Skocz do zawartości


Sąd nad konfesjonałem


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Gość_Inga

Gość_Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Sąd nad konfesjonałem

"Metro" pisze o bezprecedensowym procesie internauty z Krakowa, który na swojej stronie www oferował spowiedź on-line. Prokuratura oskarżyła go o obrazę uczuć poprzez znieważanie symboli religijnych.

"Witaj w wirtualnym konfesjonale. Aby się wyspowiadać, wypełnij poniższy formularz: Czy przeprowadziłeś rachunek sumienia? (tak/nie); Czy żałujesz za grzechy ? (tak/nie); Czy odmówiłeś zadaną poprzednio pokutę? (tak/nie); Teraz wypisz grzechy, którymi obraziłeś Pana Boga; Czy masz zamiar się poprawić? (tak/nie); Naciśnij przycisk Dalej".

Na monitorze pojawia się napis: "Trwa łączenie z Panem Bogiem, proszę czekać", potem kolejny: "Trwa transfer grzechów, proszę czekać", wreszcie widzimy komunikat: "Trwa odpuszczanie grzechów, proszę o chwilę cierpliwości". No i na koniec pojawia się plansza: "Gratuluję! Grzechy odpuszczone. Jako pokutę odmów...". Podobnych stron internetowych, które w sposób dowcipny przedstawiają, niestety, częsty proceder odklepywania przez nas spowiedzi, jest w sieci co najmniej kilkaset. Jednak już niedługo być może wszystkie one będą musiały zniknąć - zapowiada dziennik.

Przed Sądem Grodzkim w Białej Podlaskiej toczy się właśnie proces przeciwko twórcy jednej z nich. Zarzut? Obraza uczuć religijnych poprzez szydzenie z sakramentów świętych. Cała afera zaczęła się w lutym ub. roku, gdy Andrzej Czyżewski i Danuta Kuzko z Białej Podlaskiej w trakcie surfowania w sieci natknęli się na stronę www.czaha.of.pl, gdzie zobaczyli formularz spowiedź on-line. Poczuli się nią dotknięci i poskarżyli się na autora strony miejscowej prokuratorze rejonowej, a ta doprowadziła dowcipnisia do sądu. Radosław R. z Krakowa został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Grożą mu dwa lata więzienia.

- Spowiedź jest dla nas katolików sakramentem. Podobnie jak eucharystia. Z tego nie można robić parodii - argumentuje Czyżewski. Twórca strony broni się i całość określa jako prowokację artystyczną: - Sam jestem katolikiem. Tak jak wszyscy chodzę do spowiedzi przy konfesjonale, nie w internecie. Nikogo nie chciałem obrażać - dodaje.
Zapobiegawczo chłopak witrynę zlikwidował, co nie oznacza, że nie będzie musiał tłumaczyć się przed sądem grodzkim. Wyrok w jego sprawie zostanie ogłoszony 15 marca - informuje "Metro".

PAP. Interia.pl
  • 0

#2

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Śmiać mi się chcę. Ciekawy miał pomysł. Szczególnie z tymi komunikatami "łaczenie z Panem Bogiem" :D . Mnie to w najmniejszym stopniu nie uraziło, no ale może to dlatego, że nie czuję się katolikiem.
  • 0

#3

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

loo matko...masakra.
My kiedyś, znaczy kilka lat wcześniej robiliśmy takie jaja z ludzi starszych. Dzwoniliśmy i mówiliśmy "Jezus Chrystus- zbawienie na telefon" i dalej jakaś ściema z odpuszczeniem grzechów.
Wstyd mi?
  • 0



#4 Gość_Inga

Gość_Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

No tak, robienie żartów ludziom starszym to trochę nieładne, ale żeby ścigać karnie gościa za poczucie humoru, bo jakiejś parze ze ściany wschodniej obrażono uczucia? Jeszcze trochę, a w Polszcze zakróluje święta inkwizycja. :cafe: :roll:
  • 0

#5

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sam niegdyś na religii wszedłem na tą stronę, żeby pokazać Siostrze zakonnej. Wszyscy, łącznie z nią się nieźle z tego śmiali. Ta krótka historyjka pokazuje, że nawet osoba bliżej związana z KK nie czuła się obrażona :) A sam uważam, że w państwie wolności nie powinno być takich tematów tabu, szczególnie, że nasze państwo jest świeckie.... Ja rozumiem, że publicznie nie powinno się komentować wzrostu prezydenta, ale to? Proszę...
  • 0



#6

bialek.
  • Postów: 108
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mnie wręcz przeciwnie uraziło to trochę, a nawet trochę bardziej! :> Jako osoba wierząca przez tyle lat chodzę do kościoła, spowiadam się, traktuję to jak najbardziej poważnie, a tu takie jaja sobie robią! Brak mi słów! :/ Nie wiem do czego to ma prowadzić..
  • 0

#7

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

chodzę do kościoła, spowiadam się, traktuję to jak najbardziej poważnie, a tu takie jaja sobie robią! Brak mi słów!

omg! a ja lubie malysza, a slyszalem o nim brzydkie dowcipy!
mam podac to do sadu?
no sry, przesada...
  • 0

#8

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wyrok to chyba kombinacja pecha i kiepskiego adwokata ;)
  • 0

#9

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wg mnie śmiać, drwić, szydzić i wytykać palcami można z wszystkiego, bo jest wolność słowa. Jak jakieś dewotki poczują się urażone, to już wyłącznie ich sprawa. Dla mnie nie ma świętości, bo co człowiek stworzył, z czym człowiek ma na codzień kotakt, może być przez człowieka wyśmiane i zdeptane z błotem. No a jeśli ktoś się oburza i czuje urażony, to tylko świadczy o tym, że jego wiara w coś nie jest tak duża, jak mu się wydaje.
  • 0

#10

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak to szło? "...nadstaw drugi policzek..."? :P Typowe, ktoś mówi coś niezgodnego z MOIM przekonaniem to jest 'be' i trzeba go ukarać...
  • 0



#11

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Niestety Polska powoli przekształca sie w kraj "politycznej poprawności". Niedługo tak jak w stanach na święta będziemy życzyć sobie wesołej pzerwy w pracy, albo w miejscach publicznych będą obcinać aniołkom na choinkach skrzydła. Oficjalnie mamy wolność słowa i każdy ma prawo śmiać się z czego chce. A ten dowcip nikogo konretnie nie obrażał. Dlatego cały ten proces uważam za jedną wielką pomyłkę.
Ciemnogrodowi powiedzmy stop!
  • 0

#12

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Możemy se mówić stop. Ale to jest wlaśnie spoleczeństwo polskie w calej okazalości. To jest wlaśnie jego zaściankowość, klimat i specyfika. Inne zachowania są odejściem od normy.
  • 0



#13

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Masz rację, ale nie znaczy to, że nie możemy próbować tego zmienić. Bo ta zaściankowość jest chyba naszą najgorszą cechą narodową. :/
  • 0

#14

Noley.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Byłam na tej stronie i kiedy wyświetliło się "Trwa łączenie z Panem Bogiem..." po prostu stamtąd wyszłam, bo rzeczywiście poczułam się urażona ;/
  • 0

#15

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nam Polakom przyda się trochę humoru. Dla mnie ta strona jest zabawna, mimo iż wierzę w Boga. Jeśli ktoś na prawdę wierzy, to nic nie jest w stanie go urazić, a wręcz będzie umiał śmiać się z rzeczy mu bliskich - zresztą tutaj przedmiotem śmiechu nie jest Bóg, tylko spowiedź [uszna].
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych