Skocz do zawartości


Dodatkowe wymiary w zasięgu fizyków.


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Dodatkowe wymiary w zasięgu fizyków

Amerykańscy fizycy opracowali metodę "dostrzeżenia" niewidocznych dotąd wymiarów Wszechświata. W najnowszym "Physical Review Letters" wyjaśniają jak, patrząc w głąb kosmosu, ujrzeć naturę tych ukrytych wymiarów.
Jesteśmy przyzwyczajeni do świata zbudowanego z czterech wymiarów - długości, szerokości, wysokości i czasu. Ale współczesne teorie fizyczne postulują istnienie sześciu, a nawet ośmiu dodatkowych wymiarów, tak małych, że dla nas niedostrzegalnych.

"Nie przejmujmy się, jeśli nie potrafimy sobie wyobrazić dziesięciowymiarowej przestrzeni" - mówi prof. Gary Shiu z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. "Nasz umysł przyzwyczajony jest jedynie do trzech wymiarów przestrzennych. Brak nam układu odniesienia, by dostrzec sześć kolejnych."

Ale to, co wymyka się naszemu pojmowaniu, zdaje się całkiem nieźle opisywać nasz świat. Póki jednak fizycy nie potrafili doświadczalnie udowodnić istnienia tych dodatkowych wymiarów, teoria pozostawała niesprawdzona. Teraz może się to zmienić.

W opublikowanej pracy prof. Shiu i jego współpracownicy udowadniają, że kształt tych dodatkowych wymiarów wpłynął na to, jak wyglądał Wszechświat u samych początków swojego istnienia, zaraz po Wielkim Wybuchu. I choć Wielki Wybuch miał miejsce ok. 13 miliardów lat temu, wciąż możemy obserwować jego "echo" - kosmiczne promieniowanie tła.

Odkryte w 1965 r. promieniowanie tła to bardzo słabe i bardzo zimne (-270 st.C) promieniowanie mikrofalowe dochodzące do Ziemi ze wszystkich stron Wszechświata. Z pomocą komputerów grupa prof. Shiu udowodniła, że kształt sześciu niewidocznych wymiarów odciska na promieniowaniu tła swój ślad w formie wzorów.

Zmiany te są bardzo niewielkie, dlatego dostrzeżenie ich w rzeczywistości będzie wymagało ulepszenia naszych instrumentów obserwacyjnych. Ale już dziś naukowcy otrzymali doskonałe narzędzie do badania niedostrzegalnych dotąd wymiarów. Umożliwi to sprawdzenie najnowszych teorii budowy Wszechświata.


źródło: onet.pl
  • 0

#2

Dawidek.
  • Postów: 32
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli jakie mogą być te dodatkowe wymiary? Bo nie mogę zrozumieć o ile to wynika z tekstu.
  • 0

#3

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dawidek, był już o tym gdzies temat na forum, gdzie były wymienione wszystkie wymairy, wystarczy poszukać....
  • 0



#4

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Może te wymiary to właśnie to o czym mówili ci Kasjopejanie, o następnej gęstości i ta rewolucja w 2012r. ma dotyczyć tego że odkryjemy jak funkcjonować w 4 wymiarze (gęstości) :hmm:
  • 0

#5

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo fajnie, że pojawia się sposób wykorzystania efektu (ja go nazywam "efektem kosmologicznego mikroskopu"), który jest wynikiem tego, że obserwowalny Wszechświat się powiększa, a światło potrzebuje czasu na pokonywanie przestrzeni. :) Interesująca informacja.
  • 0



#6 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Bardzo fajnie, że pojawia się sposób wykorzystania efektu (ja go nazywam "efektem kosmologicznego mikroskopu"), który jest wynikiem tego, że obserwowalny Wszechświat się powiększa, a światło potrzebuje czasu na pokonywanie przestrzeni. :) Interesująca informacja.



A właściwie co chciałeś przekazać swoim postem??
  • -1

#7

Ariel.
  • Postów: 242
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Muhadzie, pewnie to, ze uznania godnym faktem jest odkrycie możliwości realnego wykorzystania w badaniach specyficznych właściwości promieniowania tła, z czym również i ja się zgadzam, jest to, jak dotąd, jedno z mniej zbadanych zjawisk, w których upatruje się możliwość odnalezienia ogromnych pokładów wiedzy, jednak póki co brakowało ku temu stosownych narzędzi i odpowiedniego im podejścia teoretycznego.
  • 0



#8 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Rozumiem;-) Mnie bardziej ciekawią same wymary:)
  • -1

#9

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Tak wygląda wygenerowana komputerowo figura sześciowymiarowa - zapodaję to jako taką ciekawostkę, gdyż wczoraj tłumaczyłem oryginał artykułu, którym podparli się ludzie z Onetu i tam właśnie jest taka ilustracja pokazana ;)
  • 0



#10

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wygląda dość skąplikowanie ;) strach pomyślec jak wygląda 7 albo np.8 wymiarowa :o
  • 0

#11

turrkus.
  • Postów: 851
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W sumie, to ta figura wyglada na dwuwymiarowa ;)
  • 0

#12

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja na tym obrazku widzę co najwyżej 3 wymiary. :P
A niech mi ktoś chociaż naszkicuje liniowo niezależne wektory bazowe przestrzeni czterowymiarowej. ;)
  • 0

#13

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A właściwie co chciałeś przekazać swoim postem??

Spróbuje trochę to rozszerzyć.

Wspomniałem o przyczynach "efektu kosmologicznego mikroskopu": rozszerzaniu się Wszechświata i skończoności wartości prędkości światła. Oba fakty powodują, że im dalej patrzymy w kosmos, tym dalej patrzymy w przeszłość (fakt z podręczników szkolnych). A im patrzymy dalej w przeszłość, tym patrzymy na młodszy, a więc i MNIEJSZY Wszechświat.

Teraz najtrudniejsze.
Skora patrząc w coraz dalszą przestrzeń patrzymy w coraz mniejszy Wszechświat, to wynika z tego, że na jednostkę powierzchni sfery niebieskiej (np. wyznaczoną przez wyciągnięta przed siebie dłoń) przypada coraz mniejszy obszar przestrzeni. W skrajnym przypadku, gdybyśmy mogli zaobserwować Wszechświat w pierwszej chwili swojego istnienia (sięgnąć do krańców obserwowalnego kosmosu), kiedy był niewyobrażalnie małym obszarem czasoprzestrzeni, widzielibyśmy ten obszar w super silnym powiększeniu rozciągniętym na całą sferę niebieską.

Niestety, aż tak daleko sięgnąć nie możemy. Najdalsze struktury promieniowania tła, które możemy obserwować pochodzą z czasu, gdy Wszechświat miał ok. 300 000 lat i był już dość duży. Jednakże ów efekt powiększenia daje nam szansę, że w rozkładzie promieniowania zaobserwujemy efekty oddziaływania owych wyższych, skurczonych do ultra-mikroskopijnych rozmiarów wymiarów.

Pewnie bardziej zamieszałem, niż rozjaśniłem, ale starałem się. ;)
  • 0



#14

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pewnie bardziej zamieszałem, niż rozjaśniłem, ale starałem się. ;)

Nie no, to jest bardzo dobra i jasna odpowiedź. :) Ciekawe... czyli, jeśli wszechświat się powiększa, to widzimy go tak jakby mniejszym niż jest, bo widzimy jego przeszłość. :P
:good:
  • 0

#15

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wg fizyków istnieją kolejne wymiary,tylko tyle że są "pozwijane" i niedostrzegalne dla ludzi.
Dla zainteresowanych podaję ciekawy link.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych