Skocz do zawartości


Zdjęcie

Paraliż senny jest zjawiskiem powszechnym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
103 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyobraź sobie, że budzisz się nocą i nie możesz się poruszyć. Leżysz więc, jak ci się wydaje, przez wiele godzin, próbując poruszyć palcami lub stopami, jednak jesteś sparaliżowany. Chcesz zawołać o pomoc, ale nie możesz wziąć wystarczająco głębokiego oddechu, by głośno krzyknąć. W końcu jesteś w stanie wykonywać małe ruchy, wtedy też twoje ciało zaczyna reagować.

Prawda, że przerażające? Ale także niesamowite. Jednak wielu ludzi przeżywa to przez cały czas.

Zjawisko to jest nazywane paraliżem sennym i zwykle występuje na początku lub pod koniec snu. Doświadczenie trwa najwyżej kilka minut i nie czyni żadnej szkody - jedynie powoduje strach.

"To przeraża jeśli zdarza się po raz pierwszy", powiedziała doktor Barbara Phillips, dyrektor amerykańskiego Samarytańskiego Centrum Snu i przewodnicząca komisji Narodowej Fundacji Snu. Phillips powiedziała w wywiadzie emailowym, że paraliż taki zdarza się podczas wchodzenia w fazę snu REM. "Podczas faz nie-REMowych nasze mózgi są 'wyłączone", ale nasze ciała mogą być aktywne", powiedziała. Ludzie doświadczają wówczas zaburzeń snu w postaci zgrzytania zębami lub somnambulizmu (lunatykowania). "Podczas fazy snu REM, w przeciwieństwie do nie-REM, nasze mózgi są bardzo aktywne (prawdopodobnie tak samo aktywne jak podczas czuwania), jesteśmy jednak sparaliżowani". Badacze sądzą, że właśnie to powstrzymuje nas przed wykonywaniem ruchów podczas snu.

"Paraliż senny, który jest zjawiskiem normalnym podczas fazy REM, nie pozwala obudzić się z takiego czy innego powodu", powiedziała Phillips. Kathryn Hansen, dyrektor Centrum Zdrowego Snu przy szpitalu im Świętego Józefa, określa to w ten sposób: "Mózg budzi się przed ciałem". Czasami paraliż senny ma miejsce razem z sennymi halucynacjami lub "budzącymi snami".

W wielu przypadkach ludziom się wydaje, że widzą mroczną lub groźną postać znajdującą się w ich pokoju, lub słyszą dziwne dźwięki, nie są jednak w stanie określić ich źródła. Niektórzy badacze hipotezują, że ludzie opisujący uprowadzenia przez istoty spoza Ziemi tak naprawdę doświadczyły paraliżu sennego połączonego z taką halucynacją.

Doświadczenie paraliżu sennego połączonego z halucynacją "może być bardzo intensywne", powiedział doktor Kevin Nelson, neurolog z Uniwersytetu w Kentucky, który badał relacje między paraliżem sennym a doświadczeniem przedśmiertnym. "Ludzie mogą odczuwać nacisk na klatkę piersiową, nie pozwalający im oddychać. Mogą mieć uczucie, jak gdyby umierali". Nelson powiedział, że doświadczenie paraliżu snu jest "bardzzo powszechne", trudno jednak określić, jak bardzo powszechne. "Uderzające jest to, że ludzie nie mówią o tym", powiedział Nelson.

W niektórych kulturach istnieją mity wyjaśniające doświadczenie lub specyficzne słowa opisujące je. W tych miejscach, według Nelsona, pojawia się najwięcej relacji o paraliżu sennym. Japończycy mają na przykład określenie "kanashibari" opisujące taki paraliż, zaś w Nowej Fundlandii jest on wyjaśniany wizytą "starej wiedźmy". "W niektórych kulturach paraliż senny jest bardzo dobrze znany", powiedział Nelson.

Doktor Phillips powiedziała, że u ponad 25% ludzi doświadcza paraliżu sennego w określonych momentach ich życia, zaś badacze na Uniwersytecie Stanforda sugerują, że ponad połowa studentów uczelni tego doświadcza.

Nelson i inni profesorowie medycyny zajumujący się zaburzeniami snu powiedzieli, że czasami spotykają pacjentów zanoepokojonych paraliżem, jednak z nikim na ten temat nie rozmawiają, ponieważ ów paraliż wydaje im się wyjątkowo dziwny.

"Oni nie są osamotnieni. Nie są też wybrańcami, którzy to mają", powiedział Nelson.

Ludzie mogący częściej doświadczać paraliżu sennego, jak mówią eksperci, jeśli są pozbawieni snu, mogą mieć dziwne zmiany lub mieć nieregularne rozkłady snu. Hansen powiedziała, że takie coś może mieć miejsce także w przypadku nacisku lub niepokoju.

Ludzie uzależnieni od alkoholu lub leków, które mogą zlikwidować fazę snu REM, tacy jak osoby biorące leki antydepresyjne, również mogą mieć predyspozycje do takich doświadczeń. Według doktor Phillips, może ryzykować na przykład osoba, która opóźnia przyjęcie dawki leku antydepresyjnego.

"Tak naprawdę zależy to tylko od korelacji sstylu życia. Klasycznym przzykładem jest dziecko, które dużo się bawi podczas wiosennej przerwy w nauce, po czym budzi się na plaży niezdolne do wykonania jakiegokolwiek ruchu", powiedziała Phillips. Taka osoba pozbawia siebie snu, wchodzi w nieregularny rozkład snu i dużo pije - są to trzy czynniki ryzyka.

Paraliż senny i halucynacje senne ogólnie są niegroźne, eksperci od snu powiedzieli jednak, że mogą czasami być powiązane z narkolepsją. Chociaż w większości przypadków, jak mówi Hansen, są one znakiem tego, że dana osoba musi "rozwinąć jakieś dobre zwyczaje senne", takie jak zmniejszenie spożycia kofeiny przed snem, regularne ćwiczenia fizyczne i chodzenie spać i wstawanie każdego dnia o tej samej porze.

"Jeśli paraliż senny i ekstremalna senność w ciągu dnia występują nawet przy odpowiednim śnie, to wtedy należy się udać do lekarza", powiedziała doktor Phillips.

Hansen powiedziała, że raz, gdy nie odpoczywała wystarczająco długo, miała moment, w którym nie mmogła się poruszyć ani wypowiedzieć jakiegokolwiek słowa, tak jakby właśnie budziła się ze snu. Paraliż senny nie przeraził jej jednak. "Śmiałam się. Teraz wiem, jak to opisać", powiedziała.

Karla Ward, Monterey County Herald, 16 styczeń 2007
Tłumaczenie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl
  • 0



#2

Struś.
  • Postów: 86
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie, żebym coś mówił, ale przecież w tym dziale jest przyklejony temat o paraliżu sennym, po co drugi? :P
  • 0

#3

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie szkodzi napisać jeszcze raz ;) Powstaje wiele tematów, w których ludzie piszą, że nie wiedzą co się stało, że nie mogli nic zrobić itd.
  • 0



#4

kubis90.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Paraliz senny jest jeszce nie do konca zbadanym zjawiskiem. Opowiem wam moje przezycie w wieku 15 lat w grudniu mnailem sen nagle sie z niego obudzilem nic neiwizialem na oczy czulem strazny bol i jakby ktos mi ciol nozem brzuch!Wtedy otwieram oczy widze sufit i jestem w dziwnym pomieszczeniu o pomaranczowej poswiecie widze dziwna lampe ! I nagle widze jak cos sie schyla nademna wileka glowa iwtedy zobaczylem tio wygladal jak kosmita wielkie oczy pomaranczowa skora byl straszny zawalu chyba dostalem pomyslalem sobe porwalo mnie ufo !! i ruszac sie nhadal nei moglem !rozmawialem z nimi jak by telepatycznie !! starszny bol bylo goraco!!strach ogromny !! Wtedy pojakisms czasie zamknolem oczy bylem w szoku zakrecilo sie w glowie jak bymw jakims wirze lecial !!i wtedy sie obudzilem w domu bylem caly rozpalony balem sie na oczatku bylem w szoku neimoglem uwierzyc w to co sie zdarzylo manielm leki dpiero po jaisms 1 roku do siebie doszlem !mnailem po jakims czasie kolejny paraliz ! i wtedy to dzialo sie tak obudzilem sie znow ale neipamietam czy snilem bo wtedy mnaielm sen i sie obudzilem !! nic mnie nei bolalo dziwny dzwiek w uchu i moje nogi zaczely unosi sie do gory coraz wyzej pomyslalem sobje boze kosmici mnei znow chca porwac i sie zaczolem modlic jakies 5 min i nogi opadly a ja sie obudzilem i juz zasnac niemoglem !!! Ostatnio paraliz mnaielm w polowie wakacji 2006 gdy sie jusz obudzilem w domu zobaczylem poswiate bialom kosmity byl przezroczysty i zniknol najlepsze w tym to bylo ze ja jusz sie obudzilem !!jak znikl moglem sie ruszac bo wygladalo to tak ze zobaczylem go i zamorowalo mnei po chwili znikl i moglem sie ruszac !!to wkoncu czy to byl paraliz senny czy rzeczywistosc!!?!!
  • 0

#5

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Paraliż. To co widziałeś to hipnagogi, które są złudzeniami. Popracuj nad ortografią i stylem pisania, bo ciężko się czyta.
  • 0



#6

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

U mnie paraliż senny to normalka wiele razy go miałem nie zawsze na całym ciele najczęściej ręce.
  • 0

#7

Robaczek.
  • Postów: 574
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja sobie podczas snu, trenuje przed zawodami (Wiecie LD), i budze sie rano z zakwasami :P
  • 0

#8

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dziwne... ja jakoś się z tym jeszcze w swoim przypadku nie spotkałem :) . Może to i lepiej he he
  • 0

#9

kalokja.
  • Postów: 86
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

doświadczyłem kilka razy tego zjawiska na sobie, niezbyt miłe uczucie, choć teraz już się nie boje
  • 0

#10

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

kolega mojej kolezanki tak mial.... łeee straszne
  • 0

#11

kanji.
  • Postów: 27
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehe fajnie by było coś takiego przeżyć, może jak przeczytałem to to moja podświadomość zademonstruje mi to którejś nocy :) Ciekawe jakbym się czuł nie mogąc się ruszyć :D
  • 0

#12

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ja nie widze w tym nic fajnego chcesz sie ruszyc a nie mozesz chcesz sie odezwac i to tez jest niemozliwe!

paranoja.!

ja bym sie poryczała.
a gdybym tego nie umiala to bym pomyslala ze mnie demony opetaly!
(coz sie jest dzieckiem uposledzonym:P:)
  • 0

#13

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Paraliż senny to normalność. Występuje zawsze. Praktycznie można go doświadczyć zawsze podczas zasypiania. Wystarczy odrobina wprawy.
  • 0



#14

NoNaMe.
  • Postów: 62
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehe fajnie by było coś takiego przeżyć

Wierz mi. Niezbyt fajnie. Mam takie cos juz ze 2-3 lata, od kiedy zaczalem bawic sie w parapsychologie. Najczesciej doznaje paralizu kiedy mam 'niechciane OOBE', budze sie na koniec, ale za nic nie moge sie ruszyc, strach wzrasta a ja jedynie czuje, ze otwieram usta chcac krzyczac. W koncu po kilku minutach proby rzucania sie na boki udaje mi sie oswobodzic...
Taki opis powinien cie przekonac, co do 'fajnosci' paralizu sennego :P
  • 0

#15

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie, żebym coś mówił, ale przecież w tym dziale jest przyklejony temat o paraliżu sennym, po co drugi?

Jakbyś nie zauważył, to tamten temat jest o przeżyciach zwiazanych z paraliżem sennym.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych