Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rekord świata: 50 tornad w ciągu 2 dni!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

z tego co mi wiadomo, to klimatolodzy uważają, że tornada mogą się pojawiać przez cały rok i w związku z tym nie można mówić o żadnym sezonie tornad.


Owszem ale jest pewien okres ,kiedy wystepuja najczesciej...Lowcy tornad o tym wiedza.


a do reszty Twoich wywodow sie nie odniose bo przypomina mi to zabawe w lapki z czasow szkoly podstawowej.



Mariush; Przypadki rekordow dnia ilosci tornad sie zdarzaly ale poczekaj jeszcze troche...juz sie zaczynaja jajca z pogoda...nie widzisz tego? czy nie chcesz widziec?


BTW: informacja o rekordzie nie padala tylko na twojejpogodzie wiec daruj sobie te ironie.
widze ze nasze rozmowy nic Ci nie uzmyslowily...to juz nie moj problem...jak postepowales, postepujesz tak dalej.
  • 0

#17

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Owszem ale jest pewien okres ,kiedy wystepuja najczesciej...Lowcy tornad o tym wiedza.

A przełom lutego i marca to jak najbardziej początek tego okresu.

Mariush; Przypadki rekordow dnia ilosci tornad sie zdarzaly ale poczekaj jeszcze troche...juz sie zaczynaja jajca z pogoda...nie widzisz tego? czy nie chcesz widziec?

muhad, nie umniejszam nic tym 50 tornadom. Taka seria tornad nie zdarza się codziennie, ale zarazem nie jest też niczym dotąd niespotykanym. Wręcz przeciwnie, wielokrotnie już takie serie się zdarzały i pewnie będą się zdarzać nadal. Tak swoją drogą to obecnie zjawisko tornad w USA charakteryzuje się powolną tendencją zniżkową w porównaniu z maksimum w latach 60-tych XX wieku.

Pokazuje to poniższy wykres.

Dołączona grafika
źródło: http://www.spc.noaa....er/otbrkday.pdf

Niebieska krzywa pokazuje ilość dni w roku ze silnymi tornandami (F2-F5) - nawet do 20%
Brązowa krzywa pokazuje ilość dni w roku z outbreakami (seriami) tornad - nawet do 10%
Czerwona krzywa pokazuje ilość dni w roku z dużymi seriami tornad (powyżej kilkunastu sztuk) - średnio kilka dni w roku, max. 7 dni

A mówienie "jajca z pogodą" jest mało precyzyjne. Dla kogoś nienormalna jest burza w styczniu, a dla kogoś innego (np. dla mnie) jest to jak najbardziej normalne. Tu trzeba operować precyzyjnymi danymi, a nie odczuciami dotyczącymi naszych wyobrażeń "normalności".

BTW: informacja o rekordzie nie padala tylko na twojejpogodzie wiec daruj sobie te ironie.

Może i padała gdzie indziej, ale nie jest to żaden rekord. Rekordem jest na pewno 21 stycznia 1999 kiedy to nad USA przetoczyło się 77 tornad. Liczba o wiele większa i okres jeszcze bardziej nieprawdopodobny. A to tylko jedno z wielu, choć może nie aż tak wyraźnych przypadków. Po prostu takie rzeczy w Stanach zdarzają się od zawsze i to bez względu na porę roku.

Moim zdaniem, zdaniem ostatnia seria tornad w USA zasługuje na uwagę, ale absolutnie nie na robienie z niej jakiegoś bezprecedensowego wydarzenia. No, ale kiedy podaje się jakieś wyciągnięte z kapelusza statystyki miesięcznych częstości tornad, czy nie wspomina się o tym, że taki "outbreak"jest w USA dość częstym zjawiskiem, to łatwo uczynić z niego nie lada sensację meteorologiczną.

widze ze nasze rozmowy nic Ci nie uzmyslowily...to juz nie moj problem...jak postepowales, postepujesz tak dalej.

Ale o co Ci chodzi?
Przecież ja tylko przedstawiam fakty, które każdy może zweryfikować, jeśli tylko będzie miał na to ochotę.
Sugerujesz, żebym zaczął mijać się z prawdą? :o
  • 0



#18

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Człowieku, cały świat aż dudni od uświadamia ludziom anomalii pogodowych, które mają miejsce na całym świecie i które są wywołane globalnym ociepleniem a Ty ciągle masz jakieś swoje poschizowane problemy.
Czasami jak się wdepnie w g*** trza umieć wyjśc z tego z twarzą. Czasami musi nawet duma na tym ucierpieć ;)
Twoje żałosne wykresiki nie są wstanie zatrzeć realiów z jakimi styka się człowiek w aktualnym świecie pogodowym także marnujesz swój zapewne drogocenny czas ;)
Radził bym poszukać sobie innej misji zamiast obracać się w koło... Misji godnej "tytułu" lol
  • 0

#19

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Legalize, nie potrafisz w inny niż prześmiewczy sposób odpowiadać na moje posty? Ja tylko przedstawiłem swoje zdanie w oparciu o znane mi fakty, nic więcej. Nie zgadzasz się ze mną - nie musisz. Ale to nie powód, żeby mnie objechać. To, że jesteś moderatorem, nie znaczy, że wszystko Ci wolno. Bo tak naprawdę Twój post oprócz personalnych uwag niczego w sprawie tytułowego "rekordu tornad"nie wniósł i wygląda jak zwykły spam.

Wstyd Panie moderatorze. :/
  • 0



#20 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

A przełom lutego i marca to jak najbardziej początek tego okresu.


Pokaż mi link , w którym jest dokładna informacja ,że sezon tornad w USA rozpoczyna się w tym okresie , o którym wspomniałeś. Tylko nie ze stron typu..racjonalista.pl a z poważnych witryn.

muhad, nie umniejszam nic tym 50 tornadom. Taka seria tornad nie zdarza się codziennie, ale zarazem nie jest też niczym dotąd niespotykanym. Wręcz przeciwnie, wielokrotnie już takie serie się zdarzały i pewnie będą się zdarzać nadal. Tak swoją drogą to obecnie zjawisko tornad w USA charakteryzuje się powolną tendencją zniżkową w porównaniu z maksimum w latach 60-tych XX wieku.


zawsze sprowadzacie wszystko do cykliki hee.

Ja mówię..poczekaj aż się pogorszy...możej ak Tobie zdmuchnie dom to otrzeźwiejesz.


A mówienie "jajca z pogodą" jest mało precyzyjne. Dla kogoś nienormalna jest burza w styczniu, a dla kogoś innego (np. dla mnie) jest to jak najbardziej normalne. Tu trzeba operować precyzyjnymi danymi, a nie odczuciami dotyczącymi naszych wyobrażeń "normalności".


mało precyzyjne bo nie wypowiedziane iśce w stylu naukowym?? Daj spokój lol...

Tak się składa ,że od wielu lat obseruję to co dzieje się dookoła w przyrodzie, w pogodzie i wielu innych kwestiach. Ja nie bawię się w bycie w typka Masta Profesora( nie odnoszę się do Ciebie-odrazu oznajmiam). Mnie do wglądu na świat nie jest potrzebny tytuł naukowy, wystarczy troska o innych i to co się dzieje wokół mnie.


Po prostu takie rzeczy w Stanach zdarzają się od zawsze i to bez względu na porę roku.


Owszem, zdarzają ale jest okres kiedy występują w najliczniejszej ilości.
Porozmawiaj z tymi od National G. to może zainteresujesz ich swoimi poglądami na tą sprawę.

No, ale kiedy podaje się jakieś wyciągnięte z kapelusza statystyki miesięcznych częstości tornad, czy nie wspomina się o tym, że taki "outbreak"jest w USA dość częstym zjawiskiem, to łatwo uczynić z niego nie lada sensację meteorologiczną.


Podobne zdanie wygłosił taki jeden , który uważa ,że występowanie tornad w Polsce jest takim samym chlebem powszednim jak w USA, zapomniał tylko o jednym, nie mamy blisko siebie takiego źródła ciepłej energii jakimi są prądy z zatoki meksykańkiej.

Ale o co Ci chodzi?
Przecież ja tylko przedstawiam fakty, które każdy może zweryfikować, jeśli tylko będzie miał na to ochotę.
Sugerujesz, żebym zaczął mijać się z prawdą? :o


Mam pewne podejrzenia ..dlaczego? Od czasu kiedy czekam na Twoje opisy doświadczeń OOBE , których jeszcze nie otrzymałem a które przecież doświadczałeś , które negujesz i wyjaśniasz wymysłem umysłu.
  • 0

#21

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pokaż mi link , w którym jest dokładna informacja ,że sezon tornad w USA rozpoczyna się w tym okresie , o którym wspomniałeś. Tylko nie ze stron typu..racjonalista.pl a z poważnych witryn.

Nie znajdę raczej takiej, bo jako tako termin "sezon tornad" oficjalnie nie jest używany. Jedyne co mogę Ci zaproponować to wykres obrazujący wyniki ponad stuletnich dziennych zliczeń liczby tornad (kilka postów wyżej). Wyraźnie na nim widać, że znaczny wzrost liczby tornad ma miejsce na początku marca i taki stan utrzymuje się mniej więcej do końca czerwca.

A wykres pochodzi z NOAA. To chyba wiarygodne źródło. Chyba, że się mylę...?

zawsze sprowadzacie wszystko do cykliki hee.

Jakie cykliki? To suche dane dotyczące częstości występowania tornad w USA na przestrzeni ok. 130 lat. Chyba w skali tak długofalowego procesu jak globalne ocieplenie posługiwanie się długookresowymi statystykami jest uzasadnione? Wysil się i trochę poszperaj, a przekonasz się, że lata 60-te a także 70-te ub. wieku pod względem takich "outbreaków" były rekordowe.

Ja mówię..poczekaj aż się pogorszy...możej ak Tobie zdmuchnie dom to otrzeźwiejesz.

A co tu ma do rzeczy jakieś osobiste traumatyczne przeżycie związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Żal mi tych ludzi, których bezpośrednio dotyka ten niemalże osobisty "koniec świata". Jak mnie to spotka, to trudno - pech. Globalne ocieplenie to efekt globalny i globalnie będę się mu przyglądał. Żadna prywatna tragedia np. jakiegoś tam Kowalskiego, który w powodzi stracił całą swoją rodzinę i dobytek niczego w tej sprawie nie zmieni.

mało precyzyjne bo nie wypowiedziane iśce w stylu naukowym?? Daj spokój lol...

Nie o to chodzi.
Dyskutujemy w tym temacie o ostatniej serii tornad w USA i dla mnie nie są one żadnymi bezprecedensowymi "jajcami z pogodą". Takie rzeczy już się zdarzały i zdarzać się będą.

Tak się składa ,że od wielu lat obseruję to co dzieje się dookoła w przyrodzie, w pogodzie i wielu innych kwestiach. Ja nie bawię się w bycie w typka Masta Profesora( nie odnoszę się do Ciebie-odrazu oznajmiam). Mnie do wglądu na świat nie jest potrzebny tytuł naukowy, wystarczy troska o innych i to co się dzieje wokół mnie.

Każdy chyba obserwuje, nawet mimochodem. Ale sama osobista refleksja nad tym czego bezpośrednio doświadczamy to nie wszystko.
Jeden z moich kolegów ze studiów mieszkający w Ciężkowicach pod Tarnowem ma w czasie każdej większej ulewy problemy z wodą. W zeszłym roku była tam nawet wielka powódź. Ów kolega mógłby bez problemu stwierdzić, że całe jego życie naznaczone jest anomaliami pogodowymi. Tylko czy to stwierdzenie byłoby prawdziwe w szerszej, nawet nie globalnej skali?

Owszem, zdarzają ale jest okres kiedy występują w najliczniejszej ilości.
Porozmawiaj z tymi od National G. to może zainteresujesz ich swoimi poglądami na tą sprawę.

Serie tornad zdarzają się o każdej porze roku, z tym że na wiosnę najczęściej. A wiosna już tuż, tuż.
A "łowcy tornad" polują na tornada wtedy, kiedy jest ich najwięcej, czyli w kwietniu i maju. To chyba oczywiste. Nie zmienia to jednak faktu, że owe zjawiska, a nawet masowe "outbreaki" występują w innych miesiącach.

Na grzyby też chodzi się głównie na przełomie lata i jesieni, kiedy jest ich najwięcej. A rosną one przecież także w innych porach roku.

Podobne zdanie wygłosił taki jeden , który uważa ,że występowanie tornad w Polsce jest takim samym chlebem powszednim jak w USA, zapomniał tylko o jednym, nie mamy blisko siebie takiego źródła ciepłej energii jakimi są prądy z zatoki meksykańkiej.

Ja tak nie sądzę. Tornada w Polsce zdarzają się od czasu do czasu i jest to normą. Sam byłem kiedyś świadkiem jednego w okolicach Ryglic k/Tuchowa.


Mam pewne podejrzenia ..dlaczego? Od czasu kiedy czekam na Twoje opisy doświadczeń OOBE , których jeszcze nie otrzymałem a które przecież doświadczałeś , które negujesz i wyjaśniasz wymysłem umysłu.

Po pierwsze, nie widzę sensu porównywania namacalnych zjawisk takich jak tornado z ulotnymi i enigmatycznymi doświadczeniami psychicznymi.

A co do dzielenia się z Tobą moimi przeżyciami związanymi z OBE, to mam pewne opory. Mam świeżo w pamięci Twoje reakcje na moje opisy doświadczeń związanych z czymś całkowicie innym. Z racji tego obawiam się powtórki z rozrywki w przypadku, gdy coś będzie wyglądało nie tak, jak sobie wyobrażałeś.
  • 0



#22

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dobra spokojnie bo się powybijacie zaraz :aaa: ale ja jestem za tym że faktycznie coś się dzieje i 50 tornad w 2 dni to nie jest normalka :o .
  • 0

#23

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

mariush, Zwracam honor, przepraszam, postanawiam poprawę, proszę o pokutę i rozgrzeszenie. Reszta skruchy poszła na PM. Jest mi wstyd. Mam nadzieje, ze mi wybaczysz :drink:
  • 0

#24

kamil_d.
  • Postów: 87
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mnie sie wydaje ze sceptytyk chcialby uwierzyc ale nie pozwala mu na to jego ' duma '. Nie twierdze ze wszystko co tu pisza to prawda, ale wydaje mi sie ze to co mowia szanowani naukowcy moze byc nieprawda. Jak ktos juz w jakims poscie ladnie napisal nie wszystko da sie 'zmierzyc'. A faktem jest ze 'dziwne' teorie sa osmieszane. A moze w nich byc chociaz ziarnko prawdy. Nikt na ziemie nie jest wszech wiedzacy.
Z drugiej strony dobrze ze sa sceptycy na tym forum bo cos sie dzieje, bez nich ta strona bylaby jalowa [chociaz czasami pisza smieszne posty].
Dziekujmy z sceptykow. :)

Ps. Ci sceptycy mi sie 'pdobaja' ktorzy przedstawiaja jakies argumenty, a nie koles co napisze post w stylu ' poje$$lo was, jestescie smieszni, de%%le' itp.
  • 0

#25 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Przemo ok, poprostu temat związany z kataklizmami jest dla mnie drażliwy. Nie chcę się tłumaczyć co jest przyczyną ale czasem taki już jestem, że moje drugie ja bierze górę.
  • 0

#26

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Siedem ofiar tornada w Kansas


ŚMIERCIONOŚNY ŻYWIOŁ ZBIERA ŻNIWO W STANACH
Tornado pustoszące środkowe stany przesuwa się na południe
Siedem osób nie żyje, a przynajmniej 63 zostało rannych na skutek tornada szalejącego w środkowych stanach USA. Wielu z 1800 mieszkańców farmerskiego miasteczka Greensburg w południowo-zachodnim Kansas zostało bez dachu nad głową.
Syreny ostrzegawcze zaczęły wyć 20 minut przed tym, jak wiatr dotarł do miasteczka w piątkowy wieczór. Również ratownicy chodzili od drzwi do drzwi ostrzegając mieszkańców.

Siła tornada była ogromna. Szeroka na ponad 1,6 km masa powietrza poruszała się z prędkością 266 km/h.

Tornado zniszczyło miejski szpital, szkołę oraz wieżę ciśnień i największą na świecie studnie z żurawiem - turystyczną atrakcję miasta.

Szczyt zagrożenia tornadami przypada w Stanach Zjednoczonych na okres od marca do lipca. Zabijają one średnio 70 osób rocznie.
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
  • 0



#27 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

85 tornad wczoraj pustoszyło Aleję Tornad





Wczorajszy dzień okazał się w Alei Tornado być jednym z najgorszych w tym roku. Przez amerykańskie Wielkie Równiny przetoczyło się ponad 80 tornad. Aż połowa z nich przeszła nad stanem Kansas, między innymi w pobliżu miasta Greensburg, gdzie przedwczoraj potężne tornado pozbawiło życia 9 osób i spowodowało zranienie 63 ludzi. Jak wynika z danych amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej tornado to miało ponad 300 metrów szerokości, co oznacza, że można je sklasyfikować jako kategorię F4 lub maksymalną F5. Wiatr osiągał więc prędkość od 350 do 450 km/h. Tornado pozostawiło po sobie pas zniszczeń o długości 2,5 kilometra. Jak zapewniły władze miasta syreny alarmowe ostrzegły mieszkańców Greensburga na 20 minut przed przybyciem niszczycielskiego tornada. Podobnie było w przypadku pasków informacyjnych u dołu ekranu telewizora w lokalnych stacjach telewizyjnych oraz w przekazach radiowych. Było więc w miarę dużo czasu na ukrycie się w przydomowych schronach. Niestety w godzinach wieczornych mieszkańcy byli zajęci codziennymi sprawami i nie wszyscy słyszeli ostrzeżenie. Ekipy, które przybyły na miejsce zdarzenia nie mogły uwierzyć własnym oczom. Większość miasta zamieszkiwanego przez 1800 osób była doszczętnie zniszczona.

W ostatnich godzinach w regionie panował popłoch, gdyż służba pogodowa wydała nowe ostrzeżenia przed możliwością gwałtownych burz i tornad. Jedno z tornad przeszło dzisiaj o godzinie 3:37 czasu polskiego zaledwie 3 kilometry na zachód od Greensburga. Słup wirującego powietrza tradycyjnie przesuwał się na wschód i niewiele już brakowało, aby powtórnie spustoszył gruzowisko. Na szczęście tornado szybko zanikło, co zaniepokojeni mieszkańcy wytłumaczyli sobie rachunkiem prawdopodobieństwa. W ciągu zaledwie 4 godzin minionej nocy zanotowano aż 27 tornad. W ciągu całej doby meteorolodzy otrzymali aż 85 raportów o tornadach, 36 raportów o zniszczeniach spowodowanych porywistym wiatrem oraz 166 raportów o gradobiciach. Łącznie otrzymano 287 raportów o gwałtownych zjawiskach, co jest największą ich liczbą od 3 kwietnia, kiedy były 594 raporty. W miejscach największych zniszczeń pracują wysłannicy Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysami (FEMA), a o najpoważniejszych incydentach jest na bieżąco informowany prezydent George W. Bush.
źródło: www.twojapogoda.pl
  • 0

#28

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tornado zdewastowało południowy Czad


Tornado przeszło nad prowincją Logone Oriental na południowym krańcu Czadu w Afryce. Jak podaje afrykański serwis internetowy "News24" tornado przetoczyło się nad gęsto zaludnionym, rolniczym obszarem w pobliżu miasta Bebedjia. To właśnie tam spustoszenia poczynione przez słup wirującego powietrza są największe. Zjawisko pojawiło się na chmurze burzowej w poniedziałek (7.05) około godziny 17:00 czasu polskiego (16:00 czasu lokalnego) i wywołało panikę wśród mieszkańców regionu, którzy nie bardzo wiedzieli jak mają się zachować. Po chwili na ucieczkę i schronienie się było już stanowczo zbyt późno, gdyż tornado uderzyło w małe miasteczko powodując jego zniszczenie.

W gruzach domów w ciągu kilku sekund zginęło 14 osób, a kolejne 145 osób odniosło obrażenia. Niektóre ofiary są w stanie krytycznym i wciąż nie jest pewne czy przeżyją. Jak opisuje zdarzenie miejscowy burmistrz, wszystko latało w powietrzu, poczym po około 20 minutach wokół były już tylko gruzy. Zniszczeniu uległo ponad 90 procent miasta. Okazuje się, że ten dzień był wyjątkowo pechowy także dla wszystkich przebywających na polach naftowych w pobliżu największego miasta w tym regionie, Doby. Tam też drugie tornado pojawiło się około godziny 22:00 lokalnego czasu, ale nie spowodowało już tak wielkich zniszczeń. O tej porze roku w afrykańskim Czadzie tornada nie należą do rzadkości. 2 maja słup wirującego powietrza przeszedł w pobliżu stolicy tego kraju, miasta Ndjamena, gdzie spowodował śmierć 9 osób, 100 ludzi zostało rannych, a w gruzach legło 50 domów. W maju na południu Czadu rozpoczyna się półroczna pora deszczowa, a więc zarówno tornada, jak i towarzyszące im gwałtowne burze i ulewne deszcze pojawiają się bardzo często.
http://www.twojapogoda.pl/
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych