Skocz do zawartości


Szaleństwa LPR ciąg dalszy...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Inga

Gość_Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Czy Judosz uraża uczucia religijne?

"Gazeta Wyborcza" informuje, że działacze beskidzkiej LPR żądają, by mieszkańcy Skoczowa przestali w Wielki Piątek wodzić Judosza. "Ten okultystyczny zwyczaj godzi w wartości chrześcijańskie" - mówią.
Wodzenie Judosza - obyczaj wyganiania zła - ma na Podbeskidziu kilkusetletnią tradycję. Mężczyzna w słomianym kostiumie i ze srebrnikami na szyi chodzi po ulicach Skoczowa w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Za nim biegną dzieci z kołatkami i krzyczą "kle, kle, kle". Na końcu słomiane szaty Judosza zostają spalone.

Kilka dni temu przeciwko zwyczajowi zaprotestowali działacze beskidzkiej LPR. Maria Nowak, przewodnicząca miejscowego koła partii, i związany z Ligą Tadeusz Malejka zapowiadają, że jeśli impreza odbędzie się w przyszłym roku, oddadzą sprawę do sądu. LPR będzie chciała udowodnić, że wodzenie Judosza uraża uczucia religijne partii i wielu osób.

"To okultystyczny zwyczaj, godzi w wartości chrześcijańskie. Nie przystoi, żeby w Wielki Piątek, kiedy Chrystus umierał za nasze grzechy na krzyżu, zamiast uszanować powagę tego szczególnego dnia, urządzano w mieście hałaśliwą imprezę rodem z Rio de Janeiro" - tłumaczy dziennikowi Malejka. Dodaje, że w trakcie tego obrzędu piętnuje się Judasza. Tymczasem jeśli już ktoś może go osądzić, to tylko Bóg.

Burmistrz Skoczowa Janina Żagan: "Nie ja wymyśliłam ten obyczaj, nie ja wydaję pozwolenia na kultywowanie lokalnych tradycji. Nawet nie mam pojęcia, w jaki sposób mogłabym Judosza zdelegalizować. No i po co?" - pyta.

Szef Towarzystwa Miłośników Skoczowa Robert Orawski zapewnia, że nigdy wcześniej nie było podobnych protestów. "Wszędzie się mówi, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnych obyczajów. Wodzenie Judosza nie ma żadnego tajemniczego podtekstu" - mówi. "Do głowy by nam nie przyszło, że ktoś może nas podejrzewać o rozważanie winy Judasza czy uprawianie okultyzmu" - dodaje rozmówca "Gazety".


źródło: Gazeta Wyborcza

LPR powoli acz systematycznie, pogrąża się w odmętach szaleństwa. Czekam z niecierpliwością na chwilę, w której poziom ów osiągnie taki poziom, który sprawi, że pewnego dnia imć Roman swoja partię rozwiąże, sam poda się do dymisji, a później sam odgryzie swoją głowę. :wall: :wall: :wall:
  • 0

#2

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czy to aż tak do końca złe? No mam pewne wątpliwości. Dla mnie ten zwyczaj ma pewne "zdrowe" elementy antyjudaistyczne, taki ludowy antyjudaizm.
  • 0

#3

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Akurat tu się muszę zgodzić w pewnym sensie z LPR. Tylko, że ja to widzę inaczej. Ten zwyczaj mi się nie podoba bo pokazuje "sprawiedliwość" tłumu. A pomijając to, to nie wiadomo czy Judasz faktycznie zdradził ze złej woli(ewangelia Judasza), więc...
  • 0

#4

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

LPR będzie chciała udowodnić, że wodzenie Judosza uraża uczucia religijne partii i wielu osób.

"To okultystyczny zwyczaj, godzi w wartości chrześcijańskie. Nie przystoi, żeby w Wielki Piątek, kiedy Chrystus umierał za nasze grzechy na krzyżu, zamiast uszanować powagę tego szczególnego dnia, urządzano w mieście hałaśliwą imprezę rodem z Rio de Janeiro" - tłumaczy dziennikowi Malejka. Dodaje, że w trakcie tego obrzędu piętnuje się Judasza. Tymczasem jeśli już ktoś może go osądzić, to tylko Bóg.

Aaa, niedzielna msza w kościele katolickim obraża moje uczucia religijne ! Zamiast uszanować dzień wolny wszyscy idą do kościółka i zostaję sam jak palec. Ale zaraz... Wszystkie święta katolickie w tym kraju mnie urażają - bo przecież zamiast się uczyć w szkółce to mam obowiązkowe wolne, bo szkoła zamknięta. Widzicie analogię ?

Co ma piernik do wiatraka, tak samo mogliby podać do sądu wyznanie muzułmańskie, bo razi uczucia religijne np. chrześcijan. Co się dzieje w tym kraju ?!
  • 0

#5

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

LPR po prostu udaje, że coś robi. A co? To już jest najmniej ważne... byleby COŚ robić.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych