Skocz do zawartości


Plamy na słońcu, czy co?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Witam wszystkich, bo jestem tu pierwszy raz!
Dzisiaj o godzinie 20.45-21.00 siedziałem na tarasie z całą rodziną.
Wpadłem na pomysł, aby popatrzeć na słońce przez lornetkę, bo było bardzo nisko, więc nie raziło w oczy.
Jakież było moje zdumienie, kiedy zauważyłem dwie plamki na tarczy słońca.
Oddałem lornetke pozostałym członkom rodziny, aby przekonać się, czy nie mam zwidów.
Wszyscy razem obserwowaliśmy obniżającą się tarczę słońca, aby wykluczyć obiekty, które mogły być na niebie przy naszej planecie. (między obserwatorem a słońcem)
Te plamki dalej były w tym samym miejscu.
To na pewno nie była skaza na lornetce ponieważ lornteka trzęsła się w ręku, a plamki były wciąż w tym samym miejscu.
Czy jest możliwe dostrzec na zwykłej lorntetce plamy (w tym wypadku plamki) na słońcu?
Co to mogło być?
  • 0

#2

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A słońce było w tej lornetce wielkości piłki do pingponga ? No to były plamy słoneczne, jeden z milszych widoków jakie obserwuję przez swoją wysłużoną aparaturę...
  • 0

#3 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Słońce miało wielkość (w lornetce) piłki plażowej, lub dużego balona.
Na tarczy było widać dwie czarne kropki, jedna obok drugiej.
  • 0

#4

----.
  • Postów: 359
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

plamy na sloncu

Dołączona grafika
  • 0

#5 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Faktycznie, tak to wyglądało z tym że lewa plamka była wyżej od prawej a nie jak na tym zdjęciu.
PS
Jakoś inaczej wyobrażałem sobie te plamy, a tu dwie równe kropeczki.
  • 0

#6

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

nic specjalnego bedzie tego wiecej
chcialbym ci tylko odradzic obserwacje slonca przy pomocy lornetki
mimo iz nie razi bo jest nisko to ultrafioletem nadal daje po oczach a lornetka zwielokrotnia efekt
oslepnac nie oslepniesz ale jesli zafascynowany zjawiskiem bedziesz nadal tak robil to mozesz miec powazne klopoty ze wzrokiem

btw "kropeczki" hehe te kropeczki czasami sa wielkosci naszej ziemi
  • 0

#7 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

chcialbym ci tylko odradzic obserwacje slonca przy pomocy lornetki

A jak mam oglądać?
Jak mam się zabezpieczyć?
  • 0

#8

PREDATOR.
  • Postów: 67
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Plama na słońcu spowoduje zakłócenia?
Na Słońcu pojawiła się plama, która rośnie w bardzo szybkim tempie – poinformował internetowy serwis NASA. Może ona spowodować zakłócenia w łączności satelitarnej i radiowej.

Na początku tygodnia zza wschodniego brzegu tarczy słonecznej zaczęła wyłaniać się niewielka plama, która uzyskała numer 756. Obiekt zaczął bardzo szybko rosnąć. W ciągu kilku dni plama osiągnęła średnicę pięć razy większą o średnicy Ziemi.

Naukowcy podejrzewają, że w najbliższych dniach plama może być źródłem silnych wybuchów słonecznych. Mogą one zaowocować zjawiskami zorzy polarnej oraz zakłóceniami w łączności satelitarnej i radiowej.

Plamy słoneczne to nic innego jak miejsca na powierzchni Słońca chłodniejsze od otaczającej je materii o około 1000–2000 stopni. Dzięki temu, przez kontrast wydają nam się ciemniejsze. W rzeczywistości i tak są rozgrzane do temperatury rzędu 4000-5000 kelwinów. Ciemne centrum plamy astronomowie nazywają cieniem. Jest on otoczony przez półcień, składający się z radialnie ułożonych strug gorącego gazu, poprzetykanych chłodniejszymi obszarami.
żrodło:http://ww6.tvp.pl/2852,20050428200559.strona
  • 0

#9

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

bezpieczne obserwacje to tak zwane obserwacje projekcyjne ale do tego typu obserwacji lornetka nie jest najszczesliwszym przyrzadem (tak jak i do innych obserwacji astronomicznych :/ )

jesli juz ma byc to lornetka to postaraj sie o jakies filtry

wiecej informacji znajdziesz na wszelkiego rodzaju forach astronomicznych lub stronach o tej tematyce
  • 0

#10

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

NIGDY NIE PATRZ NA SLONCE PRZEZ LORNETKE!
nigdy.

ani nie pisz o takich pomyslach na forum, bo ktos rzuci okiem przez swoja w srodku dnia i skonczy sie to tragedia. to jest realne zagrozenie i zrujnuje wzrok predzej niz jestes w stanie sie zorientowac, ze cos jest nie tak.

do bezposredniej obserwacji przez instrumenty optyczne stosuje sie filtry obiektywowe. nie ma innej mozliwosci.
  • 0

#11 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

ani nie pisz o takich pomyslach na forum, bo ktos rzuci okiem przez swoja w srodku dnia i skonczy sie to tragedia.

Przecież nie jestem samobójcą, żebym w środku dnia, czy o innej porze spoglądał na słońce przez, lub bez lornetki.
Słońce było nad samym horyzontem, za warstwą (grubą) atmosfery i ledwo się tliło.
Zapewne i tak jest to szkodliwy sposób, ale jak widzisz piszę na forum i nie oślepłem.
  • 0

#12

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie wiem czy wiesz, ale w astronomii amatorskiej jest absolutnie "zero tolerancji" dla czegos takiego. z wielu powodow.
  • 0

#13 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie mam zamiaru - dalej - kontynuować tych obserwacji przez lornetkę.
  • 0

#14

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie mam zamiaru - dalej - kontynuować tych obserwacji przez lornetkę.


W porę Cię uświadomiono! Lornetka -nawet zabezpieczona odpowiednimi filtrami na obiektywach -nie nadaje się do obserwacji Słońca. Pamiętaj, że oprócz pasma widzialnego do oczu dociera również podczerwień, czyli ciepło. Do oglądania tarczy słonecznej (bo nie mówimy tu o obserwacjach)potrzebny jest teleskop lustrzany z pełnowymiarowym filtrem zakładanym na tubus. Może to być tani filtr z aluminizowanej folii mylarowej (jest delikatny i podatny na uszkodzenia), lepszy lecz za to drogi jest filtr słoneczny ze szkła optycznego pokrytego odpowiednia warstwą aluminium + warstwy zabezpieczające. Przy obserwacjach Słońca musi być rygorystycznie przestrzegana zasada bezpieczeństwa, gdyż utraty wzroku nic nie zrekompensuje.
  • 0



#15

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Prawdę mówiąc to pierwszy raz spotkałem się z tak wielką przezornością w temacie oglądania zachodzącego Słońca przez lornetkę.Z tego co mi wiadomo szkło soczewek nie jest robione z kwarcu,a tylko takie przepuszcza promienie ultrafioletowe.
Promieniowanie podczerwone czyli cieplne poprzez układy w/w soczewek również nie przedostanie się do oka,tak więc uważam że obserwacje nie rażącego śłońca nie są wcale takie grożne.

Ciekawe czy fotografowano Słńce w innych promieniach poza widzialnymi,takie fotografie mogły by powiedzieć na temat tych plam dużo więcej,bo samo obniżenie temperatury nie dowodzi niczego.
Taki sam efekt wystąpił by i wtedy,gdyby coś tarczę słoneczną przesłoniło ew. plamy te moły by emitować promienie ultrafioletowe a może nawet rentgenowskie.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych