Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego w pojazdach kosmicznych nie stosuje się współczesnych procesorów ?


  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#61

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Być może nie chodzi o to czy można użyć innego procesora, ale raczej o bardziej przyziemny czynnik - pieniądze. (uprzedzam, nie czytałem całego wątki, być może już ktoś o tym pisał)
Wyniesienie w kosmos każdego satelity, lądownika czy łazika kosztuje kupę forsy.
Być może panowie i panie z NASA, analizując wszystkie za i przeciw uznali, że wolą wysłać sprawdzony układ, kosztem jego wydajności, niż eksperymentować z czymś innym, co w przypadku awarii będzie tylko bardzo kosztownym bublem oraz kolejnym kawałkiem złomu w kosmosie.
Oni też muszą prosić się o każdego centa, a to jest potencjalna oszczędność.

Użytkownik Logos edytował ten post 13.12.2012 - 18:18

  • 0



#62

Tesla.
  • Postów: 108
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Przy stosowaniu procesorów w przestrzeni kosmicznej, gdzie panuje próżnia, oprócz wrażliwości na zakłócenia, trzeba wziąć pod uwagę problemy z pozbyciem się ciepła. Duża moc obliczeniowa, to dużo ciepła, a nie mamy powietrza które chłodzi w większości ziemskich zastosowań.

Użytkownik Tesla edytował ten post 13.12.2012 - 23:01

  • 0

#63

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dziki Kuraku, a czy aby sformułowanie kompresja "sprzętowa" nie oznacza wykonania algorytmów w tym wypadku kompresji nie przez procesor główny, a przez dodatkowy dedykowany specjalnie do tego celu procesor?

Generalnie się poddaje. Być może jestem wizjonerem i odleciałem za daleko w chmury.. Ale jedno moi drodzy jest pewne, że prędzej czy później procesory o mega mocy znajdą się w kosmosie - to jest nieuniknione.

Użytkownik Striker edytował ten post 14.12.2012 - 01:26

  • 0

#64

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Generalnie się poddaje. Być może jestem wizjonerem i odleciałem za daleko w chmury.. Ale jedno moi drodzy jest pewne, że prędzej czy później procesory o mega mocy znajdą się w kosmosie - to jest nieuniknione.

Na pewno masz rację, rozwój będzie dążył do coraz większych potrzeb mocy obliczeniowych, ale będzie to wyglądało tak, że ta moc w misjach będzie o krok do tyłu od tego co mamy w domowym komputerze..., do czasu kiedy przygotowanie misji nie skróci się znacząco.






  • 0

#65

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziki Kuraku, a czy aby sformułowanie kompresja "sprzętowa" nie oznacza wykonania algorytmów w tym wypadku kompresji nie przez procesor główny, a przez dodatkowy dedykowany specjalnie do tego celu procesor?

Niekoniecznie musi to być klasyczny procesor -- wystarczy wyspecjalizowany układ realizujący jedno konkretne zadanie, w tym przypadku kompresowanie danych. Tego typu układy określa się jako ASIC.
  • 1



#66

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ja w tym momencie wykorzystuje może 2% mocy obliczeniowej, a zużywam jakieś 350W energii, to samo mógłbym robić na komputerze 286, tracąc 20W albo jeszcze mniej...


Matko :o Koniecznie napisz co tam posiadasz.

350w to można mieć ciągnięte mając high-endową grafę z mocnym procem i grając w wymagającą grę.

Do zwykłego poruszania się po Internecie to ten pobór przedziel przed 3. Procesory pobierają tyle prądu ile muszą i nic więcej. Jest cała masa oszczędności, z wyłączaniem rdzeni nieużywanych lub obniżaniem taktowania. A nawet stare proce bez tych ciekawostek nie biorą max mocy jak nie muszą. Z kartą graficzną sprawa jest jeszcze banalniejsza.

Chyba nie kierowałeś się tym 350w patrząc na moc zasilacza ? ;)
  • 0

#67

KXYZ.
  • Postów: 186
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Z tego co mi wiadomo jedną z głównych przyczyn tego celowego zacofania są problemy z chłodzeniem. Współczesne maszyny grzeją się do wysokich temperatur, przestrzeń użytkowa w pojazdach kosmicznych jest bardzo mała, a dodatkowo dokładnie odizolowana termicznie (aby móc utrzymać optymalną do życia temperaturę w skrajnie niestabilnej pod tym względem przestrzeni kosmicznej). Współczesny komputer mocno przegrzał by się sam, a także otoczenie, w którym przebywają astronauci - byłoby parno i odczuwali by oni znaczny dyskomfort. Ciepło nie miałoby gdzie się ulotnić i stan ten trwałby długo.

Użytkownik Kubala95 edytował ten post 15.12.2012 - 20:23

  • 0

#68

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Blaa blaa blaa :P

Po co maja używać procesor z 6 rdzeniami ? No pytam sie PO CO.
Żeby łazik mógł sprawniej kopać w Ziemi ? Czy żeby robil lepsze zdjęcia ? A może żeby przebierał nóżkami ?

Nie używaja lepszych procesorów bo nie ma takiej potrzeby. Te których używają wystarczają a dodatkowo ich pobór mocy jest znikomy.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych