Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ćwiczenia wyobraźni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wizualizacja to mówiąc prosto - świadome kierowanie umysłu do osiągnięcia pewnych wyobrażeń. Opiera się na działaniu wyobraźni i kreowaniu za jej pomocą scen, w których sami uczestniczymy bądź biernie się przyglądamy. Wielu początkujacych w praktykach medytacyjnych może miewac problemy z tworzeniem wirtualnych światów w swoim umyśle, jednak nic w tym dziwnego. Na codzień używamy przede wszystkim lewej półkuli mózgu, która jest półkulą odpowiedzialną przede wszystkim za logiczne myślenie, analizowanie i inne procesy tego typu. Jednak także prawa półkula ma wielkie możliwości i od nas zależy jak z nich korzystamy. Może przechowywac wiele informacji jednocześnie, ale rzadziej z niej w tym celu korzystamy. To właśnie ta półkula odpowiedzialna jest za wyobraźnię. To za jej pomocą tworzymy w głowie sceny. Np gdy czytamy książkę.

Zaprezentuję bardzo proste ćwiczenie, które pomoże zwiększyć jej możliwości do tworzenia wyobrażeń. Będzie to przydatne w kursach samodoskonalenia się a także zwiększy zdolność do wyobrażania sobie czegoś.

Usiądź spokojnie i wyobraź sobie (każdą scenkę przez przynajmiej 20 - 30 sekund): Przy każdym przykładzie staraj się wszystko jak najlepiej poczuć, wczuć się.

-twarz kogoś z Twojego miejsca pracy/ze szkoły
-galopującego przez łąkę konia
-pączek czerwonej róży
-Twoją sypialnię
-skrzyżowanie w centrum miasta, na którym utworzył się korek
-dźwięk deszczu spływającego po rynnach i uderzającego o dachy
-dźwięk głosu najlepszego przyjaciela/przyjaciółki
-dzieci śmiejące się podczas zabawy w piaskownicy
-dotyk aksamitu
-swędzenie
-powiew mocnego wiatru
-ból mięśni po wysiłku
-kopnięcie plastikowej butelki
-rysowanie figur geometrzycznych ołówkiem
-smak cytryny
-smak ulubionej potrawy
-smak kawy
-zapach pizzy
-zapach kwiatów
-zapach wody w jeziorze
-odczucie pragnienia
-kaszel
-pobudka
-kamień wrzucony do wody, tworzący okręgi
-kawałek papieru lecący w przestrzeń kosmiczną
-Twoje spodnie wirujące w powietrzu
-rozłupanego kokosa
-Ananasa pokrojonego w plasterki, przy czym każdy z nich w ma inny wzorek
-krojony nożem chleb
-ulubioną piosenkę
-wino otwierane korkociągiem


Ćwiczenie najlepiej powtarzać conajmniej kilka razy dziennie. Już po tygodniu rezultaty są odczuwalne. Podczas wizualizacji możemy lepiej wyobrazić sobie scenkę, a to podstawa wielu rodzajów medytacji, możemy łatwiej osiągnąć oobe (lepsza wizualizacja liny, możemy lepiej wyobrazić sobie siebie leżącego na łóżku itd)

Życzę sukcesów.


Autor: ciemność

  • 1



#2

Globox.
  • Postów: 90
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja z wyobraźnią nigdy nie miałem problemów. Może dlatego że jestem leworęczny i mam lepiej rozwiniętą prawą półkulę... (dla tych co nie wiedzą- półkule mózgu i reszta ciała się "krzyżują" tzn. lewa ręka-prawa półkula i odwrotnie). Zawsze kiedy czytam książkę chcę znać jak najwięcej szczegółów aby lepiej "zobaczyć" scenę, a jak nie ma to sam sobie dopowiadam :) Niechwaląc się z większością tych przykładów ćwiczenia nie miałem problemu i "widziałem" to już podczas czytania... Często też wyobrażam sobie wiele rzeczy... od jakiś drobiazgów, po całe wyimaginowane światy... Niestety nie mam talentu plastycznego ani pisarskiego, dlatego to wszystko pozostaje tylko w mojej głowie... :( Może powinienem zacząć ćwiczyć LD i OOBE ;)
  • 0

#3

biniol.
  • Postów: 45
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Globox, u mnie jest identyczna sytuacja =] Rownież jestem leworęczny

Niestety nie mam talentu plastycznego ani pisarskiego


tylko tym się różnimy :>

Niemniej jednak, ćwiczenie dobre i mimo, iż to umiem, sobie poćwiczę :D (Zawsze bliżej OOBE)
  • 0

#4 Gość_reneq16

Gość_reneq16.
  • Tematów: 0

Napisano

ja nigdy nie miałem problemów z wyobraźnią :) może dlatego, że od małego czytałem książki :D . Artykuł nie najgorszy - i zgadzam się z tym, że bez wizualizacji do OOBE nie podchodź.
  • 0

#5

Jake Green.
  • Postów: 42
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z wyobraźnią nie mam również problemu, choc jestem praworęczny :P Ogólnie nie wiem co jest trudnego w wyobrażaniu sobie czegoś xD
  • 0

#6

daammk1.
  • Postów: 38
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z wyobraźnią nie mam również problemu, choc jestem praworęczny :P Ogólnie nie wiem co jest trudnego w wyobrażaniu sobie czegoś xD

Ale chyba do oobe nie wystarczy sobie wyobrazić ,trzeba tak jakby czuć wyobrażaną czynność :P
  • 0

#7

Jake Green.
  • Postów: 42
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale chyba do oobe nie wystarczy sobie wyobrazić ,trzeba tak jakby czuć wyobrażaną czynność :P


A czy ja coś wspominałem o OOBE :P ?
  • 0

#8

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja mam dobrą wyobraźnię, można powiedzieć, że nawet aż za dobrą. Być może też ze względu na czytanie książek. Umiem także pisać, więc z przelaniem myśli na papier jest łatwo. Natomiast rysować także nie umiem. Wcale. Mimo wszystko codziennie robiłem z 5-10 serii ćwiczeń i już po tygodniu miałem wrażenie, że wyobrażanie sobie przedmiotów, sytuacji oraz wczuwanie się jest dla mnie o wiele łatwiejsze, a efekty lepsze. Naprawdę, warto poświęcić kilkanaście minut dziennie, jeśli wizualizacja np. liny nie wychodzi Wam za dobrze. Linę ponadto trzeba 'czuć' w dłoniach. Takie wyobrażanie sobie przedmiotów, zdarzeń bardzo pomaga. Warto podkreślić nacisk na to, aby podczas ćwiczeń kreować się wszystkimi zmysłami . To konieczne!! Trzeba czuć wszystko, bo inaczej to nie ma sensu.
  • 1



#9

Piotrek.
  • Postów: 290
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja zaś z wyobraźnią nie mam kłopotów. Czytanie najbardziej rozwija wyobraźnię. Chciałbym kiedyś napisać i zagrać w swoim horrorze :P
  • 0

#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wizualizacja jest prosta. Z podanych przykładów miałam problem tylko z wyobrażeniem sobie smaku kawy - bo jesli chodzi o kawę to sam zapach mnie odrzuca więc nigdy smaku nie czułam, bo nie próbowałam. Ale wyobraziłam sobie zapach i wygląd kawy - liczy się? :lol

Kiedy to czytałam przypomniała mi sie dyskusja z kolegą na temat cytryny :lol On twierdził ,że cytryna to cytryna i nic więcej a ja mu mówiłam ,że każdy słysząc "cytryna" wyobrazi sobie co innego - jeden zobaczy cytrynę , inny napis "cytryna", jeszcze inny poczuje smak cytryny, inny smak skórki od cytryny a jeszcze inny poczuje zapach.
Na to kolega odpowiedział tak :

Ja jak słyszę słowo "cytryna" to nic nie widzę ani nie czuję.

Po usłyszeniu jego słów załamałam się :sux: . A zawsze wydawało mi się ,że ten kolega ma dobrze rozwiniętą wyobrażnie. Heh :wall:
  • 0



#11

SapereAude.
  • Postów: 276
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja mam dobrze rozwiniętą wyobraźnię i jestem oburęczny. i co z tego? xD
  • 0

#12 Gość_reneq16

Gość_reneq16.
  • Tematów: 0

Napisano

Idealną sytuacją by by było, gdybyśmy mieli rozwinięte wszystkie trzy systemy percepcji w jednakowym stopniu. Jedna takie przypadki należą do rzadkości.

hmm... jestem wyjątkowy? :D
@Przemo, czytałeś gdzieś o tym, jakaś książka albo coś? bo mi się to wydaje dziwnie znajome...
  • 0

#13 Gość_reneq16

Gość_reneq16.
  • Tematów: 0

Napisano

bardzo Ci dziękuję :)
i żeby nie było off-topu: polecam ćwiczenie wyobraźni ponieważ bardzo pomaga ona w życiu. można lepiej rozumieć innych ludzi poprzez wczuwanie się w ich rolę... a te ćwiczenia naprawdę są bardzo dobre :)
a tak poza tym, jak jedziesz samochodem i sobie wyobrazisz co się z tobą stanie jak przywalisz w drzewo to przechodzi ochota do brawury :D
  • 0

#14

Green Dog.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podczas gdy wyobrażałam sobie po kolei podane sytuacje, niemal czułam dotyk róży czy smród galopującego konia :P Żal było przerywać. Wobrażanie sobie czegoś jest chyba moim jednym z ulubionych zajęć. Starsznie pochłania to mój czas, ale uwielbiam to, żyję tym.
  • 0

#15

adders.
  • Postów: 88
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

potrzebuje waszej pomocy, chce w myślach zwizualizować walkę okrętów wojennych ale jakos mi nie wychodzi, zawsze mi sie udaje wprowadzic dtrzy ale wiecej niemoge. , chodzi mi o wejscie w oobe poprzez rozegranie takiej "bitwy"

ja sobie wyobrażam gdański port w którym stoją trzy brytyjskie okręty hms dorsetshire, hs norfolk, hms rodney (ja) zawsze mi sie udaje wyplynac na pelne morze a zamną dorsetshire, gdy chce otworzyć ogień do dorsetshire, to niemoge , nie jestem w stanie obrócić wież artyleryjskich, wtedy dorsetshire wpada na mnie i klapa, co robie źle
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych