Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eagle947.
  • Postów: 28
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na wstępie chciałbym powiedzieć że to tylko moje rozważania. I chciałbym porostu zobaczyć co myślą inni.

Pomyślałem sobie żeby założyć że Biblia ma w 100% racje co do stworzenie świata i że ma on dopiero kilka tysięcy lat. I tak myślałem, że jeżeli to prawda dinozaury żyły znacznie wcześniej, musiałby być to rok około 4000-4500 p.n.e (jak mówi Biblia: "4 tysiące lat wyglądany....") i że Adam i Ewa żyli pośród nich. Jednak coś mi tu nie pasowało. Nie pasował mi czas. Skoro Pan Bóg go nie stworzył, on nie istnieje, nie przemija, wogule go nie ma.
Jak jest waszym zdaniem ?? (chciałbym prosić żeby wszyscy co tu piszą myśleli kategoriami Bibli nie innymi teoriami. raz bądźmy 100% chrześcijanami !![to ostatnie zdanie tylko do chrześcijan])
  • 0

#2

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pierwsze słowa w Biblii "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię"
dokładnie tłumacząc: "Z tego co było na początku..." więc powierzchnia ziemi mogła być uformowana na nowo kilka do kilkudziesięciu tysięcy lat temu, wszechświat i planeta Ziemia istnieją o wiele wiele dłużej... Miliardy lat. Te 4000 lat odnoszą się do spisanej historii ludzkości. W prehistorii nikt nie miał pojęcia o dinozaurach ;)
  • 0



#3

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

liczac czas wg biblii doliczymy sie kolo 6 tys. lat. sa pewne "zawirowania", ale ogolnie nie powinno byc dluzej niz powiedzmy 10 tys. lat. i to jest czas od momentu stworzenia Adama. mozna powiedziec, ze swiat ma o te kilka dni wiecej, ale moze to nie byc takie proste. nie wiemy czy biblijne "dni" sa w pelni zgodne z nasza 24-godzinna doba. tutaj pojawia sie podzial na kreacjonizm starej i mlodej Ziemii. jest to dyskusyjne zwlaszcza, ze cykl dzienny wyznacza slonce, ktore z zalozenia nie istnialo od poczatku, tylko tez zostalo stworzone. jesli mozemy troche pofantazjowac, to skoro Bog wszystko moze, to niby czemu nie mogl zrobic tak, ze w ciagu kilku pierwszych "dni" odbyla sie cala 10 miliardowa historia wrzechswiata?

poza tym katolicy nie uznaja nieomylnosci biblii i oficjalnie wierza, ze stary testament jest bajka moralizatorska. watykan wierzy w ewolucje.
  • 0

#4 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Jednak coś mi tu nie pasowało. Nie pasował mi czas. Skoro Pan Bóg go nie stworzył, on nie istnieje, nie przemija, wogule go nie ma.

Kto powiedział, że Bóg nie stworzył czasu??? skoro stworzył starzejącego się człowieka, świat, który się rozwija...stworzył też automatycznie i czas.. nie musi być wszystko dosłownie napisane w biblii- chociaż i tak 99% nie jest ;)
  • 0

#5

Eagle947.
  • Postów: 28
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dzięki wam !! trochę mi w głowie rozjaśniliście.
  • 0

#6

Kifecassi.
  • Postów: 17
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To prawie tak jak wiara w to, że Bóg stworzył świat w 6 dni i siódmego odpoczął. Niestety, ale większość katolików interpretuje Biblię dosłownie, i z tego powodu powstają różne zawiłości. Jest to tak skomplikowana księga, że niestety nawet nie sposób domyślić się wszystkich ukrytych alegorii.
  • 0

#7

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mnie bardzo zaciekawiła taka wypowiedź:

Czas... jest miarą ruchu.

Na początku wydawało mi się to śmieszne, ale z drugiej strony, to nawet logiczne. Wszystko się porusza, nieustannie! Nawet w najtwardszym ciele drżą atomy. A co by było, gdyby czas się zatrzymał? Wszystko stanęłoby w miejscu. A teraz odwrotnie. Czym byłby czas, gdyby wszystko stanęło w miejscu? :P

No właśnie, nie byłoby czasu. Ciekawe... ;)
Jak to się ma do stworzenia? Posłużę się więc tokiem myślowym filozofa. Wg niego świat istniał zawsze, ale był nieruchomy. Bóg ruszył materię i tak powstał czas... Hmm... teraz problem wieczności staje się łatwiejszy do ogarnięcia. Ale jak jest naprawdę? :)

A może Bóg stworzył czas. Przecież sam jest ponad czasem. Wyraźnie podkreśla, że On jest. Nie, że był, czy będzie, ale po prostu jest i już. A czas to tylko jeden z wymiarów przestrzeni, w której przyszło nam żyć. W myśl Biblii, na początku było Słowo. Rozumiem to jako Wolę Bożą. Więc mogło nie być niczego prócz Boga, również czasu... :)

A załóżmy, że czas był. Więc jak długo żył Bóg, zanim stworzył świat? Jeśli ktoś powie, że wieczność, to znaczy, że wieczność właśnie minęła. Równie dobrze Chuck Norris może policzyć do nieskończoności... od końca. :P
  • 0

#8

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pierwsze słowa w Biblii "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię"
dokładnie tłumacząc: "Z tego co było na początku..."

Skąd takie tłumaczenie???
Hebrajskie Bereszit bara Elohim... znaczy DOKŁADNIE: Na początku stworzył Bóg...
  • 0



#9

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Biblijny opis "stworzenia" opisuje zasiedlenie Ziemi już po erze dinozaurów co nie zaprzecza teorii stworzenia świata przez Boga. Przy Big Bangu też nie było ludzi a mimo to wiemy że takowy miał miejsce.

Jeżeli chodzi o kalendarz żydowski liczony rzekomo od biblijnego stworzenia świata to mamy obecnie 5767 rok.

A co do samego pojęcia czasu to jest ono ściśle związane z grawitacją co potwierdzi każdy astronauta który miał zegarek na misji kosmicznej - po powrocie na Ziemię każdy astronauta jest o kilka minut młodszy od pozostałych ziemian. Za jakieś 4 pokolenia swobodnie będziemy podróżować w przyszłość.
  • 0

#10

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A co do samego pojęcia czasu to jest ono ściśle związane z grawitacją co potwierdzi każdy astronauta który miał zegarek na misji kosmicznej

Bo grawitacja powoduje zakrzywienie czasu, o czym już Einstein mówił w swojej ogólnej teorii względności. Podróże w czasie? Hmm... No nie wiem. :P
  • 0

#11

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

aby w pewien sposob zobrazowac proces tworzenia swiata rozpatrzmy proces malowania obrazu
zakladam ze malujesz obraz i widac na nim dom stojacy sobie gdzies w gorach nad gorskim potoczkiem
zakladam ze namalowales go i mozna go podziwiac

wiec zaczynam go podziwiac
patrze o fajny drewniany domek fajne gorki w tle i ta wspaniala przyroda
czy powinienem sie zaczac zastanawiac jak dlugo tworzyles ten obraz?
czy powinienem sobie pomyslec ze malowales go kilkanascie lat bo ten dom wyglada na stary?
a moze powinienem pomyslec ze to bylo kilkaset lat bo te drzewa widoczne na nim musialy rosnac tak dlugo?
a co z gorami ktore namalowales? one powstawaly miliony lat wiec czy malowales ten obraz przez miliony lat?
nie musze
mogles go namalowac w 10 minut a moze w siedem dni :) ?
to co przedstawia twoj obraz moglo powstac tydzien temu ale przedstawia cos co ma miliony lat
czy jest tu gdzies jakis paradoks? - nie

teraz zastanowmy sie nad tworzeniem swiata

wyobraz sobie ze jestes bogiem i tworzysz swiat od czego bys zaczal?
ja mysle ze na poczatek potrzebne sa prawa jakimi bedzie sie rzadzil ow swiat - fizyka chemia itp.

skoro mamy juz prawa to zaczynamy wypelniac nasz swiat roznego rodzaju tworami ale... oczywiscie musza one podlegac prawom naszego swiata ktore zostaly nakreslone na samym poczatku

celem naszego tworzenia jest swiat w ktorym umiescimy ludzi
aby mogli oni funkcjonowac potrzebne im beda odpowiednie warunki do zycia i rozwoju
ludzie musza jesc wiec tworzymy jedzenie - rosliny zwierzeta itp.
ale te rosliny i zwierzeta rowniez musza sie jakos odzywiac i rozwijac wiec tworzymy swiat pelen powiazan zgodnych z wczesniej nakreslonymi prawami

jak juz napisalem tworzymy swiat dla ludzi i ich rozwoju wiec tworzymy tez dobra materialne ktore beda pomocne w ich rozwoju: mineraly wegiel rope gaz ziemny itp.
i tu zaczyna sie pojawiac pewien problem jak stworzyc np. poklady wegla tak aby byly one zgodne z prawami narzuconymi wczesniej? jak stworzyc rope gaz itp?

otoz aby tego dokonac musimy stworzyc pewien ciag stworczy owych rzeczy... i tu przydaja nam sie dinozaury oraz wielkie lasy karbonskie

bog tworzac swiat z okreslonymi prawami musial go stworzyc tak aby byl on zgodny z tymi prawami
jako istota doskonala i wszechmocna tak go stworzyl a wynikiem tego jest swiat stworzony kilka tysiecy lat temu w przeciagu 7 dni liczacy miliardy lat :) ... jednak osobiscie uwazam biblie za zbior bajek i rojen niespelna rozumu ludzi
  • 0

#12

angelo.
  • Postów: 386
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

pazuzu

jednak osobiscie uwazam biblie za zbior bajek i rojen niespelna rozumu ludzi

Są jednak ludzie,którzy uważają Biblię za jedyne źródło prawdy.Na czym opierają taką swoją wiarę,trudno mi jest zrozumieć,bo jest w niej tyle sprzeczności,że się w głowie nie mieści.Dlatego osobiście wolę Ewangelię Jezusa, V Ewangelię,Bhagavad-Gitę itd.
  • 0

#13

Eagle947.
  • Postów: 28
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Prawdą jest to w co wierzy większość ludzi" (tak przeczytałem gdzieś tu na forum)
  • 0

#14

Wysłannik Boga.
  • Postów: 188
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam


Czas;

Ziemia jest planetą,gdzie wprawione są prawa grawitacyjne i prawa stwórcze,
gdzie grawitacja jest zaliczana do fizyki i do istnień ludzkich,by człowiek mógł się poruszać po ziemi,
a nie fruwać jak ptak w przestworzach podniebnych.
A także do czasu ,który odmierza nam całe nasze życie,by mogliśmy wiedzieć ,ile czasu jestem na tej ziemi,
a ile mi pozostało do odejścia,
do życia jakie ciągnie się w każdej sekundzie przeciągającej się na dalszy czas,by wiedzieć o jakiej porze mam wstać i o jakiej porze pójść spać .

Czasem jest też twórczość,bo twórczością zaczynamy i kończymy
dzieło przez Nas stworzone,które jest w czasie jakim go zaplanowaliśmy...

Czy,bez czasu można żyć ?!

Można -chyba?!,

Ale w takim przypadku muszą być inne prawa,gdzie istota będzie w tym świecie pojmować ,kiedy Ma zacząć,
a kiedy skończyć-ale w tym przypadku ,jak to będzie potrzebne na Owy świat.

To już..." wyższa szkoła jazdy"by zrozumieć inne prawa bycia ...

My jako ludzie żyjmy tymi prawami ,jakie Mamy i nimi kierujmy sie,bo Nic nie zmienimy, Nic nie udowodnimy że tak jest ,że tak było,że tak Ma być...

Pozdrawiam ;)
  • 0

#15 Gość_Inga

Gość_Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

A co by było, gdyby czas się zatrzymał? Wszystko stanęłoby w miejscu. A teraz odwrotnie. Czym byłby czas, gdyby wszystko stanęło w miejscu?

No właśnie, nie byłoby czasu.

Gdyby czas się zatrzymał, przestalibyśmy żyć, bo przestałyby się poruszać molekuły naszego ciała.
A gdyby przestały sie poruszać , teoretycznie czas też musiałby stanąć w miejscu.
Owszem, czas istniałby, zatrzymany w miejscu. Żaden żywy organizm nie przestałby przecież istnieć, tylko zatrzymałby sie w rozwoju. Opuszczenie ciała przez duszę też przecież dzieje się w czasie. Więc...Totalna stopklatka na skalę wszechświata (bo mam na uwadze cały wszechświat).
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych