Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stacje Numeryczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
146 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Radiowe audycje - widmo

Entuzjaści radioamatorzy na całym świecie słyszeli o dziwnych i ulotnych widmowych transmisjach - pochodzących z tzw. "Stacji Numerycznych". Nazwa ta odnosi się do wielu niecodziennych transmisji radiowych, które rozpoczynają się o określonym czasie a pochodzą z różnych lokalizacji.

Dołączona grafika


Transmisje te zawierają dziwne elementy włączając w to muzykę, komunikaty alarmowe, fonetyczną wymowę liter i numerów - od nich wzięła się nazwa "Stacji numerycznych". Przez większość czasu nadawane sygnały nie mają sensu - przynajmniej dla większości osób - nadawane komunikaty wydają się przypadkowe, pozbawione sensu. Nie ma zbyt wielu informacji, które pozwalałyby na odszyfrowanie transmisji i ustalenie jej przeznaczenia.

Transmisje tego typu są niemalże identyczne za każdym razem. Doniesienia o ich występowaniu najczęściej napływają z Europy, choć znaleźć je można na całym świecie. Transmisje przestrzegają pewnego planu i zwykle rozpoczynają się o pełnej godzinie lub gdy wskazówka minutnika wskazuje połowę pełnej godziny. Zwykle litery i cyfry artykułowane są przez głos kobiety, czasem mężczyzny lub nawet dziecka. Poza ich nieodgadnioną funkcją transmisje te są (albo wydają się być) nieszkodliwe. Dlaczego zatem żadna stacja radiowa nie przyznaje się do ich nadawania, podobnie jak żaden rząd nie przyznaje się do ich istnienia?

Odnosząc się do Conet Project - grupy zajmującej się nagrywaniem i rozpowszechnianiem tych audycji, transmisje tego typu stały się powszechne zaraz po Pierwszej Wojnie Światowej co czyni je jednymi z najstarszych transmisji radiowych. Bez jasnej przyczyny i bez znajomości źródła tych transmisji, górę bierze nasza wyobraźnia. Powstaje sporo różnych wyjaśnień i idei począwszy od tych prawdopodobnych aż po takie, które wywołują uśmiech na twarzy.

Jedną z najbardziej popularnych i powszechnie przyjętych teorii jest ta, jakoby Stacje Numeryczne wykorzystywane były do komunikowania się rządów światowych ze swoimi tajnymi agentami / służbami itd. To wyjaśniałoby potrzebę zaciemniania ich źródła i miejsca pochodzenia. Wyjaśniałoby to również dlaczego transmitowane są pozornie bezsensowne kombinacje cyfr i liter - być może z uwagi na system szyfrowania. Jeśli przyjmiemy takie rozwiązanie musimy także założyć, że nadajniki tych transmisji muszą się zmieniać / przemieszczać z uwagi na tajność i to, że agencji czy tajne grupy również często zmieniają swoje położenie.

Inna teoria przypisuje Transmisje Numeryczne - przemytnikom narkotyków. Oni także potrzebowaliby własnego pasma radiowego do nadawania ważnych komunikatów, do których nie powinien dotrzeć nikt niepowołany. Nie ma powodu by sądzić, że operacje przeprowadzane przez przemytników są mniej powszechne i gorzej zorganizowane niż operacje przeprowadzane przez rząd czy agentów.

Istnieje jeszcze jedna niezwykła teoria, jakoby transmisje te były nadawane z zaginionych w Trójkącie Bermudzkim statków i samolotów. Być może transmisje krążą gdzieś w eterze, lub pochodzą z innego wymiaru. Nie ma niestety żadnych dowodów na poparcie tej hipotezy.

W rzeczywistości tylko teoria dotycząca komunikatów rządowych znalazła jakiekolwiek poparcie. Wiemy, że rząd USA oskarżał rząd Kubański o używanie Stacji Radiowej nadającej komunikaty do kubańskich agentów. Na poparcie tej hipotezy można przywrócić przypadek kiedy odnaleziono laptopa jednego ze szpiegów z zainstalowanym programem do deszyfrowania o nazwie Thereon. Przy wykorzystaniu tego programu kubańscy szpiedzy byli w stanie zrozumieć nic nie znaczące komunikaty. To co przemawia za transmisjami rządowymi to także fakt, że od zakończenia Zimnej Wojny występowanie Numerycznych Komunikatów bardzo zmalało.

Jak dotąd tylko bardzo niewielu fanatykom poszukiwania Stacji Numerycznych udało się zlokalizować miejsce transmisji. Zwykle jest to jednak bardzo trudne lub niemalże niewykonalne. Nawet jednak gdy ta sztuka się powiedzie, w zlokalizowanym miejscu nie ma niczego ani nikogo, kto mógłby być odpowiedzialny za ten rodzaj transmisji.

Poszukiwania trwają...

Posłuchaj próbek:

Załączony plik  tcp_d3_22_rapid_dots_irdial.mp3   458.13 KB   868 Ilość pobrań
Załączony plik  tcp_d2_13_g3_strich_irdial.mp3   300.13 KB   502 Ilość pobrań
Załączony plik  tcp_d1_12_three_note_odditiy_irdial.mp3   1.05 MB   531 Ilość pobrań
Załączony plik  tcp_d1_11_5_note_version_czech_lady_irdial.mp3   766.13 KB   497 Ilość pobrań

więcej próbek znajdziecie:

Conet Project Disc 1
Conet Project Disc 2
Conet Project Disc 3
Conet Project Disc 4


Tłumaczenie: Eurycide
Paranormalne.pl
źródło: http://www.damninteresting.com
  • 1



#2

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na 100% to jakieś kody wojskowe - mogą mieć różne zastosowanie, nie tylko do kontaktów ze szpiegami. Pamiętam jak byłem mały, gdzieś na początku lat 80tych, matka przywiozła z zagranicy radiomagnetofon SANYO a że był zupełnie niedostosowany do polskich częstotliwości to nasłuchałem się od groma rozmów pomiędzy radiowozami a komendą oraz właśnie takich "audycji" jak wyżej. Czasami szło też przez kilka godzin coś nadawane alfabetem Morse'a.
  • 1

#3

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

matka przywiozła z zagranicy radiomagnetofon SANYO a że był zupełnie niedostosowany do polskich częstotliwości


A ja byłem u babci na wsi i dostroiłem telewizor (jakaś koreańska firma - nieznana w Polsce) - na jednym z kanałów można było podsłuchać rozmowy z komórek w okolicy i co ciekawe było słychać jednego i drugiego rozmówcę.

Raz włączyłem ten kanał i słyszę :
- przez ciebie nie miałem starej, ty mi życie zmarnowałaś :D

albo: - coś przerywa, trzeszczy
- chyba bateria mi siada :D

W pracy mam stare radio, czasem przerywa mi audycje i słyszę teksty w stylu:
- 0231 konwojent ląduje
- 0758 konwojent schodzi na lewy pas :D

Kiedyś miałem inne radio i odbierało stacje arabskie i azjatyckie (japońskie albo chińskie) :D
  • 2

#4

Eoz.
  • Postów: 40
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ee dokladnie. ja tez pare ladnych lat temu bawilem sie radiem (daewoo, nic wielkiego) na dlugich falach i na pewnej czestotliwosci non stop morsem ktos nawalal :roll:
  • 0

#5

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja przez tego morsa ze strachu niejedną noc zarwałem :P Będąc małym bajtlem, bawiłem się trochę starym radioodbiornikiem marki Unitra. Zawsze na "końcowej" na skali częstotliwości słyszałem morsowe pik piiik piiik pik piiik. I to przez kilka lat, sygnał powtarzał sie co jakieś pięć sekund. Teraz nie mam tego jak sprawdzić, bo ów odbiornik wysiadł, ale w okresie od końca lat dziewięćdziesiątych do mniej więcej roku 2003-2004 gdy ów odbiornik działał zawsze słyszałem ten sam sygnał na tej samej częstotliwości.

Z kolei gdy wskaźnik na skali znajdował się po drugiej stronie, odbierałem coś podobnego - kilkanaście krótkich pików, trzy sekundy ciszy, i tak powtarzało przez jakiś czas.

Jeszcze inna teoria: że piraci przekazują tą drogą seriale do programów komputerowych :lol
  • 0



#6

Labamba.
  • Postów: 59
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wydaje mi sie że to są instrukcje dla szpiegów :)

pamiętam że gdzieś w domu było stare radio i odbierało chińskie stacje jakieś :Pale takiego czegoś to nie słyszałem :/
  • 0

#7

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja nie chwaląc się na wieży odebrałem kiedyś jakąś chińską audycję, ale był to raczej talk show.

W tym downloadzie znalazłem jedno nagranie po polsku.

Może to być "coś z wojskiem", ale zachodzi także w przypadku niektórych nagrań podejrzenie, że to po prostu ktoś sobie nadajnik skonstruował i go testuje... przynajmniej takie jest moje wrażenie.

Nie wiem jak u was ale u mnie takie cuda można uchwycić też w telefonie stacjonarnym ;) Zaś stary radiobudzik odbierał rozmowy telefoniczne. I to nie tylko po polsku, zdarzały się o niemiecku i "po inkszych".
  • 0



#8

Aramroth.
  • Postów: 213
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja kiedyś bawiłem się walkmanem z radiem - na 531 kHz AM zawsze (przez kilka lat bez przerwy!) leciał powtarzający się co kilka sekund sygnał "beep beep beep bip bip beep beep" (gdzie beep to dźwięk długi, a bip to dźwięk krótki) ;>
Miałem wtedy 9 lat, spać nie mogłem bo się bałem tego xD
Nastawiłem walkman na tą samą częstotliwość 3 lata później... i znowu to samo! :D
  • 0

#9

twinsen.
  • Postów: 171
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może regularnie wysyłane sygnały mają coś wspólnego z kontrolą jakichś maszyn... Przecież sterowanie radiowe jest dość częstą formą sterowania czymś na odległość. Być może sentencje dźwięków bipów i pipów mają na celu co kontrolować...

Zapewne różnego rodzaju dźwięki przypadkiem odsłuchiwane radiem mają różne przeznaczenie i można by je pewnie sklasyfikować. kody militarne, sygnały do kontroli maszyn albo nawet zagubione fale odbijające się od atmosfery. Bo istnienie takich fal też zostało potwierdzone, tzn. Że fala radiowa może się "zapętlić" w atmosferze i tak krążyć bardzo długo.

Takie rozważania...
Zwyczajowo powiem, że przydały by się jakieś fakty albo badania (wiarygodne) tego tematu
  • 0

#10

Deneb.
  • Postów: 20
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czasem same zkłocenia ciekawie brzmią jak się wsłucha człowiek.
Nie doszukiwał bym się w tych transmisjach rzadnych tajemniczych wątków. Myśle ze mocna teza ze są to poprostu szyfry jest najlepsza.
Rząd się rzaden nie przyzna bo nie ma w tym interesu wiadomo.
A komunikacja wywiadów w taki sposób (radiowy) jest znana od lat.
  • 0

#11

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Napewno nie są to sygnały "zza światów" ani od obcych cywilizacji.
Choć w filmie "Frequency " sygnały radiowe pochodziły z przeszłości.
Ale to był tylko film(zresztą bardzo dobry).
  • 0



#12

kalokja.
  • Postów: 86
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hehe przypomniała mi się historia mojego kolegi, który słyszał sąsiadów jak rozmawiają piętro wyżej przez ... telewizor :> , normalnie ogląda sobie jakiś program a tu nagle słychać sąsiadke jak gada z kimś przez telefon, raz byłem nawet tego świadkiem, nie wiem na jakiej zasadzie to działało ale było ciekawe :mrgreen:

PS: Eurycide za....sty avatar.
  • 0

#13

tomason.
  • Postów: 168
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja raz walkie talkie sie tak bawilem i jakies rozmowy telefoniczne tez slyszalem :)
  • 0

#14

snake131.
  • Postów: 162
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mieszkam blisko granicy z Białorusio i pamientam jak byłem mały to przez krutko-falówke słyszałem jak ruscy se gadają :)
  • 0

#15

mojo.
  • Postów: 355
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Radio odbiera różne sygnały, stacje...jedne sa dziwne ale to zwykle zakłócenia radiowe, a my paranormalni ludzie szukamy w tym czegos nadzwyczajnego
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych