Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 10.08.2011 - 19:30
  • Aktualizacja: 07.09.2011 - 20:09
  • Wyświetleń: 3106
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/4525-narzedzia-sceptycznego-myslenia/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
2 Ocen

Narzędzia sceptycznego myślenia

Napisane przez Mariush dnia 10.08.2011 - 19:30
Komentuj na forum

Ponieważ na tym forum sceptycyzm nie ma dobrej reputacji, postanowiłem przybliżyć jego podstawowe narzędzia, tym bardziej, że większość osób odwiedzających to miejsce ma o nim bardzo mgliste i często, co gorsza, wypaczone pojęcie. Jednocześnie zachęcam wszystkich do dyskusji. Mam nadzieję, że będzie ona owocna.

Myślenie sceptyczne polega na umiejętności stworzenia i zrozumienia rozsądnych argumentów, a także, co szczególnie ważne, rozpoznaniu argumentów chybionych i fałszywych. Kwestia nie polega na tym, czy wniosek wynikający z ciągu myślenia nam się podoba, ale na tym, czy wniosek jest rzeczywistym produktem danej teorii lub wynikiem punktu wyjściowego – inaczej mówiąc, czy ta teoria jest prawdziwa.

Oto jego narzędzia:

1. Trzeba szukać niezależnego potwierdzenia faktów.

2. Należy zachęcać do intensywnej dyskusji nad dowodami wszystkie osoby znające zagadnienie, reprezentujące różne punkty widzenia.

3. To, że argumenty pochodzą od autorytetów, ma niewielkie znaczenie – wielkie autorytety popełniały błędy w przeszłości. Będą popełniać je w przyszłości. Prawdopodobnie lepiej jest mówić, że w nauce nie istnieją autorytety; istnieją co najwyżej specjaliści.

4. Należy rozważyć więcej niż jedna hipotezę. Jeśli coś ma zostać wyjaśnione, należy myśleć o wszelkich hipotezach, które mogłyby stanowić rozwiązanie danego problemu. Następnie należy pomyśleć o doświadczeniach i testach, w których systematycznie można by zaprzeczyć każdej z podanych hipotez. To, co pozostanie, czyli hipoteza, która oprze się zaprzeczeniu w tym procesie darwinowskiej selekcji spośród „wielu hipotez roboczych”, ma o wiele większą szansę być odpowiedzią właściwą niż teoria oparta na pierwszej myśli, która Ci się bardzo spodobała.

5. Próbuj nie przywiązywać się do danej hipotezy tylko dlatego, że sam jesteś jej twórcą. To jedynie przystanek w drodze do wiedzy. Zadaj sobie pytanie, dlaczego dana hipoteza Ci się podoba. Porównaj ją uczciwie z innymi, alternatywnymi wyjaśnieniami. Rozważ, czy możesz znaleźć powody, aby ją odrzucić. Jeśli Ty tego nie zrobisz, inni się tym zajmą.

6. Przedstaw problem za pomocą liczb. Jeśli cokolwiek, co wyjaśniasz można w jakiś sposób zmierzyć i połączyć z jakąś wielkością liczbową, to bardzo ułatwi to wybór jednej spośród rywalizujących hipotez. To, co jest niejasne i ma charakter jakościowy (nie da się opisać za pomocą liczb), jest możliwe do wyjaśnienia na wiele różnych sposobów. Oczywiście istnieją prawdy, których należy poszukiwać, związane z zagadnieniami „jakościowymi”, które trzeba zbadać, ale znalezienie ich to prawdziwe wyzwanie.

7. Jeśli istnieje łańcuch argumentów, to prawdziwy musi być każdy z jego elementów (w tym początkowa przesłanka), a nie tylko większość z nich.


Opracowanie: mariush
na podstawie: C. Sagan „Świat nawiedzany przez demony”
  • 0

stat4u