Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 15.10.2013 - 11:30
  • Aktualizacja: 16.10.2013 - 19:33
  • Wyświetleń: 6047
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/1146-ludzie-giganci-czy-bogowie/page__view__findpost__p__567536

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Dolmeny

Napisane przez .?. dnia 15.10.2013 - 11:30


Dolmeny


Dolmeny zostały przez historyków zakwalifikowane jako prymitywne grobowce. W rzeczywistości są to megalityczne budowle utworzone z kilku potężnych kamieni wbitych w ziemię i jednego płaskiego, mającego pełnić funkcję dachu. W prawdzie przyjęło się traktować owe budowle jako miejsca pochówku zmarłych władców plemiennych, jednakże rzadkością jest odnajdywanie świadectwa pochówku w pobliżu dolmenów. Mamy więc jedynie do czynienia z jedną z teorii, której nie jesteśmy jeszcze w stanie udowodnić. Większość spośród tych budowli - które pamiętają europejski neolit - ma raczej charakter prymitywny, bowiem często obiekty te niewiele różnią się od gruzowiska kamieni. Jednakże, większość nie oznacza wszystkie. Czym były te wielkie kamienne skupiska i w jakim celu je budowano? Nie wiem, ale pytań i wątpliwości mam niemało.

Idąc za wikipedią dowiadujemy się, iż dolmeny wypływają z kulturowego światka ówczesnej Europy, jednakże tego typu obiekty odnajdywano również w Afryce czy w Azji. Zabawny wydaje mi się stosunek władz w państwach byłego bloku komunistycznego, które traktują wiedzę o tych kompleksach na równi z tajemnicą państwową. Nie udało mi się znaleźć informacji o podobnych obiektach na terenie Rosji czy też Chin. Przypuszczam również, że w wielu krajach Europy środkowej ze względu na biedę i mało rzetelne podejście do tego tematu prac odkrywkowych się nie prowadzi.. Trudno określić za pomocą jakich narzędzi ustawiono i przycięto te kamienie. Ich monolityczność potęguje jedynie odczucie niedowierzania. W jaki sposób jedno plemię - zbitka ludzi ledwie posługujących się dzidami i prymitywnymi łukami - była w stanie dokonać czegoś takiego? Przy pomocy jakiej techniki wycinali tak wielkie kamienie i jak długo je ustawiali? Ilu ludzi pracowało przy takim przedsięwzięciu i czy w rzeczywistości pochówek głowy plemienia był tego warty?

Można mówić, iż są to grobowce... aczkolwiek, trudno udowodnić aby te kompleksy były czymkolwiek. Z pewnością możemy odhaczyć ich wymiar sakralny - są zbyt małe i zbyt prymitywne, w kompleksach brakuje miejsca przeznaczonego dla bogów. Trudno też doszukiwać się w nich budynków mieszkalnych - zbyt mała powierzchnia, brak "okien" oraz otworu odprowadzającego dym - albo pomieszczeń gospodarczych - brak uchwytów do przymocowania zwierząt oraz brak możliwości zapobiegania szkodnikom.

Przeanalizujmy kilka lepszych przykładów:

Menga


Dolmen z Menga (Hiszpania) datowany jest na III tysiąclecie przed naszą erą i bywa nazywany również tumulusem. Szacuję się, że jest największym tego typu obiektem w Europie. Pomimo to wciąż wydaję się jedynie pozorną budowlą, posiadającą 25 metrów długości, 5 metrów szerokości i 4 metry wysokości. Jednakże, "pozorność" znika kiedy napotykamy informację o tym z ilu monolitycznych kamieni został wykonany. Kompleks zbudowano bowiem z trzydziestu dwóch monolitów, z których najcięższe ważą nawet po 180 ton. Badania kompleksu pozwoliły ustalić, że składa się on z dwóch części - komory grobowej i korytarza prowadzącego w kierunku miasta. Ponadto dzięki pracom prowadzonym w połowie XIX wieku ustalono, schemat budowy, polegający na osypywaniu kompleksu piaskiem - dzięki czemu w większym stopniu przypominał on kurhan. W komorze grobowej archeolodzy odnaleźli ponad kilkaset ludzkich szkieletów.

Dołączona grafika

Wejście


Dołączona grafika

Plan kompleksu


Dołączona grafika

Wnętrze


Viera


Dolmen ten znajduje się zaledwie 70km od dolmenu w Menga i jest jednym z największych jednokomorowych dolmenów w Europie. Został odkryty pomiędzy rokiem 1903 a 1905 przez braci Viera i datowany jest na ponad cztery tysiące lat przed naszą erą.Podobnie jak dolmen w Menga został wykonany przy pomocy techniki ortostatycznej ( kamienne ściany pochylają się do środka) i osypany z zewnątrz. Składa się z długiego - liczącego dwadzieścia osiem metrów długości -korytarza, który tworzy 28 megalitycznych kamieni i małego pomieszczenia grobowego( wygospodarowanego z końca korytarza) w którym znaleziono pozostałości ceramiczne. Wymiary komnaty grobowej i korytarza różnią się. Sama komnata jest bryłą o wymiarach 2x2 metra u podstawy i wysokości 1,8. W odróżnieniu od szerokiego na 185 centymetrów korytarza, którego wysokość waha się od 130 do 160 cm. Skierowany jest - jak wszystkie dolmeny iberyjskie - pod kątem 90 stopni na wschód, w ten sposób w dniu przesilenia letniego światło słoneczne oświetla wnętrze kompleksu. Zadziwiająca jest dokładność, z jaką kamienie do siebie przylegają . Znajdują się bowiem tak blisko siebie, iż trudno doszukać się wnęk pomiędzy nimi.

Dołączona grafika

Wejście


Dołączona grafika

Plan obiektu


Dołączona grafika

Wnętrze


Dołączona grafika

Widok z wnętrza kompleksu w dniu przesilenia letniego.


Gallardet


Kolejny dolmen znajduje się we Francji i bywa również znany pod nazwą "Pouget Dolmen" ze względu na bliskie sąsiedztwo miasteczka Pouget, znajdującego się w prowincji Languedoc. Jest to duża mogiła, składająca się z alei o długości dwunastu metrów, komory głównej o wymiarach - 6 metrów długości na 4 metry wysokości oraz mniejszego zewnętrznego pomieszczenia o wymiarach - 1,2 metra szerokości na 1,6 wysokości. W przeciwieństwie do dolmenów w Hiszpanii wykonany jest z wielu małych kamieni i posiada komorę znajdującą się poza kurhanem.

Dołączona grafika

Wejście



Dołączona grafika

Wnętrze


Ishibutai


To cieszący się największą popularnością grobowiec, znajdujący się w prowincji Asuka w Japonii. Składa się z równo do siebie dopasowanych kamieni i jest grobowcem jednokomorowym. Zaskakujące jak pomimo różnicy wielu tysięcy kilometrów widoczne są te same cechy budowy. Wejście jest łudząco podobno do obiektu z Viera, jedynie ściany wewnątrz kompleksu nie pochylają się do środka.

Dołączona grafika

Widok z boku


Dołączona grafika

Wejście


Dołączona grafika

Wnętrze


Poniższe dolmeny pozbawione są jakichkolwiek informacji, które informowały by nas o czymś więcej niż fakt, iż kompleksy są dolmenami. Zamieszczam je jednak, ponieważ wydaje mi się nieprawdopodobne z jaką precyzją zostały wykonane, przy pomocy jakich narzędzi...

Dołączona grafika
Neksis


Dołączona grafika
Djubga


Dołączona grafika
Poulnabrone


Dołączona grafika
Cornouailles


Dołączona grafika
Barnenez


Dołączona grafika
Dolmen w Irlandii


Korzystałem z:
- wikipedia
- http://www.dinosoria...lmen_menhir.htm
- http://www.megalithic.co.uk
- http://uleszka.uprowadzenia.cba.pl

Zdjęcia
- http://www.dinosoria...lmen_menhir.htm
- google
- http://uleszka.uprowadzenia.cba.pl


Artykuł znajduje się także - TUTAJ
  • 0