Skocz do zawartości


Zdjęcie

Piątek Trzynastego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
104 odpowiedzi w tym temacie

#16

Ra3l.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehehe nieźle :)
Teraz pewnie masz uraz co do drabin i robotników pewnie? :) <joke>
  • 0

#17

KaśkaK.
  • Postów: 108
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Macie coś o 7 ?
Bo jak wiadomo 7 to szczęśliwa liczba ?

no to jak już o 7 rozmawiamy to dodam coś od siebie ;) po wypadku jaki mi się zdarzył 2 lata temu na wakacjach leżałam na sali nr 7, wiele osób wchodząc do tej sali mówiło, że mam szczęście bo leżę w sali o takim własnie numerze.Heh, szczęście w nieszczęściu ;) od tego czasu przez około pół roku w każdy 7 dzień miesiąca zdarzały się różne szczęśliwe dla mnie rzeczy.Zbieg okoliczności?...pewnie tak ;) ...
  • 0

#18

Ra3l.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zapewne. :)

A może magiczna liczba :)

Chociaż obstawiałbym przy zbiegu okoliczności.
A mam pytanie aż tak bardzo te zdarzenia z 7 dni miesiąca się wyróżniają od pozostałych ? Czy jest to po prostu wydarzenie które jest dla Ciebie przyjemne ? A czy w inne dni po za tymi 7 dniami miesiąca ogarnia Cię pech, i tylko jeden dzień w miesiącu dla Ciebie jest szczęśliwy ?
  • 0

#19

KaśkaK.
  • Postów: 108
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Już teraz właśnie w 7 dzień miesiaca nie zdarza mi się nic szczególnego.Dawniej zdarzały mi się rzeczy których oczekiwałam własnie w 7 dzień lub po prostu, które były dla mnie wyjątkowo szczęśliwe.Co do innych dni,to były normalne,nie, nie były dla mnie pechowe.Wiele dni jest dla mnie szczęśliwych ;)
  • 0

#20

DoNN.
  • Postów: 23
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja urodziłem się 07.07 :)
I jakoś wielkieeeego szczęścia wcale nie mam.
Nie_wiem czy ktoś słyszał, ale 07.07.07 wybierane będzie nowe siedem cudów świata. Fajne urodzinki :]
  • 0

#21

Ametyzd.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ojej, dzisiaj jest piątek trzynastego, i jakoś *_*
nic się nie dzieje?
Skoro piątek jest/był uważany za szczęśliwy dzień, to chyba bez różnicy, czy jest 13, czy nie. Dla takich Chińczyków (chyba) na przykład 13 nic szczególnego nie znaczy, za to boją się czwórki.

A jeśli któryś z dni tygodnia samych w sobie miałby być niedobry, zły i be, to ja stawiam na poniedziałek.
  • 0

#22

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

13 każdego miesiąca, był dniem wykonywania egzekucji w średniowieczu.
  • 0

#23

Dj_miszel.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

cos w tym jest nie ma co jest pechowy dzień ale dobrze że 13 juz za nami :) uffff paliwo miśie skączyło w środku centrum poznańia :( wlaśnie w 13 Lipca 2007!
  • 0

#24

Pitras_007.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A mój brat właśnie w piątek 13 złamał sobie rękę. Poszły dwie kości i lezy w szpitalu, Pewnie nic nie zwykłego, ale ma 5 lat...
  • 0

#25

Radar.
  • Postów: 89
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piątek trzynastego jest uważany za pechowy w wielu kulturach m. in. Angielskiej, Portugalskiej i Niemieckiej.


Przymiotniki z małych liter.

Innym argumentem uważania piątku jako pechowego jest to, że kultury przed-chrześcijańskie


Przedchrześcijańskie.

uważały ten dzień za święty. Nazwa PIĄTEK jest imieniem norwedzkiej


Z Norwegii? Norweskiej.

W późniejszych czasach ta bogini została uważana za wiedźmę, która posiadała kota. Legendy o pechowych, czarnych kotach wiążą się z tym aspektem.

W starożytnosci, w Rzymie piątek był dniem, w którym wykonywano egzekucje. Ten zwyczaj przeszedł do Anglii, gdzie piątek był znany jako "Dzień Wisielca"


Nie przetłumaczyłeś tego zdania. (This custom carried forward into England, where Friday was known as "Hangman's Day.")

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że człowiek ma 12 etapów życia. 13 etapem jest śmierć. Śmierć była rzeczą, którą ludzie się bali. Liczba 13 zaczęła posiadać złowrogie znaczenie.


Zdanie, które zaznaczyłem kolorem, posiada akurat odwrotne znaczenie:

The ancient Egyptians believed that a person's life on Earth had 12 stages and that death was the 13th stage. Death was accepted as a part of the journey and the number 13 did not have a negative connotation to these people.


Śmierć była akceptowana jako część [tej] podróży i liczba 13 nie kojarzyła się tamtym ludziom [Egipcjanom] źle.
  • 0

#26

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja urodziłem się 07.07 :)
I jakoś wielkieeeego szczęścia wcale nie mam.
Niewiem czy ktoś słyszał, ale 07.07.07 wybierane będzie nowe siedem cudów świata. Fajne urodzinki :]


A ja 13.09 :) I jak na_razie to nie zauważyłem złych efektów
  • 0

#27

Hellboy.
  • Postów: 45
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja słyszałem że piątek 13 jest pechowy ponieważ wtedy jakiś król (nie wiem jaki to było średniowiecze) kazał wymordować wszystkich Templariuszy. I akurat wtedy był piątek 13 i dlatego ten dzień nazywamy pechowym
  • 0

#28 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

07.07.07 to ponoć - dla zawartych w tym terminie małżeństw - dobry prognostyk na przyszłość.
Znam jedno małżeństwo, które wzięło 13-nastego ślub i - o zgrozo - w maju.
Bardzo dobrze i długo ze sobą żyją.
  • 0

#29

tabi.
  • Postów: 355
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piatek 13 to tylko autosugestia... bardzo mocna, bo jest napedzana wiara wielu osob, kteore w to wirza.
Jesli uwirzysz ze piatek 13 bedzie pechowy, tak bedzie, jesli wkrecisz sobie ze bedzie to bardzo szczesliwy dzien, tak wlasnie bedzie :P

Podobnie jest z talimanami, runami itd :P

Za wszystko odpowiada autosugestia :)
  • 0

#30

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

że piątek 13 jest pechowy ponieważ wtedy jakiś król (nie wiem jaki to było średniowiecze) kazał wymordować wszystkich Templariuszy


Filip IV zwany Pięknym, 13 października 1307 r. na terenie Francji zostali aresztowani templariusze.

400 letni cykl kalendarza gregoriańskiego to 146 097 dni - 20871 tygodni - 4800 miesięcy. Co 400 lat ten sam dzień cyklu przypada w ten sam dzień tygodnia. Ponieważ 4800 nie dzieli się przez 7, więc 13 wypada w różne dni tygodnia z różną częstością – najrzadziej w czwartek 684 razy, najczęściej w piątek – 688. W ciągu roku 13 piątek występuje 1 - 3 razy, w tym roku dwukrotnie: w kwietniu i lipcu.
jeśli pierwszy dzień miesiąca wypada w niedzielę, to trzynasty będzie w piątek.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych