Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnice srebrzystych chmur - zapowiedź zmian klimatycznych czekających naszą planetę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#31 Gość_Armstrong2009

Gość_Armstrong2009.
  • Tematów: 0

Napisano

Pragnę odświeżyć wątek swoimi starymi zdjęciami obłoków srebrzystych, mam nadzieję, że te zdjęcia się spodobają, jakość wprawdzie nie dorównuje aparatom cyfrowym za tysiące ale i tak wydaje mi się, że zdjęcia nie są złe, ocenę pozostawiam wam.
Dzień 22 Lipca, roku 2009, najpiękniejsze obłoki srebrzyste jakie kiedykolwiek widziałem nad moim ukochanym Krakowem, od horyzontu do zenitu, ba, nawet w porywach więcej o 20 stopni. Zdjęcia robione z miejsca zamieszkania, są tylko nędzną namiastką tego co można było zobaczyć gołym okiem.

http://img23.imagesh...isrebrzyste.jpg

Coś niesamowitego, chciałbym zobaczyć coś takiego jeszcze kiedyś.

Użytkownik Armstrong2009 edytował ten post 26.05.2010 - 14:34

  • 1

#32

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Coś niesamowitego, chciałbym zobaczyć coś takiego jeszcze kiedyś.

Może wkrótce będzie to możliwe - już pojawiły się pierwsze, tegoroczne obłoki srebrzyste.
http://www.spaceweat..._1275428636.jpg
Zachęcam do obserwacji, bo zjawisko naprawdę jest przepiękne :]
  • 0



#33

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wczoraj zasygnalizowały swoją obecność ;]
Dołączona grafika
  • 0



#34

spa10.
  • Postów: 47
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Intensywne obłoki srebrzyste


Wielu obserwatorów z Europy Północnej, w tym także z Polski, doniosło o intensywnych obłokach srebrzystych, które można było obserwować podczas dwóch ostatnich nocy - informuje serwis SpaceWeather.com.

Obłoki srebrzyste powstają z malutkich kryształków lodu wodnego o rozmiarach od 40 do 100 nanometrów, które unoszą się w atmosferze ziemskiej na wysokości od 76 do 85 kilometrów (ta część atmosfery nazywa się mezosferą). To najwyżej położone chmury, które mamy możliwość podziwiania z powierzchni naszej planety.

Zobaczenie ich wcale nie jest łatwe, bo musi wiązać się ze spełnieniem pewnych warunków geometrycznych. Widoczne one są z szerokości geograficznych w przedziale 50-70 stopni szerokości północnej i południowej, w okolicach przesilenia letniego tj. w okresie kiedy Słońce chowa się pod horyzont na niewielką głębokość od 6 do 16 stopni.

Takie położenie Słońca gwarantuje już w miarę ciemne niebo, a jednocześnie nasza dzienna gwiazda, dla nas już schowana pod horyzontem, jest w stanie wciąż oświetlać położone znacznie wyżej kryształki obłoków srebrzystych.

W Polsce przełom czerwca i lipca to najlepszy czas do wypatrywania obłoków srebrzystych. Najczęściej widać je w pierwszej połowie nocy nad północną częścią horyzontu. Jak sama nazwa wskazuje srebrzą się one na tle niebieskiego lub granatowego nieba, pokazując wyraźne smugi i struktury trochę podobne do znacznie niżej położonych cirrusów.

Serwis SpaceWeather.com poinfomował, że podczas ostatnich nocy wielu obserwatorów w północnej Europie zaobserwowało pojawienie się wyraźnych obłoków srebrzystych. Serwis publikuje także sporo efektownych zdjęć, z których duża ilość pochodzi z Polski. Dzisiejsza noc zapowiada się pogodnie, a więc na pewno warto wyjść na obserwacje i spojrzeć na północną część horyzontu. AOL

PAP - Nauka w Polsce


http://www.naukawpol...ckSum=958454529


Jest na co popatrzeć, przepiękne są :)
  • 0

#35

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś nad ranem pojawiły się blade, rzadkie pasma "srebrzystych obłoków" i rad, nie rad zrobiłem w pośpiechu kilka ujęć (szkoda że bez statywu). Oto jedno z nich:

Dołączona grafika
  • 1



#36

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W tym sezonie udało mi się zobaczyć obłoczki kilka razy, ostatni raz w nocy z 7/8 lipca,
Dołączona grafika
ale mam nadzieję, że jeszcze przez wiele nocy będzie można podziwiać najpiękniejsze z obłoków :]



Edit
Dager
Serdeczne dzięki :]

Użytkownik +..... edytował ten post 12.07.2010 - 09:54

  • 0



#37

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Piękna robota! Gratuluję.

Najpewniejszy czas na srebrzyste to godzina przed i godzina po północy, właśnie teraz w pogodne lipcowe noce. Również liczę na łut szczęścia, mimo, że w najbliższej okolicy nie ma zbyt szerokiego, otwartego horyzontu.
  • 0



#38 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Sam widziałem kilka razy takie zjawisko tylko przez myśl mi nie przeszło, że to coś niezwykłego :)
Ile rzeczy człowiek nie dostrzega hmm...
  • 0

#39

spa10.
  • Postów: 47
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

U mnie to wyglądało niedawno tak

w nocy:
Dołączona grafika

i nad ranem:
Dołączona grafika
  • 1

#40

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sir Peter Agis
Piękne, zwłaszcza te nocne, są bardziej efektowne i barwne :]
  • 0



#41 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Sir Peter Agis, jak to możliwe że zachód masz w tym samym miejscu co wschód?
Na obydwu zdjęciach widać dokładnie ten sam dom.
  • 0

#42

spa10.
  • Postów: 47
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie rozumiem chyba pytania. Obłoki są z różnych nocy. Pierwsze zdjęcie było robione jakoś przed godziną drugą, a to drugie było jakoś po trzeciej, kiedy powoli jaśniało :) A obłoki były właśnie w tym miejscu :)
  • 0

#43 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Sir Peter Agis, na początku zrozumiałem że pierwsze zdjęcie jest zrobione zaraz po zachodzie słońca, a drugie to wschód słońca nad ranem.
W porządku już :)

Niemniej jednak bardzo ładne zdjęcia :)
  • 0

#44

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Prom Discovery stworzył obłoki srebrzyste



Wczorajszego poranka mieszkańcy Florydy nie zapomną do końca życia. Tuż przed wschodem słońca mogli zobaczyć na niebie, chyba najpiękniejszy start promu kosmicznego od kiedy zapoczątkowano program wahadłowców w 1981 roku. Na tle porannej zorzy pojawiła się smuga, która następnie na wietrze zaczęła się zwijać aż utworzyła coś na kształt łba smoka. Legendarny gad wisiał nad głowami milionów mieszkańców Florydy przez kilka dobrych minut aż się rozpłynął. Najbardziej ekscytujące były kolory chmur, jakie pozostawił po sobie przecinający atmosferę wahadłowiec Discovery. Były one efektem emisji spalin, które przy temperaturze rzędu minus 50 stopni zaczęły się zmieniać w kryształki lodu. One z kolei utworzyły w wysokich warstwach atmosfery tzw. obłoki srebrzyste, które przy sprzyjających warunkach, możemy w sposób naturalny obserwować wieczorami w najdłuższe dni w roku. Ich kolory są efektem załamywania się promieni słonecznych na kryształach lodu, które są barwione w niemal wszystkich kolorach tęczy. Najbardziej widowiskowe są oczywiście mieszanki koloru niebieskiego i czerwonego. Poniżej zdjęcie tajemniczego smoka się nad palmami na Florydzie.

Dołączona grafika


Źródło: www.twojapogoda.pl

O żesz ! ale to jest dobre! :D
  • 0

#45

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś pojawiły się obłoki srebrzyste. Właśnie wracam z fotografowania - na tle ukośnych pasm pojawił się pofalowany i podwinięty obłoczek dużej jasności.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych