Skocz do zawartości


NASA: Dowody na globalne ocieplanie klimatu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Dołączona grafika
Ziemia absorbuje więcej energii ze Słońca niż oddaje z powrotem w przestrzeń kosmiczną - wynika z ostatnich badań naukowców z NASA, opublikowanych w "Science".

Według nich, jest to ostateczny dowód potwierdzający prognozy związane z globalną zmianą klimatu.

Zespół kierowany przez głównego klimatologa NASA Jamesa Hansena próbował policzyć "bilans energetyczny" Ziemi, czyli różnicę między energią otrzymywaną ze Słońca przez górną część atmosfery ziemskiej a ilością energii oddawanej z powrotem w kosmos.

W obliczeniach naukowcy wykorzystali pomiary temperatur oceanów z ostatnich 10 lat. Dane te wprowadzili do stworzonego przez nich komputerowego modelu klimatu Ziemi.

Uzyskane wyniki nie pozostawiają - według Hansena - żadnych wątpliwości, że za ocieplenie globalnego klimatu odpowiada człowiek i jego działania.

Okazało się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemia absorbuje 0,85 wata energii więcej niż jej emituje w przestrzeń kosmiczną. Stanowi to w sumie równowartość energii uzyskanej z 7 bilionów 60-watowych żarówek lub wytworzonej przez prawie pół miliona 1000-megawatowych elektrowni.

"Obecnie ta >nierówność< pogłębia się w tempie szybszym niż w ciągu ostatnich 1000 lat" - dodał inny z naukowców NASA Gavin Schmidt.

Przyczyną "uwięzienia" dodatkowej energii w atmosferze jest tzw. efekt cieplarniany. W atmosferze stale wzrasta ilość gazów, takich jak dwutlenek węgla. Zatrzymują one energię z powierzchni Ziemi, która powinna zostać uwolniona poza atmosferę planety.

Dodatkowy "zapas" energii przede wszystkim ogrzewa oceany - mówi Jim Hansen z NASA. Według niego, nawet jeśli natychmiast ograniczyłoby się nadmierną emisję gazów cieplarnianych, temperatury na świecie wzrosną w tym stuleciu o
0,5 st. C.

Jeśli emisja dwutlenku węgla i innych gazów będzie nadal rosła, sytuacja może "wymknąć się spod kontroli" - ostrzegają naukowcy, szczególnie, jeśli topniejące lody Grenlandii i Antarktydy podniosą też poziom wód oceanów.

Tekst: Fundacja NAUTILUS
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych