydów, którzy ucierpieli podczas Nocy Kryształowej - należne im środki przejęło państwo. Co zaś było najbardziej haniebne: przedsiębiorstwo ubezpieczało własność i personel nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, w tym Auschwitz czy Dachau. Inspektorzy Allianz w celu oceny ryzyka ubezpieczeniowego odwiedzali te obozy - firma nie mogła więc nie wiedzieć, w jakim procederze uczestniczy. Poniżej przedstawione podobieństwo przedwojennego loga Allianz oraz godła III Rzeszy.

Dołączona grafika Dołączona grafika


BERLIN - LATA 30.

Dołączona grafika


"BAYER"


Bayer to ogromna firma farmaceutyczna słynąca z produkcji Aspiryny, jak również tak cudownym lekiem jakim jest Levitra, a w swojej historii zajmowała się nawet produkcją heroiny (która była czołowym produktem Bayeru do czasu wybuchu I Wojny Światowej). W 1925 r., dyrektor firmy Bayer, powołał do życia koncern chemiczny IG Farben. Bayer był jednym z podmiotów wchodzących w skład IG Farben. Wybuch kolejnej wojny również stał się świetną okazją do zrobienia kilku owocnych interesów. Bayer był jedną z firm odpowiedzialną za produkcję Cyklonu B. Żeby tego było mało, firma chętnie współpracowała z nazistowskimi lekarzami, słynącymi z okrutnych eksperymentów na więźniach z obozów zagłady. Korporacja finansowała i na bieżąco nadzorowała „pracę” doktora Josefa Mengele - słynnego „Anioła Śmierci” z Auschwitz.

Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika


"BMW"


Pochodzący z Bawarii koncern motoryzacyjny znajduje się dziś w czołówce producentów luksusowych samochodów. Rodzina Quandt, która jest w posiadaniu kontrolnego pakietu akcji Bayerische Motoren Werke AG (BMW) – od 1959 r. – przyznała się do współpracy z rządem III Rzeszy i wykorzystywania niewolniczej pracy ponad 50 tys. osób. Pracowali oni głównie przy produkcji amunicji, broni palnej, artyleryjskiej oraz baterii do łodzi podwodnych. BMW produkowało silniki dla Luftwaffe, a także wyposażone w doczepiany kosz motocykle
Gabriel Quandt, którego dziadek, Günther zatrudniał jeńców przyznał również do udziału w oczyszczaniu społeczeństwa z jego "niearyjskiej" części, donosi niemiecki dziennik Die Zeit.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika


"DR OETKER"

W latach 30. do NSDAP wstąpił Rudolf-August Oetker, współtwórca koncernu spożywczego Dr. Oetker. Potęgę swojej firmy zbudował współpracując z hitlerowcami. Firmę przejął w 1944 roku od swojego ojczyma, który również był nazistą - Richarda Kaselowskiego. Oetker współpracował z reżimem do końca wojny, czerpiąc z tej współpracy wymierne korzyści. Firma zaopatrywała SS w jedzenie bezpośrednio lub przez firmy od Dr.Oetker zależne. Oetker senior zatrudniał także robotników przymusowych - m.in. w należącej wówczas do koncernu fabryce maszyn do szycia Koch Adler i w fabryce chemikaliów w Budenheim.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


"FORD"


Henry Ford, twórca jednej z najsłynniejszych marek samochodów, był zagorzałym antysemitą i przyjacielem Hitlera. Jego koncern Ford Motor Company finansował w latach 20. nazistowską partię NSDAP, o czym milczano przez lata, aby nie zepsuć wizerunku marki. Henry Ford był pierwszym producentem samochodów dla klasy robotniczej i pierwszym przedsiębiorca sprzedający swoje auta na raty. Jego pomysł na masową produkcję tanich zainspirował Hitlera do stworzenia niemieckiej wersji samochodu dla ludu - Volkswagena. Ale nie tylko tym Ford zwrócił uwagę Hitlera - przede wszystkim fuhrerowi podobały się antysemickie poglądy producenta. Ford założył wydawnictwo Dearborn Publishing Company, które wydawało gazetę The Dearborn Independent, w której drukował serie swoich artykułów "Międzynarodowy Żyd - najważniejszy problem świata".Jedna trzecia wojskowych ciężarówek wyprodukowana była w fabryce Henry'ego Forda, bardzo często przez pracujących w nieludzkich warunkach więźniów. Ford został odznaczony wysokim orderem III Rzeszy – Orderem Orła Niemieckiego (fotografia poniżej).

Dołączona grafika

Dołączona grafika


"GENERAL ELECTRIC"

Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. Działająca od końca XIX wieku firma zajmuje się dziś m.in. produkcją sprzętu AGD, silników lotniczych czy sprzętu medycznego. Prężnie działa także w bankowości. W czasie II wojny światowej, koncern nabył udziały w koncernie Siemens, który wykorzystywał do pracy pracowników przymusowych. Amerykańska korporacja pojawiła się na niemieckim rynku na długo przed wojną, zdobywając znaczne udziały w koncernie elektrotechnicznym AEG oraz oświetleniowym OSRAM. GE, za pomocą mianowanych przez siebie członków zarządów, mogło wywierać znaczny wpływ na zachowania obu koncernów w ich własnym państwie.
Jednym z bardziej skandalicznych przejawów tego wpływu było dotowanie funduszu wyborczego nazistów. Od jesieni 1932 r. do wiosny roku następnego – a więc w okresie decydującym o dojściu Hitlera do absolutnej władzy – na fundusz ów przekazano ponad 2 mln marek. Kilkadziesiąt tysięcy z tej puli przypadło na firmy, w których International General Electric było współwłaścicielem. Ponadto korporacja została w 1946 r. ukarana przez amerykańskie władze. Powodem była zmowa General Electric z zakładami stalowymi Kruppa – czyli jednym z flagowych przedsiębiorstw nazistowskich Niemiec. Jaki był cel zmowy? Chodziło o reglamentację wolframu, m.in. poprzez ustawianie cen tego surowca, istotnego dla produkcji wojennej. Powojenne grzywny wymierzone w General Electric były jednak symboliczne.

Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika


"HUGO BOSS"

Firma, która w świecie mody jest dziś wyznacznikiem dobrego smaku, w czasie II wojny światowej wykorzystywała pracowników przymusowych do szycia mundurów dla nazistów. Hugo Boss, który był założycielem słynnego przedsiębiorstwa, należał do zaangażowanych nazistów, a jego działalność na rzecz systemu totalitarnego nie była podyktowana wyłącznie chęcią osiągnięcia zysków, ale także wiarą w słuszność tej doktryny. Hugo Boss dostarczał partii nazistowskiej tego na czym znał się najlepiej: odzieży. SS, SA, Hitlerjugend - pierwowzory uniformów dla tych organizacji wyszły właśnie od Bossa. Przed dojściem nazistów do władzy projektant zarabiał ponad 30 tys. marek rocznie, w pierwszym roku wojny niemiecko-sowieckiej jego dochody były ponad stukrotnie wyższe (3,3 mln marek). Jeszcze na początku 1945 r. fabryka Bossa szyła dla nazistów zamawiane mundury.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika


"IBM"

Jeden z najstarszych koncernów informatycznych. Obecnie firma oferuje rozwiązania w oparciu o usługi doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt. Sprzęt dostarczany był nazistom przez niemiecką filię firmy IBM, znaną jako Dehomag. Wśród towarów dostarczanych przez niemiecki oddział IBM, znajdowały się maszyny liczące i karty perforowane, które były wykorzystane przez Niemców podczas przygotowań do ataku na Polskę. Maszyny sortujące zainstalowane były we wszystkich obozach koncentracyjnych. Umożliwiały kontrolę transportów kolejowych i ogólnie ułatwiały prowadzenie operacji odszukania, przemieszczenia i wymordowania milionów ludzi w całej okupowanej Europie.
Edwin Black, autor książki IBM i Holocaust, który kilka lat poświęcił na badania działalności firmy Dehomag, stwierdził, że Holocaust dokonałby się z firmą IBM albo bez niej, ale Holocaust, jaki znamy, zagłada ludzi na wielką skalę, to Holocaust technologii IBM. To ona umożliwiła nazistom osiągnięcie wielkiego wymiaru, szybkości i skuteczności… Nie ulega wątpliwości, że do maja 1939 r. zarejestrowano, zbadano, ponumerowano i odpowiednio zaklasyfikowano niemal każdego praktykującego Żyda.

Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika


"KODAK"

Kodak chętnie korzystał z darmowej siły roboczej w postaci więźniów z obozów koncentracyjnych. Wiele oddziałów tej firmy w mniejszym lub większym stopniu współpracowało z nazistami. Wilhem Keppler, który był osobistym doradcą ekonomicznym Hitlera, często nazywany był „Człowiekiem Kodaka”, ze względu na swoje silne powiązania z korporacją. Gdy Führer doszedł do władzy, Keppler spowodował, że z fabryk tej firmy momentalnie zwolniono wszystkich Żydów. Żeby tego było mało, producent sprzętu fotograficznego zwiększył swoje profity uzupełniając swą ofertę o produkowane dla niemieckiej armii detonatory.

Dołączona grafika


"SIEMENS"


Gigant branży telekomunikacyjnej, energetycznej i elektrotechnicznej. Siemens AG zajmował istotną rolę w nazistowskim systemie państwowych monopoli stworzonych na potrzeby gospodarki wojennej Niemiec. W czasie II wojny światowej większość produkcji koncernu była kierowana na potrzeby armii. W drugiej połowie lat 30. Siemens zatrudniał prawie 200 tys. ludzi, a wskaźniki te miały podczas wojny jeszcze wzrosnąć. Siemens ochoczo korzystał z niewolniczej siły roboczej, m.in. w obozie w Bobrku (podobóz Auschwitz). Więźniowie wytwarzali tam głównie przełączniki elektryczne do niemieckich samolotów i okrętów podwodnych. Z kolei w podobozach skupionych wokół Ravensbrück więźniarki pracowały nad częściami elektrycznymi do pocisków V-1 i V-2. Rozwiązania proponowane przez Siemensa okazały się też pomocne przy budowie komór gazowych i krematoriów do spalania ofiar nazistowskiej eksterminacji.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika


"VOLKSWAGEN"

W 1934 roku Ferdinand Porsche, niemiecki inżynier i właściciel firmy Porsche, spotkał się z Adolfem Hitlerem, aby omówić sprawę stworzenia „auta dla ludu” - niewielkiego, ekonomicznego samochodu dla obywateli III Rzeszy. Podobno Führer miał rzec: „Zbuduj pojazd o opływowym kształcie, przypominającym żuka (ang. beetle)”. Samochodami tymi jeździli początkowo nazistowscy dygnitarze, ale wkrótce sympatyczne autko stało się popularne także wśród zamożnych mieszkańców Niemiec. Oczywiście i w tej firmie (podobnie jak i w BMW zresztą) harowali więźniowie wojenni - podobno Ferdinand Porsche miał ciągły kontakt z samym Heinrichem Himmlerem, który ułatwiał mu dostawy kolejnych sił roboczych z Auschwitz. Firma Porsche projektowała też ciężkie maszyny wojenne (m.in. czołgi Tygrys czy bombowce Junkers 88), a także miała swój udział w produkcji rakiet V-1. Pod koniec wojny blisko 80 proc. robotników Volkswagena stanowili więźniowie!

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika



Oczywiście to nie wszystkie firmy, które współpracując z nazistami bogacił się i pięły w górę wykorzystując niewoolniczą pracę osadzonych w obozach. Wręcz przeciwnie, to tylko wierzchołek góry lodowej i najbardziej znane firmy. Poniżej pełna lista:

Agfa AG
Asea Brown Boveri AG
Babcock
Bahlsen KG
BASF AG
Bayer AG
Beiersdorf AG
Bentler AG
Bischof und Klein GmbH & Co.
Blohm + Voss GmbH
Braunschweigische Kohlen- Bergwerke AG
Buderus AG
Continental AG
Daimler – Benz AG
Degussa AG
Deutsche Babcock
Deutsche Bahn AG
Deutsche Lufthansa AG
Deutsche Post AG
Deutsche Shell AG
DHS – Dillinger Hutte Saarstahl AG
Didier-Werke AG
Dyckerhoff & Widmann AG
Dynamit Nobel AG
FAG Kugelfischer Georg Schufer AG
Ford Werke AG
Friedr. Krupp AG Hoesch-Krupp
G. M. PFAFF AG
Gerresheimer Glas-AG
Grosskraftwerk Mannheim AG
Gummiwerke Filda GmbH
Hamburger Gaswerke GmbH
Hamburger Wasserwerke GmbH
Harpen AG
Henkel KgaA
Haraeus Holding GmbH
Herberts GmbH
Hochtief AG
Hoechest AG
Hoesch Bandstahl AG
Howaldtswerke – Deutsche – Werft AG
Hols AG
Hugo Boss
IG Farben
Isar – Amperwerke AG
Jagenberg AG
John Vaillant GmbH & Co.
Kali – Chemie AG
Klockner – Werke AG
Knoll AG
Lemmerz Holding GmbH
Lufthansa
MAN AG
Mannesmann AG
Merck KgaA
Miele & Cie GmbH & Co.
Opel
Otto Fuchs Metallwerke
Philipp Holzmann AG
PREUSSAG AG
Puma i Adidas - bracia Dassler należeli do NSDAP
Raab Karcher AG
Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH
Rheinmetall AG
Bosch AG
Ruhrgas AG
RWE AG
RWK Kalk AG
Schmalbach – Lubeca AG
Siegwerk Druckfarben GmbH & Co. KG
Siemens AG
SKW Trostberg AG
Solvay Deutschland GmbH
Stadtwerke Dusseldorf AG
Stinnes AG
Thyssen AG
Volkswagen AG
Vorwerk & Co.
Westfalia Separator AG
Wieland – Werke AG
Wintershall AG

Warto wspomnieć również pewną ciekawostkę na temat słynnego napoju jakim stała się Fanta. W przypadku tego produktu trudno mówić o ewidentnym popieraniu władzy III Rzeszy, aczkolwiek geneza powstania Fanty związana jest z nazistowskim embargiem na import amerykańskich produktów. Nie mogąc sprowadzać z USA zagęszczonego syropu Coca Coli, Max Keith - ówczesny dyrektor niemieckiego oddziału firmy, postanowił wykorzystać produkty łatwo dostępne na rodzimym rynku. Pomocna okazała się serwatka i pomarańczowy przecier. Podczas burzy mózgów, mającej na celu nadanie nazwy nowemu produktowi, Keith namawiał swoich pracowników do wytężenia umysłów, mówiąc „Fantasie!”. Fanta to oczywiście skrót od tego słowa.
  • 0