Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kim/ czym jest Bog


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1

Robaczek.
  • Postów: 574
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Spotkałem sie na lekcji religi, jak ksiadz mówił, ze Bóg nie jest ani nim, ani nia, ani czarnym, ani białym..
Skoro nie jest nim, to po co mówimy "Pan Bóg"?
Wyraz "pan" personifikuje go jako meżczyzne.. wiec stwierdzenie ze nie jest mezczyzna jest błędne..
Idac za ciosem, skoro Bóg stworzył nas na swoje podobienstwo, a nie jest ani nia, ani nim, ani czernym, białym itp. to chyba jednak cos sie tu nie zgadza..
Gdybysmy mówi sam 'Bóg', to juz byłoby lepiej, gdyz nie mozna byłoby go wqle spersonifikowac.
Teraz nastepna sprawa, skoro Bóg istnieje odkad istnieje nasz świat, to znaczy ze ktoś inny stworzył Boga, bo jak pokazuje Biblia, Bóg nigdy nie stworzył czegoś z niczego..
Oczywiscie stworzył nasz swiat, bla bla bla, ale gdy zabierał sie za człowieka musiał uzyc czegos co juz stworzył.. Po drugie, czemu użył zebra? Potzrebował DNA, żeby stworzyc cos drugiego? Sam by nie umiał?
I czemu stworzył tylko dwóch ludzi? Moze naprawde, nie potrafił zrobić wiekszej ilosci?
  • 0

#2

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

1. Pan/Władca/Król, moim zdaniem w takim sensie używane jest to określenie.
2. Bóg istnieje ponoć od początku świata, nie ma tutaj (w Biblii) mowy o tym że istnieje od czasu stworzenia naszego świata.
3. Najpierw użył gliny, a więc idąc twoim tokiem myślenia, Bóg do stworzenia człowieka potrzebował DNA gliny - genialne i odkrywcze...
To zaledwie przenośnia - nie można traktować tego dosłownie!
4. A stworzył dwóch ludzi, żeby mieli zadanie/przyjemność rozmnożenia się na miliardy :D To już żart, ale jak mówię to tylko jest przenośnia.
  • 0

#3

Robaczek.
  • Postów: 574
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

2. Bóg istnieje ponoć od początku świata, nie ma tutaj (w Biblii) mowy o tym że istnieje od czasu stworzenia naszego świata.

A kiedy był poczatek? Chyba jak został stworzony..
  • 0

#4

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jesli przyjac, ze Boga musial ktos stworzyc, to ktos musial stworzyc tego co stworzyl Boga. nie ma to wiec wiekszego sensu. mozna jednak do sprawy podejsc inaczej. nasze typowo ludzkie myslenie jest przestrzenne. wszystko staramy sie umiescic w przestrzeni. akceptujemy jednak, ze Bog jesli istnieje, to istnieje poza nia. nie znajduje sie w jakims konkretnym miejscu, do ktorego mozemy dotrzec.
podobnie mozna spojzec na sprawe czasu. dlaczego staramy sie zastosowac nasze ludzkie rozumowanie zawierajace zawsze konkretny poczatek, trwanie i koniec do czegos co ludzkie nie jest. dla mnie najsensowniejsze co moge wymyslic jest uznanie, ze Bog istnieje poza czasem.

a podobnienstwo? nie jest zaznaczone, ze chodzi o fizyczne podobienstwo (inne fragmenty biblii wrecz przecza takiemu twierdzeniu). mozna to wiec traktowac jako podobienstwo duchowe lub 'umyslowe'.
  • 0

#5 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

1. Pan/Władca/Król, moim zdaniem w takim sensie używane jest to określenie.

No tak... tylko, że nawet w tym znaczeniu mają one swoje żeńskie odpowiedniki Pani/Królowa, Władczyni... wydaje mi się, że takie napiętnowanie Boga jako mężczyzny pochodzi jeszcze z czasów powstania Biblii, a więc gdy kobiety zazwyczaj traktowano raczej jako istoty niższe...
Idąc tropem robiono to, bo wg mnie źle zinterpretowano tekst Biblii z Księgi Rodzaju mówiący właśnie o powstaniu człowieka... symboliczne stworzenie Ewy ma swoje znaczenie tak samo jak i stworzenie mężczyzny z gliny... Ewa w ten sposób przejęła jego przemijającą cielesność, ale i stała się równa w stosunku do niego, a zarazem podobna prawie w każdym calu.. prawie, bo mimo wszystko została stworzona jako odrębna istota...
Samego Boga natomiast nie stworzył nikt, sam również tego nie zrobił...przecież nie można zjeść siebie w całości ;) Bóg to po prostu siła stwórcza, która istniała od zawsze... trudno jest to sobie wyobrazić, ale jak widać słowo zawsze i bez ograniczeń ma swoje zastosowanie w praktyce :D

Jeśli się powtórzyłam po kimś to przepraszam, ale na razie nie mam czasu czytać wszystkich postów.. :]
  • 0

#6

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

dla mnie najsensowniejsze co moge wymyslic jest uznanie, ze Bog istnieje poza czasem.

Sensowne, czyli jeżeli Bóg istnieje poza czasem, to istnieje także poza wszechświatem. Szkoda tylko że wszechświat się rozszerza, a wraz z nim, zmniejsza się transcendentność Boga.
  • 0

#7

angelo.
  • Postów: 386
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

coś innego

Bóg to po prostu siła stwórcza, która istniała od zawsze..

Potwierdzenie tego co napisałaś jest w V Ewangelii:

46.16.Uwielbiajcie Wiekuistego Ojca i Matkę w Niebie,od którego wszystkie rzeczy pochodzą i czcijcie Jego Święte Imię.

50.8.Bo Ojciec i Matka,stanowią jedność w Bogu.

64.3.Dlatego Imię Ojca i Matki winny być jednakowo czczone,są one bowiem wielkimi energiamii Boga i jedno nie może istnieć bez drugiego w Jedynym Bogu.

96.17.Wierzymy w jednego Boga:Wiecznego,utajone źródło,Wiecznego Ojca-Matkę,od którego pochodzą wszystkie rzeczy,te widzialne i te niewidzialne.
  • 0

#8 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

W takim razie możliwe, że podświadomie wierzę w to, co napisano w V ewangelii, którą prawdopodobnie jak wiele innych bezpodstawnie odrzucono..... nie czytałam jej w każdym bądź razie, a nawet nie wiedziałam o jej istnieniu :]
  • 0

#9

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bo jest to najczęstsze i pod względem rozumienia najbardziej obiektywne wyobrażenie.
  • 0

#10

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pan jest używane w sensie władca.
Bóg nie ma początku ani końca ponieważ jest poza czasem i przestrzenią. Nazywamy go sobie różnie żeby jakoś go zrozumieć ale w ludzkiej powłoce nigdy nie będziemy w stanie tego pojąć.
  • 0

#11 Gość_Inga

Gość_Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

czemu stworzył tylko dwóch ludzi? Moze naprawde, nie potrafił zrobić wiekszej ilosci?

Skrzypciu :) nie wiem jakie szkoły pokonczył twój ksiądz, ale kosciół oficjalnie przyjął teorię, że Bóg stworzył nie tylko jedną parę ludzką, ale wiele takich par na całym świecie. Historia opisana w Biblii jest tylko alegorią stworzenia, o czym juz wielokrotnie tutaj pisaliśmy, i nie można jej brać dosłownie.

2. Bóg istnieje ponoć od początku świata, nie ma tutaj (w Biblii) mowy o tym że istnieje od czasu stworzenia naszego świata

Jak dla mnie Boga nie ma co nie znaczy, że nie istnieje jakaś siła sprawcza wszechrzeczy.

A stworzył dwóch ludzi, żeby mieli zadanie/przyjemność rozmnożenia się na miliardy grin.gif To już żart, ale jak mówię to tylko jest przenośnia.

Tak, ale zauważ, że w Biblii zaraz po tym jak Bóg stwarza tylko jedną parę ludzką, W jakiś czas potem Kain, syn Adama buduje misto i nazywa je imieniem swojego syna - Henoch.
Chyba nie sądzisz, że ktoś buduje miasto dla jednego dziecka? Trzeba umieć czytać Biblię by dostrzec w niej ukrytą prawdę.
  • 0

#12

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Inga, rownie dobrze mozna uznac, ze biblia nie opisuje calosci dziejow pierwszych ludzi, a jedynie te ciekawsze momenty. od pierwszego dziecka, do miasta mogla minac pewna ilosc czasu. zwlaszcza, ze biblia zaznacza wyjatkowa dlugowiecznosc pierwszych ludzi.

poza tym Skrzypu raz wspomnial o ksiedzu i nie wiadomo, czy kreacjonistyczne podejscie wynika z lekcji czy z wasnych przemyslen. sam fakt, ze KK przyjal ewolucje jako dobry pomysl nie znaczy jeszcze, ze wszyscy tak mysla ;)

a interpretacje biblii? kazdy ma swoja i juz to jest zastanawiajace. komu powinnismy wierzyc skoro nie jest problemem znalezienie wielu ludzi, ktorzy wytlumacza ja calkiem inaczej i calkiem po swojej mysli. juz samo zakladanie, ze "ja mam racje, a wszyscy inni sie myla" jest ryzykowne i rozsadny czlowiek woli sie nie posuwac do czegos takiego, jesli nie ma powaznych powodow.
  • 0

#13

Tacita.

    Ukryty wymiar

  • Postów: 859
  • Tematów: 53
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Sensowne, czyli jeżeli Bóg istnieje poza czasem, to istnieje także poza wszechświatem. Szkoda tylko że wszechświat się rozszerza, a wraz z nim, zmniejsza się transcendentność Boga.

Wszechświat to materia, Bóg zaś nią nie jest. Co za tym idzie, pozostaje transcendentny.

Trzeba umieć czytać Biblię by dostrzec w niej ukrytą prawdę.

Dokładnie tak. Trzeba czytać między wierszami.

Inga, rownie dobrze mozna uznac, ze biblia nie opisuje calosci dziejow pierwszych ludzi, a jedynie te ciekawsze momenty.

Przecież Biblia to jedna wielka metafora. Stąd tyle interpretacji.
Z tego, co ja zapamiętałam z lekcji religii [ ;) ] to Pismo Święte napisane jest takim językiem, by dotrzeć również do prostych ludzi. Dlatego tyle symboli, przenośni etc. Należy więc pamiętać, że prawie każde zdanie niesie za sobą ukryty sens. Oczywistym jest fakt, że Bóg nie stworzył tylko Adama i Ewy. W tym samym czasie (bądź nieco późniejszym) 'zrodzili się' również inni ludzie, o których jest mowa w dalszej części Biblii. Po czym nastąpiła prokreacja metodą nam już znaną :]
  • 0



#14

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tacita, na szczescie moge miec odmienne zdanie ;)
bajka o tym, ze biblia jest pelna przenosni od lat odstrasza ludzi od niej. dzieki temu daja sie manipulowac przez kosciol jak marionetki. genesis faktycznie nie nalezy do latwych, prostych i przyjemnych, ale i tak traktuje go w kategoriach 'hobby'. w rzeczywistosci to czy Adam i Ewa zostali stworzeni jako jedyni, czy byly tez inni nie ma dla mnie kluczowego znaczenia i wplywu na wiare. w wielu innych fragmentach (zwlaszcza w nowym testamencie) jest pisana duzo przystepniej i warto ja czytac wprost, bez myslenia co autor mial na mysli. mozna sie bardzo wielu nowych, ciekawych rzeczy dowiedziec. glownie z tych frakmentow, ktorych sie na mszy nie uslyszy.
  • 0

#15

Robaczek.
  • Postów: 574
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tak, ale zauważ, że w Biblii zaraz po tym jak Bóg stwarza tylko jedną parę ludzką, W jakiś czas potem Kain, syn Adama buduje misto i nazywa je imieniem swojego syna - Henoch.
Chyba nie sądzisz, że ktoś buduje miasto dla jednego dziecka? Trzeba umieć czytać Biblię by dostrzec w niej ukrytą prawdę.


Gdybym myślał tak jak Ty, odnajdywałbym ukryta prawde w broszurce z reala..
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych