Skocz do zawartości


Zdjęcie

prywatyzacja szpitali?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tekst pochodzi z blogu JKM, polecam przeczytać wszystkim, którzy interesują się służbą zdrowia ;)


Na pierwszej stronie „Pulsu Biznesu” czytam wywalony wielkimi bukwami tytuł: „KASA SIĘ PALI, BY WEJŚC DO SZPITALI”. Chodzi o to, by sprywatyzować szpitale, kliniki itd. - a już zachodni inwestorzy „postawią to na wysokim poziomie”.
Jest to jedna z kwestyj, które różnią UPR od PO. Ja mówię na to: „Nie!”.
To znaczy: nie jestem przeciwko prywatyzacji czegokolwiek. Twierdzę tylko, że nie w tym problem – a sytuacja Polaków może się nawet pogorszyć.
Może. O ile reżymowe szpitale zazwyczaj nie dawały urzędnikom łapówek, o tyle prywatne są do tego zdolne. W zamian za łapówki będą domagać się większego dofinansowania. Chorym się zapewne poprawi – ogółowi podatników: znacznie pogorszy!
Podobna sytuacja istniała w USA. Po wprowadzeniu ubezpieczeń „społecznych” w ciągu 20 lat koszty leczenia wzrosły DZIESIĘCIOKROTNIE.
Oczywiście ubezpieczyciele, pośrednicy, firmy farmaceutyczne, a nawet lekarze mocno się na tym obłowili.
Izba Tomografowców może przecież uzbierać jakiś skromny milionik dolarów na łapówkę dla Ważnego Urzędnika Ministerstwa Zdrowia, by wydał dyrektywę, że przy każdym podejrzanym przypadku należy choremu wykonać tomografię komputerową. I trzask – lecą pieniądze podatnika. Czy jakikolwiek chory zaprotestuje? Raczej nie, w szpitalu się nudzi, więc dodatkowe badanie przyjmie z zainteresowaniem – i jako objaw troski o siebie. A to, że to badanie w 99% jest zbędne i służy wyłącznie interesom właścicieli tomografów…
Szpitale, rzecz jasna, powinny być prywatne – ale kluczowym problemem jest istnienie KASY. Centralnej Kasy, do której każdy płaci miesięcznie 186 zł – a potem z tej KASY czerpie się na jakieś potrzeby. KASY, którą dysponują urzędnicy.
Zlikwidować trzeba tę kasę. Szpitale – państwowe czy prywatne – powinny żyć z pieniędzy płaconych bezpośrednio przez pacjentów – a nie przez Ministerstwo Zdrowia czy Narodowy Fundusz Chorób! Tylko wtedy zadziała mechanizm rynkowy, wymuszający minimalizację i racjonalizację kosztów leczenia.
Dopóki bowiem o tych kosztach decydują urzędnicy, dopóty NFZ albo nie daje pieniędzy na potrzebne leczenie – albo daje na niepotrzebne (za łapówką – ale też często dlatego, że Prezesa przebłaga jakaś zapłakana matka).
Nie istnieje (jeszcze) Ministerstwo Wyżywienia ani Narodowy Fundusz Żarcia – i tylko dlatego mamy do wyboru tysiące restauracyj, knajp, jadłodajni, bistro, stołówek, barów, karczem, zajazdów, bistro… tańszych, droższych – na każdą kieszeń.
I dokładnie tak samo nie powinno istnieć Ministerstwo Zdrowia. Jest ono po prostu szkodliwe nie dlatego, że coś robi źle; jest szkodliwe dlatego, że istnieje. Nawet, gdyby w Departamencie Polityki Lekowej nie brano w łapę za dopuszczanie leków na polski rynek…
A prywatyzacja szpitali? Po wprowadzeniu rynku w ciągu pół roku zniknęłyby same. Ludzie po czterdziestce pamiętają jeszcze sklepy PHD, MHD itp. Nie było żadnej decyzji o ich likwidacji lub o prywatyzacji. Postawione w sytuacji konkurencji z prywatnymi sklepikami po pół roku same się pozamykały…
Natomiast ten kapitał, ta KASA, która rzekomo chce wejść do Polski, wcale nie chce konkurować ze sobą o te 186 zł miesięcznie od Polaka. Oni wola rozdrapywać KASĘ państwową.
Bo Polak prywatny ogląda każda złotówkę, zanim wyda ją na cokolwiek – a urzędnik wydaje cudze, z którymi znacznie łatwiej mu się rozstać. Za jednym zamachem można więc zachapać i parę milioników.
Byle mieć UKŁADY.
15 lat temu czytałem, że w niemieckich kasach chorych rozkrada się rocznie 500 mln DM. Myślę, że u nas da się ukraść znacznie więcej. Istnienie ogólnej KASY leży więc we wspólnym interesie urzędników, polityków – i nieuczciwych inwestorów.
Na pewno są i uczciwi – ale przecież to nie oni załatwią sobie korzystne kontrakty…
Nieprawda-ż?
Janusz Korwin-Mikke
źródło: http://korwinmikke.blogbank.pl/

#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

jestem za prywatyzacją. szpitale będą próbowały działać wydajniej by zarobić i przy okazji będą oferować tańszą i lepszą obsługe niż szpitale państwowe

#3

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja zachował bym jedynie państwowe świadczenia dla obecnych emerytów - całe życie zasuwali w PRLu za psie pieniądze więc nie można im odbierać tego przywileju. Reszta niech się leczy za swoje a jeżeli ktoś nie ma to niech szuka sponsorów, fundacji, organizacji charytatywnych, dobrych ludzi albo zapracuje.

#4

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

osobiscie jestem zwolennikiem panstwa minimalnego, wiec popieram wszystkie pomysly prywatyzacji. oczywiscie pojawia sie tu wiele problematycznych aspektow, ale wszystko jest do przemyslenia i rozwiazania. mam jednak duze obawy, ze polska, jako kraj jeszcze dlugo bedzie sie musiala leczyc z socjalizmu, zeby dojsc do takich rozwiazan.

#5

Wysłannik Boga.
  • Postów: 188
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witajcie


Większych głupot to już tu nie słyszałem :mlotek: :mlotek: :mlotek: :mlotek: :mlotek: :mlotek:

Puknijcie sie jak ten u góry>>> :roll: :roll: :roll: :roll:


Jak sprywatyzują wszystkie szpitale ,będzie stać tylko tych bogatych ,którzy i tak już sie lecza w prywatnych klinikach
Ci biedniejsi będą umierać na rożne choroby ,bo ich na to nie będzie stać .
Jak ten zwykły człek , ten co ma 900zł i ten emeryt co ma najmniej 400zł ma iść do szpitala prywatnego
i zafundować sobie łóżko,które może kosztować najmniej 50zł na dzień-PARANOJA !!! :mlotek: :mlotek: :wall:

Chyba nie wiecie co mówicie...?!
Jak widzę, chcecie wprowadzić druga Amerykę ,gdzie połowa biedoty i resztę bogatych-PARANoJA :wall:

Pozdrawiam-WŚCIEKŁY :sux: :sux: :sux:

#6

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A przeczytałeś ten artykuł czy tylko tak knocisz głupoty? Ja płacę co miesiąc 190 zł na składkę zdrowotną i g**no z tego mam bo nie choruje zasadniczo, a jak będę chory na poważną chorobę to i tak będę musiał zapłacić bo za te 190 zł to lekarz rodzinny może mi receptę na witaminki przepisać a nie przeprowadzić specjalistyczne leczenie.
Poza tym nie słyszałeś pewnie o takim wynalazku jak ubezpieczenie? Każdy może sobie wykupić i płacić by mieć potem kasę z tego na leczenie które pokryje prywatna firma ubezpieczeniowa w prywatnym szpitalu. :wall: :wall: :wall:

#7

Wysłannik Boga.
  • Postów: 188
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy ty wiesz sam co napisałeś ...SKŁADKA

Ta składkę płacisz przez cały czas>>> A ja mowie o paru dniach w szpitalu,czyli żebyś zrozumiał !...

Jak tego będzie stać ...,by płacić skladke ,jak go nawet niestań ...,by zapłacić parę dni w szpitalu.. :wall: :hmm:


Pozdrawiam

#8

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

prywatyzacji mowie nie !!!
teraz szpitale sa nasze kazdy polak jest wlascicielem kawalka szpitala
gdy je sprywatyzuja to jak myslicie gdzie trafi kasa z prywatyzacji?

to tak jakby ktos np. sprzedal twojego kompa przed ktorym siedzisz i nie dal ci kasy za niego potem ci go wynajal i kazal placic za jego uzytkowanie
jesli prywatyzowac to z 20% najgorszych szpitali jakie sa a kase z prywatyzacji tych najgorszych wlozyc w poprawienie tych pozostalych
najzdrowszy system to system mieszany powinny istniec zarowno szpitale panstwowe jak i prywatne
obecnie problemem jest zarzadzanie szpitalami i kasa na leczenie

juz nam pokazano jak sie w polsce prywatuzuje
doprowadza sie firmy do upadku aby potem kolesie mogli kupic je za grosze
kasa z prywatyzacji lata sie budzet i poprostu ja przejada
juz gomulka i gierek pokazali do czego to prowadzi a teraz po wielu wielu latach nadal mamy gigantyczne dlugi

zadna prywatyzacja w polsce nie przyniosla nic dobrego :/ pamietajcie o tym gdy bedziecie glosowac w referendum

#9

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czy ty wiesz sam co napisałeś ...SKŁADKA

Ta składkę płacisz przez cały czas>>> A ja mowie o paru dniach w szpitalu,czyli żebyś zrozumiał !...

Jak tego będzie stać ...,by płacić skladke ,jak go nawet niestań ...,by zapłacić parę dni w szpitalu.. :wall: :hmm:
Pozdrawiam



No nie, a nie czytałes co pisałem o ubezpieczaniu się jeśli masz na to ochotę? Właśnie z ubezpieczenia miałbyś ten pobyt w szpitalu.

No i najważniejsze wolny rynek i konkurencja to automatycznie dużo tańsze i lepszej jakości usługi.

zadna prywatyzacja w polsce nie przyniosla nic dobrego :/ pamietajcie o tym gdy bedziecie glosowac w referendum



Zgadzam się z tobą że większość prywatyzacji w Polsce to oszustwo i rozkradanie niemniej jednak i tak dobrze że była bo teraz nie musimy cały czas utrzymywać tych nierentownych przedsiębiorstw. Ile rozkradziono na tych prywatyzacjach? Kilkanaście miliardów? A przez to że PKP dalej jest państwowe co roku dopłacamy do tego kolejne miliardy. Ja już wole żeby raz stracić niż żeby tracić cały czas.
A tak poza tym w artykule jest napisane jak prywatyzacja powinna wyglądać

#10 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

sneimes ma rację. Teraz też płacimy tyle, że łapówkami, a lekarze się z tego nie rozliczą nigdy. U prwatnego istnieją większe szanse na wyrzucenie łapówkarza bo gdy ABW zwali się do szpitala to właścicielom nie będzie wesoło.

#11

Wysłannik Boga.
  • Postów: 188
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ubezpieczenie-czyż nie jest to składka ?!... ;)


Pozdrawiam

#12

Ciszu.
  • Postów: 211
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pytanie do przeciwników prywatyzacji szpitali - Czy leczyliście się kiedyś w prywatnym szpitalu / klinice ?? Zapewne nie.. co widać po wypowiedziach między innymi pazuzu czy wysłannika.

Jak sprywatyzują wszystkie szpitale ,będzie stać tylko tych bogatych ,którzy i tak już sie lecza w prywatnych klinikach
Ci biedniejsi będą umierać na rożne choroby ,bo ich na to nie będzie stać .
Jak ten zwykły człek , ten co ma 900zł i ten emeryt co ma najmniej 400zł ma iść do szpitala prywatnego
i zafundować sobie łóżko,które może kosztować najmniej 50zł na dzień-PARANOJA !!!

Istnieje coś takiego w wolnym rynku co zwie się konkurencją, szpitale jak obecnie banki czy supermarkety będą "bić" się o pacjentów coraz niższymi cenami i usługami co tylko pomoże pacjentom zaoszczędzić,ale na pewno nie stracić.

#13

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ubezpieczenie-czyż nie jest to składka ?!... ;)
Pozdrawiam


Nie bo mi chodzi o ubezpieczenie dobrowolne a składka jest przymusowa i w większości przejadana przez urzędników, ubezpieczenie w prywatnej firmie to zupełnie co innego

#14

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dla wszystkich co wierzą że w ZUSie "odkładamy" nasze pieniądze przytaczam list szefa RN ZUS Roberta Gwiazdowskiego (już chyba gdzieś dawałem ale widzę że nie wszyscy przeczytali):


Drodzy Ubezpieczeni,

Agresję wielu z Was wywołały moje słowa, żeby nie liczyć na emerytury z ZUS. Jest ona o tyle zrozumiała, że politykom udało się wam wmówić, że jesteście "ubezpieczeni", płacicie "składki" i w ten sposób "oszczędzacie" na własne emerytury. Tymczasem Wasze pieniążki, które co miesiąc pod przymusem i groźbą kary pozbawienia wolności, są Wam pobierane pod mylącą nazwą "składki ubezpieczeniowej" są po prostu ordynarnym podatkiem celowym, przeznaczanym prawie w całości nie na Wasze przyszłe emerytury, tylko na wypłatę świadczeń dla aktualnie je otrzymujących emerytów i rencistów. W związku z tym w ZUS-ie nie ma w ogóle żadnych pieniędzy. Nie ma ich też w OFE. Nie mogą one inwestować za granicą. Nie mogą też kupować nieruchomości w Polsce. Dlatego na wzroście cen polskich nieruchomości zarabiają emeryci holenderscy i niemieccy, bo ich fundusze emerytalne mogą inwestować bezpośrednio w nieruchomości w Polsce i właśnie to robią.

Tymczasem 60% środków, które ZUS przekazuje do OFE, lokują one w "bezpiecznych" i "dobrze oprocentowanych" obligacjach skarbowych. A Skarb Państwa przekazuje je... z powrotem do ZUS, żeby starczyło na dzisiejsze wypłaty. A i tak nie starcza, więc ZUS zaciąga kredyt komercyjny w bankach!!! A skąd będą pieniądze, na spłatę tych kredytów i na wykup obligacji??? Wy je zapłacicie moi drodzy ubezpieczeni i Wasze dziatki (o ile oczywiście zdecydujecie się je spłodzić) w postaci wyższych podatków w przyszłości. Bo skąd Skarb Państwa weźmie pieniądze na wykup tych "dobrze oprocentowanych" obligacji i na kolejną dotację do ZUS na spłatę zaciągniętych kredytów od "ubezpieczonych" podatników je weźmie. Zapłacicie więc odsetki od swoich własnych pieniędzy, które dziś są Wam odbierane na "ubezpieczenie".

System państwowych ubezpieczeń emerytalnych to, jak pisał zmarły przed kilkoma dniami Milton Friedman, "łańcuszek Świętego Antoniego". Płacimy dziś na emerytury naszych dziadków i rodziców w nadziei, że nasze dzieci i wnuki będą płaciły na nasze. Problem tylko w tym, że dzieci robimy coraz mniej - no bo przecież na swoje emerytury właśnie "oszczędzamy" w ZUS i w OFE. Więc po co nam dzieci? Nie mamy zresztą za dużo pieniędzy na ich utrzymanie, bo przecież połowę wynagrodzenia zabiera nam... ZUS!!! A te, które w przypływie nierozwagi spłodziliśmy, posłuchały, zdaje się, rady Pana Prezydenta i "spieprzają" do Londynu.

Przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS
Robert Gwiazdowski



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych