Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wierzysz w Boga?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
443 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tacita.

    Ukryty wymiar

  • Postów: 859
  • Tematów: 53
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

"Boga nie ma. Księża oszukują Polaków" - mówi słynny biolog


"Wśród ludzi, którzy w jednakowym stopniu mają dostęp do nauki i wiary w Boga Stwórcę, ci którzy wybrali wiarę, są głupsi" - nie ma wątpliwości Richard Dawkins. Wywiad z nim publikuje "Przekrój".

Richard Dawkins to znany brytyjski biolog, a zarazem jeden z najsłynniejszych współczesnych ateistów. W Polsce ukazała się właśnie jego książka "Bóg urojony", która jest kompleksowym atakiem na wiarę w Boga.

Właśnie z tej okazji z Richardem Dawkinsem porozmawiał Marcin Fabjański z "Przekroju". Wywiad może być szokiem nie tylko dla osób wierzących, ale nawet dla tzw. agnostyków, którzy niekoniecznie wierzą w Boga, ale dopuszczają możliwość, że coś takiego jak Bóg istnieje. Dawkins nie pozostawia złudzeń: nie ma żadnych dowodów na istnienie Boga. Ci, którzy twierdzą inaczej, żyją w iluzji. Oszukują sami siebie.

Mało tego. Osoby wierzące są - zdaniem Dawkinsa - szkodliwe dla świata:

- W sposób oczywisty wyznawcy Boga czynią ziemię mniej przyjazną dla kobiet, sugerując, że jest z nimi coś nie tak i dlatego nie mogą zostać kapłanami. Czynią ją mniej przyjazną dla wszystkich zwolenników wykorzystywania w medycynie komórek macierzystych, które służą ratowaniu ludzkiego życia oraz zdrowia i pozwalają niepłodnym parom mieć dziecko, największe dla nich szczęście. Ludzie motywowani religijnie okłamują mieszkańców Afryki, że kondomy nie zabezpieczają przed wirusem HIV, i skazują setki tysięcy z nich na śmierć w okropnych męczarniach z powodu AIDS.

Dawkins uderza także w polską religijność. O Janie Pawle II mówi, że był to politeistą. Dlaczego? Bo wierzył, że podczas zamachu w 1981 r. uratowała go Matka Boska Fatimska, a więc przypisuje jej moc boską. Brytyjski biolog atakuje przy tym polski katolicyzm jako taki:

"Przekrój": Odczuwa pan litość dla krajów takich jak Polska, gdzie 90 procent ludzi albo więcej wierzy w Boga?

R. Dawkins: - Tak, odczuwam. Myślę, że mieszkańcy krajów takich jak Polska są oszukiwani przez kapłanów. Polacy zasługują na coś lepszego. Wolałbym, żeby mniej im mieszano w głowach i pozwalano na swobodny wybór światopoglądu. I żeby kapłani mieli więcej szacunku dla zwykłego człowieka.

I jeszcze jeden cytat. Zdaniem Dawkinsa, Bóg Biblii to "okrutny maniak seksualny, który każe wyznawcom gwałcić i mordować". Ostro. Za ostro?

Warto wczytać się w to, co ma do powiedzenia Richard Dawkins. No bo czy Bóg istnieje? Kto powiedział, że nie jest to tylko urojenie grupki ludzi, którzy następnie sprytnie sprzedają je tłumom?

Wierzycie w Boga?

Łukasz Medeksza

Źródło:
Pardon

I co Wy na to? Chciałabym, aby przede wszystkim chrześcijanie ustosunkowali się na temat rozważań pana Richarda Dawkins'a.
  • 0



#2

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

nie ma niezbitych dowodów na istnienie Boga. gdy coś możemy udowodnić, zmierzyć, zwarzyć, opisać, to jest to nauka, nie wiera. to tak, jakbym powiedziała że wierze np. w wieloryby ;)

- W sposób oczywisty wyznawcy Boga czynią ziemię mniej przyjazną dla kobiet, sugerując, że jest z nimi coś nie tak i dlatego nie mogą zostać kapłanami. Czynią ją mniej przyjazną dla wszystkich zwolenników wykorzystywania w medycynie komórek macierzystych, które służą ratowaniu ludzkiego życia oraz zdrowia i pozwalają niepłodnym parom mieć dziecko, największe dla nich szczęście. Ludzie motywowani religijnie okłamują mieszkańców Afryki, że kondomy nie zabezpieczają przed wirusem HIV, i skazują setki tysięcy z nich na śmierć w okropnych męczarniach z powodu AIDS.


chm.... ostro... ale on ma chyba na mysli nadmierne podporządkowywanie się religii, a nie wiarę w Boga :) jeśli odrzucimy religię, nie ma już kapłanów i innych "wybranych." i nie wiem co ma do wiara w Boga z wmawianiem ludźmi wmawiającymi że kondomy nie chronia przed HIV... ludzie czasem za bardzo łączą wiarę w Boga z religią...
  • 0

#3

KaśkaK.
  • Postów: 108
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

:roll:
Kiedy czytam takie komentarze,bardzo się dziwię, że coś takiego przychodzi komuś do głowy.No ale są przecież różne wyznania,zdania na temat wiary,religii..."osoby wierzące są szkodliwe dla swiata"według mnie to stwierdzenie jest chore,a argumentacja pozbawiona sensu.Bo dlaczego niby ludzie wierzący mieli by szkodzić światu?Co do tej wypowiedzi o kapłanach i kobietach to zalatuje tu,że chrześcijanie dyskryminują kobiety.Nie no,bardzo ciekawe to jest.Męzczyzna przecież nie może zostać zakonnicą a kobieta kapłanem.I jeszcze moim zdaniem,obraza papieza Jana Pawła II,heh przecież to oczywiste że papieżowi życie zostało ocalone przez Matkę Boską Fatimską,przecież co z Tajemnicami Fatimskimi?I jeszcze jedno..."Pan Bóg karze mordować"??coś tu jest nie tak.
Jestem osobą wierzącą i wogóle nie przekonuje mnie ten tekst do poglądów tego biologa,wręcz przeciwnie,utwierdza w wierze i skłania do przemyśleń. :roll:
  • 0

#4

pui.
  • Postów: 236
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

widze Tacito ze probujesz przeniesc jakze ciekawa dyskusje off-topowa:p dobry pomysl:)

szczerze mowiac to tu nie ma sie do czego ustosunkowywac....

a wlasnie, mowisz tak jakbys nie byla chrzescijanka, czemu?

edit:
a moze mi sie zdaje... ;p
  • 0

#5

Toperz.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A szkoda Moon, a szkoda...
Poczytałbyś stary testament, to przestał byś lubić wizję tego bożka. Straszny z niego typ.
Poza tym, Dawkins nie mówi tylko o chrześcijanach, ale też muzułmanach i wszelkich innych możliwych religiach. Nie dość, że są zbędne to jeszcze przeszkadzają.
Wniosek dot. papieża jest na prawdę ciekawy, nie pomyślałem o tym wcześniej...

Argumentacja Dawkinsa jest może obrazowa i nie dość precyzyjna, ale nie wydaje mi się, żeby nie miała od razu sensu...
  • 0

#6

Tacita.

    Ukryty wymiar

  • Postów: 859
  • Tematów: 53
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

widze Tacito ze probujesz przeniesc jakze ciekawa dyskusje off-topowa:p dobry pomysl:)
a wlasnie, mowisz tak jakbys nie byla chrzescijanka, czemu?

Dziękuję :)

W sumie zadałam tylko pytanie ;) Jeszcze nie wypowiedziałam się na ten temat, ale na pewno to zrobię. Wtedy też dowiesz się jaka jest moja postawa :P
  • 0



#7

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Myśle, że w tym temacie powinniśmy zostawić chrześcijaństwo tylko rozmawiać ogólnie o Bogu/Bogach, czy takie istoty nadprzyrodzone istnieją czy to tylko wymysł ludzi.

A co do politeizmu to oczywiście że katolicyzm jest religią politeistyczną bo tłumaczenie że modląc się do jakiegoś świętego żeby on się wstawił u Boga żeby ten Bóg coś dla mnie zrobił jest bez sensu. Czemu od razu nie modlić się do Boga? Z resztą większość ludzi modli się do świętych żeby ci użyli swojej mocy a to jest już politeizm w czystym wydaniu.
  • 0

#8

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

."osoby wierzące są szkodliwe dla swiata"według mnie to stwierdzenie jest chore,a argumentacja pozbawiona sensu


Wręcz przeciwnie. Zobacz co z tym światem zrobił fanatyzm religijny, co z poganami robiono w przeszłości, a co z niewiernymi robi się dziś w takich cywilizowanych metropoliach jak Londyn (ostatnie przypadki molestowania czy nawet morderstw z uwagi na "zbyt małe oddanie religii i Bogu" czy sprzeniewierzenie się wierze). Dodajmy do tego sekty i ugrupowania oparte o system wiary, polskie radio maryja, despotyzm, ciemnogród i wystawienie księdza na równi z Bogiem, kult maryjny, wpajanie poczucia winy, sprawowanie kontroli, społeczną znieczulicę, krytycyzm i ocenę przez innych naszego życia religijnego, w końcu odtrącenie ateistów, agnostyków, tych którzy mają nieco inny pogląd lub ze słowami księdza się nie zgadzają. Dodajmy do tego praktycznie brak możliwości wyłamania się z systemu, bez uszczerbku na nas lub naszych dzieciach, hamowanie postępu naukowego i medycznego z uwagi na usilne próby zachowania moralności opartej o system przekonań religijnych, ot religia.

I jeszcze moim zdaniem,obraza papieza Jana Pawła II,heh przecież to oczywiste że papieżowi życie zostało ocalone przez Matkę Boską Fatimską


No pewnie, oczywiste jak 2+2=4
  • 0



#9

Fredy.
  • Postów: 11
  • Tematów: 1
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pomimo tego, że uważam się za wroga kościoła katolickiego, który zawładnął współczesną Europą, a Polską szczególnie, argumentacja Dawkinsa wydaje mi się wyjątkowo nietrafiona. Przede wszystkim tak jak napisał już NO NAME zachodzi tutaj ewidentnie mylenie wiary z kościołem, przynajmniej na podstawie tego tekstu.

Moim zdaniem największym błędem w tego typu dyskusjach jest zbyt duży radykalizm, zarówno w jedną, jak i drugą stronę, bo kiedy widzi się takie zdanie: „okrutny maniak seksualny, który każe wyznawcom gwałcić i mordować” od razu nasuwa się myśl, że ten człowiek jest zaślepiony wrogością do wiary i kościoła (chociaż na podstawie tego artykułu widać tylko to drugie). To samo oczywiście w drugą stronę, najbardziej irytuje mnie, gdy jakiś zagorzały katolik traktuje ateistów, czy wyznawców innej religii z góry, wydaje się takim, że znają wszystkie tajemnice świata itd.
  • 0

#10

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ten czlowiek zdecydowanie myli wiare w Boga z religia katolicka. a to duzy blad i nie wierze, ze o tym nie wie. mysle, ze jego glowna motywacja jest wyciagniecie pieniedzy od rosnacej rzeczy ateistow wojujacych. a w stosunku do biblii uzywa typowych chwytow, ktore rozkladaja na lopatki pierwszego, lepszego katolika, ale sa smieszne, dla kogos kto zna ja bardziej niz z niedzielnych mszy.

apeluje wiec - nie popierajcie naciagaczy. dbajcie o wlasne zdanie. przejscie z jednego narzucania opinii do innego nie jest zadnym dobrem.
  • 0

#11

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ten facet jak już powiedzieliście wszystko myli i więcej u niego jakiejś wściekłości i żalu niż argumentów więc nie ma z czym polemizować.
Moje stanowisko jest tożsame z zamieszczonym tutaj: http://www.paranorma...?showtopic=9276
czyli: nie mam nic do ateistów ale proszę łaskawie odwalić się od tego że ja wierzę.
  • 0

#12

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

przecież to oczywiste że papieżowi życie zostało ocalone przez Matkę Boską Fatimską

no jasne :lol kult maryjny jest spoko : )
  • 0

#13

KaśkaK.
  • Postów: 108
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie do końca wiem Ponczak,co chciałeś przez to powiedzieć...
może chodz o to, że napisałam Fatimską?chciałam sie ustosunkować do wypowiedzi biologa.

jak to na forum,każdy ma swoje zdanie :)
  • 0

#14

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

MooN, pewnie chodzi o to, ze nie dla kazdego kult maryjny jest tak oczywisty. warto zauwazyc, ze poza katolikami i prawoslawiem nikt go nie uznaje, wiec...
  • 0

#15

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

nie do końca wiem Ponczak,co chciałeś przez to powiedzieć...

chodzi o to, ze nie dla kazdego kult maryjny jest tak oczywisty. warto zauwazyc, ze poza katolikami i prawoslawiem nikt go nie uznaje, wiec...

dokladnie to :)
a zdanie "przeciez to oczywiste" mnie zabilo, bo oczywiste moze byc, ze z wody i ziemi powstanie bloto :P a nie takie duchowe (?) sprawy : )
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych