Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wolna wola, a Kościół.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#61

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Miłość pochodzi od Boga, ale nienawiść już nie za bardzo; radość również pochodzi od Boga, ale nie przyjemność...


Jak dla mnie tam perfidnie pisze, że to co niedobre nie jest od Boga. Widać ty źle sformułowałeś zdanie.

A czemu już cierpienie jest od Boga ?? Czyli to co złe nie zawsze pochodzi od Boga, bo jemu bardziej pasuje cierpienie, niż przyjemność dawana człowiekowi ??
  • 0



#62

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie tam perfidnie pisze, że to co niedobre nie jest od Boga. Widać ty źle sformułowałeś zdanie.

Używając słowa "pochodzi" nie miałem na myśli stworzenia, tylko jakby ciągłego dawania. Bóg obdarza człowieka miłością, która pochodzi od Niego w tym sensie, jak woda w strumyku pochodzi od źródła. Źródło nie stwarza wody. Tak samo Bóg nie stwarza miłości, bo sam nią jest. :)

Trudniej jest wyjaśnić, skąd się wzięło zło... Gdzieś to dokładnie czytałem, ale wolę samemu nie próbować się w to zagłębiać, bo łatwo się w takim temacie potknąć, a leżącego łatwo podeptać... :P
  • 0

#63

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

WIESIO

Wszystko pochodzi od Boga, nie ma wyjątków, bo wtedy byłby jakiś inny Bóg. A mówienie, że dobro od Boga, a zło od człowieka mówi mi tylko tyle, że my sami jesteśmy Bogami, bo stworzyliśmy coś nowego, czego Bóg nie potrafiłby zrobić, a skoro nie potrafiłby to nie byłby już wszechmogący

Bzdury. Jeżeli człowiek pochodzi od Boga to oczywiste jest że posiada siłe sprawczą. Jakby tak nie było, nie moglibyśmy stworzyć nic. A jednak stwarzaliśmy i nadal stwarzamy.
  • 0

#64

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A czemu już cierpienie jest od Boga? Czyli to co złe nie zawsze pochodzi od Boga, bo jemu bardziej pasuje cierpienie, niż przyjemność dawana człowiekowzi ?

Cierpienie samo w sobie nie jest złe. A dla Boga ono ma większą wartość niż przyjemność. Jezus nie zbawił nas z przyjemnością... uczynił to z miłości i przez cierpienie. I czasem... Bóg daje nam cierpienie. Ale czyni to z miłości do nas i dla naszego dobra.

Myślę że warto wspomnieć choćby osiem błogosławieństw. Każde z nich zaczyna się od słowa "błogosławieni", a więc "szczęśliwi", którzy... i dalej jest kilka punktów, które kojarzą się z cierpieniem. A czy Bóg wspomina o łaskach dla tych którzy doznają przyjemności? :) I czy przyjemność = radość? Bóg chce, żebyśmy byli szczęśliwi i radośni. A tego nigdy nie osiągniesz przez przyjemności. :)

Oczywiści nie twierdzę, że przyjemność to zło grzech, potępienie i w ogóle... :P Mówię tylko, że przyjemność ma bardzo małą wartość, albo nie ma jej wcale, a czasem może prowadzić do grzechu. :)
  • 0

#65

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czy istota ktora wybrala zlo jest istota doskonala ?
  • 0

#66

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeżeli człowiek pochodzi od Boga to oczywiste jest że posiada siłe sprawczą. Jakby tak nie było, nie moglibyśmy stworzyć nic. A jednak stwarzaliśmy i nadal stwarzamy.


Pi3gi... ale jeśli Bóg nie stworzył zła, a my je stwarzamy przez naszą wolną wolę, to chyba jesteśmy stworzycielami :D

Luke, czyli mam rozumieć, że wracamy do średniowiecza i w tym momencie żeby osiągnąć zbawienie muszę rzucić wszystko co posiadam i co robię i zostać ascetą. Codziennie się biczować i jeść raz na tydzień ?? Sory, ale taka perspektywa mi nie pasi.

Zrozum, że skoro Bóg chce dla nas jak najlepiej, to raczej nie krzywdziłby nas. Oczywiście pojmuję to, że dzięki cierpieniu czegoś się uczymy, ale omińmy teraz te możliwość.

Bóg daje nam przyjemność, bo gdyby nie to, to Jezus też podczas swojego życia nie korzystałby z przyjemności, twierdząc, że jest ona zła. Jednak tak nie robił, przez co stwierdzam że musi być też dobra. Wszystko zależy jednak od tego, jak z tej przyjemności korzystamy i czy znaleźliśmy ten złoty środek w przyjemnościach.
  • 0



#67

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

[b]WIESIO[b]

Pi3gi... ale jeśli Bóg nie stworzył zła, a my je stwarzamy przez naszą wolną wolę, to chyba jesteśmy stworzycielami

Tak też twierdze.
Powiedzmy że zło to tylko wzorzec sworzony po to, aby podkreślić granicę. Wolna wola nie istnieje - prawdopodobnie jest to tylko złudzenie powodowane przeogromną liczbą czynników.
  • 0

#68

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wolna wola istnieje. To ja decyduję, czy napiszę tego posta, czy nie... Czy rzucę się pod przejeżdżający samochód, czy też pójdę do dziewczyny...

A może po prostu wmawiam to sobie, ponieważ nie podoba mi się fakt, że ktoś kieruje moim życiem?
  • 0

#69

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Luke, czyli mam rozumieć, że wracamy do średniowiecza i w tym momencie żeby osiągnąć zbawienie muszę rzucić wszystko co posiadam i co robię i zostać ascetą. Codziennie się biczować i jeść raz na tydzień ?? Sory, ale taka perspektywa mi nie pasi.

Ja też nie jestem zwolennikiem biczowania siebie, czy jakiegokolwiek zadawania sobie bólu. I po co wracać do średniowiecza? :P Ale jeśli już przyjdzie nam cierpieć, to nie powinno się tego cierpienia przeklinać i obwiniać o nie kogokolwiek, bo to tylko sprawia, że ten ból staje się coraz bardziej uciążliwy. Trzeba umieć je przyjąć. :) Albo nawet potraktować jak modlitwę...
  • 0

#70

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czyli mam to w ten sposób zrozumieć?:

Aby cieszyć się życiem, należy się nad nim użalać.
  • 0

#71

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pi3gi... ale jeśli Bóg nie stworzył zła, a my je stwarzamy przez naszą wolną wolę, to chyba jesteśmy stworzycielami :D

Bóg nie stworzył zła, a człowiek może zło wybrać, tak jak dobro, nawet jeśli myśli, że sam je stworzył. Ale człowiek nie potrafi stworzyć ani zła... ani nawet też dobra.
  • 0

#72

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dobrze, więc kto stworzył zło? Zbuntowany anioł? :/
  • 0

#73

Metatron.
  • Postów: 256
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehe zbuntowany anioł, którego oczywiście stworzył Bóg
  • 0

#74

Luke.
  • Postów: 407
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Aby cieszyć się życiem, należy się nad nim użalać.

Właśnie wręcz przeciwnie! Marudzenie, użalanie się to właśnie odrzucanie cierpienia, a szukanie wygody. Ale od cierpienia nie uciekniesz. Więc trzeba umieć je przyjmować. A umieć je przyjmować, to przyjmować je z radością. :) Nie chodzi o to, żeby cieszyć się z tego, że coś nas boli oczywiście. :P Ale nie można też skupiać całej swojej uwagi na własnym bólu.

Była taka bajka o dębie i trawie chyba. :D
A więc... Był sobie dąb i trawa. :P Przyszedł silny wiatr. Dąb chciał stać tak, jak stał, bo tak mu było wygodnie i nie chciał tego wiatru. Wiatr było coraz silniejszy, ale dąb mimo wszystko stawiał opór. Natomiast trawa przyjęła ten wiatr i ugięła się tak, by wiatr przechodził po niej swobodnie. Nie walczyła z tym wiatrem, ale mu się poddała. Dąb w tej walce nie wytrzymał, złamał się, przewrócił i już nie mógł wstać. Natomiast trawa, kiedy wiatr już minął, wyprostowała się i rosła. Potem była już piękna pogoda, którą tylko trawa mogła się cieszyć...

Cierpienie jest właśnie jak ten wiatr. ;) Jeśli będziemy stawiać mu opór, to może nas złamać, albo załamać... Ale jeśli przyjmie się to cierpienie, schylimy się i pozwolimy przejść mu po swoich plecach, to ono nas nie zniszczy. Bo kiedy minie. Będziemy silniejsi i bardziej radośni. :)
  • 0

#75

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Więcej!! To Bóg, znany już z tego że jest mściwy i zazdrosny, w gniewie wyrzucił Lucyfera z nieba, gdyż ten chciał się uważać za równy jemu. Lucyfer, nie stworzył zła, to Bóg to zrobił wyganiając go i do tego zmuszając. Zresztą Bóg musiał się poddać złu skoro same Jego słowa (Dekalog), mówią o tym że Bóg jest mściwy i zazdrosny (są to chyba złe cechy).

Chrześcijaństwo pełne absurdów :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych