Skocz do zawartości
Rozdanie Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 24. lutego, początek gali o godz. 20:00. Obecność obowiązkowa!


Informacje o artykule

  • Dodany: 19.08.2012 - 18:23
  • Aktualizacja: 08.10.2012 - 20:47
  • Wyświetleń: 4256
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wiekszosc-ksiezy-chce-zniesienia-celibatu,86373.html

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Miłość do Boga versus miłość do kobiety - czy tak powinno być?

Napisane przez exio dnia 19.08.2012 - 18:23
Czy w czasach gdy postęp technologiczny, ekonomiczny i ciągle podnoszące się standardy życia jednostki można pozwolić sobie na życie bez seksu czyli na życie w celibacie? Okazuje się, że nie bardzo. Jak pokazują ostatnie badania blisko 70% potencjalnych księży rezygnuje z posługi kapłańskiej bo nie mogą poradzić sobie z brakiem swojej drugiej połówki, a większość księży deklaruje, że chciałaby mieć swoją rodzinę.

Dołączona grafika

Księża chcą mieć rodziny

Pierwsze wzmianki na temat celibatu pochodzą z 300 r. n. e. gdzie zalecano kapłanom wstrzemięźliwość seksualną. Nie było wtedy jeszcze nakazów przestrzegania celibatu a jedynie pewne sugestie i księża po święceniach kapłańskich mogli brać ślub. W późniejszych latach wyższym stopniem kapłanom czyli biskupom nie wolno było już brać ślubów i wiązać się z kobietami a jedynie zwykłym księżom. Obowiązkowy celibat wprowadzono na synodzie w 1074 roku a było to za czasów papieża Grzegorza VII. Impulsem do tego były względy finansowe. Dzięki wniesieniu celibatu kościół dziedziczył w spadku cały majątek księży po ich śmierci, a nie ich rodziny. Celibat w takim stanie istnieje aż do dzisiaj.

Księża muszą wybierać pomiędzy miłością do Boga a miłością do kobiety ale czy tak nakazuję Biblia oraz czy tak powinno oddawać się posłudze Bogu czy jest to jedynie wymysł ludzi? W Piśmie Świętym nie ma zbyt dużo fragmentów na temat tego czy księża powinni żyć we wstrzemięźliwości seksualnej a wręcz przeciwnie. W Biblii czytamy:

Kto o biskupstwo się ubiega, pięknej pracy pragnie. Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony... który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości.Z którego jasno wynika, że duchowny, który chce służyć Bogu wręcz powinien mieć żonę i dzieci. Trzeba jeszcze dodać, że wszyscy apostołowie Jezusa mieli żony (oprócz Pawła).

Możemy tak godzinami wymieniać fragmenty z Biblii, które świadczą o tym, że celibat to jedynie wymysł kościoła by zaspokoić swoje potrzeby finansowe. Największą moją uwagę jednak przykuł fakt, iż jeszcze przed wniesieniem celibatu nawet papieże byli żonaci, a dzieci tych papieży też zostawały papieżami. Na przykład papież Sylwiusz, który sprawował pontyfikat w latach 536-537 był synem papieża Hormizdasa, który sprawował funkcje papieską w latach 514-523. Kolejny to papież Jan XI (pontyfikat w latach 931-935), który był synem Sergiusza III.

Według wielu przesłanek a między innymi za sprawą wciąż rosnącej pedofilii wśród księży oraz tym, że młodzi księża odchodzą od kapłaństwa ze względu na niedotrzymywanie wstrzemięźliwości seksualnej mówi się nieoficjalnie, że Watykan planuje znieść celibat w przeciągu następnych 50 lat. Wydaje się być to dobrym posunięciem kościoła, który przyniesie mu większą liczbę duchownych oraz polepszy standard ich życia (pomijając małe ubytki finansowe płynące z przestrzegania celibatu).


Opracowanie: exio

Źródła: 1 2 3 4
  • 0

stat4u