Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bardzo ciekawe znalezisko!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

Dung.
  • Postów: 58
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jakieś dwa tygodnie temu moi rodzice pracowali w ogródku przed domem. Dokonali ciekawego odkrycia.Mianowicie znależli ząb. I to nie byle jaki, bo mający prawie 7 cm!! Mam tu pare zdjeć. Warto dodać, że przy robieniu zdjęć nie używałem zoom'a. Nie mam pojęcia czego to był ząb, więc postanowiłem zapytać Was co o tym myslicie?
PS. Będąc dzieckiem w naszym ogrodzie znajdowałem małe kości. Wydawały sie być psie albo czegoś troche wiekszego ale czy pies miałby takie zęby?

Dołączona grafika

Dołączona grafika
(Zobaczcie, że troche krzywo zmierzyłem i w rzeczywistości dochodzi do 7 cm :/ )

Dołączona grafika
(Zwróćcie uwage na wylamane korzenie...)
  • 0

#2 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Wygląda to na siekacz... w sumie ma ok 6cm- ja tak bym to zaokrągliła, patrząc na miarkę... sam ząb nad powierzchnią dziąseł mógł mieć ok 3,5 cm... mimo wszystko duży...ale nie na tyle duży, że może szokować- wydaje mi się, że może to być po prostu ząb krowy albo jakiegoś innego przeżuwacza, bądź nawet konia :]
  • 0

#3

Dung.
  • Postów: 58
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wygląda to na siekacz... w sumie ma ok 6cm- ja tak bym to zaokrągliła, patrząc na miarkę... sam ząb nad powierzchnią dziąseł mógł mieć ok 3,5 cm... mimo wszystko duży...ale nie na tyle duży, że może szokować- wydaje mi się, że może to być po prostu ząb krowy albo jakiegoś innego przeżuwacza, bądź nawet konia :]


A wiec po dokladnych wymiarach zab ma 6 cm 7 mm. Tak wiec zaokraglic mozna do 7 ;p . A byl u mnie dziadek jakis czas temu i mowil, ze zab jest troche za duzy na krowe. Predzej wyglada na konia ale kon nie ma tez takich duzych. Musialby to byc jakis wiekszy kon ;p
  • 0

#4 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Mnie się w dalszym ciągu wydaje,że to ząb jak nie konia to krowy... a to dlatego, że dopiero zwróciłam uwagę na fakt, że korzenie złączone są dziwną substancją kolorystycznie przypominającą już samą kość... świadczy to o tym, że ząb musiał sporo przeleżeć w ziemi... korona zęba zazwyczaj wystaje ponad powierzchnię dziąseł tak, że korzenie są nimi zakryte... teraz przyjrzyj się dokładnie- ile sama korona zęba mogła mieć...jak na moje oko ok 2,5 cm... jest wiele zwierząt, które mają siekacze takiej wielkości i na pewno nie jest to jakiś olbrzym co ty pewnie podejrzewasz.. :]

Tu masz zobrazowany mój tok myślenia:
Dołączona grafika
  • 0

#5

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Popieram koleżankę powyżej. To jest ząb jakiegoś dużego roślinożercy- krowa albo koń to bardzo dobrzy kandydaci. :)
  • 0

#6

Sethx.
  • Postów: 26
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Koński na 80% bo widziałem już praktycznie identyczny rozmiarem i był konia :)
  • 0

#7

takitam.
  • Postów: 271
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przeczytałem :
http://www.voltahors...cles.php?id=427
I opis nie pasuje do tęgo zęba.

Szukam coś o krowich zębach, ale nic nie moge znaleść. Lecz krowa ma napewno mniejsze a zarazem mocniej starte!

Poszukaj troche dokładniej różnych informacji o tego typu zębach, jak nic nie znajdziesz pobaw się w ogródku w archologa :)
  • 0

#8 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Ale ohydne są te zdjęcia ;) pozostaje jeszcze jak dla mnie opcja, że to ząb świnie... może spróbuj się dowiedzieć co było hodowane kiedyś w miejscu twojego podwórka- jest lub było jakieś gospodarstwo???
  • 0

#9

Mr.Scar.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A moze to ząb dynozaura UUUuuuuUUUU :rotfl:
  • 0

#10

Dung.
  • Postów: 58
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie sadze, aby tu bylo jakies gospodarstwo. Mieszkam w domu w srednim miescie, choc nie w centrum. Ale moja uwage przyuwaja tez te male kosteczki wczesniej znajdywane.
  • 0

#11 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

W każdym mieście wcześniej czy później była jakakolwiek osada, gdzie było gospodarstwo... przecież nawet w trakcie wojny na peryferiach miast a nawet w centrach mieszkali ludzie co hodowali zwierzęta...dowiedz się więcej... zapytaj choćby dziadka :]
  • 0

#12 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
  • Tematów: 0

Napisano

To jest na 95% ząb konia, jeden sprzedają na allegro i nawet takiej samej długości ;p

http://www.allegro.p..._pra_konia.html
  • 0

#13

Dung.
  • Postów: 58
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest na 95% ząb konia, jeden sprzedają na allegro i nawet takiej samej długości ;p

http://www.allegro.p..._pra_konia.html


Hmm zab bardzo podobny do tego "mojego" ale sa roznice. Barwa, ksztalt (moj jest troche cienszy) i korzenie. Zdajawalo mi sie, ze moj moglbyc konia ale dziadek nie poparl tej hipotezy. Poza tym nie mamy dowodow na to, ze ten allegrowicz zna sie na zebach i trafnie okreslil jego pochodzenie ale jezeli mu wierzyc to zab jest "ZĄB EQUUSA - PALEOLITYCZNEGO PRZODKA KONIA". Zaraz poszukam wiecej informacji o tym gatunku.
  • 0

#14

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

DUng twoja wypowiedź wygląda jak takie:

"to jest fajne i pewnie bardzo ważne odkrycie w dziejach ludzkości! i nie ważne jest wasze zdanie ja się chciałem tylko pochwalić!"

trochę wyluzuj z tym...
może weź to coś i idź z tym do muzeum.
Tak Ci powiedzą dokładnie co to jest.

Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać - Ivellios
  • 0

#15

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam podstawowe pytanie:

Czy ten ząb jest skamieniały, czy wygląda na "świeży" (pokryty jest szkliwem, w środku jest miękka miazga). Obecność miazgi możesz sprawdzić od strony korzenia (zauważyłem na jego wierzchołkach otwory przez które przebiegały naczynia krwionośne)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych