Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niepokojące znaczenie elektronicznych zjawisk głosowych


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niepokojące znaczenie elektronicznych zjawisk głosowych


Elektroniczne zjawiska głosowe (EVP) są dziś jednym z najbardziej pasjonujących obszarów badań paranormalnych. Ludzkobrzmiące głosy rejestrowane są przez takie media elektroniczne, jak magnetofony, cyfrowe dyktafony, magnetowidy i inne. Co dziwne, głosów nie słychać podczas dokonywania nagrania, dopiero gdy włączymy odtwarzanie materiału, słyszymy nagrane głosy.

 

evp.png

(W przeciwieństwie do koncepcji filmu "Biały Szum", EVP często są wychwytywane bez wykorzystania "białego szumu" - zakłóceń z radia lub telewizora - mimo, iż ta metoda wykorzystywana jest z powodzeniem)

Zjawisko było badane i dokumentowane praktycznie od momentu wynalezienia urządzeń nagrywających. Sceptycy przekonywali, że głosy są powodowane przez zabłąkane sygnały radiowe lub głosy nagrane na ponownie wykorzystywanych taśmach. Badacze EVP szybko odrzucili drugi zarzut, twierdząc, że używają do nagrań tylko nowych, zaklejonych taśm. Później, oczywiście, cyfrowe dyktafony, które nie wymagają użycia taśmy, uczyniły ten argument nieistotnym - głosy pojawiały się nadal.

Poza oczywistym oszustwem (i niewątpliwie czegoś wydającego dźwięki z różnych stron), sceptykom pozostało tylko jedno "rozsądne" wyjaśnienie: głosy powodowane są przez fragmenty sygnałów radiowych. To wyjaśnienie wyraźnie pokazuje, że sceptycy - którzy zazwyczaj chwalą się swoim naukowym rozsądkiem - nigdy nie próbowali nagrać EVP i na pewno nie zbadali bardzo dobrze tego zjawiska (niestety, często tak bywa ze sceptykami i zjawiskami nadprzyrodzonymi).

Gdyby zebrali informacje na ten temat, stwierdziliby, że teoria o sygnałach radiowych jest idiotyczna. Dlaczego? Ponieważ dosyć często te głosy naprawdę odpowiadają na pytania stawiane przez badaczy, zwięźle komentują sytuację, od czasu do czasu zwracają się też do badaczy po imieniu. Prawdopodobieństwo dotarcia zabłąkanego sygnału radiowego składającego się tylko z kilku słów jest zbyt małe, by mogło być rozważane przez jakąkolwiek bezstronną osobę. Co więcej, głosy wyraźnie nie są modulowane przez DJ-ów lub prezenterów, one są głosami przeciętnych ludzi, dzieci, osób dorosłych, starszych, mężczyzn i kobiet. Niektóre mają akcenty i wyrażają ludzkie emocje. Te głosy należą do prawdziwych osób, skądkolwiek one dochodzą.

Skąd one pochodzą?

Prawdą jest, że nagrania EVP mają różną jakość. Jedne są tak niskiej jakości, że trzeba zgadywać, co mówi głos. Istnieje jednak wiele takich, które są całkiem wyraźnie i kategoryzowane są jako klasyczne nagrania. Te EVP są najlepszym dowodem na to, że zjawisko jest już w pełni zrozumiałe (jeżeli chcesz spróbować EVP, powinieneś przeczytać artykuł Głosy duchów - rzecz o rozmowach z bytami duchowymi).

Skąd pochodzą te głosy? To jest ważne pytanie. Czy pochodzą one z naszej podświadomości? Czy mają anielską lub demoniczną naturę? Czy wydostają się one na drugą stronę z innego wymiaru? Czy są głosami zmarłych ludzi?

Dla celów tego artykułu, rozważmy ostatnią możliwość, że są one głosami zmarłych ludzi. Jest to teoria powszechnie wykluczana przez badaczy EVP. I jeżeli jest to prawda, jakie jest znaczenie EVP i rzeczy, o których mówią głosy?

Zjawisko ducha zawsze budziło wiele pytań, co się dzieje z każdym z nas, gdy umieramy. Czy niektórzy skazani są po śmierci na pobyt w świecie żywych, pozornie nieświadomi swojego zgonu, przez nieznany okres czasu? (Jeżeli czas ma jakiekolwiek znaczenie tam, gdzie jesteśmy) Dlaczego i jak pozostają?

W bardzo rzadkich przypadkach duchy - czyli widma - komunikują się ze światem żywych. Zazwyczaj pojawiają się i znikają. Były próby porozumiewania się z umarłymi dzięki środkom przekazu, seansom i tabliczkom Ouija, jednakże rezultaty tych prób są wątpliwe lub, w najlepszym przypadku, bardzo kontrowersyjne.

Z drugiej strony, EVP wydają się być bezpośrednimi przekazami od tych duchów. Niezbite dowody. Głosy zarejestrowane na nagraniach. One reagują, odpowiadają na pytania, nawet zadają własne pytania. Setki tych głosów udokumentowano - być może nawet tysiące.

Możesz wysłuchać rozmaitych przykładów nagrań EVP na kilku stronach internetowych. Na przykład, na stronie Utah Paranormal Research Group usłyszysz przyjazny głos, mówiący "Jak to zrobić?" i grożący "Przyszedłem tu z piekieł". Na stronie The Atlantic Paranormal Society jest błagalne nagranie głosu dziecka "Nie odchodź" i kobiety mówiącej "Nie rań mnie".

Fatum gorsze, niż śmierć?

Istnieją EVP odzwierciedlające pełną gamę ludzkich cech i uczuć. Ci ludzie są nie tylko samokrytyczni, ale ich współdziałanie z badaczami wskazuje, że są oni świadomi życia. Oni mogą nas słyszeć i widzieć. Czy oni wiedzą, że sami nie żyją? Czy wiedzą, że żyjemy? Czy oni znają różnicę?

Te biedne dusze wydają się być uwięzione w otchłani, w ich wypowiedziach wyczuwalne jest pewnego rodzaju zakłopotanie i niepewność. Jaki jest ich świat? Może on wykraczać poza nasze ziemskie rozumowanie, być może powinniśmy być za to wdzięczni.

Jeśli EVP są głosami zmarłych, czy sugeruje to fatum ciążące nad niektórymi z nas? My również możemy zostać uwięzieni w otchłani, walczyć o nawiązanie kontaktu z dziwnymi istotami chodzącymi dookoła z magnetofonami. Nie jestem jedyną osobą myślącą negatywnie o śmierci i jej następstwach, ale EVP stanowi obecnie dowód na to, że życie po śmierci nie zawsze bywa tak prostolinijne i przyjemne, jak mogłoby się wydawać.

Stephen Wagner
Tłumaczenie: Ivellios


  • 0



#2

pandemia.
  • Postów: 440
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rejestruje głosy za pomocą komputera ale na razie nie mam osiągnięć :(
Nie poddaje się. W przyszłości zamierzam robić to za pomocą dyktafonu cyfrowego...
  • 0

#3

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Rejestruje głosy za pomocą komputera ale na razie nie mam osiągnięć


U mnie podobnie. Tyle, że dodatkowym utrudnieniem był mały twardy dysk i nie dało się zapisać nagrania w formacie wave. Kilka dni temu nabyłem większy więc może wreszcie coś się uda nagrać. :)

Pandemia - życzę udanych łowów.
  • 0



#4

Anunnaki.
  • Postów: 540
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeśli nagrywacie w domu to nic nie złapiecie, stary opuszczony cmentarz, opuszczona fabryka albo coś w ten deseń, ewentualnie w jakimś starym obiekcie  wojskowym np. w starych fortyfikacjach, w okolicy Krakowa jest tego sporo więc miejsc do nagrywania jest dużo. A co do sprzętu to nie polecam  dyktafonów cyfrowych tylko stare analogowe znanej polskiej firmy Unitra (mogą być inne).  Ja próbowałem wiele razy nagrać ale  rezultaty były niejednoznaczne, trudno stwierdzić co jest czym,nagrywałem w ruinach fortu lunety grzegórzeckiej, w "winnicy" na wielickiej oraz w okolicach nieistniejącego budynku przy grzegórzeckiej.
Kolejne próby w ruinach niedaleko  M1 ale bez większych rezultatów...Kilka lat temu  jeszcze stały poaustriackie budynki wojskowe niedaleko cmentarza rakowickiego. Pod budynkami była sieć tuneli i był bunkier, cały kompleks to były koszary, jakieś magazyny, piekarnia, ośrodek sportowy i poligon do przestrzeliwania armat. Nagrywałem w tunelu aje jedyne co złapałem to dziwne metaliczne odgłosy, odgłosy były tylko słyszane w tunelu, a poza nim już nie. Jeszcze 3 lata temu wszystko stało i dostęp był z góry i przez tunele, a kiedy zaczęto budować nowe osiedle zburzyli najpierw bunkier potem piekarnie i magazyny, a na końcu budynki koszar. Z tunelu zostało tylko wejście w ruinach fortu
 
Podsumowując  na ok. 40 prób nagrań  tylko w 5 coś złapałem, używałem magnetowidu Monika  i  telefon komórkowy  nokia 5700 express music, nagrań nie zachowałem bo miałem tylko jedną kasetę. Po nagraniu i odsłuchaniu robiłem notatki i potem nagrywałem od nowa w nowym miejscu....mogę powiedzieć od razu że nic paranormalnego raczej nie znalazłem, było kilka ciekawych anomalii ale nic więcej.
 
Natomiast  śnieżący telewizor  zaciekawiał naszego psa który lubił siĘ wpatrywać w niego ale czasem wyciągał do góry łapę albo wykręcał dziwnie pysk w jego stronę.
Ale nasz stary 21letni Filips kineskopowy miał jeden feler, przy strojeniu kanałów potrafił złapać rozmowy pilotów w samolotach, mieliśmy antenę dachową tzw siatka, odbierał coś więcej bo śnieg na telewizorze zaczął przybierać dziwne kształty formy, przy idealnej pogodzie można było w nim słuchaĆ radia choć sam w sobie takiej funkcji nie miał. Wystarczyło grzebać przy strojeniu i złapać ten wielokształtny szum,wtedy czasem albo  radio złote Przeboje łapał albo Rmf fm.
 
Mnie bardziej interesuje czy ktoś próbował robić nagrania z okolic gdzie  przebiegały linie frontów w 1 i 2 wojnie światowej czy cos uchwycił.

 

TheToxic.. nie umiesz moderować to nie moderuj,poprawiłaś coś co nie wymagało poprawy,twoje bezpodstawne powody są wręcz śmieszne,wiem że to twoja zemsta za to że przyczepiłem się do twojego sceptycyzmu,pozwoliłem sobię usunać twoją bezpodstawną ingerencję w moje dzieło literackie bo naruszasz moje prawa.

 

w regulaminie też jest napisane że nie ma wymogu co do poslkich liter czyli zapewne chodzi o ą ę ć ź i tak dalej,może też się tego czepiasz,z połową działajacego wyświetlacza trudno jest mi dokonać korekty,nawet zainstalowane dodatkowe oprogramowanie wspomagające nie wiele dało. skoro  nie podkreśla błędu to znaczy że błędu nie ma. więc w czym problem

 

7.11 Zabronione są jakiekolwiek zmiany w przypisach moderatorów zamieszczanych w Postach na Forum. Punkt ten nie obejmuje sygnatury.

11.6 Decyzje moderatorów o ostrzeżeniach są nieodwracalne i nie podlegają dyskusji w sytuacji naruszenia niniejszego Regulaminu.

 

Czas najwyższy abyś zaczął stosować się do zasad ortografii oraz interpunkcji. Tekst został poprawiony tak aby był wyraźny dla czytelnika.

ortografia2.gif

blokada3.gif

 

Jeszcze raz zobaczę, że kasujesz mój zielony przypis to zakładam Ci kolejkę moderacyjną, a to oznacza że żaden Twój post nie pojawi się na forum dopóki któryś z zielonych go nie zaakceptuje.

 

TheToxic


  • 0

#5

Ogarnięty.
  • Postów: 384
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

WOW

Jeden z najciekawszych tematów tutaj EVER!!!

Od godzinki słucham sobie rozmów z jakimiś bytami za pomocą tej technologii i naprawdę nie wygląda to na jakąś ściemę, czy marny prank!!

 

 

 

 

Baaaardzo ciekawa sprawa ;)

 

edit: Darken, mogę wiedzieć za co dałeś mi minusa?


Użytkownik Ogarnięty edytował ten post 24.01.2019 - 21:36

  • 0

#6

Anunnaki.
  • Postów: 540
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

były  próby EVP dotyczące titanica

 

 

tutaj dłuższe evp titanica

 


Użytkownik Anunnaki edytował ten post 25.01.2019 - 03:25

  • 1

#7

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam taką apkę, nazywa się Ghost Talk. Jest tego w sieci do oporu i na Androida i na iOS, a nawet jakieś apki microsoftu. Z dostępnego szumu i odgłosów składa jakieś tam krótkie zdania. Fake na kółkach, bo dmuchanie w ścianę powodowało odczyt w jęz.angielskim - He hurt me...

Każdy wierzy w co chce.





#8

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wygląda to na pareidolie, dotyczy ona również dźwięków.
https://pl.m.wikiped...wiki/Pareidolia
  • 0

#9

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

up@ jaki odkrywca. Znalazł linka. Brawo. Było o tym na forum, pierdylion razy pisane. Ale fajnie że linka wkleiłeś :)


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych