Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnice srebrzystych chmur - zapowiedź zmian klimatycznych czekających naszą planetę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1

----.
  • Postów: 359
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Napływające znad biegunów srebrzyste obłoki stanowią wyzwanie dla naukowców. Po raz pierwszy zaobserwowane po wybuchu Krakatau, mogą stanowić zapowiedź zmian klimatycznych czekających naszą planetę.

AIM - nowy satelita NASA zarejestrował z kosmosu pierwsze szczegółowe obrazy tajemniczego typu obłoków zwanego „srebrzystymi” lub „świecącymi” chmurami. Chmury te są w ruchu, jarzą się i napływają z regionów polarnych. Naukowcy do dziś nie wiedzą dlaczego.

Dołączona grafika

Zdjęcie przedstawia jedną z pierwszych naziemnych obserwacji srebrzystych obłoków w roku 2007 widzianych 15 czerwca br. nad Budapesztem

- Jasne, jest, że owe chmury zmieniają się, co jest znakiem że zmienia się część naszej atmosfery a my nie rozumiemy w jaki sposób to się dzieje, dlaczego i co oznacza” – mówi James Russel III z Uniwersytetu Hampton w stanie Wirginia, zajmujący się badaniami atmosfery. Obserwacje te wskazują na związek z globalnymi zmianami w niższych warstwach atmosfery i mogą stanowić wczesne ostrzeżenie mówiące o tym, że nasze ziemskie środowisko zmienia się.

Pierwszy raz pojawienie się tych chmur odnotowano w 1885 roku po wybuchu wulkanu Krakatau, później zaczęły pojawiać się coraz częściej.

Satelita AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) po raz pierwszy sfotografował srebrzyste obłoki 25 maja. Mieszkańcy Północnej Europy mogli obserwować je z powierzchni 6 czerwca.

Chmury formują się 80 km nad powierzchnią ziemi, w górnej warstwie atmosfery zwanej mezosferą. Obłoki pary wodnej i kryształów pojawiają się w czasie letnich miesięcy nad biegunem półkuli północnej oraz południowej. AIM zarejestrował dwa pełne sezony nad obydwoma regionami, dokumentując po raz pierwszy cały cykl życiowy owych chmur.

Naukowcy mają nadzieję rozwikłać zagadkę powstawania srebrzystych obłoków oraz ustalić w jaki sposób mogą one wiązać się ze zmianami klimatu na Ziemi.

zrodlo:npn.ehost.pl
  • 0

#2

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

piekne.. naprawde piekne.. jakbym zobaczyl na zywo to by nie byl w stanie nic powiedziec chyba o.o
  • 0

#3

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wieczorem wypatruj obłoków srebrzystych



W północnej Europie rozpoczął się sezon pojawiania na nocnym niebie tajemniczych obłoków srebrzystych, które są obecnie celem misji NASA...


W północnej Europie rozpoczął się sezon pojawiania na nocnym niebie tajemniczych obłoków srebrzystych. Dlatego tajemniczych, gdyż do tej pory naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić tego jak powstają. Na nocnym niebie między innymi nad Polską, gdy dni są najdłuższe w całym roku, a noc zapada na zaledwie kilka godzin, na niebie zobaczyć można obłoki, które tylko z pozoru wyglądają normalnie. W rzeczywistości są to obłoki o barwie niebieskawej lub srebrzystej, a czasami pomarańczowej do czerwonej. Dzięki temu odcinają się na tle ciemnego nocnego nieba. Są one bardzo podobne do chmur wysokiego piętra, a więc Cirrus i Altostratus.

Zjawisko to występuje jedynie w północnej części strefy umiarkowanej, gdyż tylko tam w porze letniej Słońce chowa się za horyzont najpłycej, z uwagi na bliską obecność terenów panowania dnia polarnego. Obłoki srebrzyste unoszą się na wysokości 85 kilometrów nad powierzchnią ziemi, a więc o ponad 70 kilometrów wyżej niż nawet najbardziej rozbudowane w pionie zwyczajne chmury, w tym Cumulonimbus i Cirrus. Naukowcy nie są ostatecznie pewni o sposobie ich powstawania. Dlatego też pod koniec kwietnia rozpoczęła się misja sondy kosmicznej, której celem jest zbadanie i odkrycie wszystkich tajemnic niezwykłych obłoków srebrzystych. Sonda została wyniesiona na orbitę, na wysokość 600 kilometrów nad powierzchnię Ziemi. Sonda wyposażona jest w instrumenty wykonujące zdjęcia satelitarne chmur, dokonujące pomiaru limbu, co umożliwia określenie pionowej struktury atmosfery, a także w instrument, który pozwala na ocenę źródła cząstek pyłu kosmicznego w górnej atmosferze. Urządzenie jest zasilane poprzez panele słoneczne. Wyniki jej badań mogą okazać się przełomem w dziedzinie poznawania ziemskiej atmosfery, która wciąż ma wiele tajemnic.

Obecnie sądzi się, że obłoki srebrzyste są zbudowane z drobnego pyłu kosmicznego. Inna teoria mówi o czynnikach bezpośrednio związanych z globalnym ociepleniem, a więc trującymi gazami powstałymi w skutek działalności ludzkiej. Dodajmy jeszcze, że obłoków srebrzystych nie należy mylić z zorzami polarnymi, które powstają w zupełnie inny sposób. Tak czy inaczej obłoki są tak niecodziennym zjawiskiem, że na pewno warto je wypatrywać w letnie wieczory na polskim niebie.


Dołączona grafika

Obłoki srebrzyste nad Łowiczem

Tutaj więcej przykładów tajemniczych obłoków
  • 1



#4

Mentoris.
  • Postów: 225
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Już od lat USA zakłada lustro "Tellera", Rozpylając w górnych partiach atmosfery pyl alumniniowy. Robią to układając smugi wypuszczane z samolotów w formę kraty. Taki wzór pojawia się też na tych zdjęciach. A że aluminium srebrzyście błyszczy?... To nic nowego. Wydaje mi się że amerykanie znowu dziwią sie tylko po to aby ukryć fakt manipulacji naszą sytuacją klimatyczną.
Tylko co do lustra Tellera... Takie lustro działa w obie strony. Trzeba o tym pamiętać. Odbija wprawdzie promieniowanie słoneczne docierające do Ziemi, ale odbija z powrotem też to podczerwone usiłujące wydostać się z Ziemi w kosmos. To broń obosieczna.
  • 0

#5

bini.
  • Postów: 163
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Coś wisi w powietrzu ale nie jest to zapewne deszcz :D
Może była kolejna awaria elektrowni atomowej...trzeba zachować środki bezpieczeństwa.
  • 0

#6 Gość_Qłak

Gość_Qłak.
  • Tematów: 0

Napisano

To jest piękne. Nie wiem dlaczego, ale mnie kojarzy się z zorzą polarną, może dlatego, że też coś niesamowitego na niebie :)
  • 0

#7

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wydaje mi się, że coś takiego dziś widziałam. Ale to było o wschodzie słońca, więc nie wiem. Walnęłam nawet fotki, ale telefonem i nie są zbyt dobrej jakości, więc chyba nie wstawię.
To było jakoś o 3.30.
  • 0



#8

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Najdziwniejsze tylko jest to, że temat znajduje się w apokalipsie, dosłownie jakby samym umieszczeniem tutaj temtu coś sugerowano ;)
  • 0

#9

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Szansa na zobaczenie "najwyższych" chmur na ziemi


Przełom czerwca i lipca, to czas w którym możemy zobaczyć obłoki srebrzyste - najwyższe chmury obserwowane z ziemi - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Obłoki srebrzyste powstają z malutkich kryształków lodu wodnego o rozmiarach od 40 do 100 nanometrów, które unoszą się w atmosferze ziemskiej na wysokości od 76 do 85 kilometrów (ta część atmosfery nazywa się mezosferą). To najwyżej położone chmury, które możemy podziwiać z powierzchni naszej planety.

Zobaczenie ich wcale nie jest łatwe - muszą zostać spełnione pewne warunki geometryczne. Chmury są widoczne z szerokości geograficznych w przedziale 50-70 stopni szerokości północnej i południowej, w okolicach przesilenia letniego tj. w okresie kiedy Słońce chowa się pod horyzont na niewielką głębokość - od 6 do 16 stopni.

Takie położenie Słońca gwarantuje już w miarę ciemne niebo, a jednocześnie nasza dzienna gwiazda - dla nas już schowana pod horyzontem - jest w stanie wciąż oświetlać położone znacznie wyżej kryształki obłoków srebrzystych.

W Polsce przełom czerwca i lipca to najlepszy czas do wypatrywania obłoków srebrzystych. Najczęściej widać je około północy nad północną częścią horyzontu. Jak sama nazwa wskazuje srebrzą się one na tle niebieskiego lub granatowego nieba, pokazując wyraźne smugi i struktury trochę podobne do znacznie niżej położonych cirrusów.


http://wiadomosci.on...ziemi,item.html


Zachęcam do obserwowania po zachodzie Słońca lub przed jego wschodem delikatnych obłoków o srebrzystym blasku – naprawdę warto :)
  • 0



#10

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czytałem przepowiednie o 21.12.2012 i było, że Planeta była (przed przybyciem annunaków) i będzie spowita właśnie takimi białymi chmurami. Przepowiednia się wypełnia. I to co piszą o tych chmurach, że z lodu itp to tak samo było opisane po angielsku- "water and ice canopies around planet". (czyli takie kratkowane chmurki tylko tak gęste, że nie było widać gwiazd, zupełnie jak chemtrailsy to robią...)

Mam nadzieje, że te "chmurki" co wychodzą z biegunów to naturalne od Planety...być może chemtrailsy mają za zadanie zwalczyć te 'chmurki srebrzyste' żeby nie pokryły Planety - szkodziły annunakom ale ludziom nie.
  • 0

#11 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

To Mi raczej przypomina zorze polarna.
  • 0

#12

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czy ktos z was juz zaobserwowal te chmury? Bo jakies 2 dni temu, godzina lub 2 po zachodzie, niebo na polnocy bylo jak gdyby jasne, lekko srebrzyste.
  • 0

#13

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mnie również kojarzą się z zorzą, są piękne, delikatne i efemeryczne.
Dołączona grafika
Z 17 czerwca - nie były specjalnie spektakularne, ale najważniejsze że były ;)
  • 0



#14

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Chemitrails? Bzdura nad bzdurami i wszystko bzdura :) Jest już o tym temat, warto poczytać, aby zrozumieć jakie zasłyszane głupoty się powiela. Wszystko ładnie tam wyjaśniłem, ale tu w skrócie powtórzę: to jest bez sensu - z punktu widzenia techniki lotniczej i fizyki.
  • 0



#15

krzlew.
  • Postów: 72
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mnie również kojarzą się z zorzą, są piękne, delikatne i efemeryczne.
Dołączona grafika
Z 17 czerwca - nie były specjalnie spektakularne, ale najważniejsze że były ;)



Ale jaja :D Przecież to u mnie na dzielnicy :D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych