Skocz do zawartości


Zdjęcie

O szkodliwości znieważania dzieci


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1

~markiza.
  • Postów: 13
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzieci, które są znieważane słownie mogą doświadczać długotrwałych negatywnych skutków przekładających się na zdolność ich mózgów do przetwarzania języka, relacjonują badacze. Twierdzą oni, że najnowsze odkrycia pokazują powagę tego typu maltretowania i powinny wywołać silniejsze działania zwalczające takie praktyki.

Skanowanie mózgu ludzi, którzy byli maltretowani werbalnie jako dzieci, pokazało, że mają oni o 10 % mniej substancji szarej w części mózgu odpowiedzialnej za posługiwanie się językiem, w porównaniu z dorosłymi, którzy nie doznali w dzieciństwie tego typu maltretowania.

Martin Teicher z Harvard Medical School w Bostonie, Massachusetts, wraz ze współpracownikami użył wyczerpującego kwestionariusza, aby dokonać selekcji siedemnastu osób, które doświadczały poważnego maltretowania słownego w dzieciństwie, ale nie były maltretowane w inny sposób.

Eksperci definiują maltretowanie słowne jako częste pogardliwe, lekceważące lub krytyczne komentarze, których zamiarem jest poniżanie lub obniżanie samooceny ofiary, wyjaśnia Teicher. Zespół pozyskał także siedemnastu dodatkowych uczestników badania, dopasowanych pod względem wieku i statusu społecznoekonomicznego, którzy nie doświadczali tego typu maltretowania.

Skanowanie mózgu ujawniło, że ci, którzy poddawani byli maltretowaniu słownemu, doznali dziesięcioprocentowej redukcji tej części mózgu, którą nazywamy prawym górnym zakrętem skroniowym, w porównaniu z tymi, którzy nie byli maltretowani. Ta część mózgu zawiera sekcję odpowiedzialną za procesy słuchowe i wydaje się, że pomaga mózgowi rozumieć ton mowy.

Obrazowanie mózgu pokazało także znaczącą redukcję w małej części lewego górnego zakrętu skroniowego, który uważa się za związany z rozumieniem składni wypowiedzi.

Teicher sądzi, że maltretowanie słowne może zahamować rozwój górnego zakrętu skroniowego, prawdopodobnie przez inicjowanie dróg, które blokują dostęp hormonów wzrostu do tych miejsc.

Najnowsze eksperymenty niekoniecznie ustanawiają związek przyczynowy: nieprawidłowości mogą być spowodowane przez dziedziczenie genetyczne. Ale Teicher podejrzewa, że istnieje związek przyczynowy. Na przykład, wcześniejsze badania ujawniły, że ofiary molestowania seksualnego przez sprawców niespokrewnionych cechuje obniżony rozwój części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie obrazów, w porównaniu z osobami, które nie były molestowane.

Okazuje się, że mózgowe nieprawidłowości zaobserwowane u ofiar maltretowania werbalnego są powiązane z obniżeniem zdolności językowych, dodaje Teicher. Osoby poddane badaniu, które doświadczały maltretowania słownego uzyskiwały średnio około 112 punktów w teście inteligencji werbalnej, podczas gdy osoby z grupy kontrolnej miały wynik około 124 punktów.

"Myślę, że oni nie osiągnęli swojego pełnego potencjału" - mówi Teicher o osobach z doświadczeniami maltretowania w dzieciństwie i uzyskujących niższe wyniki w teście.

Rezultaty są ważne, ponieważ przyczynią się do zebrania materiału dowodowego na temat skutków stresu wynikającego z wcześniejszego maltretowania - włączając w to zaniedbywanie - który może zakłócić normalny rozwój struktur mózgu, mówi Barbara Rawn z Prevent Child Abuse America w Chicago, Illinois.

Teicher wierzy, że rodzice pojmują negatywne konsekwencje fizycznego karania dzieci, ale obawia się, że nie zdają sobie oni sprawy ze szkód, jakie wyrządzają swoim dzieciom częstymi reprymendami i poniżającymi uwagami.

Maltretowanie słowne naprawdę przynosi długotrwałe negatywne konsekwencje w rozwoju dzieci - mówi Rawn. Mnóstwo nieprawdopodobnego gniewu ujawnia się wśród dzieci, którym mówiono, że nie są nic warte. Dodaje, że niektóre dzieci, które były maltretowane czasami rozwijają ekstremalnie agresywne zachowania lub stają się nadmiernie uległe.



źródło: racjonalista.pl



znam pewną osobę, która była właśnie maltretowana w ten sposób od wczesnego dzieciństwa, jej samoocena jest bardzo zaniżona, jest bardzo nieśmiała, wstydzi się wypowiadać kiedy jest w obecności większej grupy osób, natomiast rozmawiając ze mna jej wypowiedzi są niezwykle błyskotliwe i trafne

niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z potencjału jej umysłu...wręcz uważają ją za osobę- wulgarnie mówiąc- przygłupią...

i koło się zamyka- ona jest wstydliwa przez traktowanie jej jako kogoś gorszego, a oni właśnie przez to, że jest tak nieśmiała, za taką ją uważają...i jak tu pomóc?co Wy o tym wszystkim sądzicie?

#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

biedne dzieci :( powinni coś zrobić z takimi rodzicami :/

#3

Shadow.
  • Postów: 77
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jeżeli maltretowanie słowami ma pogarszać psychikę dziecka to moja jest w ruinie bo zawsze jak coś jest nie tak idzie na mnie na mnie trzeba sie wyrzyć why

#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To ja już się nie dziwię dlaczego zawsze lepiej rozumiem tekst czytany od tekstu mówionego. I dlaczego nie lubię wypowiedać się przed większą liczbą ludzi. Takie skutki posiadania rozdartego tatusia o niskim poziomie własnej wartości który wszystkie troski musiał przelewac na bezbronne dziecko posługując się przy tym awanturą.



#5 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

No to teraz już wiem czemu jestem psychiczny :roll:

#6

pui.
  • Postów: 236
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

o szit.... mam mlodsze rodzenstwo i zawsze na nie wrzucam... i nie chcialbym zeby nie umieli mowic... no ale teraz to se moge mowic... przyjdzie taki bachor i "zdenerwuje"... no wiecie :P no nie da sie ...

poza tym, w Polsce wydaje mi sie ze dzieci przestaja byc traktowane jako dzieci w dosc mlodym wieku i sa "maltretowane" (ale to brzmi...) rowniez przez rowiesnikow... ciekawe czy to badanie uwzglednialo wplyw otoczenia zew czy tylko rodziny a moze ogolnie? tylko jak oni to zbadali? na podstawie tego co mowili badani? czyli badanie nie jest do konca obiektywne i wiarygodne...

ale cos na rzeczy jest na pewno

#7

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzieci, które są znieważane słownie mogą doświadczać długotrwałych negatywnych skutków przekładających się na zdolność ich mózgów do przetwarzania języka, relacjonują badacze.

Na czym to polega, bo nie zabardzo rozumiem... niesłuuhanie przez rodziców czy coś takiego ? Czy ubliżanie ?

#8

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

nie rozumiesz co znaczy maltretowanie słowne? to znaczy że rodzic drze puchę na dziecko, wyzywa je i ogólnie je jedzie .

#9

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na czym to polega

na tym co robi roman?

#10

metody11.
  • Postów: 317
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja zauważyłem już dawno, że patologia rodzi patologię, charakterystyczne jest to im głupszy, tym bardziej chce dominować nad innymi. Pierwsze to, że neguje wszystko, drugie, że wszystko wie najlepiej, a trzecie to jedynie jego wiedza pochodzi z patrzenia, broń Boże czytanie. Najczęściej jest to znawca piwa, papierosów, wie również, co jest najlepsze dla kogoś. On sam i jego osiągi życiowe to wielka kupa. Trzeba wybrać wartości i się nimi kierować, nie zwracać uwagi na innych, im można tylko wybaczyć. Rozwijać się duchowo, mieć czyste intencje. Najważniejsze myśleć o sobie bardzo dobrze, bo każdy jest ważnym ogniwem w ewolucji istnienia. Chrystus mówił dużo o tych najmniejszych.



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych