Skocz do zawartości


Zdjęcie

To będzie burzliwy cykl słoneczny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To będzie burzliwy cykl słoneczny
(Badania Układu Słonecznego)


Dołączona grafika


Nadchodzący cykl aktywności Słońca będzie o 30-50% silniejszy od poprzedniego. Poza tym rozpocznie się nawet o rok później - tak wynika z prognoz otrzymanych z modelu dynamiki Słońca.

Modelem dynamiki naszej gwiazdy zajmuje się zespół naukowców z National Center for Atmospheric Research (NCAR). Przewidywanie aktywności słonecznej z wieloletnim wyprzedzeniem pozwala przygotować się na burze słoneczne, które mogą zakłócić ruch satelitów, komunikację czy spowodować uszkodzenia w energetyce.

Naukowcy są pewni swoich prognoz - testując model na poprzednich ośmiu cyklach słonecznych wyznaczyli jego dokładność na 98%. Prognozy są tworzone w oparciu o obserwacje podpowierzchniowych ruchów pozostałości plam słonecznych w dwóch cyklach poprzedzających prognozowany cykl.

Słońce przechodzi 11-letnie cykle - od burzliwej aktywności po okresy spokojne i na odwrót. Od dłuższego czasu astronomowie obserwują cykle aktywności, jednak do niedawna nie byli w stanie z wyprzedzeniem oceniać siły i przebiegu takiego cyklu.

Aktywność Słońca ma duży wpływ na funkcjonowanie naszej cywilizacji - skutki burzy słonecznej mogą się odbić na funkcjonowaniu satelitów, zakłócić komunikację i energetykę. Burze słoneczne i powiązane z nimi zawirowania pola magnetycznego występują w regionach, w których obserwowane są plamy słoneczne. Zespół NCAR śledzi ewolucję plam, napędzaną przez strumień plazmy krążącej pomiędzy słonecznym równikiem a biegunami w ciągu 17-22 lat. Przepływająca plazma działa dla plam jak taśmociąg.

Plamy słoneczne powstają w słonecznej strefie konwekcji (zewnętrznej warstwie Słońca), w miejscach, gdzie linie pola magnetycznego są bardzo zagęszczone. Pole magnetyczne jest nieustannie rozciągane i skręcane przez obrót Słońca. Linie pola wznoszą się ku powierzchni tworząc dwubiegunowe plamy - zwykle na szerokościach heliograficznych bliższych równika. Po ich rozpadzie, w strumieniu plazmy pozostaje pewnien magnetyczny "odcisk" plamy. Strumień dotarłszy w okolice biegunów Słońca wnika z powrotem wgłąb strefy konwekcji na około 200 tysięcy kilometrów, po czym powoli wraca w stronę równika.

W modelu Predictive Flux-transport Dynamo Model naukowcy weryfikują podpowierzchniowy przepływ plazmy stosunkowo nową techniką - heliosejsmologią, śledząc fale dźwiękowe rozchodzące się we wnętrzu Słońca i poznając w ten sposób szczegóły wnętrza.

Według prognozy, w nadchodzącym, 24. cyklu aktywności Słońca, plamy pokryją ponad 2,5% tarczy Słońca. Cykl ma się rozpocząć pod koniec roku 2007 lub na początku 2008 - od 6 do 12 miesięcy później, niż średnio powinien się rozpocząć. Szczyt aktywności ma przypadać na 2012 rok. Wkrótce naukowcy zajmą się prognozowaniem kolejnego, 25. cyklu, którego aktywność osiągnie maksimum we wczesnych latach 20.

news.astronet.pl
źródło: Serwis Spaceflight Now
  • 0

#2

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hmm... jakoś mnie to nie dziwi :) . No i jeszcze ten "szczyt" aktywności. Ciekawe, ciekawe...
  • 0

#3

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W zasadzie to nie nowość.
Zapiski pozostawione przez Majów czy Egipcjan dowodzą,że ostatnia taka hiperaktywność słońca miała miejsce w roku 9792 p.n.e.,czyli właśnie wtedy na Ziemi doszło do gigantycznego potopu.
Sytuacja ma się powtórzyć w grudniu 2012.
Jeżeli rzeczywiście to zjawisko jest cykliczne i występuje co 11 500 lat to absolutnie nie możemy nic zrobić.
Słoneczko daje nam życie i słoneczko nam je odbierze.
  • 0



#4

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zapiski pozostawione przez Majów czy Egipcjan dowodzą,że ostatnia taka hiperaktywność słońca miała miejsce w roku 9792 p.n.e.,czyli właśnie wtedy na Ziemi doszło do gigantycznego potopu.

Zapiski i to całkiem niedawne dowodzą, że taka, a nawet większa niż zapowiadana na 2012 "hiperaktywność" Słońca miała miejsce na przełomie 50-tych i 60-tych lat ubiegłego stulecia (cykl nr 19)

Dołączona grafika


Krótko mówiąc, nic nadzwyczajnego. Po prostu będzie to jeden z aktywniejszych cykli.
Będzie przynajmniej co obserwować, bo ostatni cykl (nr 23) był raczej mizerny. :)
  • 0



#5

Kasalagupagu.
  • Postów: 163
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Będzie widać zorze?
  • 0

#6

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest na to duża szansa, że zorze będzie widać w naszych szerokościach geograficznych. :)
  • 0



#7

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja i tak mam nadzieję na coś efektowniejszego niźli zwyczaje zorze he he.
  • 0

#8

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja i tak mam nadzieję na coś efektowniejszego niźli zwyczaje zorze he he.


Czyżbyś chciał zobaczyć dwukilometrowe tsunami?
  • 0



#9

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czyżbyś chciał zobaczyć dwukilometrowe tsunami?


No cóż, zawsze twierdziłem, że efektowna śmierć to wspaniała śmierć, może jeszcze jakieś wulkany i deszcze meteorytów he he... W dodatku : jest ryzyko jest zabawa :drink: . :victory:
  • 0

#10

MatoIto.
  • Postów: 635
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bedziemy mieli piekną epoke lodowcowa widze ze tylko Jarecki wie o co tu biega :>
  • 0

#11

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bedziemy mieli piekną epoke lodowcowa widze ze tylko Jarecki wie o co tu biega :>

a skad epoka lodowcowa? :hmm:
  • 0

#12

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bedzie big bada booom :D
  • 0

#13

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bedzie big bada booom :D


No ja mam nadzieję na coś większego. Naprawdę, jeżeli już umierać, to porządnie, w efektownej scenerii.
  • 0

#14

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Myślę,że nie tylko ja mam takie spostrzeżenia.
Ale tak jak większość (albo wszyscy) nie chcę takiego scenariusza.
  • 0



#15

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja też raczej nie chcę, aby ten czarny scenariusz sie spełnił, ale jeżeli już musi, to na całego. Chociaż ciekawe perspektywa, budować cywilizację od początku, przynajmniej miałbym zajecie, i od razu uczyć w duchu psioniki... o ile bym przeżył oczywiście :) .
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych