Skocz do zawartości


Zdjęcie

Paradoks urodzinowy


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
247 odpowiedzi w tym temacie

#196

Bojakki.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jesteś śmieszny!
Łuhuuuu, tego samego dnia i daty mogą się powtarzać? Łuhuuuu. Świta?

Może wytłumacze na łopatologicznym przykładzie z tymi dwoma cyferkami: 1, 2}.

Przy 2 osobach mamy zbiorem zdarzeń elementarnych jest dwuwyrazowa wariacja zbioru dwuelementowego z powtórzeniami, zdarzenia możliwe:

Omega = { {1,1}, {1,2}, {2,1}, {2,2} }

Patrzymy ile mamy możliwości że cyfry się powtarzają? 2. Omega to zbiór 4 elementowy, czyli prawdopobieństwo że przy 2 osobach liczby będą takie same wynosi 2/4 czyli 50%.

Przy 3 osobach zbiorem zdarzeń elementarnych jest trzywyrazowa wariacja z powtórzeniami zbioru dwuelementowego, zdarzenia możliwe.

Omega = { {1,1,1}, {1,1,2}, {1,2,1}, {1,2,2}, {2,1,1}, {2,1,2}, {2,2,1}, {2,2,2} }

Ile jest zdarzeń, że co najmniej dwie liczby się powtarzają? Ooo, aż 8?! No a zbiór zdarzeń elementarnych liczy 8 zdarzeń. Jakie jest prawdopodobieństwo? Łuhu, 8/8=1, czyli 100%. Zdarzenie pewne!

I teraz analogicznie postępujesz z 365 datami. Oczywiście, zdarzenie będzie pewne dopiero przy 366 osobach, natomiast przy 23 będzie wynosić ponad 50%.

Chlopcze, ale twoj zbior nie jest losowy!!!!!!!!!

Przetlumacze twoja logike:

jest tlum osob. W tlumie sa dziewczyny, chlopaki i obojniaki. Teraz ty wybierasz chlopaka, dziewczyne i obojniaka i sie podniecasz tym ze wiesz, ze w pokoju jest dziewczyna, chlopak i obojniak.
problem w tym, ze cala zabawa polega na losowosci (tak jak losowy byl dobor osob wpisujacych w tym temacie swe daty urodzin, przeciez nie wiesz jaka date pisze kolejny forumowicz!!!). A losowosc polega n tym, ze nawet jak wylosujesz 3 osoby to nie oznacza, ze bedzie wsrod nich i chlopiec i dziewczyna i obojniak. Moze sie tak trafic, ale rownie duza szamsa jest na to, ze beda np 3 chlopaki, albo 2 dziewczyny i obojniak. Rouzmiesz juz, czy dalej mam tlumaczyc?

Autor pierwszego postu pisal o probce losowe, a ty piszesz o wyselekcjonowanej!!!!!
  • 0

#197

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widzę że nie masz pojęcia o prawdopodobieństwu. Ale podpowiem przyjmijmy że chłopak to "c", dziewczyna to "d", obojnak to "o". Jeżeli wybierasz losowo 3 osoby to masz 27 zdarzeń elementarnych (trzy elementowa wariacja z powtórzeniami zbioru trzy elementowego). I jedyny problem to określenie prawdopodobieństwa zajścia odpowiednich zdarzeń, w przypadku dat urodzenia możesz śmiało przyjąć że zdarzenia są równoprawdopodobne. W przypadku gdy tak nie jest to stosujesz prawdopodobieństwo warunkowe (pewnie nie wiesz co to jest).

Jeżeli jesteś naprawdę na 5 roku matematyki to cóż, przykro mi to mówić ale straciłeś sporo czasu. Aha, przy okazji, to podaj jakiś zestaw danych z mojego przykładu (zbiór {1,2}) dwuelementowy którego nie uwzględniłem? Oops, nie ma?

Twój brak pojęcia o rachunku prawdopodobieństwa i o tym co piszesz jest widoczny w twoim pierwszym poście w którym twierdzisz że nawet jak zgromadzimy milion osób (oczywiście martwisz się o pokój, cóż za matematyczne podejście! :mrgreen: ) to i tak może się trafić tak że nie będzie 2 osób o tej samej dacie urodzenia, niby jak do cholery?

Weź naprawdę przeanalizuj to co mówisz, przejrzyj podręcznik do liceum (może być zakres podstawowy) i pomyśl. Podpowiem terminy które musisz sobie przypomnieć: "klasyczna definicja prawdopodobieństwa" i "prawdopodobieństwo niezależne".

Jak dla mnie koniec sporu, osoba która ma elementarne pojęcie o rachunku prawdopodobieństwa widzi zapewne że Bojakki nie ma zbytnio pojęcia o tym co pisze.
  • 0

#198

Bojakki.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widzę że nie masz pojęcia o prawdopodobieństwu. Ale podpowiem przyjmijmy że chłopak to "c", dziewczyna to "d", obojnak to "o". Jeżeli wybierasz losowo 3 osoby to masz 27 zdarzeń elementarnych (trzy elementowa wariacja z powtórzeniami zbioru trzy elementowego). I jedyny problem to określenie prawdopodobieństwa zajścia odpowiednich zdarzeń, w przypadku dat urodzenia możesz śmiało przyjąć że zdarzenia są równoprawdopodobne. W przypadku gdy tak nie jest to stosujesz prawdopodobieństwo warunkowe (pewnie nie wiesz co to jest).

Jeżeli jesteś naprawdę na 5 roku matematyki to cóż, przykro mi to mówić ale straciłeś sporo czasu. Aha, przy okazji, to podaj jakiś zestaw danych z mojego przykładu (zbiór {1,2}) dwuelementowy którego nie uwzględniłem? Oops, nie ma?

Twój brak pojęcia o rachunku prawdopodobieństwa i o tym co piszesz jest widoczny w twoim pierwszym poście w którym twierdzisz że nawet jak zgromadzimy milion osób (oczywiście martwisz się o pokój, cóż za matematyczne podejście! :mrgreen: ) to i tak może się trafić tak że nie będzie 2 osób o tej samej dacie urodzenia, niby jak do cholery?

Weź naprawdę przeanalizuj to co mówisz, przejrzyj podręcznik do liceum (może być zakres podstawowy) i pomyśl. Podpowiem terminy które musisz sobie przypomnieć: "klasyczna definicja prawdopodobieństwa" i "prawdopodobieństwo niezależne".

Jak dla mnie koniec sporu, osoba która ma elementarne pojęcie o rachunku prawdopodobieństwa widzi zapewne że Bojakki nie ma zbytnio pojęcia o tym co pisze.

I to mowi osoba, ktora do obliczania prawdopodobienstwa uzywa dzielenia. To tak jakbys przy probie zsumowania osobz pokoju a i b uzywal odejmowania zamast dodawania.

Co z tego, ze wyczerpales wszytskie kombinacje skoro my tu nie romzawiamy o liczbie mozliwych kombinacji ale o prawdopodbienstwie.
  • 0

#199

Szarlej Darknes.
  • Postów: 28
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mentoris - eh już miałem nadzieje że uda mi się być jedynym.
13.09


13.09.91 - piątek ;]
  • 0

#200

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I to mowi osoba, ktora do obliczania prawdopodobienstwa uzywa dzielenia. To tak jakbys przy probie zsumowania osobz pokoju a i b uzywal odejmowania zamast dodawania.

Co z tego, ze wyczerpales wszytskie kombinacje skoro my tu nie romzawiamy o liczbie mozliwych kombinacji ale o prawdopodbienstwie.


1. Co do tego dzielenia:

Prawdopodobieństwem zajścia zdarzenia A nazywamy iloraz liczby zdarzeń sprzyjających zdarzeniu A do liczby wszystkich możliwych przypadków, zakładając, że wszystkie przypadki wzajemnie się wykluczają i są jednakowo możliwe.


2. To jeszcze jeden, już ostatni przykład, może sie czegoś nauczysz i pani od matematyki poklepie po główce.

Stwierdzasz: "co z tego że wyczerpałeś wszystkie kombinacje?". Otóż to z tego, że na podstawie kombinacji stwierdzamy ile zdarzeń sprzyja zdarzeniu...

Popatrzmy na 1 rzut kością sześcienną symetryczną, wszystkie zbiór tych wrednych wszystkich zdarzeń to: {1,2,3,4,5,6} i teraz, na podstawie tych zdarzeń możesz określić że prawdopodobieństwo wyrzucenia 7 jest zerowe! Jest niemożliwe, bo nie ma takiego zdarzenia, tak samo w powyższych przedstawionych przeze mnie przykładach nie masz zdarzeń w których cyfry się nie powtarzają....

A teraz, jak określamy prawdopodobieństwo otóż określamy liczebność zbioru zdarzeń sprzyjających zdarzeniu. Na przykład, zbiorem zdarzeń sprzyjających wyrzuceniu liczby parzystej jest {2,4,6}, więc liczy 3 elementy. Zbiór zdarzeń elementarnych liczy 6 elementów ( {1,2,3,4,5,6} ). A więc zgodnie z klasyczną definicją prawdopodobieństwa otrzymujemy: P = 3/6 = 1/2 = 50%.
  • 0

#201

Bojakki.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

1. Co do tego dzielenia:
2. To jeszcze jeden, już ostatni przykład, może sie czegoś nauczysz i pani od matematyki poklepie po główce.

Stwierdzasz: "co z tego że wyczerpałeś wszystkie kombinacje?". Otóż to z tego, że na podstawie kombinacji stwierdzamy ile zdarzeń sprzyja zdarzeniu...

Popatrzmy na 1 rzut kością sześcienną symetryczną, wszystkie zbiór tych wrednych wszystkich zdarzeń to: {1,2,3,4,5,6} i teraz, na podstawie tych zdarzeń możesz określić że prawdopodobieństwo wyrzucenia 7 jest zerowe! Jest niemożliwe, bo nie ma takiego zdarzenia, tak samo w powyższych przedstawionych przeze mnie przykładach nie masz zdarzeń w których cyfry się nie powtarzają....

A teraz, jak określamy prawdopodobieństwo otóż określamy liczebność zbioru zdarzeń sprzyjających zdarzeniu. Na przykład, zbiorem zdarzeń sprzyjających wyrzuceniu liczby parzystej jest {2,4,6}, więc liczy 3 elementy. Zbiór zdarzeń elementarnych liczy 6 elementów ( {1,2,3,4,5,6} ). A więc zgodnie z klasyczną definicją prawdopodobieństwa otrzymujemy: P = 3/6 = 1/2 = 50%.


Wow, dobrze obliczyles, wiec jest szansa ze gadam z osoba, ktora skonczyla podstawowke. Jest jedno ale. Ja nic tu nie pisalem o prawdopodbienstwie 50% , ale o 100%. Sam pwoiedziales, ze gdy mamy 366 osob to musza byc 2 o takiej samej dacie. czy 7 rzutow kostka da 100% szanse na to, ze 2 razy wypadnie ktoras z wartosci na kostce? NIE!!![color=#FF0000] Jak nie wierzysz to porzucaj i sie przekonasz. Widze, ze z logika masz na bakier wiec sam zrob test. kostke pewnie masz, a jak ne to porzycz. Zapisuj se rzuty i sie przekonasz.


Jeszcze raz powatrzam nie interesuje mnie liczba kombinacji czy czego kolwiek innego, ale TO ILE TZREBA RZUTOW BY MIEC PEWNOSC ZE WYRZUCI SIE 2 RAZY JEDYNKE, DWOJKE, TROJKE, CZWORKE, PIATKE LUB SZOSTKE!!
ja twierdze ze tzrebaby rzucic nieskonczenie wiele razy. czyli nigdy takiej pewnosci nie ma. Tak samo jak 366 osob nie gwarantuje ze znajda sie 2 o takiej samej dacie urodzin (miesiac i dzien), nawet milion osob tego nie gwarantuje.
  • 0

#202

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sam pwoiedziales, ze gdy mamy 366 osob to musza byc 2 o takiej samej dacie. czy 7 rzutow kostka da 100% szanse na to, ze 2 razy wypadnie ktoras z wartosci na kostce? NIE!


Jak to nie? Masz 6 możliwych liczb, {1,2,3,4,5,6}. Jeżeli rzucisz 7 razy, to jak chcesz wyrzucić 7 różnych liczb? To tak jakbyś chciał rozstawić 5 dzieciaków do 4 kątów żeby każde stało samodzielnie... Jak na moje nie masz pojęcia o tym co jest zdarzeniem elementarnym i stąd twoje problemy. Napisz mi zdarzenie elementarne 7 rzutów kostką sześcienną które odpowiada twojemu stwierdzeniu że nie wypadnie 2 razy któraś wartość... ;]
  • 0

#203

Bojakki.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak to nie? Masz 6 możliwych liczb, {1,2,3,4,5,6}. Jeżeli rzucisz 7 razy, to jak chcesz wyrzucić 7 różnych liczb? To tak jakbyś chciał rozstawić 5 dzieciaków do 4 kątów żeby każde stało samodzielnie... Jak na moje nie masz pojęcia o tym co jest zdarzeniem elementarnym i stąd twoje problemy. Napisz mi zdarzenie elementarne 7 rzutów kostką sześcienną które odpowiada twojemu stwierdzeniu że nie wypadnie 2 razy któraś wartość... ;]

Sory, pojebalo mi sie. Chodizlo o wyrzucenie konkretnej pary. czyli np. 2 jedynek, a nie obojetnie jakiej pary.
  • 0

#204

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No popatrz, a w pierwszym poście jest napisane "co najmniej dwie osoby mają tę samą datę" i stąd to nieporozumienie. Bo jeżeli o to chodzi to oczywiście że można nieskończenie wiele razy sobie osób do pokoju zapraszać...
  • 0

#205

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiekszych bzdur dawno nie czytalem.

Na matematyke to chyba w podstawowce nie chodizles.


Pod tym adresem masz cały dowód matematyczny. Przestudiuj sobie :) Jak już przestudiujesz to będziesz wiedział dlaczego ten konkretny przypadek nazywamy paradoksem. Możesz też zasięgnąć informacji u matematyka akademickiego. Może coś mu powie "problem urodzinowy".

A dla Twojej informacji, choć wydaje się to nielogiczne, to przy 200 osobach z możliwych 366 dat, prawdopodobieństwo tego, że trafią się 2 o takiej samej dacie urodzin tj. dzień + miesiąc wynosi: 99.9999999999999999999999999998%

Dziwne prawda? ;)
  • 0



#206

L&M.
  • Postów: 195
  • Tematów: 20
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

19 listopada


:drink:
  • 0

#207

Gieciu.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

24 październik
  • 0

#208

aRON.
  • Postów: 108
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

16 luty
  • 0

#209

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Ponadto, zdarzenie będzie pewne, dopiero dla 366 osób.

Wiekszych bzdur dawno nie czytalem.

Na matematyke to chyba w podstawowce nie chodizles.

Moze byc nawet 10000000 mln osob w 1 pomieszczeniu (oczywiscie musi byc odpowiednio duze pomieszczenie) i moze byc tak ze nie trafia sie 2 osoby z ta sama data!!!! chociaz prawdopodbienstwo jest baaardzo duze - rzedu 99,99999999999999.

Studiowalem 5 lat matematyke i wiem, ze jest cos takiego jak permutacja z powtorzeniami, zreszta juz w lceum/technikum to jest. Poczytaj sobie o tym a dowiesz sie kiedy jest jakie prawdopodbienstwo.


Podchodzisz do sprawy poprostu z drugiej strony medalu. Też tak na początku zrobiłem. Postaram się to na spokojnie wytłumaczyć tą logiką z tej strony. Wydaje się, że na start może być milion osób w pokoju nie mających unikalnych dat 366 dni w roku, sugerujesz powtórzenia. Czyli jakaś data nie zostanie ujęta. Ale tym samym, jeżeli nie zostanie ujęta to zostanie powtórzona i tym samym znajdą się 2 takie same osoby :P

Założenie jest bowiem takie, że mają się znaleźć 2 osoby z taką samą datą, a nie jakie jest prawdopodobieństwo tego, że wszystkie daty nie zostaną użyte z 365 przy milionie osób. Wtedy by było pewnie 99,9999999%

Jeszcze inaczej, milion osób dokonuje wyboru z 365. Już przy 366 jedna z tych osób musi wybrać ponownie tą samą date. Jeśli jednak przy 366 wybrała date nową nie wybraną przez nikogo wcześniej. To oznacza tylko tyle, że ktoś wcześniej musiał już wybrać drugi raz tą samą, itd...
  • 0

#210

Piotrek.
  • Postów: 290
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

9 grudnia 1990 roku, noo mam jedna pare. Siema Makaryn, jaki rok urodzenia???
hehe, dziwne, ze nikt nie wpadl jeszcze na godzine urodzenia :P
Tak pozatym to nikogo nie spotkalem z taka sama data urodzenia jak moja :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych