Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Złudzenia optyczne"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
193 odpowiedzi w tym temacie

#181

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sensible Soccer w rzeczywistości! Piłkarze widzą boisko z góry: jak wychodzi im gra w piłkę?

 

2qjkp5c.jpg

 

Zawodnicy mają na sobie specjalne gogle, które pokazują im obraz z zamontowanej nad boiskiem kamery. Okazuje się, że taka perspektywa zupełnie odmienia mecz.

 

2ugjjnd.jpg

 

 

gadzetomania.pl

 

Rewelacja xD Bramkarz w zielonym wymiata.


Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 15.05.2015 - 16:08

  • 4



#182

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

...

 

o594rk.jpg

 

to było stosunkowo łatwe, ale ten poniższy zajął mi kilkanaście sekund.

 

3721197_fb.jpg

 

;)

 

3721254_fg2.JPG


  • 3



#183

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten drugi jest okropny. myślałem że to stereogram dopiero po odsunięciu się na metr mogłem coś zobaczyć.

 

Mi się podoba to:

wsa1cy.jpg


  • 0



#184

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na telefonie od razu widać co jest napisane na tym obrazku.
  • 0



#185

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To jest dobre:

 


  • 2



#186

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Polecam, też ciekawe:

 


  • 0



#187

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mały apel. . .

2q8vzvr.jpg
  • 1



#188

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1. Zamieniające się twarze

Po lewej stronie obrazka widzimy twarz zastygniętą we wściekłym grymasie, a po prawej przyjazną, prawda? Odsuńmy się od monitora na około pół metra i sprawdźmy jeszcze raz - postacie zamieniają się miejscami! Tak naprawdę każda z tych twarzy to połączenie to połączenie elementów złośliwej i spokojnej. Nasz wzrok zwraca po prostu uwagę na różne detale w zależności od odległości od zdjęcia.

 

27yba7a.jpg

 

2. Siatka Hermana

Białe punkty migają i zmieniają kolor na czarny. Ta iluzja optyczna oszukuje wzrok poprzez sprytne zaburzenie percepcji światła naszego wzroku.

 

34ywiko.jpg

 

3. Niebieski kwadrat

Gdy w animacji pojawiają się zielone kwadraty wydaje nam się, że niebieskie linie same tworzą duży kwadrat. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg często interpretuje różne obiekty jako coś, co jest mu już dobrze znane.

 

v2qmfn.jpg

 

4. Różne kolory?

Wydaje się, że kolor poszczególnych boków sześcianu jest różny. Tak naprawdę oba boki mają jednak identyczną barwę. Przekonamy się o tym, jeśli położymy poziomo palec w miejscu ich styku.

 

20g0dxk.jpg

 

5. Niebieski prostokąt

Jeżeli będziemy skupiali wzrok na czarnym punkcie wystarczająco długo, szary prostokąt po lewej stronie obrazka zmieni kolor na niebieski.

 

2illn5d.jpg

 

6. Falujące liście

Obrazek jest nieruchomy, ale ulegamy wrażeniu, że liście falują. Iluzja ta została wykorzystana na okładce albumu znanego zespołu Animal Collective

 

1r2bgx.jpg

 

7. Biały sześcian

Gdy skupimy wzrok na obrazku, zobaczymy na nim biały sześcian. Mózg znów próbuje bowiem interpretować rzeczy, które widzimy tak, by przypominały znane nam już obiekty.

 

34yza7d.jpg

 

8. Wielkość pomarańczowego koła

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pomarańczowe koło po prawej stronie jest zdecydowanie większe. W rzeczywistości oba koła mają jednak dokładnie ten sam rozmiar. Koło po lewej stronie uznajemy za małe, ponieważ znajduje się w otoczeniu większych obiektów.

 

m83fbp.jpg

 

9. Schody Penrose'a

Iluzja stworzona przez holenderskiego grafika Mauritsa Eschera. Za sprawą sprytnego zakłócenia perspektywy schody sprawiają wrażenie, jakby pięły się bez końca.

 

25a86x4.jpg

 

10. Starsza para czy muzycy?

Obraz namalowany przez Salvadora Dalego. Elementy składające się na wizerunek pary staruszków to tak naprawdę inne, mniejsze postacie.

 

33niy5v.jpg

 

11. Wygięte linie?

Poziome linie na obrazku, mimo iż sprawiają wrażenie wygiętych, są zupełnie proste. Efekt odkryty i opisany przez brytyjskiego psychologa Richarda Gregory'ego, jest często wykorzystywany w architekturze. Istnieją nawet całe budynki tworzące tego typu złudzenie!

 

n3ngn4.jpg

 

12. Wyścig

Choć trudno w to uwierzyć, oba prostokąty poruszają się przez cały czas dokładnie w tym samym tempie.

 

29xjl04.jpg

 

13. Stoły Sheparda

Blaty stołów znajdują się pod różnymi kątami, ale mają identyczne kształty i wymiary. Za sprawą nóg stołów interpretujemy je jednak jako trójwymiarowe obiekty przedstawione w określonej perspektywie i wydaje nam się, że bardzo się od siebie różnią.

 

2d0yybr.jpg

 

14. Znikające koła

Jeśli skupimy przez kilkadziesiąt sekund wzrok na krzyżyku w środku, otaczające go koła znikną.

 

2ag4u2s.jpg

 

15. Kropka w środku czy na zewnątrz?

Momentami wydaje nam się, że czerwona kropka znajduje się na zewnętrznej ścianie sześcianu, a chwilami widzimy ją wewnątrz niego.

 

2ec3oco.jpg

 

 

 

 





#189

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Większość z tego znałem. Te pierwsze dwie twarze, gdzie jedna jest zła a druga neutralna, to na mnie nie działa. Nie ważne jak patrzę to nic się nie zmienia. Jedynie jak się patrzy na tą twarz po po prawej stronię kątem oka to trochę inaczej wygląda.


  • 0



#190

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Wszystko

Tak to prawda, u mnie też to nie działa, ale próbuj zapisać obrazek i co dziwne, brzydka twarz będzie po prawej :D 

 





#191

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ściągnąłem na dysk i dalej nie dostrzegam tego złudzenia.


  • 0



#192

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To może spróbuj maksymalnie zmrużyć oczy. Kobiety powinny się zamienić.

To są te same nałożone obrazki na siebie.





#193

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

U mnie zadziałało gdy postawiłem laptopa na parapecie i oddaliłem się dwa metry. Pół metra to za mało, przynajmniej przy tym rozmiarze obrazka. Przy czym twarz niewyraźna wyglądała na niezbyt wyraźnie złą a wyraźna nadal wyglądała na złą tylko dziwnie.

 

Nawiasem mówiąc w ten sposób próbuje się tłumaczyć co jest takiego dziwnego w uśmiechu Mona Lizy. Chodzi o to, że dopóki obraz jest ostry, mózg odczytuje szczegóły grymasu, natomiast gdy jest rozmyty głównym branym pod uwagę elementem jest cieniowanie twarzy. W przypadku tych obrazków mamy ostre kontury ust i niewyraźne cieniowanie, które odpowiadałoby innym minom niż widoczne. Na obrazie Da Vinci usta są namalowane w lekkim, wręcz symbolicznym uśmieszku, lecz cieniowanie sugeruje że są rozciągnięte w szerokim uśmiechu (cienie podobne do dołeczków na policzkach, bardziej wydatne kości policzkowe), więc gdy oglądamy większą reprodukcję i przenosimy wzrok wyżej, to patrząc kątem oka mamy wrażenie że uśmiech jest wyraźniejszy.


  • 2



#194

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawa iluzja.

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych