Skocz do zawartości


Zdjęcie

Człowiek może osiągnąć prędkość światła


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
412 odpowiedzi w tym temacie

#61

kyrys.
  • Postów: 136
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mindmaxMyślę że o temat rzeka a im dalej w las tym więcej drzew a szczególnie w fizyce, a jeśli chodzi o takie nieuchwytne rzeczy lub fizke kwantową to już w ogóle, bez długo letniego studiowania tych problemów nie jesteśmy w stanie tego pojąć no chyba że ktoś jest wybitnie uzdolniony i pojęcie tych zagadnień jest nie jest dla niego większym problemem.
  • 0

#62

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja myślę "kvrvs" że długie studiowanie tego tematu jest swoistą mantrą a jej efektem będzie odpowiednie zaprogramowanie podświadomości i po latach nauki trudno się przyznać do 'niecałkowitego' zrozumienia tematu żeby po prostu nie wyść na "głupa".
Takich "wybitnie uzdolnionych" jest kilku-kilkunastu na świecie i to z założeniami które są prawdziwe tylko w poszczególnych kwestiach teorii,a (zebrane w akceleratorach) dowody potwierdzają zdarzenia jedynie w skali mikro,które do makro mają się nijak a to za sprawą innego -to przyznają sami naukowcy- typu oddziaływań.
Tak więc w skali makro wielkie pole do popisu nadal mają fantaści.
  • 0

#63

hipek_X.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zgodnie ze szczególną teorią względności nic nie może się poruszać szybciej niż światło w próżni. Jeżeli jakiś obiekt łamie tę zasadę, to porusza się z prędkością nadświetlną.
Prędkość nadświetlną mogą osiągać obiekty nie przenoszące informacji ani energii (np. cień, prędkość fazowa fali) i nie zaprzecza to szczególnej teorii względności. Na przykład prędkość fazowa światła w szkle jest większa od prędkości światła w próżni. Ale to tylko światło więc nie wiem czy by sie dało tak rozpędzic cokolwiek innego, chociażby pojedynczy atom:/ Taka predkośc osiągamy także w mechanice kwantowej, chociaz bardziej tu mowa o teleportacji.
juz wyjaśniam:
Fizyka kwantowa pozwala na pozorne osiągnięcie prędkości nadświetlnej. Wynika to z niezintegrowania mechaniki kwantowej ze szczególną teorią wzgledności w warstwie podstawowej. Mechanika kwantowa uwzględnia tylko poprawki relatywistyczne związane z masą, energią i innymi wielkościami. W pewnych sytuacjach stany kwantowe splątanych fotonów mogą być teleportowane między odległymi od siebie o wiele metrów laboratoriami. Zjawisku temu nie towarzyszy żadne opóźnienie zależne od odległości. (takie doświadczenie juz przeprowadzono z pozytywnym skutkiem(sic!)
Może teoria superstrun coś na to poradzi i w przyszłosci taki podróże będa możliwe:D
  • 0

#64

foxsys.
  • Postów: 85
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hipek zadziwiasz mnie :) wczesniej miales problem z masa fotonu a tu taki wyklad no no szybko sie uczysz :D
  • 0

#65

Bubi.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla tych którzy nie potrafią sobie wyobrazić jak mała to cząstka atom to
NA = 6,022 141 99(47) • 10^23 mol-1-liczba avogardo i oznacza ona liczbę atomów w 1 dm^3

Czyli 602 214 199 470 000 000 000 000 np. atomów żelaza :P


mol żelaza czyli jakieś 55,847 gram żelaza na mój gust nie zajmuje 1 dm^3 żelaza. zajmuje jakieś 7,09 cm^3 w warunkach standardowych.
sory że się czepiam :P
  • 0

#66

Voltaire.
  • Postów: 39
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy wiecie ale prowadzone sa eksperymenty nad 'splataniem' czastek elementarnych, sa to ekperymenty w ktorych łamana jest teoria wzglednosci. Chodzi o to ze splatane czastki, niezaleznie od odleglosci pomiedzy nimi, reaguja >natychmiast< na zmiane spinu ktorejkolwiek z nich. Jest wiec to przesylanie informacji z predkoscia wieksza niz swiatlo. Najciekawsze ze natura tego istniejacego zjawiska jest nieznana.
Ogolnie wiemy juz ze od teorii wzglednosci zachodza odstepstwa, np. kiedy wprawimy powiedzmy deske w ruch, zmiana jej dlugosci, masy zalezy od polozenia osi symetrii tej deski (za 'Swiatem Nauki').
Teoria wzglednosci jest najbardziej udokumentowana teoria na swiecie i uzywamy jej na codzien, np. dzialanie systemu GPS bez uwzglednienia efektow relatywistycznych jest niemozliwe.
hipek nie wiem teoria superstrun jest swieza i nieudowodniona, jesli ktos chce dowiedziec sie czegos na temat tej teorii to odsylam na http://www.pbs.org/wgbh/nova/elegant/ - macie tam mase filmikow i tekstow przystepnie obrazujacych jej dzialanie i zalozenia.
  • 0

#67

Kastor.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Posłuchajcie

Człowiek porusza się z predkoscia swiatła w czasie
tzn jesli nie poruszamy sie w przestrzeni to poruszamy sie w czasie z predkoscia rowna predkosci swiatla
jesli nastepuje ruch naszego ciala w przestrzeni nastepuje spadek predkosci w czasie.

dlatego jesli osiagamy predkosc swiatla czas sie zatrzymuje

ax+by=c

c predkosc swiatla
a+b= 1 a i b wspulczynniki zalerznoci miedzy predkosciami

x predkosc w przestrzni
y predkosc w czasie
  • 0

#68

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No właśnie hipek - STW stała się naukowym dogmatem jak Biblia dla chrześcian lub Tora dla... no właśnie.
Szkoda tylko że Einstein nie błysnął i nie wymyślił w zapale "tworzenia" teorii,bądz chociaż sugestii co światłu 'przeszkadza' w próżni osiągać większe prędkości?
Czy nauka przynajmniej stara się wyjaśnić przyczyny braku opóżnienia fotonów w zależności od odległości,przecież ten fakt przemawia za tym że fotony w stanie "niebytu" pokonują każdą drogę NATYCHMIAST.
Czas "zatrzymuje się",tylko ciekawe z czyjego punktu widzenia(odniesienia)a może raczej w stosunku do jakiego punktu,bo wydaje się że są doznania obserwatora.
Czyż obserwacje zmian różnic czasowych zależnych od prędkości obiektu -w tym wypadku samolotów- dały przekonujące dowody że zjawisko to jest realne,przecież pomiary wykazywały różnice w granicach błędu pomiaru.
Bardziej wiarygodnym eksperymentem był by pomiar różnicy czasu między punktem na ziemi a oddalonymi o dziesiątki tysięcy kilometów satelitami stacjonarnymi,biorąc pod uwagę fakt że licząc z promienia naszej planety powieżchnia jej wiruje z prędkością ponad 1600km/h.
Prędkość owych satelitów jest pewnie dużo większa niż najlepszych samolotów,tak więc ew różnice powinny być bardziej widoczne - jeśli by takowe były.
Mówiąc "chłopskim językiem" upływ czasu na wysokiej wieży powinien być inny niż na ziemi żeby dowieść wpływu prędości na czas ale czy tak istotnie jest... ?

Prędkości od przestrzeni nie da się oddzielić bo bez przebytej drogi-przestrzeni nie ma mowy o jakimkolwiek ruchu,mogą istnieć natomiast różne,nieznane tak naprawdę jeszcze zależności.
W/g dziadka Alberta zależność została ustalona,mimo braku określenia prędkości od której ona ma obowiązywać,bo twierdzdzenie że "porównywalna" lub "zbliżona" do "c" jest mało profesjonalne - żeby nie powiedzieć absurdalne.
Skoro z punktu widzenia fotonu nie ma prędkości ani przestrzeni,to znaczy że przestrzeń skurczyła się do punktu a w nim nie ma mowy o żadnej prędkości,tylko nie wiadomo czy zjawisko te nie jest przypadkiem natychmiastowe,tzn że ma rację bytu tylko przy prędkości równej "c".
Dochodzenie do niej nie musi obiawiać się niczym nadzwyczajnym biorąc pod uwagę fakt że przy 0.9"c" masa wzrasta jedynie niewiele ponad trzy razy.

Jak się ma energia fotonu do energii fali - promieniowania el-m ,czy żeby zwiększyć zasięg stacji radiowej należy zwiększyć jej moc-energię,czy częstotliwość promieniowania przy założeniu że czym bardziej światło ma barwę zbliżoną do fioletu tym ma większą energię.
Czy sama czysta świetlna energia popychała odblaskowy stożek w znanym doświadczeniu,czy raczej wytworzona przez energię światła... masa - a może jednak duchy mają jakiś realny wpływ na nas samych?
Zakładając że powyższe doświadczenie nie było "podróbką" należy przyjąć że każda gwiazda swoim promieniowaniem odpycha w jakimś stopniu planety krążące w okół,czyli osłabia swoją siłę przyciągania...

Jaki ten świat jest,mimo różnych odkryć,nadal nieznany a przez to ciekawy.
Tak trzymać nauko - nie będzie nudy.
  • 0

#69

bonifacy_krak.
  • Postów: 232
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Panowie poczytajcie sobie o teorii Zegara Galaktycznego. To się dowiecie że prędkość światła jest możliwa do pokonania.
  • 0

#70

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Teorie są tylko teoriami,a dociekania czy można osiągnąć "c" czy też nie,wynikają z przyjętej jako obowiązujacej STW, w/g której jest to niemożliwe dla obiektu posiadającego masę.
Zakładając że wszystko co istnieje posiada albo energię,albo materię (a są to -również teoretyczne- składniki masy) to w/g powyższej teorii faktycznie nic prędkości światła nie powinno przekroczyć.
Można by zastanawiać się czy w samej materii nie ma energii,przecież "coś" musi skupiać atomy wchodzące w jej skład,jednak bez określenia czym w istocie jest energia lub masa jest tylko gdybaniem - mimo że cała teoria się na nich opiera.

Zakładając słuszność teorii wzglęności to ciekawsze moim zdaniem jest co tak naprawdę dzieje się z czasem w "prędkościach podświetlnych","świetlnych" i "nadświetlnych",bo niełatwo jest o jednolitą interpretację tych zjawisk.

Nie doszukałem się odpowiedzi na pytanie będące u podstaw tematu - skokowe osiąganie "c" przy założeniu że w próżni nic nie hamuje lecącego obiektu a i samo określenie prędkości w takich warunkach nie jest jednoznaczne.
Czy napewno prędkość w przestrzeni pozbawionej materialnego punktu odniesienia ma znaczenie,bo jeśli tak to równie ważny powinien być kierunek lotu,on również może mieć wpływ na kosmiczną prędkość.
  • 0

#71

adders.
  • Postów: 88
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

proponuje zrobić prosty test,

wybrać sobie odcinek na podwórku między drzewami (np 4metry) i pokonujemy ten odcinek idąc z włączonym stoperem, gdy dojdziemy do tego drzewa patrzymy na stoper, potem powtorzenie cwiczenia ale biegnąc. im szybciej sie poruszamy tym czas plynie wolniej, tu nalezaloby szukac wyjscia na osiagniecie predkosci swiatla,w warunkach ziemskich raczej to niewykonalne ale w kosmosie mamy duzo większe pole do popisu, owszem w ciagu 100 czy 200 lat nie uda sie nam "dotknac " predkosci swiatła, ale znacznie sie zbliżymy, wiadomo technika leci naprzód, są coraz nowsze wynalazki,napędy itd. wkońcu sie uda
  • 0

#72

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy napewno prędkość w przestrzeni pozbawionej materialnego punktu odniesienia ma znaczenie,bo jeśli tak to równie ważny powinien być kierunek lotu,on również może mieć wpływ na kosmiczną prędkość.

Rozważana przez Ciebie sytuacja w żaden sposób nie ma odniesienia do rzeczywistości i znajduje się poza obszarem zainteresowania teorii względności.
  • 0



#73

kyrys.
  • Postów: 136
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

adders proponowany przez ciebie test jest praktycznie bez sensu :D - spowolnienie biegu czasu następuje tylko przy prędkościach bliskich prędkości światła nawet jak byś bardzo szybko się poruszał jak na dzisiejsze czasy jakimś np: F-16 to i tak na pewno nie zwolnisz czasu – zauważalnie.
  • 0

#74

piotrekpoz.
  • Postów: 48
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do prędkości światła to jest to prędkość z pewnością przekraczalna. Istnieje coś takiego jak tachiony, czyli przyspieszone fotony poruszające się ok. 30 razy szybciej niż te zwykłe. Oddziaływanie pola torsyjnego rozchodzi się miliardy razy szybciej niż prędkość c (prawdopodobnie w zerowym czasie osiąga wszystkie punkty wszechświata).
Problemem jest rozpędzenie ciała posiadającego masę do prędkości światła (przy fotonach masa jest tak mała, że zaniedbywalna). Gdyby chcieć to zrobić w krótkim czasie to masa ciała wzrosłaby nieskończenie, to spowodowałoby wzrost sił grawitacyjnych i takie zakrzywienie przestrzeni, że obiekt zassałby sam siebie tworząc prawopodobnie czarną dziurę. Ale gdy ciało nie ma masy to nie ma problemu z jego rozpędzeniem do dowolnej prędkości (przykład: fotony). Gdyby udało nam się zniwelować oddziaływanie grawitacyjne to przy odpowiednio sprawnym napędzie osiągnęlibyśmy prędkość c+. Postępy w niwelowaniu siły grawitacji już są ...(patrz np. amerykański czarno-budżetowy projekt tr3b, czy efekt Hutchisona).
Zresztą zawsze można obchodzić problem podróży na ogromne odległości. W przyszłości pewnie będziemy umieli zakrzywiać czasoprzestrzeń i przyciągać punkt docelowy, wtedy wystarczy już krótka podróż aby być w pożądanym miejscu. Już teraz naukowcy wymyślili kilka sposobów na podróżowanie "szybciej" niż światło.

Co do prędkości światła to jest to prędkość z pewnością przekraczalna. Istnieje coś takiego jak tachiony, czyli przyspieszone fotony poruszające się ok. 30 razy szybciej niż te zwykłe. Oddziaływanie pola torsyjnego rozchodzi się miliardy razy szybciej niż prędkość c (prawdopodobnie w zerowym czasie osiąga wszystkie punkty wszechświata).
Problemem jest rozpędzenie ciała posiadającego masę do prędkości światła (przy fotonach masa jest tak mała, że zaniedbywalna). Gdyby chcieć to zrobić w krótkim czasie to masa ciała wzrosłaby nieskończenie, to spowodowałoby wzrost sił grawitacyjnych i takie zakrzywienie przestrzeni, że obiekt zassałby sam siebie tworząc prawopodobnie czarną dziurę. Ale gdy ciało nie ma masy to nie ma problemu z jego rozpędzeniem do dowolnej prędkości (przykład: fotony). Gdyby udało nam się zniwelować oddziaływanie grawitacyjne to przy odpowiednio sprawnym napędzie osiągnęlibyśmy prędkość c+. Postępy w niwelowaniu siły grawitacji już są ...(patrz np. amerykański czarno-budżetowy projekt tr3b, czy efekt Hutchisona).
Zresztą zawsze można obchodzić problem podróży na ogromne odległości. W przyszłości pewnie będziemy umieli zakrzywiać czasoprzestrzeń i przyciągać punkt docelowy, wtedy wystarczy już krótka podróż aby być w pożądanym miejscu. Już teraz fizycy wymyślili kilka sposobów na podróżowanie "szybciej" niż światło.
  • 0

#75

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A skąd niby wiesz, że tachiny poruszają się z 30*c ? Do tej pory nie udowodniono nawet ich istnienia. Natomiast pola torsyjne Szypowa to też nieudowodniony konstrukt bardziej filozoficzny niż fizyczny (coś jak dipolarna grawitacja Pająka).
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych