Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Zjawa | Duch] Jaka jest różnica?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

MortisGrim.
  • Postów: 62
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam :)
Chciałem zapytać jaka jest różnica między zjawą a duchem...? Kto zajmuje się identyfikacją i kto je sklasyfikował?
Pozdrawiam
  • 0

#2

Picu.
  • Postów: 91
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

DUCH - To istota inteligentna, żyjąca po śmierci fizycznej człowieka, bytująca w świecie pozamaterialnym. Zgodnie z tą doktryną duchy żyją w świecie niewidzialnym, znajdującym się poza czasoprzestrzenią świata materialnego; w innym wymiarze bytowania są wszędzie, przesyłają komunikaty za pośrednictwem mediów lub bezpośrednio. Według tej koncepcji duch i dusza są synonimami. Duchy mogą manifestować się przez osobę żyjącą (Medium), zmieniając jej wygląd (transfiguracja) i wagę dzięki mieszaniu fluidów, lub przemawiając i wykonując inne czynności za pośrednictwem medium. Duchy mogą komunikować się w sposób widzialny poprzez: dźwięki, dotyk, hałas, zapach, poruszanie przedmiotów, pismo, rysunek, muzykę itp.


ZJAWA - często widzialny, choć mało aktywny paranormalny obiekt przybierający różne kształty, rozmiary itp...
Zjawa nie jest ''pozostałością'' po człowieku, choć często przybiera postać upodabniającą do sylwetki ludzkiej.


;)
  • 0

#3

L&M.
  • Postów: 195
  • Tematów: 20
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czym są duchy? Jeśli brać pod uwagę ich formę, uważane są zwykle za niematerialne istoty, pośredniczące pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Często animizowane (w starożytności), uosabiały siły i zjawiska przyrodnicze, a również lasy, pola, rzeki itp. W chrześcijaństwie, judaizmie i islamie dokonał się pewien podział, mianowicie wyróżniono duchy dobre (“czyste”) i złe ( “nieczyste”, diabły, demony). Z innych religii znamy pojęcia duchów opiekuńczych oraz duchów zwodniczych. Jeśli zawężylibyśmy krąg rozważań, określenie duch moglibyśmy przyporządkować duszom ludzi zmarłych, pozostających w zaświatach, ale i tych, które powracają w różnych celach na pewien czas na ziemię(najczęściej jednak to właśnie o nich współcześnie mówi się duchy, bądź zjawy, zapominając o reszcie). Co jednak powiedzielibyście na to, że niektóre z duchów to zapisy, powtarzalne, tak jak film z taśmy wideo? Założono, iż duchy mogą być charakterystycznym zapisem – zależnym od warunków, środowiskowych, czy też innych, które trzeba spełnić, aby zjawa mogła się ukazać. Warunki te pokrywać muszą się z tymi, jakie zaistniały w czasie tworzenia zapisu – w przeciwnym wypadku wizualizacja nie nastąpi. Zapis taki tworzy się najczęściej jeszcze podczas życia danej osoby (naszej zjawy), np. jeden z duchów - kobieta(nie potrafię go dokładnie określić)biegnie dziedzińcem po dokonaniu się zbrodni, jest wieczór – aby w przyszłości mogła się ukazać także musi być wieczór, lato – jeśli to była ta pora roku, deszcz, mgła, itp... Dlatego niektóre zjawy mogą być dostrzeżone w określonych porach dnia czy roku, wtedy następuje “odtworzenie taśmy”. Inną ciekawą rzeczą jest fakt, iż jeśli w miejscu ukazywania się zjawy coś ulegnie zmianie, np. podłoga zostanie podwyższona dajmy na to o 10 cm, duch będzie sprawiał wrażenie, iż nie ma stóp – będą one pod powierzchnią podłogi; jeśli będzie to drewniany schowek – duch przez niego przebiegnie – znikając nam na chwilę z oczu i ponownie się pojawiając. To by było na tyle – niestety krótko, ale pamiętajcie, jeśli kiedys zobaczycie jakąś zjawę może nie warto się bać ? Może właśnie oglądacie fragment “nagranego” bardzo dawno temu filmu? - http://ufoarea.ovh.o...m sa duchy.html
  • 0

#4

Shapiro.
  • Postów: 83
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ZJAWA - często widzialny, choć mało aktywny paranormalny obiekt przybierający różne kształty, rozmiary itp...
Zjawa nie jest ''pozostałością'' po człowieku, choć często przybiera postać upodabniającą do sylwetki ludzkiej.
;)


Skoro nie po człowieku to po czym/kim ?
  • 0

#5

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niema co sie sugerowac na słownikowych tlumaczeniach , kazdy opisuje / określa to inaczej ... duch i zjawa to praktycznie to samo tylko inaczej okreslane
  • 0

#6

Radar.
  • Postów: 89
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zjawa się zjawia a duch nie
  • 0

#7

Wiciu.
  • Postów: 255
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Radar no nie powiem ciekawa teoria :D tylko muszę niestety ją obalić... z tego co wiem duchy też się zjawiają i znikają :P
  • 0

#8

Radar.
  • Postów: 89
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

opracowałem inną

zjawa = duch + zjawianie_się

więc

duch + zjawianie_się = i_tak_duch

bo

duch*(się_zjawia)

z tego wynika że

zjawa = duch
  • 0

#9

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie kombinujcie już tak....

Zjawa jest od razu nastawiona na wpływanie negatywnie na otoczenie. Duch nie straszy ludzi z premedytacją, czasem nie wie że nie żyje.
  • 0



#10

xyz.
  • Postów: 84
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zjawa się zjawia, a duch się dusi ;]
  • 0

#11

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeszcze jedna taka bezsensowna nic nie wnosząca odpowiedź i zamknę temat.

Edit by Macha
Tematu nie zamkniemy, ale każdą bezsensowną odpowiedź będziemy karali warnem.

  • 0

#12

MortisGrim.
  • Postów: 62
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli mam rozumieć, że duch i zjawa parametrami wizualnymi się niczym nie różnią tylko charakterem, tak? Duch jako widmo duszy człowieka, błąkającego się po ziemi zaś zjawa, zły duch, który został na ziemi i ukazuje się po to aby straszyć ludzi?

A kto sklasyfikował te rodzaje duchów?
  • 0

#13

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie wiem kto klasyfikował. Zjawa może przyjmować różne kształty i zazwyczaj tak robi, pojawia się przed tobą jako ty, czy różni członkowie twojej rodziny (ja i moja siostra tak mieliśmy).
  • 0



#14

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem kto klasyfikował. Zjawa może przyjmować różne kształty i zazwyczaj tak robi, pojawia się przed tobą jako ty, czy różni członkowie twojej rodziny (ja i moja siostra tak mieliśmy).


Zapytam ją. ;) Bo twoje teorie to często nie mają żadnego podłoża realistycznego. Podaj szczegóły.
  • 0

#15

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jakie szczegóły ??

Co jakiś czas budziłem się w nocy i widziałem jakiegoś członka rodziny, który stał w przejściu na przedpokój. Była noc, to nie dziwiłem się, że ta postać ma szarawy odcień. Nie odzywała się, kiedy się do niej powiedziało coś, a kiedy poszedłeś za nią, to po przekroczeniu progu (mam pokój rodziców obok) okazywało się, że ten członek rodziny śpi.

Straszne zdziwienie mnie napadało kiedy widziałem kogoś z kim nie mieszkamy, albo kiedy zobaczyłem samego siebie.

Pisałem o tym na forum już. Ja tam wiem, że ty i tak mi nie uwierzysz, bo niby czemu ? Ważne, że ja wiem co się stało i tyle. Siostra też podobne rzeczy przechodziła (w tym samym momencie co ja, tylko budziła się trochę później zawsze).

To była na 100 % jakaś zjawa.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych