Skocz do zawartości


Zdjęcie

Roksolana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
ROKSOLANA

Roksolana w skrócie...

"imię perskie Churrem, także Hürrem. Matka sułtana Selima II Pijaka. Prawdopodobnie była córką ruskiego kapłana prawosławnego z Rohatyna (Ukraina, wówczas ziemie polskie); według niektórych źródeł mogła pierwotnie nazywać się Aleksandra Lisowska."

Trudne dzieciństwo i obiecująca przyszłość

"W młodym wieku trafiła do niewoli tureckiej - najpewniej w czasie najazdu Tatarów na Rohatyn w 1509, prawdopodobnie jednak nieco później. Około 1520 trafiła do seraju sułtańskiego. W 1521 urodziła sułtanowi Sulejmanowi syna Mehmeda i została uznana oficjalnie za żonę władcy; wkrótce doprowadziła do usunięcia dotychczasowej małżonki sułtana Gülbahar od łask Sulejmana i przez lata była jego jedyną żoną."

Rodziła i mordowała

"Swój silny wpływ na Sulejmana wykorzystała do zapewnienia następstwa tronu jednemu ze swoich synów. Urodziła sułtanowi po Mehmedzie kolejno córkę Mihrimah i synów Abdullaha (zmarłego w dzieciństwie), Selima (przyszłego władcę), Bajezida i Dżihangira. W walce o wpływy na dworze doprowadziła do zamordowania najstarszego syna Sulejmana (i Gülbahar) Mustafy (1553) oraz wielkiego wezyra Ibrahima (1536)."

Wpływ stanowczej kobiety na politykę zagraniczną Turcji

"Roksolana była adresatką listów i poezji miłosnej Sulejmana. Miała prawdopodobnie wpływ na politykę zagraniczną Turcji; zachowały się jej dwa listy do króla Polski Zygmunta Augusta, w których wyrażała współczucie po śmierci Zygmunta Starego. Istnieje teoria, że dość łagodna polityka Sulejmana wobec Polski wynikała z wpływu Roksolany, czującej silne związki z rodzinną ziemią. Sułtanka była znana z licznych fundacji budowli religijnych (jako pierwsza kobieta w Turcji), głównie meczetów i szkół koranicznych (m.in. w Stambule, Mekce, Medynie, Adrianopolu)."

Śmierć ukrainki

"Zmarła wiosną 1558 i została pochowana w Stambule. Wraz z mężem stała się bohaterką wielu utworów artystycznych, m.in. symfonii C-dur Haydna z 1777. Z jej dzieci syn Mehmed zmarł w 1543, Dżihangir zginął na wojnie w Persji w 1553, a Bajezid został stracony w 1562. Następcą Sulejmana Wspaniałego na tronie Imperium Osmańskiego został w 1566 Selim II, uważany za najmniej zdolnego z rodzeństwa."

COŚ OD AUTORA TEMATU:

Osobiście uważam, że jej postać je nadzwyczaj ciekawa. Oglądałam program na Discovery w którym zacytowano fragmenty jej pamiętników. Była troskliwą matką, przywiązaną do ziem ojczystych, ale pragnęła przede wszystkim by jej syn objął tron Sulejmana I Wspaniałego gdy ten zadecyduje o następcy. W tym okresie każda z kobiet w haremie Sulejmana chciała zapewnić synowi tron i władzę. Uciekały się do podstępów i morderstw, ale najlepszą i najchytrzejszą w tej kategorii była bezapelacyjnie Roksolana. Jej mózg był wręcz planszą strategiczną. Niestety jej mania na punkcie swojego syna zaślepiła ją tak bardzo, że stała się niemal maszyną do eliminowania konkurencji.

Została najbardziej wpływową kobietą w dziejach Turcji.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych