Skocz do zawartości


Zdjęcie

Orkan Kyrill


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ALARM dla Europy w dniach 18 - 19 stycznia


http://www.spiegel.d...,460452,00.html

Wiatry dochodzące do 150km/h mogą nawiedzić państwa takie jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Austria, Szwajcaria i być może nawet Polska. Eksperci przewidują duże zniszczenia za sprawą Kyrill - tak nazwano ten front burzowy, który przejdzie nad Europą już jutro.

To pierwszy przypadek kiedy wystosowano takiej rangi ostrzeżenie dla Europy.
  • 0



#2

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czego można się spodziewać ? I czy to silne wiatry, bo ja się nie znam :)
  • 0

#3

mrOlympia.
  • Postów: 23
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

juz bardzo wieje :aaa: , niedlugo bedzie tak jak w "pojutrze" , :wall:
  • 0

#4

luk.
  • Postów: 59
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lubuskie: Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

W czwartek i piątek w woj. lubuskim przewidywane są silne wiatry. Centrum Zarządzana Kryzysowego wojewody lubuskiego informuje, że średnia prędkość wiatru ma wynieść 50-55 km/h na godzinę w porywach dochodzić do 85, a w czwartek wieczorem i najbliższej nawet do 120 km/h.

Wiatr ma zacząć nabierać na sile w czwartek po południu. Centrum ostrzega, że wiatr może powodować uszkodzenia budynków m.in. przez zrywanie z nich dachów, wyrywanie drzew i powodować uszkodzenia kominów i wysokich wież.

Skutkami wichury może być także zrywanie napowietrznych linii energetycznych i utrudnienia komunikacyjne. Zgodnie z prognozą wiatr ma zacząć słabnąć w piątek w godzinach popołudniowych.

Zachodniopomorskie: Prędkość wiatru może dojść nawet do 120 km/h

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed silnym wiatrem na Pomorzu Zachodnim. Wiać ma od popołudnia w czwartek w porywach nawet z prędkością do 115 km/h. Silnym wiatrom mogą towarzyszyć opady deszczu, lokalnie intensywne.

Jeszcze w czwartek prędkość wiatru wiejącego z kierunku południowo-zachodniego, skręcającego na zachodni może wieczorem wzrosnąć do 90 km/h. W pasie nadmorskim może zbliżyć się do 120 km/h. Z podobną prędkością będzie wiać w nocy z czwartku na piątek, choć wiatr zmieni kierunek na zachodni.

Przed południem w piątek siła wiatru powinna zacząć słabnąć.

Zapowiadany wiatr jest, według informacji meteorologów, efektem szybkiego przemieszczania się w naszym kierunku płytkiego niżu znad Atlantyku.

Taki wiatr może spowodować uszkodzenia budynków, dachów, szkody w drzewostanie, uszkodzenia energetycznych i telefonicznych linii napowietrznych, oraz utrudnienia komunikacyjne. Centrum apeluje, by nie parkować samochodów pod drzewami i zabrać z balkonów przedmioty, które po porwaniu przez wiatr, mogłyby stanowić zagrożenie dla przechodniów.

Na Mazowszu silny wiatr - władze ostrzegają mieszkańców

Wieczorem w czwartek na Mazowszu będzie wiał bardzo silny wiatr. W pojedynczych porywach jego prędkość może dochodzić nawet do 130 km/h. Taki wiatr może wyrywać drzewa z korzeniami - ostrzega Urząd m.st. Warszawy. Władze stolicy proszą mieszkańców o ostrożność.

Według przesłanego PAP komunikatu urzędu, wieczorem w czwartek i w nocy z czwartku na piątek wiatr na Mazowszu będzie wiał z prędkością 40-60 km na godz., a w porywach 90 - 120 km/h. Pojedyncze podmuchy mogą osiągać prędkość do 130 km/h. Miejscami mogą wystąpić burze.

Możliwe skutki wichury to, według stołecznego ratusza: zniszczenia zabudowań, zrywanie dachów, uszkodzenia wież i kominów, zrywanie linii napowietrznych, wyrywanie drzew z korzeniami, utrudnienia komunikacyjne.

- W związku z powyższym przypominamy i prosimy mieszkańców miasta, aby nie parkowali samochodów pod drzewami, słupami i trakcjami elektrycznymi, usunęli z balkonów i parapetów luźno leżące przedmioty (doniczki itp.), zamknęli okna, zabezpieczyli rynny itp. - napisano w komunikacie.

Urząd zaleca też, jeśli to możliwe, pozostanie w domu.

Według prognoz, w piątek wiatr nieco osłabnie, ale nadal będzie silny (30-50 km/h, w porywach do 70-90 km/h). Późnym popołudniem powinien stopniowo słabnąć.

Wichura w Beskidach: w ponad 700 gospodarstwach nie ma prądu

Do ponad 700 gospodarstw, przede wszystkim na Żywiecczyźnie (woj. śląskie) nie dopływał w czwartek po południu prąd. To efekt wichur, które nawiedziły rejon Beskidów. Rzecznik spółki Beskidzka Energetyka Kazimierz Szypuła powiedział, że pogotowie energetyczne wciąż odbiera nowe zgłoszenia.

Wichura łamie konary drzew, które zrywają przewody. Szypuła powiedział, że najwięcej wyłączonych stacji średniego napięcia o godzinie 14 było w rejonie Żabnicy na Żywiecczyźnie - 24. Pojedyncze uszkodzenia zdarzały się także w okolicach Bielska-Białej. Sporo uszkodzeń energetycy odnotowują na liniach niskiego napięcia. Brygady remontowe na bieżąco starają się usuwać awarie.

Kazimierz Szypuła dodał, że Beskidzka Energetyka przygotowała się na silny wiatr. W każdej chwili może zwiększyć się obsada personalna brygad naprawczych. - Pracownicy są w domach, ale zostali powiadomieni, że w każdej chwili mogą być potrzebni - dodał.
  • 0

#5

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

podonbne ostrzeżenie wydane zostało również dla Dolnegoślska gdzie wiatr ma wiac późnym popołudniem , wieczorem i w nocy z czwartku na piątek na nizinach w porywach do 110 km/h a wysoko w gurach nawet do 180 km.h :aaa:
  • 0

#6 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

Wichury i ulewne deszcze, są ofiary

Jest już pierwsza ofiara śmiertelna wichur w Polsce. Najpotężniejsze porywy wiatru spodziewane są w godzinach wieczornych oraz nocą...


Wichury sprzed kilku dni ograniczyły się głównie do województw północnych naszego kraju, ale tym razem jest przeciwnie, gdyż porywistego wiatru należy się spodziewać wszędzie, nawet na dalekim południu Polski. Zagrożenie jest więc bardzo poważne, zwłaszcza, że są już pierwsze ofiary.

W Katowicach wiatr złamał dźwig na budowie w wyniku czego zginął jego operator, a 1 osoba została ciężko ranna. Już teraz bardzo silnie wieje, a wraz z każdą kolejną godziną wiatr będzie się bardzo szybko nasilać. Najgorzej będzie wieczorem oraz w nocy z czwartku na piątek (18/19.01), kiedy to w całym kraju porywy wiatru będą przekraczać 100 km/h. Lokalnie pojedyncze porywy wiatru mogą sięgać nawet 120 km/h. W górach podmuchy przekraczające 150 km/h. Wichura, a nawet huraganowy wiatr, utrzymają się do piątku (19.01) do godzin południowych, czyli niemal przez okrągłą dobę.

Następnie spodziewamy się powolnego, ale systematycznego słabnięcia wiatru, chociaż bardzo silnie wciąż wiać będzie aż do nocy z piątku na sobotę (19/20.01), dopiero wtedy będziemy mogli odetchnąć z ulgą i zacząć szacować spustoszenia. Najbliższego wieczora i następującej po nim nocy wichurom towarzyszyć będą intensywne opady deszczu o charakterze ciągłym. W ciągu doby na północy i zachodzie Polski spaść może do 30 litrów deszczu, czyli tyle ile normalnie spada przez cały miesiąc. Niewykluczone są więc lokalne podtopienia. Miejscami wraz ze spadkiem temperatury mogą się pojawić burze z gradem. Podczas nich zjawiska atmosferyczne będą najbardziej gwałtowne. Wichury są związane z bardzo głębokim niżem imieniem Kyrill, który wieczorem dotrze do Danii, a już w nocy znajdzie się nad Litwą i Łotwą, wcześniej przechodząc w pobliżu polskiego Wybrzeża.

W centrum niżu ciśnienie obniży się wówczas do 957 hPa, a to oznacza, że na obszarze całej Polski będziemy mieć wyjątkowo zróżnicowane ciśnienie. Różnica ciśnienia pomiędzy północą a południem kraju wyniesie nawet 40 hPa. To właśnie dzięki temu wiatr będzie osiągał huraganowe prędkości, a my będziemy odczuwać kolosalne wahania ciśnienia i jego spadek średnio z 1020 hPa do zaledwie 980 hPa, a następnie identyczny wzrost. Spodziewane wichury mogą być podobne do tych z 19 listopada 2004 roku. Na Górnym Śląsku i w Małopolsce pojedyncze porywy wiatru sięgnęły blisko 140 km/h. W całej Polsce w wyniku walących się gałęzi śmierć poniosło 7 osób. W związku z bardzo silnym wiatrem uszkodzenia linii energetycznych, a więc i braki prądu możliwe są w skali masowej. Spodziewamy się także znacznej liczby połamanych drzew i zerwanych dachów z budynków. Pamiętajmy aby unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi i liniami energetycznymi. Należy przeparkować samochody spod drzew i uprzątnąć z balkonów oraz sprzed domów wszystkie rzeczy leżące luzem, które mógłby porwać silny wiatr. Porywy przekraczające 70 km/h stanowią już zagrożenie dla ludzkiego życia, powodują zniszczenia w energetyce, rolnictwie, budownictwie, leśnictwie i utrudniają ruch na drogach.


Jeśli nie musimy to lepiej nie opuszczajmy domów, zwłaszcza wieczorem i w nocy z czwartku na piątek.


Źródło: Twoja Pogoda.
http://www.twojapogoda.pl/


U mnie już zaczyna wiać.
  • 0

#7

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

USA: atak zimy spowodował śmierć 65 osób

Gwałtowny atak zimy spowodował w dziewięciu stanach USA śmierć co najmniej 65 ludzi - wynika z doniesień agencyjnych.
Główną przyczyną zgonów stał się przesuwający się przez niemal całe Stany Zjednoczone zimny front, niosący gwałtowne burze śnieżne, grad, falę mrozów a na południu - marznący deszcz. Front dotarł w środę wieczorem do Teksasu i kieruje się ku granicy meksykańskiej, paraliżując życie w społecznościach, dla których fala chłodu jest czymś niecodziennym. Całkowicie zamknięta na długości niemal 500 kilometrów pozostaje międzystanowa autostrada numer 10.

Odwołano setki lotów - tylko z lotniska w Dallas w Teksasie nie wystartowało w środę ponad 350 samolotów. Zamknięto całkowicie lotniska w San Antonio i Austin. Dziesiątki tysięcy ludzi pozbawionych jest dostaw prądu. Tylko w stanie Missouri prądu brak w 128 tysiącach domów. W Kalifornii panujący w nocy mróz zniszczył trzy czwarte upraw owoców cytrusowych, co oznacza wynoszące blisko miliard dolarów straty w rolnictwie. Gubernator Arnold Schwarzenegger zwrócił się do władz federalnych o pomoc.

W nocy z środy na czwartek marznąca mżawka i deszcz ze śniegiem dotarły aż do Laredo w pobliżu granicy Meksyku.

żródło:
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0

#8

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie no jak nic pogoda dostała bzika coraz bardziej przekonuje się do kataklizmu w 2012r
  • 0

#9

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Europa: Już 14 ofiar orkanu Kyrill

http://fakty.interia...ill,859662,2943

PS.A z pewnością będzie o wiele,wiele więcej.
  • 0



#10

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

sytuacja meteorologiczna dla miasta bielsko-biala
WIEJE JAK CH** :lol
Wkrótce (1:00-7:00)
Temperatura: 11 °C
Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 49 km/h
Śnieg: 0.0 mm
Deszcz: 1.5 mm
ogolnie rzecz biorac to 49 to srednia, wiatr raz wieje ze 100kmh a raz prawie wogole...
  • 0

#11

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Heh pogoda fatalna, samopoczycie fatalne, generalnie jest niekorzystnie...
Ale mam za to świetny pomysł na poprawe humoru :)
Poczytajcie sobie w całym dzale Krucha Planeta stare posty i tematy nawolujące o zmianach klimatu...
Będziecie mieli niezłą beke jak poczytace co wypisywali (?)użytkownicy(?) jeszcze pół roku temu a co mamy dzisiaj za oknem i w mediach :D

Można boki zrywać :lol
  • 0

#12

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

U mnie w Opolu z tego co pamietam takiego wiatru nie bylo. Swiatlo co chwile przygasa i traci mi sie pierwszy kanal telewizji. Wieje tragicznie i martwie sie czy wytrzyma dach i okna mojego cudnego bloku... Na dodatek mialem przymusowe sprzatanie bo jakis smieci mi nawialo przez kratke wentylacyjna... Nie jest różowo i mam nadzieje, ze w nocy ucichnie nieco bo dzis mam noc z glowy.

a w Europie...

Orkan Kyrill nad Europą - coraz więcej ofiar śmiertelnych

Przybywa ofiar śmiertelnych żywiołu - głównie kierowców przygniecionych przez wyrwane drzewa.

Nad Wielką Brytanią przetoczyły się wichury o prędkości do 160 km na godzinę. Padają też ulewne deszcze, a krótkoterminowe prognozy dla Szkocji mówią o śniegu. Właśnie w Wielkiej Brytanii orkan spowodował najwięcej - siedem - ofiar śmiertelnych; dwie osoby zginęły, kiedy pod naporem wiatru runęły na nie fragmenty muru.

W Niemczech zginęły co najmniej trzy osoby, w tym 18-miesięczne dziecko, na które spadły wyrwane z framug drzwi tarasu. Na szczycie Brocken w górach Harzu siła wiatru wynosiła wczesnym popołudniem 190 km/h.

We Francji, w pobliżu granicy belgijskiej, słup elektryczny przygniótł samochód, w którym zginęła instruktorka nauki jazdy. W zderzeniu samochodów na północy kraju zginął mężczyzna; jeden z pojazdów został porwany przez wiatr.

Potężne wichury sprawiły, że w rejonie Calais i Dunkierki bez prądu pozostaje ok. 70 tys. ludzi. W Paryżu władze miejskie podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich parków i cmentarzy.

Dwoje ludzi zginęło w Holandii, gdy w okolicach Arnhem powalone przez wiatr drzewo przygniotło samochód.

Orkan Kyrill powoduje ogromne utrudnienia w komunikacji.

We Frankfurcie nad Menem żywioł spowodował konieczność odwołania 80 lotów na trasach krajowych i europejskich, a na londyńskim Heathrow - ponad 120. Z kolei w amsterdamskim porcie lotniczym Schiphol opóźnienia w ruchu samolotów przekraczały godzinę, a wiele lotów odwołano.

Szalejący nad Kanałem La Manche huragan spowodował wstrzymanie żeglugi między brytyjskim Dover a Dunkierką i Calais we Francji. Brytyjski port został zamknięty z powodu fatalnych warunków pogodowych.

Na wodach kanału w niebezpieczeństwie znalazło się 26 członków załogi brytyjskiego kontenerowca, który został uszkodzony. Marynarzy, którzy w porę ewakuowali się z tonącej jednostki, udało się uratować.

W Holandii wiatr zerwał część dachu głównego dworca kolejowego w Amsterdamie. Ze stacji ewakuowano pasażerów. Wicher, którego prędkość w porywach osiągała 130 kilometrów na godzinę, strzaskał pokrywające dach szklane panele, a ich odłamki pospadały na perony. Dworzec został zamknięty.

Według holenderskich kolei NS wstrzymano ruch na kilku liniach ze wschodu na zachód kraju. W całym kraju doszło do co najmniej 30 wypadków drogowych.

Podobna sytuacja panuje w sąsiedniej Belgii, gdzie zdarzyło się wiele wypadków, a na autostradach utworzyły się korki. Porty w Antwerpii i Ostendzie zostały częściowo zamknięte. Wiele promów nie mogło wypłynąć. W niektórych regionach doszło do wstrzymania transportu kolejowego.

W Wielkiej Brytanii jeszcze przed południem odwołano wiele pociągów z Londynu do Walii i zachodniej Anglii.

Niemieckie Koleje (DB) tymczasowo wstrzymały całkowicie ruch kolejowy w Nadrenii-Północnej Westfalii.

Z powodu zerwania części sieci trakcyjnej po południu wstrzymano kursowanie pociągów Eurostar i Thalys łączących Francję z Londynem i Brukselą.

Porywisty wiatr wywołał też zakłócenia w największym w Europie porcie morskim w Rotterdamie. W jednym z doków doszło do wycieku 1600 metrów sześciennych ropy, gdy statek uderzył w terminal naftowy.

Pierwsze śmiertelne ofiary orkanu w Czechach. W wyniku silnego wiatru zginęły trzy osoby.

W lesie koło wioski Sluneczna w Górach Łużyckich, kilkanaście kilometrów od polskiej granicy, przewrócone przez poryw wiatru drzewo przygniotło strażaka pracującego przy usuwaniu innego wywróconego drzewa. Mężczyzna zmarł w drodze do szpitala. Z kolei w gminie Vestec koło Pragi zginęli dwaj młodzi ludzie, na których samochód przewróciło się drzewo. W podobnym wypadku w Rudnej koło Rakovnika jedna kobieta została ciężko zraniona, a cztery osoby odniosły lżejsze obrażenia.

Dochodzi tez do wypadków kolejowych. Jadący z Berouna do Czeskich Budziejowic pociąg wjechał w leżące na szynach drzewo. Ranny został maszynista. Także koło Aszu na zachodzie Czech pociąg wjechał na drzewo.

W wielu miejscach Czech podmuchy wiatru znacznie przekroczyły prędkość 100 kilometrów na godzinę. Jak dotąd najwyższą, 173 kilometry na godzinę, zmierzono w Górach Kruszcowych, których grzbietem przebiega granica z Niemcami.
  • 0



#13

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gwałtowne burze nad Dolnym Śląskiem

Nad wschodnią częścią Niemiec i pograniczem z Czechami przemieszczają się gwałtowne burze, którym towarzyszą ulewne deszcze z gradem. To właśnie podczas burz wiatr osiąga ekstremalne prędkości. Na wschodzie Niemiec zanotowano porywy nawet do 125 km/h.


Burze przeszły między innymi nad Berlinem, Dreznem i Chociebużem, a obecnie wkroczyły już nad Dolny Śląsk. W ciągu 30 minut notuje się ponad tysiąc wyładowań atmosferycznych. W znacznej większości są to wyładowania wewnątrzchmurowe i międzychmurowe, a więc takie, które nie sięgają powierzchni ziemi. Burze o tej porze roku to niezwykle rzadko spotykane zjawisko, a już wyjątkowo rzadko zdarzają się burze o takiej intensywności jak obecne.

Są one podobne do tych jakie występują w środku lata, a przecież mamy środek stycznia. We wschodniej części Niemiec podczas silnej burzy w ciągu kilku minut temperatura spadła z 13 do zaledwie 4 stopni. Stało się to przy udziale wiatru o prędkości 120 km/h. Już teraz uprzedzamy mieszkańców Dolnego Śląska przed niezwykle groźnymi zjawiskami atmosferycznymi jakie dotrą do głównych miast regionu w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu następnych minut.

http://www.twojapogoda.pl/
  • 0



#14

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Taaa... a ja w ten wiatr musiałem wracać ze szkoły muzycznej (centrum miasta) do domu (przedmieście)...

Urwanie głowy...
  • 0



#15

amenva.
  • Postów: 45
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czyzby zmiany klimatyczne? wie ktos, czemu az tak wieje?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych