Skocz do zawartości


Zagadka piramidy Cheopsa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
307 odpowiedzi w tym temacie

#61

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lynx prosze Cię, weź poprawke na to, że od budowy piramidy minęło kilka tysięcy lat :)

1. muhad pisał, że bloki są idealnie dopasowane róznież dzisiaj. Jak widać, nie miał rozeznania w temacie.
2. Sądzisz, że w ciągu tych kilku tysięcy lat bloki nie tylko się zdeformowały, ale także poprzesuwały względem siebie? Jakim cudem?

PS: muhad, szukałeś źródła informacji o tej japońskiej piramidzie, co to jej podobno nie potrafili wybudować? ;->
  • 0



#62

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Lynx, mało tego... Kilka tysięcy lat temu piramida Cheopsa miała jeszcze zewnętrzną warstwe... :)
Czy to też zrobili ludzie?? Jeśli tak to jak :) Pocięli kamienie?? A może rzeźbili kilkaset lat z nudów?? :)
[center:20a35b524b]Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika[/center:20a35b524b]
To też??
[center:20a35b524b]Dołączona grafika[/center:20a35b524b]
i to??
[center:20a35b524b]Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika[/center:20a35b524b]
a to??
[center:20a35b524b]Dołączona grafika[/center:20a35b524b]
Ach ta precyzja ;)

A o to japońska recepta na piramide ;)
Na początek dodam że coś im nie wyszło ;)

PIramidy -zagadka rozwiązana?
autor: Marcous Decius, 2004-01-01 00:00:00
Zainspirował mnie artykuł Splaszczakusa Egipcjanina oraz komentarz Wiktoriana Pompeiusa.
Splaszczakus twierdzi, że rzeczą bardzo trudną, lub nawet niemożliwą jest budowa podobnych obiektów. Cóż, ma rację :) Japońska korporacja budowlana postanowiła udowodnić, jak wspaniałą technikę posiada na swych usługach. Przy pomocy najnowocześniejszych narzędzi starała się wybudować kopię piramidy Cheopsa, tyle że... ok. 10 razy mniejszą. Wynik: kopia stoi niedaleko Wielkiej Piramidy i już dawno zaczęła się rozpadać.
Odnośnie pomocy "z zewnątrz" - zgadzam się z Wiktorianem. Budowle te powstały dzięki pracy ludzi i dzięki ich geniuszowi konstrukcyjnemu. Istnieją cztery teorie powstania piramidy Cheopsa.

Teoria pierwsza: do każdego poziomu dostawiana była "winda" - ruchoma rampa, na którą wciągano blok. Po uniesieniu rampy, blok przetaczano na wyższą warstwę.
Fakty: kamień to mateiał twardy, ale kruchy. Piramida miała 205 warstw. Już przy 10 wastwie kamień byłby obtłuczony, a przecież nawet dzisiaj bloki mają ostre krawędzie.

Teoria druga: do każdego kolejnego poziomu dosypywano rampę - pomysł ten był bardzo długo uważany za ostateczne rozwiązanie zagadki.
Fakty: do zachowania odpowiedniego kąta nachylania rampy, należałoby usypać konstrukcję o objętości ponad dwukrotnie większej od kabatury samej piramidy. Daje to 5 mln m3...

Teoria trzecia: rampa spiralna. Jej konstrukcja miałaby otaczać całą piramidę, co umożliwiłoby swobodne nadbudowywanie jaj kolejnych części.
Fakty: taka konstrukcja tworzyłaby swego rodzaju ziggurat, którego budowa jest jeszcze bardziej skomplikowana niż budowa piramidy.

Teoria czwarta: teoria najświeższa, sprzed kilku zaledwie lat. Autorem jej jest francuski inżynier, właściciel firmy zajmującej się produkcją syntetycznych kamieni (i to nie jest żart :)) . Po długich negocjacjach z egipskim rządem otrzymał pozwolenie na rozłupanie i przeprowadzenia analizy jednego z bloków piramidy. Okazało się, że w skład kamienia wchodzę nie tylko minerały, ale również różnego rodzaju "śmiecie"! M.in. ziarna, kurz, etc. Na podstawie tej analizy oraz znajomości technik dostępnych Egipcjanom, Francuz wysnuł własną hipotezę. Znano w tym czasie sztukę odlewania brązu. Umiano wykonać z niego płyty. Gdyby zestawić z nich prostopadłościan i wlać do niego mieszaninę piasku, spoiwa oraz kilku innych składników, mona otrzymać idealny blok - i to bez koniecności dźwigania go :)

Ta teoria wyjaśnia jak tak ogromna budowla mogła powstać w zaledwie 20 lat. Wyjaśnia też zagadkę powstania tajemniczych szybów wentylacyjnych w komorze grobowca, która nota bene niekoniecznie należała do Cheopsa... Ale to znowu całkiem inna historia :)

Cóż widocznie pozostaje nam czekać aż dorośniemy i opanujemy tajemniczą technikę ;)
Pozdro.
  • 0

#63

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No cóż, skoro Piramida Cheopsa składa się z ok. 2,3 mln kamiennych bloków, a budowano ją rzekomo 24 lata...to policzcie sobie ile czasu mieli średnio na ułożenie jednego bloku :)
  • 0



#64

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lynx, mało tego... Kilka tysięcy lat temu piramida Cheopsa miała jeszcze zewnętrzną warstwe... :)

Zewnętrzna wartstwa istniała jeszcze kilkaset lat temu, ba, niektóre jej fragmenty zachowały się do dziś ;-> I nawet one nie zdradzają rzekomej gigantycznej precyzji konstruktorów.

A o to japońska recepta na piramide ;)

Autor przytoczonej wypowiedzi z forum myli się, jeśli chodzi o rodzaj budowanej piramidy. Japończycy postawili piramidkę schodkową, a nie kopię Cheopsa, i ona stoi do dziś :-)

No cóż, skoro Piramida Cheopsa składa się z ok. 2,3 mln kamiennych bloków, a budowano ją rzekomo 24 lata...to policzcie sobie ile czasu mieli średnio na ułożenie jednego bloku

Podajesz znacznie zawyżoną liczbę bloków :-) Objętość całej piramidy to ok. 2,5 mln m^3, przy czym w jej wnętrzu znajdują się liczne puste przestrzenie. Budowa zaś w myśl najnowszych odkryć mogła trwać 37 lat :-)
  • 0



#65 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Dobrze, to dalej mysl ze zbudowali ja ludzie:p :smile:
  • 0

#66

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dobrze, to dalej mysl ze zbudowali ja ludzie:p :smile:


No ludzie ... ale przy pomocy ... ;-)
  • 0



#67

Sadhu.
  • Postów: 144
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Byłem w Egipcie, dotykałem piramid-i doprawdy czułem sie wręcz przytłoczony ogromem budowli. Spotkałem tam Polaka egiptologa(w trakcie pisania doktoratu z egiptologii). Był zafascynowany Egiptem i wszystkimi jego tajemnicami ale choć wykazywał się tzw "zdrowym sceptycyzmem" nie potrafił odpowiedzieć na niektóre pytania. Sam nawet przytoczył kilka ciekawostek: np w niedalekich kamieniołomach(skąd czerpano budulec do piramid) odkryto miejsce, które zdumiało naukowców-otóż na wielkiej kamiennej ścianie ciętej na bloki widać ślady mechanicznej obróbki przez urządzenie, którego skali archeolodzy nie byli sobie w stanie wyobrazić. Wygląda to tak, jakby jakiś olbrzym z kilkudziesięciometrową piłą po prostu przeciął gigantyczny blok skalny na pół. Niestety nie widziałem tego osobiście a tylko słyszałem z ust człowieka którego wiedza i pasja przewyższały przypuszczam wiedzę wielu z nas tu razem wziętych więc nie widziałem powodów, dla których miałbym mu nie wierzyć(powtarzam-on był sceptykiem co do pozaziemskich teorii dotyczących piramid)
A co do wyliczeń-bodajże wczoraj na Discovery padła informacja, że piramide budowano 23 lata co przy ilości bloków skalnych wymagałoby kładzenia 1 elementu w niecałe 4 minuty..i tak przez 24 godz na dobe przez 23 lata-niezależnie od pory dnia, pogody i czegokolwiek jeszcze. Myślę więc, że jeśli nawet budowla ta powstała w wyniku pracy ludzi, to MUSIELI oni dysponować wiedzą i techniką nieznaną współczesnej nauce.
  • 0

#68

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Sadhu, Mam dwa zdjęcia tajemniczych bloków:
W assuańskim kamieniołomie odkryto największy blok, jeszcze nie oddzielony od skały macierzystej...
Dołączona grafika
Tutaj jeszcze jakiś jest
Dołączona grafika
  • 0

#69

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dlatego też biorąc na poprawkę to, co pisałeś Legalize, z pewnością przy użyciu takich bloków nie dałoby się wcisnąć między nie żyletki (to ofkors przenośnia, jednak precyzja jest i tak bardzo duża).
  • 0



#70

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Te zdjęcia to są tylko przykłady "wyciętych" bloków... A jeśli chodzi o stan piramidy to nie jest ona w całości w tak opłakanym stanie jak to stwierdził Lynx. Trzeba jeszcze wziąść pod uwage te bloki które nie są na zewnątrz piramidy i nie zostały tak zdewastowane w upływie czasu...
  • 0

#71

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Te zdjęcia to są tylko przykłady "wyciętych" bloków...

Ależ nawet na tych niewielkich zdjęciach widać wyraźnie, że powierzchnia tego niedokończonego obelisku nie jest równa. Ślady odłupywania są wyraźnie widoczne.

A jeśli chodzi o stan piramidy to nie jest ona w całości w tak opłakanym stanie jak to stwierdził Lynx. Trzeba jeszcze wziąść pod uwage te bloki które nie są na zewnątrz piramidy i nie zostały tak zdewastowane w upływie czasu...

Chwileczkę, przecież ani razu nie stwierdziłem, że Wielka Piramida jest w opłakanym stanie; śmiem wręcz twierdzić, że jak na swoje lata trzyma się całkiem nieźle :-)
Odnośnie zaś wnętrza, to spójrzmy: KLIK ;-) Żeby jednak być obiektywnym, oto kadr z otoczonej troskliwą opieką konserwatorską Wielkiej Galerii.
  • 0



#72

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Fakt nie jest równa-widać odciski stopy :lol : A ty ekspercie na podstawie małego zdjęcia potrafisz stwierdzisz czy była odłupywana czy wycinana... A jeżeli już jest tak jak mówisz to ciekawe jak by ten obelis z tamtąd przetransportowali :rotfl:

A mi chodziło bardziej o te mniej dostępne... Czyli mniej zdewastowane części piramidy
Dołączona grafika
:papapa:

P.S. a zresztą te dostępne też są w dobrym stanie ale nie wszędzie...
  • 0

#73

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A mi chodziło bardziej o te mniej dostępne... Czyli mniej zdewastowane części piramidy

O! Dobry przykład :-) Wyraźnie widać, że nawet w miejscach nie narażonych na negatywny wpływ atmosfery czy odwiedzających bloki nie mają idealnie równej powierzchni i są poszczerbione
  • 0



#74

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale nie w takim stopniu co podawałeś... A zapewniam cię szpilki tam nie wciśniesz... Chyba że w niektóre szczeliny... nieliczne...
A tym bardziej tutaj
Dołączona grafika
  • 0

#75 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Spoko Expert Lynx wie wszystko o wszystkim i zaraz inna interpretacje zapoda :smile:

golym okiem widac wszystko....aj zreszta nawet nie chce mi sie dyskutowac.
Najwyrazniej wie wiecej od wielu egiptologow ktorzy coraz smielej mowia o pomocy z zewnatrz co do budowy ;-)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych