Skocz do zawartości


Zdjęcie

Satelita COROT wyruszył na poszukiwanie planet


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Golak.
  • Postów: 16
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Satelita COROT wyruszył na poszukiwanie planet


Startująca z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta Sojuz-Fregat wyniosła w środę na orbitę francuskiego satelitę naukowego COROT do poszukiwania planet typu ziemskiego, krążących wokół innych gwiazd.
Start nastąpił o godzinie 17.23 czasu moskiewskiego (15.23 czasu polskiego). W 50 minut później satelita znalazł się na zaplanowanej kołowej orbicie polarnej, odległej od powierzchni Ziemi o 827 kilometrów.

"Nasz satelita COROT został dzisiaj w sposób perfekcyjny umieszczony na orbicie przez rakietę Sojuz" - głosi komunikat, jaki wydał prezes francuskiego Państwowego Ośrodka Badań Kosmicznych (CNES) Yannick d'Escatha.

Misja COROT (COnvection, ROtation et Transits planetaires) jest wspólnym przedsięwzięciem CNES oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która dostarczyła oprzyrządowanie komputerowe satelity.

Zainstalowany na pokładzie satelity teleskop optyczny będzie w stanie wykrywać planety z materii skalnej o wielkości kilkakrotnie większej niż Ziemia. Znalezione dotąd w sąsiedztwie innych gwiazd planety to wyłącznie skupiska płynnego i zestalonego gazu, o rozmiarach porównywalnych z największą, także gazową planetą Układu Słonecznego Jowiszem. Obiektów tych zresztą nie zaobserwowano bezpośrednio, ale o ich istnieniu świadczy grawitacyjne oddziaływanie na ruch macierzystych gwiazd.

Astronomowie przypuszczają, że wokół gwiazd krążą również planety o budowie skalnej, niedostępne dotychczasowej obserwacji. Jak się zakłada, COROT powinien odkryć od 10 do 40 takich obiektów, a ponadto kolejne planety gazowe.

Poszukiwanie planet typu ziemskiego ESA chce kontynuować w ramach własnego programu Darwin. Przewiduje on umieszczenie na orbicie czterech lub pięciu satelitów z zadaniem wykonywania zdjęć, które będą następnie analizowane pod kątem dokumentowania śladów życia.

Drugim zadaniem satelity COROT są obserwacje astrosejsmologiczne - czyli rejestrowanie fal akustycznych, przechodzących przez wnętrza gwiazd i powodujących zmiany w ich jasności. Wywoływane tymi falami odkształcenia powierzchni gwiazd pozwalają określić ich dokładną masę, wiek i skład chemiczny.

http://www.onet.pl
  • 0

#2

freaky_styley.
  • Postów: 63
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znalezione dotąd w sąsiedztwie innych gwiazd planety to wyłącznie skupiska płynnego i zestalonego gazu, o rozmiarach porównywalnych z największą, także gazową planetą Układu Słonecznego Jowiszem.

wydawało mi się, że odnaleziono również planety skaliste, takie jak GJ 436 b, Gliese 876 d czy tez OGLE-2005-BLG-390Lb.
  • 0

#3

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wydawało mi się, że odnaleziono również planety skaliste, takie jak GJ 436 b, Gliese 876 d czy tez OGLE-2005-BLG-390Lb.

wiesz... onet ;)
news i tak jest bardzo kompetentny w porownaniu do tego co sie pojawilo w Dzienniku
  • 0

#4

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zainstalowany na pokładzie satelity teleskop optyczny będzie w stanie wykrywać planety z materii skalnej o wielkości kilkakrotnie większej niż Ziemia.


Czyli co, optyka poszla o krok do przodu i juz mozemy obserwowac "wizualnie" planety (co by nie bylo) na tyle male?
  • 0



#5

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

New Horizons zbliża się do Jowisza

Amerykańska sonda New Horizons jest już niedaleko Jowisza, największej planety Układy Słonecznego.
Sonda New Horizons (Nowe Horyzonty) wystartowała w styczniu 2006 roku. Teraz zbliża się do Jowisza, którego minie w lutym. Najmniejszy dystans między sondą, a planetą wyniesie 2,3 miliona kilometrów - nastąpi to 28 lutego.

8 stycznia sonda rozpoczęła zbieranie danych o otoczeniu Jowisza i o nim samym. Na początek wykonała czarno-białe fotografie planety oraz zdjęcia w podczerwieni księżyca Kallisto. Do czerwca ma wykonać ponad 700 różnych pomiarów. Będzie badać chmury w atmosferze Jowisza, jego pole magnetyczne, pierścienie oraz cztery największe księżyce - Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto. Najnowsze zdjęcia wykonane przez sondę będą dostępne na witrynie internetowej misji w przyszłym tygodniu (pluto.jhuapl.edu).

Jowisz nie jest jednak głównym celem sondy. New Horizons wykorzysta tylko pole grawitacyjne planety. Dzięki odpowiednio dobranej trajektorii, szybkość sondy wzrośnie i pomknie ona w kierunku Plutona.

Kiedy sonda startowała z Ziemi, Pluton był ostatnią planetą Układu Słonecznego. W sierpniu zeszłego roku astronomowie zdecydowali, iż za orbitą Neptuna istnieje zbyt wiele podobnych do niego obiektów i ostatecznie Pluton utracił to zaszczytne miano. Wprowadzono nową kategorię ciał Układu Słonecznego, którą nazwano tymczasowo "planety karłowane". Właściwa nazwa będzie ustalona później. Planet w Układzie Słonecznych pozostało osiem. Ostatnią, według odległości od Słońca, jest Neptun.

New Horizons dotrze do Plutona latem 2014 roku.

Pluton ma trzy księżyce - Charona, którego znamy od 1978 roku oraz odkryte w roku 2005 dwa kolejne - Nix i Hydra. Po zbadaniu tych ciał sonda uda się w dalszą podróż w obręb pasa Kuipera.

Pas Kuipera składa się z wielu mniejszych i większych obiektów (należy do niego m.in. Pluton). Rozciąga się poza orbitą Neptuna i jest podobny do pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych