Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Globalne Ocieplenie może wywołać epokę lodowcową


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
251 odpowiedzi w tym temacie

#196

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ewentualne nadchodzące globalne ocieplenie/ochłodzenie jest teorią nie popartą dowodami.

Dołączona grafika


  • 1



#197 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Dołączę się, bo koledze nie chciało się wchodzić na link, który podawałam, zatem przytoczę trzy teksty z kilkunastu:




I.
Wbrew temu, co sugerują komputerowe modele, w rzeczywistości nie ma dowodów na istnienie globalnego ocieplenia.

Globalne ocieplenie to nie wynik modelowania komputerowego. Wniosek o jego występowaniu oparty jest na obserwacjach wielu wskaźników. Bezpośrednim dowodem są rekordowe wartości temperatury na powierzchni Ziemi. Dwie główne analizy globalnej temperatury, zapewniające zarówno odpowiednią liczbę jak i stosowne rozmieszczenie punktów pomiarowych, sięgają zaledwie 150 lat wstecz. Istnieją jednak miejsca na Ziemi - np. Anglia – dla których zgromadzono dane z kilku ostatnich stuleci.

Najbardziej cenione ośrodki analizujące dane o temperaturze globalnej, to:


NASA GISS - Goddard Institute for Space Studies, Nowy Jork, USA
CRU - Climatic Research Unit, UEA, Norwich, Wielka Brytania
Obie analizy wykazują wyraźną tendencję wzrostową temperatury. Poza bezpośrednimi pomiarami temperatury na powierzchni Ziemi istnieje jeszcze wiele innych wskaźników potwierdzających generalny kierunek i wielkość zmian zachodzących na Ziemi. Wszystkie one prowadzą do tego samego, jednoznacznego wniosku, że ziemia się ociepla:


Dane satelitarne
Sondy radiowe
Analizy odwiertów
Obserwacje topnienia lodowców
Topnienie lodu morskiego
Wzrost poziomu morza
Rekonstrukcje danych pośrednich (proxy)
Topnienie wiecznej zmarzliny
Nie ma miejsca na wątpliwości. Ziemia znajduje się pod wpływem gwałtownie postępującego ocieplenia.

II.
Globalne ocieplenie to mistyfikacja przygotowana przez radykalnych ekologów i liberałów, by usprawiedliwić coraz większy interwencjonizm rządów (także ONZ).

Oto lista organizacji, które zaakceptowały teorię antropogenicznego globalnego ocieplenia jako prawdziwą i popartą naukowo:


NASA's Goddard Institute of Space Studies (GISS): http://www.giss.nasa.gov/edu/gwdebate/
National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA): http://www.ncdc.noaa...balwarming.html
Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC): http://www.grida.no/...r/wg1/index.htm
National Academy of Sciences (NAS): http://books.nap.edu...ming/index.html
State of the Canadian Cryosphere (SOCC): http://www.socc.ca/p...st_future_e.cfm
Environmental Protection Agency (EPA): http://epa.gov/clima...ange/index.html
The Royal Society of the UK (RS): http://www.royalsoc....age.asp?id=3135
American Geophysical Union (AGU): http://www.agu.org/s...e_position.html

American Institute of Physics (AIP): http://www.aip.org/gov/policy12.html
National Center for Atmospheric Research (NCAR): http://eo.ucar.edu/basics/cc_1.html
American Meteorological Society (AMS): http://www.ametsoc.o...academies.html; http://www.ametsoc.o...earch_2003.html
Canadian Meteorological and Oceanographic Society (CMOS): http://www.cmos.ca/c...changepole.html

Każda główna instytucja naukowa zajmująca się klimatem, oceanami i/lub atmosferą zgadza się ze stanowiskiem, że klimat ociepla się gwałtownie, czego główną przyczyną jest emisja CO2 przez człowieka. Oprócz powyższej listy polecamy również zapoznanie się ze wspólnym stanowiskiem (PDF) które szczegółowo i jednoznacznie popiera prace i wnioski Trzeciego Raportu Oceniającego IPCC. Pod stanowiskiem podpisały się:


Academia Brasiliera de Ciencias (Brazylia)
Królewskie Towarzystwo Kanady
Chińska Akademia Nauk
Academie des Sciences (Francja)
Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina (Niemcy)
Indyjska Narodowa Akademia Nauk
Accademia dei Lincei (Włochy)
Rada Naukowa Japonii
Rosyjska Akademia Nauk
Royal Society (Wielka Brytania)
National Academy of Sciences (USA)

Możesz także przeczytać stanowisko [PDF], podpisane nie tylko przez powyższych sygnatariuszy ale też:


Australijską Akademię Nauk
Royal Flemish Academy of Belgium for Sciences and the Arts
Karaibską Akademię Nauk
Indonezyjską Akademię Nauk
Royal Irish Academy
Akademię Nauk w Malezji
Radę Akademicką Królewskiego Towarzystwa Nowej Zelandii
Królewska Szwedzka Akademia Nauk

Jeśli jednak uważasz naukowców za zbyt liberalnych, a polityków za niewiarygodnych, być może przekona Cię opinia czołowych przedstawicieli przemysłu:


BP, największe przedsiębiorstwo paliwowe w Wielkiej Brytanii, jedno z największych na świecie, wystosowało takie stanowisko:
Istnieje coraz większa zgodność co do faktu, że zmiany klimatu są powiązane z konsumpcją paliw opartych na węglu oraz że niezbędne jest natychmiastowe działanie, by uniknąć dalszego wzrostu emisji CO2 w dobie wzrastającego zapotrzebowania na energię.


Shell Oil mówi:
Shell podziela ogólne przekonanie, że antropogeniczna emisja gazów cieplarnianych prowadzi do zmian globalnego klimatu.

Osiemnastu dyrektorów największych kanadyjskich korporacji mówi w liście otwartym do premiera Kanady:

Rozumiemy, że konieczna jest zdecydowana odpowiedź na coraz silniejsze dowody prezentowane przez IPCC. Przyjmujemy wniosek IPCC, że zmiany klimatu zwiększają zagrożenie poważnymi konsekwencjami dla ludzkiego zdrowia i bezpieczeństwa oraz dla środowiska. Mamy świadomość, że Kanada jest szczególnie zagrożona skutkami zmian klimatu.

Czyżby ekoterroryści, oprócz wnikania w struktury ONZ, ośrodków naukowych wszystkich rozwiniętych krajów oraz głównych instytutów badawczych Ameryki Północnej, przejęli panowanie nad przemysłem energetycznym? Wydaje się to mało prawdopodobne.

III.
Dlaczego mielibyśmy wierzyć w wyniki modeli komputerowych, skoro dotąd nie potwierdzono ich prawidłowości w długoterminowym (np. 100-letnim) prognozowaniu?

Nie dysponując kilkoma zapasowymi kopiami naszej planety oraz wielką machiną czasu, nie możemy sprawdzić 100-letniej prognozy. Czy to oznacza, że modele nie mogą funkcjonować, dopóki nie odczekamy 100 lat? Nie.

System klimatyczny jest niezwykle złożony. Obecnego stanu obserwacji klimatu w żadnym wypadku nie można uznać za kompletny, nawet w odniesieniu do tego, co dzieje się dziś.

Istnieją potwierdzone prognozy temperatury globalnej. Pierwsze pochodzą od jednego z pionierów klimatologii. Ponad 100 lat temu, w 1896 roku, Svante Arrhenius przewidział, że antropogeniczne emisje CO2 spowodują ocieplenie klimatu. Oczywiście stosował on o wiele prostszy model, niż obecne (Ocean Atmosphere Coupled Global Climate models), na których pracują superkomputery.

Arrhenius zbyt wysoko ocenił wrażliwość klimatu na stężenie dwutlenku węgla, przypisując jej mnożnik 2. Równocześnie ogromnie zaniżył prognozowany stopień ocieplenia, przyjmując, że stężenie CO2 będzie rosło bardzo powoli (kto mógł ocenić emisje jakie człowiek rozwinie w przyszłości?). Mimo wszystko był to znaczący postęp w rozwoju modelowania.

W 1988, James Hansen z NASA GISS przewidział, że temperatura będzie wzrastać przez najbliższe 12 lat, z możliwym epizodem lekkiego ochłodzenia w wypadku erupcji wulkanicznej. 12 lat później prognoza ta okazała się poprawna. Wymagała korekty jedynie w zakresie symulowanych erupcji wulkanicznych względem rzeczywistej erupcji wulkanu Pinatubo.

Każdy rok ze wzrostem średniej globalnej temperatury, jest kolejnym rokiem sukcesu modeli klimatycznych. Choć oczywiście, by potwierdzić prognozy w sposób niepodważalny, muszą upłynąć całe dekady.

Abstrahując od globalnej temperatury powierzchniowej, istnieje kilka istotnych modeli, których prognozy zostały potwierdzone:


Modele wykazały, że ociepleniu powierzchniowemu powinno towarzyszyć ochłodzenie w stratosferze. Faktycznie zostało to zaobserwowane;
Modele długo wykazały ocieplenie dolnej, środkowej i górnej troposfery, nawet gdy obserwacje satelitarne wydawały się temu zaprzeczać. Okazało się jednak, że analizy satelitarne były pełne błędów i ostatecznie po poprawkach, stwierdzono występowanie ocieplenia.
Modele wykazywały ocieplenie powierzchniowych wód oceanicznych. Fakt ten jest obserwowany;
Modele wykazały zaburzenie równowagi energetycznej pomiędzy promieniowaniem padającym a wypromieniowanym podczerwonym, co zostało stwierdzone;
Modele wykazały ostre i krótkie ochłodzenia na poziomie kilkudziesięciu stopni w wypadku wielkich erupcji wulkanicznych – wybuch Pinatubo potwierdził to;
Modele wykazały wzmocnienie trendów ocieplających w regionie Arktyki – tak się rzeczywiście dzieje;
Wreszcie, modele przewidywały kontynuację i nasilenie ocieplenia powierzchni Ziemi i jak dotąd prognozy te okazują się poprawne.

Potrzeba czasu, by udowodnić lub obalić długoterminowe prognozy. Nie mamy go jednak do dyspozycji. Niezbędne jest natychmiastowe działanie. Mając na uwadze liczne potwierdzenia prognoz modelowania, musimy założyć, że długoterminowe, niepokojące przewidywania są jak najbardziej realne.

Istnieje jeszcze jeden sposób na upewnienie się co do zdolności prognostycznych modeli – prognozowanie wsteczne. Zaczynając model w danym punkcie w przeszłości (powiedzmy na początku XX w.) prognozujemy naprzód, do dnia obecnego, a następnie sprawdzamy według dostępnych danych, czy przebieg wynikający z modelu był zgodny z rzeczywistością.
Oczywiście było to robione wiele razy. Na tej stronie możesz sam ocenić działanie modeli.


źródło, link, który podawałam wcześniej, gdzie obalone są również inne argumenty sceptyków co do globalnego ocieplenia jak na przykład: ,,Zimna zima w Polsce jest obaleniem trendu'', ,,Jeden rekordowy rok, to za mało'', ,,Tak ciepło było już w czasie optimum średniowiecznego'', ,,W holocenie było cieplej, niż dziś'', ,,Obecne ocieplenie jest naturalne'', ,,węgiel w atmoferze jest pochodzenia głównie ze źródeł naturalnych'', ,,jeden wybuch wulkanu dostarcza do atmosfery więcej CO2, niż 10 lat działaności człowieka''
a także kilka (jeśli nie kilkanaście, bo nie liczyłam) innych.

w tekstach tych są jeszcze inne odnośniki z różnymi wykresami, rubrykami, tekstami (również po angielsku), linkowanie ich tutaj byłoby zbyt długotrwałe, w źródle wszystko jest po kilku kliknięciach :)

Użytkownik RekaThora edytował ten post 27.05.2012 - 20:34

  • 1

#198

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy wyskoczyli z teorią o ewentualnym wpływie działalności człowieka na "globcia". Powinni poprzeć swą teorię dokładnymi wyliczeniami, weryfikowalnymi danymi-zamiast tego skrywają je. Jak je hakerzy wykradli to stwierdzono manipulacje przez hakerów.

Ta teoria ładnie brzmi, jednak prorocy tak genialni jak Al Gore wieszczą katastrofę w odległej przyszłości. Jeżeli zestawimy wszystkie dane to uzyskana wartość wyjdzie bardzo śmieszna. Z wielką przyjemnością chciałbym zobaczyć:
-dane procentowe o jakie toczy się walka
-dlaczego nasz klimat może zachwiać się w posadach od tak minimalnych wartości. To aż dziw że przetrwał aż tyle milionów lat.
-dlaczego zaleca się sadzenie drzew w celu minimalizacji globcia?
-ile globalnej ilości tlenu produkują rośliny?

Ile tego zabójczego CO2 produkujemy? Procenty czy promile? W tych wszystkich linkach powinny być podane konkretne wartości-sorry za słabo znam angielski. Wystarczy właściwe liczby wstawić i wyjdzie nam apokaliptyczny wynik.

Proszę, przekonaj sceptyka, podaj konkretne dane.
  • 1

#199 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Wszystko masz w źródle, wykresy, rubryki, wyniki badań, procenty również. W każdym z artykułów zatytułowanych argumentem sceptyków, są odnośniki. Zapoznaj się ze źródłem, zanim zaczniesz pisać bzdury i minusować wypowiedzi :)
  • 0

#200

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To w takim razie potrwa. Wolałbym czytelne zestawienie danych, niż ukryte wyliczenia porozrzucane na wielu stronach pisanych zwłaszcza po angielsku.
  • 0

#201 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Cóż, same wnioski i fakty masz zapisane w każdym wątku na linku, który podałam, jesli chcesz konkretnych wykresów itp. to tak jak już pisałam, są w artykułach różne odnośniki uzasadniające to, co jest w nich zapisane, zatem zanim wieźmiesz się za dyskutowanie i minusowanie wypowiedzi, przeczytaj, pozdrawiam :)
  • 0

#202

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta teoria ładnie brzmi, jednak prorocy tak genialni jak Al Gore wieszczą katastrofę w odległej przyszłości. Jeżeli zestawimy wszystkie dane to uzyskana wartość wyjdzie bardzo śmieszna. Z wielką przyjemnością chciałbym zobaczyć:
-dane procentowe o jakie toczy się walka
-dlaczego nasz klimat może zachwiać się w posadach od tak minimalnych wartości. To aż dziw że przetrwał aż tyle milionów lat.
-dlaczego zaleca się sadzenie drzew w celu minimalizacji globcia?
-ile globalnej ilości tlenu produkują rośliny?

Szczegółowe odpowiedzi na powyższe pytania, a także wiele innych informacji możesz znaleźć w innym wątku. Sądzę, że nie ma sensu powielać tego wszystkiego w tym temacie.
  • 0



#203 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Zatem czy mogę poprosić o przeniesienie dyskusji od mojej dzisiejszej wypowiedzi z godziny ok. 10:30 do wątku, o którym napisał Mariush?
Pozdrawiam :)
  • 0

#204

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zatem czy mogę poprosić o przeniesienie dyskusji od mojej dzisiejszej wypowiedzi z godziny ok. 10:30 do wątku, o którym napisał Mariush?
Pozdrawiam :)



Jeżeli kogoś mocno interesuje rekonstrukcja przebiegu zmian temperatury w Europie Środkowej po 1800, staram się to przeliczyć tutaj:
http://gfspl.rootnod...u/limonthly.txt

Są to odchylenia temperatury od normy 1961-1990 wyliczone na podstawie danych z około 120 stacji meteorologicznych połozonych na obszarze 10E,25E - 45N,55N.
Jest to wersja wstępna, zawierająca głównie dane niehomogenizowane - czekam cierpliwie aż ktoś podejmie się homogenizacji z prawdziwego zdarzenia i usunie błędy spowodowane choćby nagminnym brakiem używania osłon termicznych do I połowy XIX w. (a potem też nie było za wesoło).

Dane sprzed 1900 są obarczone dodatkowym błędem z uwagi na niedostateczną ilość stacji pomiarowych.
  • 1

#205

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Globalne ocieplenie się zatrzymało – twierdzą naukowcy z brytyjskiej organizacji badającej klimat Met Office. Ich zdaniem, temperatury będą rosnąć znacznie wolniej, niż przewidywano, a związana z tym panika jest przedwczesna. Natychmiast podniosły się liczne głosy sprzeciwu

Badacze z Met Office skorygowali właśnie swoją prognozę sprzed 13 miesięcy. Wówczas twierdzili, że w najbliższych pięciu lat temperatury będą 0,54 st. Celsjusza powyżej średniej. Teraz jednak, po użyciu nowego, eksperymentalnego modelu badań, doszli do wniosku, że wzrost zatrzyma się na poziomie 0,43 stopnia. Czyli będzie nieznacznie wyższy niż w 1998 roku.

To oznacza ich zdaniem, że – patrząc z perspektywy roku 2017 – temperatury nie wzrosną znacząco na przestrzeni 20 lat. Met Office uważa, iż mogą mieć na to wpływ takie czynniki, jak prądy oceaniczne czy niska aktywność solarna.

Sceptycy w kwestii zmian klimatu już okrzyknęli te ustalenia dowodem, że ocieplenie się zatrzymało. Pojawiły się już nawet głosy krytykujące klimatyczną politykę brytyjskiego rządu – skoro bowiem mimo intensywnej emisji gazów cieplarnianych temperatury rosną wolniej, to pieniądze wydane np. na farmy wiatrowe wydają się być wyrzucone w błoto.

Część naukowców studzi jednak nastroje, tłumacząc, że takie wnioski należy wysnuwać na podstawie danych z wielu dekad, a nie kilku lat. W opinii profesora Chrisa Rapleya z Uniwersytetu Londyńskiego, dane Met Office nie uprawniają do stwierdzenia, że ocieplenie się zatrzymało.

– Nawet jeśli średnia globalna temperatura pozostanie bez zmian, to np. zmiany opadów wciąż są groźne. Wystarczy spojrzeć na to, co obecnie dzieje się w Australii (gdzie od kilku miesięcy padają nowe rekordy ciepła – red.) – tłumaczy naukowiec.

Wtóruje mu dr Richard Allan Uniwersytetu w Reading. – Ocieplenie się nie zatrzymało, ale jedynie spowolniło w stosunku do gwałtownych zmian, jakie nastąpiły w latach 70. ubiegłego wieku – wyjaśnia. – W informacjach Met Office nie widzę podstaw, by przypuszczać, że to koniec ocieplenia związanego z działalnością człowieka – dodaje.

Naukowcy z Met Office bronią swoich tez, tłumacząc, że ich prognoza nie dotyczy długoterminowych zmian klimatu. – Te i poprzednie dane dowodzą, że Ziemia będzie znacznie cieplejsza niż np. w latach 60. XX wieku – wyjaśnia Julia Slingo, szefowa zespołu badaczy. – W tych prognozach nie ma nic, co podważałoby długoterminowe klimatyczne scenariusze.

Globalne ocieplenie, czyli podwyższenie temperatury przy powierzchni ziemi i oceanów, jest obserwowane od połowy ubiegłego wieku. Przewiduje się, że będzie ono następować także w przyszłości. Wciąż jednak trudno określić, jaka będzie jego skala i konsekwencje w poszczególnych regionach Ziemi.

Trwają także dyskusje, na ile wpływ na to zjawisko ma działalność człowieka, a na ile czynniki naturalne. Rządy większości państw podpisały i ratyfikowały tzw. protokół z Kioto, mający na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Nie brakuje jednak również zwolenników tezy, iż klimat będzie się ocieplać niezależnie od działalności człowieka. Tak uważał np. słynny polski naukowiec prof. Zbigniew Jaworski. Jego zdaniem, należy oczekiwać raczej kolejnej epoki lodowcowej, bo tak wynika z badań geologicznych.
  • 0



#206 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Globalne ocieplenie się zatrzymało, to chyba zły początek tego postu (domyslam sie ze zrodlo to onet, ekhm...), bo wciąż wzrasta tylko o bodajże 10 setnych mniej, niz przewidywano, wg tego co tu napisano.

Użytkownik RekaThora edytował ten post 09.01.2013 - 21:04

  • 0

#207

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Globalne ocieplenie się zatrzymało, to chyba zły początek tego postu (domyslam sie ze zrodlo to onet, ekhm...), bo wciąż wzrasta tylko o bodajże 10 setnych mniej, niz przewidywano, wg tego co tu napisano.

Wcale nie Onet tylko Energetykon
Z GO jest podobnie jak z końcem świata:
katastrofalne skutki są wciąż odkładane w czasie. Kolejna ruchoma zagłada.
  • 0

#208 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano


Globalne ocieplenie się zatrzymało, to chyba zły początek tego postu (domyslam sie ze zrodlo to onet, ekhm...), bo wciąż wzrasta tylko o bodajże 10 setnych mniej, niz przewidywano, wg tego co tu napisano.

Wcale nie Onet tylko Energetykon
Z GO jest podobnie jak z końcem świata:
katastrofalne skutki są wciąż odkładane w czasie. Kolejna ruchoma zagłada.

Istnienie globalnego ocieplenia to pewnik, spory się tylko toczą o to, jaki wkład ma w to działalność człowieka. W innym temacie ja oraz bardziej prestiżowi użytkownicy dowiedli, iż duże, więc temat globalnego ocieplenia na ten moment jest dla mnie zamknięty, jak ktoś nie przyjmuje do wiadomości faktów i dowodów, nic na to nie poradzę. Natomiast taki sam artykuł, tj. o tym samym widziałam dziś na onecie i stąd moja reakcja, że to pewnie z onetu ;)
  • 0

#209

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Istnienie globalnego ocieplenia to pewnik, spory się tylko toczą o to, jaki wkład ma w to działalność człowieka.

Trzeba dodać, że toczą się one jedynie w mediach i kręgach politycznych. Wśród naukowców zajmujących się badaniami klimatu od co najmniej dekady panuje konsensus odnośnie decydującego wpływu działalności człowieka na obecne zmiany klimatu.
  • 0



#210 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Co dziwne, u mnie na uczeilni juz dwie profesorki uznają, jedna, filopoatolog lesny, ze globalne ocieplenie nie istnieje, a druga chemiczka ze istnieje ale człowiek ma na to znikomy wplyw bo jeden wybuch wulkanu dostarcza wiecej niz cala ludzkosc przez rok (co juz zostalo na tym forum obalone). Sama nie wiem czemu tacy wysocy rangą gadają takie głupoty. Załowałam, ze na ekologię (wlasnie z tą fitopatolog lesna) nie wzielam tematu prezentacji o globalnym ociepleniu :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych