Skocz do zawartości


Zdjęcie

Paradoks urodzinowy


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
247 odpowiedzi w tym temacie

#181

Dzideks.
  • Postów: 48
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

12 pażdziernik
  • 0

#182

Broken.
  • Postów: 178
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

9 listopada, nie ma nikogo?
  • 0

#183

The X.
  • Postów: 113
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

1 luty, jest ktoś? ktokolwiek :D
  • 0

#184

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zobacz w Kalendarzu ;)
  • 0



#185

Martyna.
  • Postów: 56
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

3 grudnia- oryginał :D

Świętuję z Małyszem :P
  • 0

#186

Jagna.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

9 sierpień
  • 0

#187

NoNaMe.
  • Postów: 62
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

7. 20 Październik

(nic sie nie zgadza :/ )


20 Października :wow: :wow: :wow:

ps. no..trochę mnie poniosło :D
  • 0

#188

konwallia.
  • Postów: 48
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

27 października, na razie nie mam pary :>
  • 0

#189

Bojakki.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ponadto, zdarzenie będzie pewne, dopiero dla 366 osób.

Wiekszych bzdur dawno nie czytalem.

Na matematyke to chyba w podstawowce nie chodizles.

Moze byc nawet 10000000 mln osob w 1 pomieszczeniu (oczywiscie musi byc odpowiednio duze pomieszczenie) i moze byc tak ze nie trafia sie 2 osoby z ta sama data!!!! chociaz prawdopodbienstwo jest baaardzo duze - rzedu 99,99999999999999.

Studiowalem 5 lat matematyke i wiem, ze jest cos takiego jak permutacja z powtorzeniami, zreszta juz w lceum/technikum to jest. Poczytaj sobie o tym a dowiesz sie kiedy jest jakie prawdopodbienstwo.
  • 0

#190

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bojakki: padłem ze śmiechu. Zdarzenie będzie pewne dla 367 osób i to jest fakt! Nie ma innej możliwości. Masz 366 dni w roku (rok przystępny) i jeżeli masz 366 osób z różnymi datami to 367 będzie miała datę która była.

A co do "paradoksu", cóż rachunek prawdopodobieństwa.

1 osoba ma pewne że się nie powtórzy.
2 osoba ma 1/365 że trafi w datę pierwszej i tak dokładamy:
3. 1/365.
4. 2/365.
5. 3/365.
6. 4/365...

I tak dalej. 20 osoba będzie miała: 20/365. Jeżeli sprawdzimy po kolei te szansę to nie jest tak mała...

Można dla zabawy wziąć zamiast zbioru 366 dat w przypadku roku przestępnego, np. 5 cyfr.

1,2,3,4,5.

Osoba wybiera cyfrę.

1 osoba na pewno nie trafi w już wybraną (bo nikt nie wybierał)
2 osoba ma szansę 1/5.
3 2/5.
4 3/5.
5 4/5.
6 5/5.
  • 0

#191

Bojakki.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bojakki: padłem ze śmiechu. Zdarzenie będzie pewne dla 367 osób i to jest fakt! Nie ma innej możliwości. Masz 366 dni w roku (rok przystępny) i jeżeli masz 366 osób z różnymi datami to 367 będzie miała datę która była.


jezeli mam 366 osob z roznymi datami to jest neizmoliwe by po 20 czy 30 osobie byly 2 z ta sama data. Sam sobie przeczysz.

Wpisz w google "matematyka prawdopodbienstwo" i dowiesz sie jak to sie liczy.
  • 0

#192

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co? Umiesz czytać? Podpowiem: masz 366 osób z różną datą, czy jest możliwe że 367 nie będzie miała daty wspólnej z jakąś inną osobą spośród 366?

A jak się liczy? Ano, ja to wiem, ty chyba nie, z prawdopodobieństwa niezależnego.

Podpowiem, przeanalizuj przykład taki:

Masz 2 cyfry: {1,2}.

Pierwsza osoba losuje 1.
Druga osoba losuje 2.
Czy trzecia może wylosować liczbę której jeszcze nie było? Ano, nie. Bo może wylosować tylko 1 lub 2, czyli albo liczbę taką którą ma już pierwsza osoba, lub taką która ma druga osoba.
  • 0

#193

Bojakki.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co? Umiesz czytać? Podpowiem: masz 366 osób z różną datą, czy jest możliwe że 367 nie będzie miała daty wspólnej z jakąś inną osobą spośród 366?

A jak się liczy? Ano, ja to wiem, ty chyba nie, z prawdopodobieństwa niezależnego.

Podpowiem, przeanalizuj przykład taki:

Masz 2 cyfry: {1,2}.

Pierwsza osoba losuje 1.
Druga osoba losuje 2.
Czy trzecia może wylosować liczbę której jeszcze nie było? Ano, nie. Bo może wylosować tylko 1 lub 2, czyli albo liczbę taką którą ma już pierwsza osoba, lub taką która ma druga osoba.

Zauwaz, ze daty moga sie powtarzac, czyli liczba wylosowana moze byc wylosowana jeszcze raz. tak samo jak data ktora wystapila raz, moze wystapic drugi i tzreci raz i jeszcze kolejne razy.

poza tym w pierwszym poscie @Eurycide nie pisze nic o tym, ze te 40 osob ma rozna date, ale ze jest to 40 LOSOWYCH OSOB. Wiesz co to jest losowosc? LOSOWOSC OZNACZA ZE NIE WIAODMO CZY 365 OSOB MA ROZNE DATY.

Nie wiem jak mozna to jasniej wytlumaczyc, masz problemy z logicznym mysleniem a do rozwiazywania rachunkow prawdopodobienstwa uzywasz zwyklego dzielenia. JESZCZE RAZ MOWIE, IDZ DO SZKOLY.
  • 0

#194

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zauwaz, ze daty moga sie powtarzac, czyli liczba wylosowana moze byc wylosowana jeszcze raz. tak samo jak data ktora wystapila raz, moze wystapic drugi i tzreci raz i jeszcze kolejne razy.

poza tym w pierwszym poscie @Eurycide nie pisze nic o tym, ze te 40 osob ma rozna date, ale ze jest to 40 LOSOWYCH OSOB. Wiesz co to jest losowosc? LOSOWOSC OZNACZA ZE NIE WIAODMO CZY 365 OSOB MA ROZNE DATY.

Nie wiem jak mozna to jasniej wytlumaczyc, masz problemy z logicznym mysleniem a do rozwiazywania rachunkow prawdopodobienstwa uzywasz zwyklego dzielenia. JESZCZE RAZ MOWIE, IDZ DO SZKOLY.


Jesteś śmieszny!

Paradoks urodzinowy jest tego najlepszym przykładem. Jeśli siedzimy w pokoju, wraz z grupą 40 osób, jakie są szanse na to, że co najmniej dwie osoby z tej grupy urodziły się tego samego dnia, w tym samym miesiącu np. 5 lipca?


Łuhuuuu, tego samego dnia i daty mogą się powtarzać? Łuhuuuu. Świta?

Może wytłumacze na łopatologicznym przykładzie z tymi dwoma cyferkami: 1, 2}.

Przy 2 osobach mamy zbiorem zdarzeń elementarnych jest dwuwyrazowa wariacja zbioru dwuelementowego z powtórzeniami, zdarzenia możliwe:

Omega = { {1,1}, {1,2}, {2,1}, {2,2} }

Patrzymy ile mamy możliwości że cyfry się powtarzają? 2. Omega to zbiór 4 elementowy, czyli prawdopobieństwo że przy 2 osobach liczby będą takie same wynosi 2/4 czyli 50%.

Przy 3 osobach zbiorem zdarzeń elementarnych jest trzywyrazowa wariacja z powtórzeniami zbioru dwuelementowego, zdarzenia możliwe.

Omega = { {1,1,1}, {1,1,2}, {1,2,1}, {1,2,2}, {2,1,1}, {2,1,2}, {2,2,1}, {2,2,2} }

Ile jest zdarzeń, że co najmniej dwie liczby się powtarzają? Ooo, aż 8?! No a zbiór zdarzeń elementarnych liczy 8 zdarzeń. Jakie jest prawdopodobieństwo? Łuhu, 8/8=1, czyli 100%. Zdarzenie pewne!

I teraz analogicznie postępujesz z 365 datami. Oczywiście, zdarzenie będzie pewne dopiero przy 366 osobach, natomiast przy 23 będzie wynosić ponad 50%.
  • 0

#195

SilverBlue.
  • Postów: 26
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

3 CZERWCA 1993 - jestem jedyna, prawda? ;)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych