Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwne punkty na niebie


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1

CeranSzn.
  • Postów: 1
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.

 

To co dzisiaj zaobserwowałem skłoniło mnie do pewnych przemyśleń i poszukania forum takiego jak to. Może ktoś będzie miał racjonalne wyjaśnienie tego co dzisiaj zobaczyłem i sfotografowałem, a jeśli wyjaśnienia racjonalne sie skończą chętnie przeczytam te nieracjonalne.

 

Do rzeczy, sytuacja miała miejsce dzisiaj w Szczecinie. Wieczorem przed godziną 18 byłem na spacerze, kilka fotek itp. Podczas robienia jednego ze zdjęć zauważyłem na ekranie telefonu 3 jasne punkty, których nie było na niebie widać gołym okiem. Zrobiłem im zdjęcie, ale pomyślałem że mógł byś to kurz skoro na niebie nie widać tych punktów. Dmuchnąłem na aparat i okazało się że 3 jasne punkty nadal są na niebie a nie widać ich gołym okiem. Zrobiłem drugie zdjęcie. Na zdjęciach widać że kadr jest prawie identyczny, natomiast punkty w ciągu tych kilkunastu sekund wyraźnie się przemieściły. Po zrobieniu drugiego zdjęcia fizycznie wytarłem obiektyw aparatu z potencjalnego kurzy i zrobiłem trzecie zdjęcie na którym obiektów na niebie już nie było. Pomyślałem "kurz". Podszedłem do mostku na tle którego wcześniej widziałem punkty na niebie zrobić zdjęcie wzdłuż mostu wraz z drzewami w tle. Okazało się że te 3 punkty na niebie wróciły i są bliżej. Zdjęcia z obserwacji dzielą niecałe 3 minuty, obiekty między pierwszym miejscem obserwacji a drugim przemieściły się po tarczy nieba względem mostu o 90*. Dodam że w okolicy Szczecina nie ma wojskowych baz lotniczych, więc samoloty wojskowe lecące w szyku można wykluczyć. Dodatkowo obiekty były widoczne wyłącznie na ekranie telefonu w "trybie wideo" podczas wykonywania zdjęcia jak i są widoczne na samych zdjęciach, nie były natomiast widoczne w żadnej sytuacji gołym okiem. Obserwacja dokonana 03/11/2021 godz 17:58 w pierwszej pozycji, 03/11/2021 godz 18:01 w drugiej pozycji.

Załączone pliki


  • 0

#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Elon Musk jest sprawcą tego zamieszania.





#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W obrębie kadru masz mocne punktowe źródła światła, latarnie. Punkty widoczne na zdjęciu to ich refleksy na soczewce obiektywu. Gołym okiem ich nie widać, bo nie masz w oku obiektywu z kilkoma soczewkami i szkiełkami ;)

Najlepiej widać to na drugim zdjęciu z drugiego pliku - na dole trzy latarnie, na niebie trzy punkty światła. Refleksy tego typu są zwykle symetryczne względem środka kadru. Jeśli narysować krzyżujące się linie od rogów zdjęcia, aby wyznaczyć środek, to każde światło tworzy linię z środkiem i latarnią. Układ świateł będących odbiciem to odwrócenie układu latarnii. Efekt jest tym wyraźniejszy im bliżej środka kadru jest źródło światła; latarnie blisko brzegu dały dużo słabsze refleksy.


  • 0



#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Up@

Racja. Nie przyjrzałem się drugiemu kadrowi, a tam są wyraźne odbicia z soczewek. Na pierwszym wyglądało to jak "sky train" E. Muska.







Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych