Skocz do zawartości


Zdjęcie

Syndrom Obcej Ręki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Syndrom Obcej Ręki
Alien Hand Syndrome



Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której Twoja ręka wbrew Twojej woli, zdziera z Ciebie ubranie? Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której Twoja ręka wbrew Twojej woli wylewa talerz z zupą podczas rodzinnego obiadu? W końcu czy jesteś w stanie uwierzyć, że Twoja ręka może być Twoim największym wrogiem, a nawet zagrażać Twojemu życiu? Jeśli nie, być może nigdy nie spotkałeś się syndromem AHS.

Dołączona grafika


Istnieje bardzo prawdziwe, uciążliwe i niezwykle rzadkie uwarunkowanie medyczne zwane "syndromem obcej ręki" (z ang. "alien hand syndrome" - AHS). Osoba, cierpiąca na tą przypadłość posiada pełne czucie w obydwu rękach, ale nie jest w stanie kontrolować ruchów jednej z nich. Osoba chora ma także wrażenie, że ta część ciała nie należy do niej. Ręka staje się uosobieniem, tak jakby posiadała własną wolę, a jej właściciel zwykle zaprzecza, że kończyna należy do niego.

Chociaż AHS zostało po raz pierwszy zidentyfikowane w 1908 roku, nie zostało wyjaśnione aż do roku 1972. W zależności od zaawansowania choroby, ruchy ręki mogą być przypadkowe lub schematyczne. Choroba może także dotknąć tzw. ręki dominującej lub nie-dominującej. Symptomy choroby związane są z urazem mózgu, takim jak traumatyczne przeżycie, udar, guz mózgu czy infekcja. Mogą być także efektem operacji mózgu, np. następstwem leczenia epilepsji u pacjenta.

Przypadłość będąca efektem ubocznym neurochirurgii, lub urazu części mózgu łączącej obydwie połowy, dotyka ręki nie-dominującej. W przypadkach traumy, przypadłość ma wpływ na rękę dominującą.

Kiedy uwarunkowanie spowodowane jest guzem mózgu, tętniakiem, wstrząśnieniem mózgu, tzw. obca ręka zostaje upersonifikowana, nabywa zdolności do własnych zachowań, takich jak manipulacja narzędziami, rozpinanie guzików, darcie ubrań, a wszystko wbrew woli jej właściciela. Czasami cierpiący nawet nie zdaje sobie sprawy, co robi jego ręka, dopóki nie skupi na niej uwagi.

Obecnie nie istnieje żadne lekarstwo ani technika, która jest w stanie wyleczyć syndrom obcej ręki, a cierpiący czują ulgę wręczając nieposłusznej ręce przedmiot, którym może się zająć.



Tłumaczenie Eurycide
www.paranormalne.pl

Autor: Alan Bellows
www.damninsteresting.com

  • 0



#2

Korhil.
  • Postów: 106
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takie troszeczke dziwne. Brzmi jakby w takiej ręce był zupełnie inny organizm. Nie chciałbym na to chorować....
  • 0

#3

Shadow.
  • Postów: 77
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

o zgrozo to teraz nawet własnej ręki trzeba się bać przy tej chorobie :aaa: nie chciałbym mieć ten syndrom
  • 0

#4

coley.
  • Postów: 120
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

...a cierpiący czują ulgę wręczając nieposłusznej ręce przedmiot, którym może się zająć.


ręka zachowuje się jak jakies utrętliwe zwierze lub dziecko które trzeba czyms zając żeby nie sprawiało kłopotów :o
straszna choroba wspólczuje tym ludziom
  • 0

#5

Gside.
  • Postów: 168
  • Tematów: 7
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Straszna przypadłość . Nigdy nie chciałbym, żeby moja ręka mimowolnie mnie zamordowała ..

PS. A jak nazywa się choroba, która polega na tym, że osoba uważa że np. nerka lub noga są jakby ciałem obcym i w ostateczności potrafią sobie ją nawet wyciąć ?
  • 0

#6

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Troche dziwna choroba, nie wyobrazam sobie jak reka moze mimowolnie rozpinac guziki czy podnosic przedmioty. Jak by nie patrzec musi to smiesznie wygladac :P . Wezcie sobie wyobrazcie ze wasza reka robi co jej sie podoba a Ty nie masz na to wplywu troche szokujace, a najzabawniejsze jest to ze daje sie do reki cos zeby miala zajecie :D , ja swojemu dziecku daje grzechotke zeby mial zajecie ale dawac np. grzechotke wlasnej rece... ^_^
  • 0



#7

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ak by nie patrzec musi to smiesznie wygladac

A czy śmieszne jest, że taka ręka może podczas snu cię udusić? Albo przy przygotowywaniu obiadu zadźgać nożem?
  • 0



#8

Piotrek.
  • Postów: 290
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W cd action jest książeczka z komiksami a głównymi bohaterami są Molder i Skali z archiwum X. Molder ma ten syndrom obcej ręki i chwyta Skali w kobiece miejsca ;) . Ale ta choroba jest niczym w porównaniu do tej ( niepamiętam nazwy) co ludzie sobie odcinają kończyny. Czytałem o tym kiedyś na o2.pl co gościuł odciął sobie piłą mechaniczną ręke :/ masakra....
  • 0

#9

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czy śmieszne jest, że taka ręka może podczas snu cię udusić? Albo przy przygotowywaniu obiadu zadźgać nożem?


Nie zrozumiales mojego przeslania.
Nie nie jest to smieszne ze moze mnie udusic ale pewnie smiesznie by wygladalo jakby np. reka zaczela wpychac lyzke do nosa niczym jak male dziecko podczas nauki jedzenia :P
  • 0



#10

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fatalna przypadłość.
Na szczęście nie jest to dziedziczna choroba,ani taka którą można się zarazić i niezwykle rzadka.
  • 0



#11

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czytalam gdzies ze choruje na nia okolo 100 osob na swiecie. Wiec rzeczywiscie to bardzo rzadka choroba.
  • 0



#12

Uriziel.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale zdjęcie to fajny fake :)
Gość albo ma 2 łokcie albo ktoś stoi za nim i go łapie za morde ;) :beer:
  • 0

#13

oalxazar.
  • Postów: 47
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podobny przypadek był przedstawiony w amerykańskiej komedii "Idle Hands". Z tą różnicą, że ręka była "nawiedzona", a po obcięciu dalej poruszała się sama (a'la Rączka z rodziny Adamsów) i zabijała kogo popadnie. ;)
  • 0

#14

Frost.
  • Postów: 104
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja mam podobnie zawsze sama siega po kolejny kieliszek :)
  • 0

#15

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Heh.. najgorsze jest to, że poza amputacją nie ma na to lekarstwa....

Ale zdjęcie to fajny fake smile1.gif Gość albo ma 2 łokcie albo ktoś stoi za nim i go łapie za morde wink1.gif

Żaden FAKE, widoczna jest prawa dłoń, a nie lewa...
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych