Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 01.10.2012 - 11:44
  • Wyświetleń: 10717
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/23621-25-faktow-o-nasa/page__view__findpost__p__384288

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

25 faktów o NASA

Napisane przez Serail dnia 01.10.2012 - 11:44
Wszyscy wiemy, czym jest NASA i w jakim celu została powołana, jednak czy równie znane są dokonania, których na przestrzeni lat, w ciągu ponad 5 dekad istnienia dokonała ów organizacja? Zapraszam do przeglądu 25 faktów o NASA.

Dołączona grafika


1) NASA została założona 29 lipca 1958 roku przez urząd zajmujący się amerykańską aeronautyką i przestrzenią kosmiczną (National Aeronautics and Space Act)
2) W roku 2009 budżet tej organizacji wynosił 17,6 miliarda dolarów.
3) Zgodnie z mottem przewodnim - „z korzyścią dla wszystkich” – NASA miała wpływ na rozpoczęciu wyścigu w przestrzeń, mobilizując Sowietów do uruchomienia programu, mającego na celu stworzenie pierwszej stworzonej przez człowieka satelity . W jego wyniku zapoczątkowano inicjatywę Sputnik 1 z 4 października 1957 roku.
4) Program Apollo, którego przeznaczeniem były loty w kosmos w latach 1961-1975 był zaprojektowany w sposób, by astronauci mogli wylądować na Księżycu, po czym umożliwić im bezpieczny powrót na Ziemię. Katastrofa Apollo 1, podczas której zginęli wszyscy pasażerowie znajdujący się na pokładzie powstała w wyniku pożaru, rozpętanego w module dowodzenia w trakcie symulacji eksperymentalnych. Apollo 11, projekt z 11 lipca 1969 roku, doprowadził do postawienia stóp pierwszych ludzi na Księżycu, szczęśliwcami tymi byli Neil Armstrong oraz Buzz Aldrin.
5) 6 misji Apollo, wysłanych na naturalną okołoziemską satelitę – Księżyc, przywiozło z powrotem na Ziemię około 400 kilogramów fragmentów podłoża ów ciała niebieskiego, które następnie wykorzystano do różnych eksperymentów, w tym dotyczących meteroidów, przepływu ciepła, sejsmiki, powstania Księżyca, mechaniki gruntów, pól magnetycznych i eksperymentów dotyczących wiatrów słonecznych.
6) Skylab było pierwsza stacją kosmiczną, którą Stany Zjednoczone wystrzeliły na orbitę. Od roku 1973-1979 ta ważąca 75 ton stacja znajdowała się na orbicie okołoziemskiej. Doświadczenie to miało na celu poznania anomalii grawitacyjnych w innych układach słonecznych, jednak NASA musiało je skrócić ze względu na brak funduszy i zainteresowania. Skylab zostało odwiedzone przez załogi astronautów trzykrotnie, na przełomie lat 1973 i 1974.
7) Projekt Apollo-Sojuz był pierwszym wspólnym amerykańsko-radzieckim programem kosmicznym. Miał miejsce w lipcu 1975.
8) Głównym punktem badań w NASA w późnych latach 70’ i 80’ był projekt wahadłowca.
9) USA i Rosja są dwoma strategicznymi partnerami w największym projekcie stacji kosmicznej, jaką kiedykolwiek zbudowano – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Dużą trudność sprawiło NASA zdobycie funduszy na finansowanie tej inicjatywy, gdyż pochłonęła ona ponad 100 miliardów dolarów.
10) Lata 90’ były ciężkim okresem dla całej NASA z powodu kurczących się z roku na rok funduszy, ze względu na cięcie kosztów w Waszyngtonie. Dziewiąty dyrektor organizacji, Daniel Goldin w odpowiedzi na to zapoczątkował akcję „szybciej, lepiej, taniej”, która umożliwiła dalsze eksperymenty kosmiczne, nawet z ograniczonym budżetem.
11) Do grudnia 2006 roku odnotowano 116 udanych projektów NASA.
12) Aktualna polityka Stanów Zjednoczonych na płaszczyźnie kolonizacji kosmosu brzmi:
„Realizować niedrogie i trwałe programy dotyczące projektów załogowych i bezzałogowych pojazdów do badania przestrzeni kosmicznej. Opracować, zdobyć i wykorzystać cywilne systemy kosmiczne do badań, by dowiedzieć się więcej o Ziemi, Układzie Słonecznym i Wszechświecie.”
13) NASA jest obecnie w trakcie przeprowadzania szczegółowych badań dotyczących Marsa, Saturna, Ziemi i Słońca.
14) Jeden ze statków kosmicznych NASA jest aktualnie w drodze na Merkury i Pluton.
15) Trasa lotów kosmicznych NASA obejmuje połowę naszego Układu Słonecznego, uwzględniając loty na Jowisza, które obecnie znajdują się w fazie planowania.
16) W 2011 roku lepsza i większa sonda kosmiczna (Mars Science Laboratory) będzie gotowa do wystrzelenia w przestrzeń.
17) Misja pod kryptonimem Nowe Horyzonty dotycząca badania Plutona rozpoczęła się w 2006 roku, na miejsce dotrze w 2015. Sonda znalazła się w strefie grawitacyjnej Plutona w lutym 2007 roku, kiedy zaczęto badać środkowe księżyce tej planety.
18) Planowany obecnie pojazd kosmiczny MAVEN ma być w przyszłości wykorzystany w projekcie badającym atmosferę Marsa.
19) Wizja eksploracji kosmosu w mniemaniu polityki USA ogłoszonej 14 stycznia 2004 przez Georga Busha jest następująca: w 2018 roku przedstawiciele NASA powrócą na Księżyc, by utworzyć tam placówki, które w przyszłości mogą być bardzo pomocne przy realizacji innych misji badawczych kosmosu.
20) W 2010 roku technologia wahadłowca ma odejść w niepamięć, przechodząc na zasłużoną emeryturę, będąc jednoczesnie zastąpiony przez Oriona, najpóźniej do 2015 roku, który jest w stanie zarówno dokować w międzynarodowej stacji kosmicznej ISS, jak i opuścić orbitę okołoziemską.
21) 28 września 2007 roku dyrektor NASA, Michael D. Griffin ogłosił, że są w stanie wysłać człowieka na Marsa do roku 2037 oraz powtórzyć ten wyczyn w 2057, by uczcić dwudziestą rocznicę postawienia pierwszego kroku na Czerwonej Planecie.
22) 4 grudnia 2006 roku NASA ogłosiła, że w planach mieli zbudowanie stałej bazy na Księżycu.
23) Główna siedziba organizacji znajduje się w stolicy USA – Waszyngtonie.
24) Dyrektor NASA jest jednym z najwyższych rangą urzędników w kraju i doradza prezydentowi Stanów Zjednoczonych w kwestiach nauki o przestrzeni kosmicznej.
25) Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej planuje rozpocząć misje mające na celu zbadanie tego, co znajduje się poza naszym układem słonecznym, za ogromnym pasem asteroid.

Tłumaczenie dla serwisu paranormalne.pl - Serail
Artykuł pochodzi z: Paranormal Knowledge
  • 0

stat4u