Skocz do zawartości


Dookoła wyznawców- będę zamieszczał ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#31

pui.
  • Postów: 236
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a ja sie moge pod tym podpisac

poza tym, jakbys poszukal przykladow na to co robili "chrzescijanie" (nie mowie o historii) to by sie okazalo ze nasza religia jest najbrutalniejsza..
przyklad? ilu psychopatycznych seryjnych mordercow bylo ochrzczonych? jakby tego uczyla nasza religia to by bylo dopiero nie ciekawie prawda? tak samo jest z tymi przykladami, to sa czyny ludzi, ktore tylko pozornie maja jakis zwiazek z religia bo religia im niczego nie nakazuje, niczego ich nie uczy, ludziom tym moze sie wydawac ze robia cos w imie Boga bo tak mowi ich religia ale to beda tylko wymysly ludzkie a nie doktrynalne podstawy ktorejs z religii
  • 0

#32

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Całkiem pewny jesteś, że jedne sury unieważniają inne?!


Tak jestem pewny dlatego żeby móc szastać cytatami z koranu i być całkowicie pewnym jego wymowy należy pochodzić do szkoły koranicznej i czytać koran w oryginale ;)

Dla nas to dziwne ale dla muzułmanów zapewne nie.


Z drugiej strony dzięki swemu konserwatyzmowi, zakazom tłumaczenia koranu i uczeniu się go na pamięć pewnie jest niewiele rożny od oryginału czego nie można powiedzieć o Biblii.

Jak już tu pisał szanowny kolega mortyr niema lepszej i gorszej religii, są tylko lepsi i gorsi ludzie. Takie tematy mające oczerniać i dyskredytować np islam prowadzą tylko do większej nienawiści i braku zrozumienia obcych kultur co potem owocuje takimi przypadkami jak w Iraku gdzie znęca się nad więźniami.
Krytyka chrześcijaństwa w którym żyjemy to co innego bo dzięki takiej krytyce i zrozumieniu pewnych błędów możemy starać się je naprawiać lub chociaż unikać.
  • 0

#33 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Przeczytałem posta Przema i pomyślałem "Ja pi***czę on ma rację". Forum podzieliło się na chrześcijanofili i antychrześcijan. Nie ukrywam, że mam w tym skromny udział :) . Do tej pory tematy starające się podważyć podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej przechodziły przez to forum jak rozwolnienie :P i tylko przybywało przyklejonych artykułów. Moje tematy były jak zaparcie :P . Nagle się wyłamałem i zacząłem bronić tej znienawidzonej religii chrześcijańskiej oraz krytykowałem inną, której ułomności aż rzucały się w oczy. Niektórzy tak zaślepieni nienawiścią do chrześcijaństwa są w stanie bronić wszystkiego co tylko stoi do niego w opozycji. Najlepsze jest to, że większość wyrobiła sobie to niesamowite zdanie bo katecheta mu powiedział coś nie tak. Kiedy byłem mały i pytałem się po co chodzę kościoła skoro księża to pacany. Zawsze słyszałem "Ksiądz to tylko człowiek, a nie chodzisz do księdza tylko do Boga". Może niektórym nie miał kto powiedzieć tego zdania.



Na początku kiedy zobaczyłem ten dział myślałem, że forumowicze dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pojmowania Boga, rozmawianiu o róznych nurtach i odgałęzień religii. Po wejściu natychmiast się zawiodłem i doszedłem do wniosku, że wszyscy pałają nienawiścią do chrześcijaństwa, podstawiają sobie artykuły i tylko podkręca jeden drugiego w tej nienawiści. Praktycznie wszystkie tematy są skierowane przeciw tej właśnie religii. I kto tu widzi tylko jeden kierunek skoro na wszystkie zarzuty odpowiada "a w chrześcijaństwie było tak"?


Przemo
"Czy na prawdę nie rozumiecie, że są na tym świecie siły, których podstawowym celem jest nas skłócić? Nastawić człowieka, przeciw człowiekowi? Te siły mają wpływ na nas wszystkich, nikt nie jest poza ich zasięgiem. Ich działanie jest tak subtelne, że prawie niedostrzegalne. Ale mimo to są skuteczne.

I wiecie co? Te siły wygrywają. Możecie mi nie wierzyć, ale w spokoju zapytajcie samych siebie, czy nienawiścią i kłótnią robię coś dobrego na tym świecie? Czy też zachowując się tak, jestem marionetką w rękach manipulatorów?"



Ja wiem, że masz rację! Tylko człowiek musi bronić swojej tożsamości! Ja nie chcę by Polska skończyła tak jak Szwecja, w której nie wolno śpiewać hymnu w miejscach publicznych by nie urazić muzułmańskich imigrantów. To dlatego bronię się przeciwko islamowi. We Francji arabscy imigranci otwarcie mówią, że chcą utworzyć z Francji kraj rządzony przez muzułmanów. Co mamy robić by się obronić skoro wszędzie panuje polityczna poprawność, w której każdy sprzeciw skierowany w stronę islamu nazywany jest nietolerancją i "brakiem zrozumienia dla obcej kultury". I to właśnie muzułamanie wykorzystują. Co z tego, że pójdę do nich z gałązką oliwną jak oni przyjdą do mnie z granatem?
  • 0

#34

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zgadzam się z tobą, też nie do pomyślenia dla mnie jest zakazywanie śpiewania hymnu żeby nie urazić muzułmanów (swoja drogą ciekawe jakie są słowa szwedzkiego hymnu ;) ) Ale ja tu widzę przyczynę nie z religii tylko w ustroju, Szwecja to kraj socjalistyczny, w tej chwili jeden z najbardziej, to socjalizm właśnie tworzy polityczną poprawność bo przecież wszyscy ludzie są równi sratatata. W USA niema takiego socjalizmu w Europie i mimo znacznie większej ilości rożnych imigrantów nigdy amerykańskie flagi nie znikną z ulic a ludzie będą śpiewać hymn bo tam to jest podstawa państwowości, przyjeżdżasz to się musisz podporządkować.
Tam jednak polityczna poprawność też jest ale wynika z ich problemów np z murzynami, dzieki socjalistycznej polityce w latach 60 i 70, akcji afirmacyjnej teraz nazwanie murzyna murzynem czy czarnuchem to przegrana w sądzie, nie przyjęcie takiego do pracy to oskarżenie o rasizm, Oczywiście czarni mogą dozwoli dyskryminować i obrażać białych bo przecież to oni byli pokrzywdzeni.
reasumując zdrowe państwo to państwo kapitalistyczne- konserwatywne czyli całkowite przeciwieństwo UE.
Kraje Arabskie są konserwatywne i dlatego tam niema mowy o uprzywilejowanej pozycji chrześcijan.
  • 0

#35 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Ta UE to kicha. Dla odrobiny poparcia są w stanie zrobić wszystko. Teraz np. szukają go na ... Oceanii o_O i uczą miejscowych żeby nie byli rasistami. Może lepiej niech ich uczy przedsiębiorczości?
  • 0

#36

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tak jestem pewny dlatego żeby móc szastać cytatami z koranu i być całkowicie pewnym jego wymowy należy pochodzić do szkoły koranicznej i czytać koran w oryginale ;)

Ale w tym momencie mówisz o zupełnie czymś innym. Nic nie może unieważnić tego, co muzułmanie traktują jako pismo święte. To, co zostało zapisane jest stałe i niezmienne - a cała reszta to tylko manipulacja, a nie unieważnianie chronologiczne. Tak jak w islamie istnieje tzw. islamizm eksportowy przeznaczony dla innych, w celu zaprezentowania religii pokoju, wyciszenia i harmonii. Gdzie w tym zbożnym celu - fragmenty świadczące o czymś radykalnie przeciwnym - zostają w celu PR-owskim - pominięte, a nie unieważnione.
A stosunek do kobiet w świecie islamu jest tragiczny. Kobieta jest traktowana jako osoba drugiej kategorii, a co gorsze i jednocześnie wielce znaczące to ma poparcie w kodeksie religijnym. Tzn. stosunek mężczyzn do kobiet znajduje swoje uzasadnienie i tłumaczony jest m.in. przy pomocy boskiego czynnika.

"– Na tym polega podwójne oblicze islamu. Gwałt jest jego częścią, choć można wybrać tolerancję – podkreśla egipski jezuita Samir Khalil Samir. " źródło

Jak już tu pisał szanowny kolega mortyr niema lepszej i gorszej religii, są tylko lepsi i gorsi ludzie.

Ależ istnieją. A co więcej mogą stać się tymi lepszymi, co można zaobserwować np. w ewolucji postaci Boga w judaiźmie. Bóg zmienia się - z mszczącego się pogańskiego bożka, którego należy ubłagać za pomocą ofiar z ludzi - bez względu na płeć, wiek, winę (np. "sławny" biblijny bann) na Boga tolerancyjnego.

Takie tematy mające oczerniać i dyskredytować np islam prowadzą tylko do większej nienawiści i braku zrozumienia obcych kultur co potem owocuje takimi przypadkami jak w Iraku gdzie znęca się nad więźniami.

Ależ nie mozna tolerować kogoś, kto z założenia nie jest tolerancyjny! To już całkiem naiwna postawa. Bezsensowane jest tłumaczenie, że bicie kobiet może zachodzić tylko pod pewnymi warunkami (nieposłuszeństwo) i kłaść tego na karb "odmienności religijnych i kulturowych". Islam stał się od około XI/XII wieku najbardziej obskurancką, nietolerancyjną, zaściankową religią. Wielce opresywną dla swoich wyznawców i groźną dla innowierców. Nie ma najmniejszego powodu by to starać się zrozumieć.
  • 0

#37 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

NoMeansNo ze wszystkim co napisałeś zgadzam się. Problem w tym, że brak tolerancji dla nietolerancyjnego jest gorzej odbierane niż bycie nietolerancyjnym. Ot taki paradoks.
  • 0

#38

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Z islamem i stosunkiem do niego związany jest jeszcze jeden problem. O ile po chrześcijaństwie jeździ się jak po łysej kobyle, to z krytyką islamu związane sa jakieś dziwne obiekcje. Z jednej strony związane jest to z pewnego rodzaju antyamerykanizmem, który to wywołuje tradycyjne podejście: wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Naturalne - choć lekko bezsensowne. Z drugiej strony - żyjąc w kraju chrześcijańskim, stykając się na codzienie z zachowaniami, patologiami przedstawicieli kleru i wiernych itp. niejako z natury stajemy się automatycznymi krytykami zastałej sytuacji. Stąd też łatwość krytyki jednych z oporami w krytyce drugich.
  • 0

#39

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zaczynam skłaniać się do wniosku że ta dyskusja niema sensu bo nikt z nas niema wystarczającej wiedzy by móc obiektywnie oceniać islam. Po prostu żyjemy w kraju katolickim i z islamem mamy tyle wspólnego co nam w TV pokażą albo na necie przeczytamy. Te wszystkie przykłady deprecjonujące islam służą tylko zaciemnianiu obrazu, bo to jest 1 mld ludzi których nie można wrzucać do jednego worka. Ja jestem daleki od uważania się za katolika (wierzę w Boga ale nie wyznaję żadnej religii) więc i tak przez myśl by mi nie przeszło nawrócenie się na islam. Mogę jednak oceniać i krytykować i oceniać chrześcijaństwo bo widzę je na co dzień co jest ważniejsze nawet o poznania na studiach danej religii tylko z książek. Zaliczyłem na studiach kurs o islamie i nauczyłem się tam, że islam w swej podstawie jest dobry ale to nie znaczy że praktyka nie jest inna. Należy też pamiętać że jest to religia państwa i prawa co oznacza, że niema tam rozdziału jednego od drugiego. Wyjątkiem jest Turcja przynajmniej w swej konstytucji.
My oceniamy islam z naszej perspektywy państwa teoretycznie świeckiego, z perspektywy Biblii jako Pisma Świętego, w którym każde słowo jest równie ważne nie rozumiejąc że islam jest od tego rożny. Tylko ktoś z zewnątrz (spoza tych 2 religii) może ocenić i porównać islam i chrześcijaństwo obiektywnie.
Człowiek wymyślił religie żeby łatwiej sobą rządzić, mieć preteksty do wojen i tłumaczyć sobie dziwne zjawiska.
Jestem przekonany że Bogu to "wisi" w co ci biedni ludzie wierzą, liczy się dla niego jak postępują.
  • 0

#40

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zaczynam skłaniać się do wniosku że ta dyskusja niema sensu bo nikt z nas niema wystarczającej wiedzy by móc obiektywnie oceniać islam.

Ale można spróbować sięgnąć po coś obiektywnego. Np. sytuacja związana z budową świątyń odmiennej wiary. Czy łatwo jest odnaleźć kraj chrześcijański w którym istnieje zakaz "uruchomienia" meczetu? Trudno? No chyba, że potraktujemy Watykan jako takie państwo. A patrząc w drugą stronę - czy łatwo jest doszukać się państwa islamskiego (w potocznym tego słowa rozumieniu) gdzie budowa takowego jest nie do pomyślenia (nie wspominając nawet o możliwości posiadania Biblii). Chyba zdecydowanie łatwiej. Co może być jeszcze tak w miarę obiektywnego? Stosunek do kobiet? O biciu była juz mowa, a o tym, że w krajach arabskich (a więc zdominowanych przez islam) zamieszkanych przez setki milionów ludzi, co druga kobieta nie potrafi czytać i pisać? A może to, że rozwój intelektualny islamu, jego wkład intelektualny już od ponad 900 lat jest znikomy? Oczywiście islam był w wiekach średnich Europy czymś zdecydowanie pozytywnym, wtedy kiedy chrześcijanie zachorowali na średniowiecze islam i kultura arabska wyprzedzała myśl europejską o lata świetlne.

"Jeśli ktoś porzuca swoją wiarę – zabij go!”
  • 0

#41 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

NoMeansNo nie wiem czy warto się wysilać. Choćbyś podał 1000 przykładów to i tak islam będzie tym dobrym, a chrześcijaństwo tym zły.
  • 0

#42

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pamiętaj. Masz wolny wybór.

I dlatego wiekszosc wybiera zło bo jest w modzie i łatwiejsze do wykonania. Taka jest wolna wola ...i jej skutki.
  • 0

#43

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

NoMeansNo nie wiem czy warto się wysilać. Choćbyś podał 1000 przykładów to i tak islam będzie tym dobrym, a chrześcijaństwo tym zły.



Alez ja nic takiego nie sugeruje, oczywiście że od średniowiecza islam niewiele wniósł w rozwój świata. Największy rozwój wniósł protestantyzm ot co. Największy postęp, rewolucja przemysłowa to kraje protestanckie, Niemcy oraz kraje anglosaskie. A np prawosławie jest niemal równie zacofane co islam bo też niewiele zmieniło sie od średniowiecza. kwestia edukacji kobiet? Powiem tak, w latach 70 mój tata był tam na delegacji, Saddam za petrodolary unowocześniał kraj. I Bagdad to była metropolia w iście zachodnim stylu, a po ulicach chodziły młode studentki z Bagdadzkiego uniwersytetu ubrane w skąpe stroje tj mini spódniczki itd, po prostu zgodnie z zachodnią modą. Za nic nie wyglądało to jak czarna wizja islamu z prześladowaniem kobiet i zacofaniem. To wszystko jest kwetia tego kto sprawuje władze a nie tylko religii. Turcja to niemal europejski kraj mimo, że muzułmański. Po prostu niestety w świecie islamu jest zdecydowanie więcej krajów gdzie rządzą duchowni w dodatku po swojemu interpretujący islam jak np talibowie.
  • 0

#44

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A może te studentki z Iraku wyglądały tak zachodnio ponieważ Saddam był (aczkolwiek nie do swojego końca) osobą raczej mało religijną. I państwo, które pod jego rządami istniało było jednak zdecydowanie bardziej świeckie niż standardowa reszta państw arabskich/islamskich. To właśnie oderwanie się od ciasno pojmowanego islamu pozwoliło na większą swobodę kulturową w Iraku.
Oczywiście sam islam jako taki nie jest do cna przesiąknięty obskurantyzmem. Dowodzi tego historia, a porównanie średniowiecznej Europy z ówcześnie kwitnącym, wręcz wolnościowym islamem temu zdecydowanie przeczy. Tyle, że kryzys, który dopadł islam, takie jego średniowiecze - z pewnych powodów trzyma religię juz prawie od 1000 lat i zupełnie nie chce jej opuścić.
Dyskutując o islamie trzeba mówic o tym czymś się islam stał, a nie o tym czym hipotetycznie jest i czym może być.

Jednocześnie zdecydowanie nie zgadzam się z oceną prawosławia - wystarczy przejść się do pierwszej lepszej księgarni (biblioteki) by móc sobie unaocznić co wniosło prawosławie (kultura na która wywierało nacisk) do współczesnej kultury światowej. Pomijając juz zupełnie inne rejony techniczne - by nie popadać w zbytnia przesadę.
  • 0

#45

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A może te studentki z Iraku wyglądały tak zachodnio ponieważ Saddam był (aczkolwiek nie do swojego końca) osobą raczej mało religijną.


Tak właśnie było. Oznacza to, że zapewne większość muzułmanów nie jest żadnymi ekstremistami i jak znajdą się pod bardziej świeckimi rządami to zachowują się "normalnie" w naszym rozumieniu.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych