Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świadkowie Jehowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#46

Bohun.
  • Postów: 229
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Tak samo jak katolicy.

Podaj konkretne fragmenty.


  • 0

#47

pływak.
  • Postów: 40
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dla zainteresowanych dołączam tabelaryczną formę historii świata wg. ŚJ:

 

Tabela danych historycznych z uwzględnieniem potęg światowych

 

Rok  Zdarzenie

 

ok.  4026 stworzenie Adama

ok.  2370 powódź

ok.  1943 Abraham dociera do Kanaanu

 

  Egipt potęgą światową

ok. 1728 Jakub z rodziną w Egipcie

ok. 1513 Przymierze Izraelitów z Bogiem na górze Synaj (Mojżesz)

 

  Asyria potęgą światową

ok. 1117 Saul zostaje królem Izraela

ok. 1077 Dawid zostaje królem Judy

ok. 1070 Dawid jako król Izraela czyni Jerozolimę stolicą

ok. 1037 Salomon zostaje królem Izraela

ok.  625 Nabuchodonezar zostaje królem Babilonii

ok.  607  Nabuchodonezar zdobywa Jerozolimę, Żydzi uciekają

 

  Babilonia  potęgą światową Dan.7:4

  Zaczyna się 7 czasów pogan (7 x 360 dni=2520 lat)

ok. 560 Cyrus królem Persów

ok. 550 Cyrus zdobywa Medię

ok. 539 Upadek Babilonu

 

  Persja z Medią   potęgą światową     Dan.7:5

537  powrót Żydów do Izraela, odbudowa stolicy

508  król Dariusz zdobywa Trację

496  król Dariusz zdobywa Macedonię

443  zakończenie Starego Testamentu

336  Aleksander Wielki królem Macedonii

  Grecja potęgą światową      Dan.7:6; 11:3

334  Aleksander Wielki wyrusza na podbój Persji

323  Śmierć Aleksandra

Podział Imperium pomiędzy generałów armii Aleksandra - Kasandra, Lizymacha, Seleukosa und Ptolomeusza

 

  Rzym potęgą światową       Dan.7:7; 11:20

  70  Zniszczenie Jerozolimy przez Rzymian

1  Narodziny Jezusa

100 Śmierć apostoła Jana/Koniec Nowego Testamentu

325-330 Synod w Nicei/Konstantynopol zostaje stolicą Imperium Wschodniorzymskiego

642 Zdobycie Egiptu przez Arabów

800 Papież Leon III koronuje króla Franków Karola Wielkiego na rzymskiego cesarza /polityczny podział na Kościół Wschodni i Zachodni

962 Papież koronuje Ottona I na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego

1453 Hordy tureckie zdobywają Konstantynopol

1454

Anglia potęgą światową       Dan.7:8; 7:24

  1763 Zwycięstwo nad Hiszpanią i Francją

1776 Oświadczenie niezależności przez 13 krajów Ameryki

1806 Franciszek II (dotąd cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego)

rezygnuje ze swojego tytułu

1871 Król Niemiec – Wilhelm I cesarzem Rzeszy Niemieckiej

USA potęgą światową    

Wojny między królami ółnocy i Południa

     

Król Północy     Krół Południa

  

Egipt (ok. 1728 pne. – 117 pne.)

             Asyria

             Babilonia (ok. 625 pne. – 539 pne.)

             Medopersia (ok. 537 pne. – 334pne.)              Grecja (334 pne. – 323 pne.)

  Egipt (301 – 30 pne.)          Mezopotamia/Syria

      (301pne. – 64 pne.)

   Palmyra ( 267 – 272)          Rzym (70 pne – 475)

                Bizancjum (325 – 1453)

   Anglia (ok. 1773 – 1917)         Cesarstwo Zachodnie  (800 – 1805)

              Rzesza Niemiecka (1871 – 1917)

 

   USA (1917 – teraz)           III Rzesza Niemiecka (1933 – 1945)

ZSSR i Pakt Komunistyczny

(1917 – 1989)

 

  


  • 1

#48

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

Tak samo jak katolicy.

Podaj konkretne fragmenty.

 

 

 O.K. jak sobie życzysz.

 

 Dekalog.

 

W katechizmie zostało pominięte drugie przykazanie a dziesiąte zostało rozbite na dwie części.

Według Księgi Powtórzonego Prawa (5, 6–21) dziesiąte brzmi tak:

 

Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego,  Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest. 

( w księdze wyjścia mniej więcej podobnie)

 

 Natomiast w katechizmie mamy tutaj dwa przykazania:

 

IX Nie pożądaj żony bliźniego swego.
 X Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

 

 Nigdy was nie zastanawiało że te przykazania brzmią jak by miały być jednym? Według Biblii, to jest! jedno przykazanie.

 

A oto brakujące, drugie przykazanie:

 

Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,  czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich.

 

Cała reszta przykazań się zgadza co do treści, ale to jedno nie pasowało do wizji kościoła, więc zostało po prostu usunięte.


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 09.08.2016 - 20:17

  • 0



#49

Bohun.
  • Postów: 229
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Panjuzek

 


1.Kościół greckokatolicki to kościoły wschodnie które uznały zwierzchność papieża i naukę kościoła katolickiego. Dokładniejszych informacji nie jestem niestety  stanie udzielić, po za podaniem linku do Wikipedii. Przykro mi. w każdym razie podział na katolików i nie katolików jest prosty.

 

 

I co w związku z tym ?

Dlaczego ich zaliczasz do protestantów? Co ich jeszcze łączy po za tym że są heretykami i powstali w podobnym czasie?

 

Co do dekalogu to "usunięte" przykazanie zawiera się w pierwszym z tego co wiem u żydów to przykazanie także nie występuje samodzielnie, a prawosławni rozdzielają przykazanie 1 i łączą 9 i 10. Jednakże nie pojmuje jakie to ma znaczenie? Co by się zmieniło gdyby zmienić wersję dekalogu na tą proponowaną przez ciebie? Albo gdyby dekalog w KKK miał 9 przykazań?

Wszystko to zawiera się w "przykazaniu miłości".

 

ŚJ opierają swoją naukę o 144 tysiącach w niebie odczytując dosłownie fragment apokalipsy, z drugiej strony to że na te 144 tysiące składają się tylko ludzie z 12 pokoleń Izraela to już odczytują symbolicznie. Podaj gdzie KK stosuje podobną metodę i na tym opiera swoje nauczanie?

 

Oprócz tego podstawy doktryny są sprzeczne z faktami historycznymi jak np. nauka o palu czy też błędne podawanie roku zdobycia Jerozolimy przez Nabuchodonozora.

 

 

W linku który podałeś, są skany czegoś, wybrane przez pana Piotra Andryszczaka. I przez niego opisane. no chyba że to nie jest ten link.

To jest ten link. prawie na samym dole masz skan tej książeczki i ŚJ stwierdzają tam wprost że nie są chrześcijanami. W wydaniu z 2001 pisza że nie należą do kościołów chrześcijańskich.

http://wol.jw.org/pl...1101989203#h=65


Użytkownik Bohun edytował ten post 09.08.2016 - 23:57

  • 0

#50

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Co by się zmieniło gdyby zmienić wersję dekalogu na tą proponowaną przez ciebie?

 

 To nie jest wersja proponowane przeze mnie, tylko wersja biblijna. A co by się zmieniło?

 

"Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i służył."

 

 Przeczytaj za zrozumieniem.

 

 

 

W wydaniu z 2001 pisza że nie należą do kościołów chrześcijańskich.

 

 To nie oznacza że nie są Chrześcijanami. Kościół to jedno, a wiara to drugie.


  • 0



#51

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

A oto brakujące, drugie przykazanie:

To mem, na który nabierają się ci którzy nie znają religii. Oficjalnie uznana przez KK wersja przykazań, to ta z Biblii.


  • 0



#52

Bohun.
  • Postów: 229
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

To nie jest wersja proponowane przeze mnie, tylko wersja biblijna. A co by się zmieniło?

 

"Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i służył."

 

Przeczytaj za zrozumieniem.

To ty przeczytaj ze zrozumieniem: to "usunięte" przykazanie zawiera się w pierwszym.

Z tego co wiem dekalog w prawosławiu wygląda tak jak ty proponowałeś. I co to zmienia? Co by było gdyby w KK było dziewięć przykazań? Któryś z dogmatów byłby obalony?

Nic by nie było, bo to bez różnicy czy dekalog ma przykazań 9, 10 czy 11. Dekalog jest rozwinięciem "przykazania miłości" i cały się w nim zawiera.

 

 

To nie oznacza że nie są Chrześcijanami. Kościół to jedno, a wiara to drugie.

W 1991r. pisali że nie są chrześcijanami, żaden z kościołów chrześcijańskich nie uważa ich za chrześcijan. Więc skoro wszyscy zainteresowani twierdzili że ŚJ nie są chrześcijanami to dlaczego uparcie nazywasz ich chrześcijanami?


  • 0

#53

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

W 1991r. pisali że nie są chrześcijanami

Prawdopodobnie chodziło o to, że nie należą do Światowej Rady Kościołów Chrześcijańskich. Nie należy do niej także KK.

 

 

Kościół prawosławny, kościół greckokatolicki to kościoły wschodnie które uznały zwierzchność papieża i naukę kościoła katolickiego

Nie, prawosławny papieża nie uznaje, podobnie jak dogmatów wprowadzonych po okresie wielkiej schizmy.


  • 1



#54

Bohun.
  • Postów: 229
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Prawdopodobnie chodziło o to, że nie należą do Światowej Rady Kościołów Chrześcijańskich. Nie należy do niej także KK.

Nie wiem, możliwe. Z tym że ŚJ nie nie mogą należeć ponieważ nie uznają trójcy świętej.

Czyli według najpowszechniejszej definicji nie są chrześcijanami bo nie przyjmują chrztu w imię trójcy świętej.

Z KK sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, aczkolwiek mimo że nie należy do tej rady to z nią współpracuje.

 

Nie, prawosławny papieża nie uznaje, podobnie jak dogmatów wprowadzonych po okresie wielkiej schizmy.

Poprawione. dzięki za zwrócenie uwagi.


  • 0

#55

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

A oto brakujące, drugie przykazanie:

To mem, na który nabierają się ci którzy nie znają religii. Oficjalnie uznana przez KK wersja przykazań, to ta z Biblii.

 

 Czyżby?

 

Księga Powtórzonego Prawa. 5, 6-21

 

 

Dziesięcioro Przykazań1

5
1 Mojżesz zwołał całego Izraela i rzekł do niego: Słuchaj, Izraelu, praw i przykazań, które ja dziś mówię do twych uszu, ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać. 2 Pan, Bóg nasz, zawarł z nami przymierze na Horebie. 3 Nie zawarł Pan tego przymierza z ojcami naszymi, lecz z nami, którzy tu dzisiaj wszyscy żyjemy. 4 Spośród ognia na Górze mówił Pan z wami twarzą w twarz. 5 W tym czasie ja stałem między Panem a wami, aby wam oznajmić słowa Pana, gdyście się bali ognia i nie weszli na górę. A On mówił: 6 «Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

7Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie2. 8

 

Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, 10 a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.

11 Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.

12 Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. 13 Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, 14 lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. 15 Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.

16 Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój.

17 Nie będziesz zabijał.

18 Nie będziesz cudzołożył.

19 Nie będziesz kradł.

20 Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa3.

21 Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego».

22 Te słowa wyrzekł Pan do waszego zgromadzenia na górze spośród ognia, obłoku i ciemności donośnym głosem, niczego nie dodając. Napisał je na dwu tablicach kamiennych i dał mi je.

http://biblia.deon.p...zial.php?id=222

 

Księga Wyjścia 20, 2-17

 

 

1 Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: 2 «Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

 

4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

7 Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy2.

8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić3. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

12 Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

13 Nie będziesz zabijał.

14 Nie będziesz cudzołożył.

15 Nie będziesz kradł.

16 Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

17 Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony4 bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego».

18 Wtedy cały lud, słysząc grzmoty i błyskawice oraz głos trąby i widząc górę dymiącą, przeląkł się i drżał, i stał z daleka. 19 I mówili do Mojżesza: Mów ty z nami, a my będziemy cię słuchać! Ale Bóg niech nie przemawia do nas, abyśmy nie pomarli! 20 Mojżesz rzekł do ludu: «Nie bójcie się! Bóg przybył po to, aby was doświadczyć i pobudzić do bojaźni przed sobą, żebyście nie grzeszyli». 21 Lud stał ciągle z daleka, a Mojżesz zbliżył się do ciemnego obłoku, w którym był Bóg.

 http://biblia.deon.p...dzial.php?id=70

 

 Cytaty z Biblii tysiąclecia. I w każdej innej jest to samo.

 

@Bohun

 

 

To ty przeczytaj ze zrozumieniem: to "usunięte" przykazanie zawiera się w pierwszym.

 

1-Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie

2-Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.

 

 Jedno jest o innych bogach, a drugie o posągach i obrazach. Jedno nie zawiera się w drogim. Pytałeś mnie o konkretny przykład dowolnej interpretacji biblii. o to on. I niespodzianka. w pierwszych stuleciach Chrześcijanie stosowali się do tego przykazania.

 

 

Z tego co wiem dekalog w prawosławiu wygląda tak jak ty proponowałeś.

 A mógłbyś podlinkować?  z chęcią bym się zapoznał.

 

 

. I co to zmienia? Co by było gdyby w KK było dziewięć przykazań? Któryś z dogmatów byłby obalony?

Nic by nie było, bo to bez różnicy czy dekalog ma przykazań 9, 10 czy 11.

 

Gdyby było 9 lub 11 to już nie byłby dekalog. Dekalog to zestaw dziesięciu przykazań które Mojżesz otrzymał od Boga na górze Synaj. 

 

 

Dekalog jest rozwinięciem "przykazania miłości" i cały się w nim zawiera.

 

 Nieprawda. Dekalog jest Zestawem dziesięciu NAKAZÓW, zesłanych ludziom przez Boga.

 

 

W 1991r. pisali że nie są chrześcijanami, żaden z kościołów chrześcijańskich nie uważa ich za chrześcijan. Więc skoro wszyscy zainteresowani twierdzili że ŚJ nie są chrześcijanami to dlaczego uparcie nazywasz ich chrześcijanami?

 Do tej pory dałeś linka na stronę jakiegoś kolesia, który za wszelką cenę stara się udowodnić iż ŚJ nie są Chrześcijanami.

 

 Więc podeprzyj swoją wypowiedź konkretnymi linkami. I mam na myśli oficjalne stanowiska tych kościołów i samych ŚJ.

 

 

Czyli według najpowszechniejszej definicji nie są chrześcijanami bo nie przyjmują chrztu w imię trójcy świętej.

 

Przytocz mi tą powszechną definicję, proszę. bo jakoś jej znaleźć nie mogę mimo jej powszechności.

 

 

to dlaczego uparcie nazywasz ich chrześcijanami?

 

 Jest takie zwierzę. Nazywa się Dziobak Australijski.

 https://pl.wikipedia...ak_australijski

 

Stworzonko ma szeroki dziób podobny trochę do kaczego, znosi jaja, i wiesz co? To jest SSAK.

 Ta analogia jest odpowiedzią na twoje pytanie.


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 10.08.2016 - 20:03

  • 0



#56

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Panjuzek

Wykładnią tego co uznaje oficjalnie kościół jest Katechizm Kościoła Katolickiego. W rozdziale na temat przykazań są one po kolei omówione:

http://www.katechizm...rkkkIII-2-1.htm

 

Przykazanie pierwsze w cytowanej tam wersji brzmi:

 

Artykuł pierwszy

PIERWSZE PRZYKAZANIE

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5) 1 .

Jest... napisane: "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" (Mt 4,10).

Omówienie tego fragmentu:

 

IV. "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby..."

2129 Nakaz Boży zabraniał człowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunków Boga. Księga Powtórzonego Prawa wyjaśnia: "Skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej..." (Pwt 4,15-16). Izraelowi objawił się absolutnie transcendentny Bóg. "On jest wszystkim!", lecz jednocześnie "jest On... większy niż wszystkie Jego dzieła" (Syr 43, 27-28). "Stworzył je bowiem Twórca piękności" (Mdr 13, 3).

Można mieć wątpliwości do dalszych wyjaśnień, że kult wizerunków nie łapie pierwszego przykazania, ale trudno tu mówić o wymazaniu tej części o zakazie robienia rzeźb.

 

Natomiast to o czym się zazwyczaj mówi to wersja katachetyczna, z książeczek dla dzieci i młodzieży, siłą rzeczy skrócona do jednego zdania.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 10.08.2016 - 22:56

  • 0



#57

Bohun.
  • Postów: 229
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Panjuzek

 

Jedno jest o innych bogach, a drugie o posągach i obrazach. Jedno nie zawiera się w drogim.

 

Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny

 

Chodzi o to by nie oddawać czci bożkom.

 

 

I niespodzianka. w pierwszych stuleciach Chrześcijanie stosowali się do tego przykazania.

Czyli że jak?

 

 

A mógłbyś podlinkować?  z chęcią bym się zapoznał.

http://www.wygoda.ce...zania&Itemid=13

 

 

Gdyby było 9 lub 11 to już nie byłby dekalog. Dekalog to zestaw dziesięciu przykazań które Mojżesz otrzymał od Boga na górze Synaj.

Nie stanowiłoby to wielkiej różnicy dla nauczania Kościoła Katolickiego. Prawosławni mają tak jak chcesz i niczego to nie zmienia.

 

 

Nieprawda. Dekalog jest Zestawem dziesięciu NAKAZÓW, zesłanych ludziom przez Boga.

Co jest w dekalogu czego nie obejmuje "przykazanie miłości"?

 

 

Więc podeprzyj swoją wypowiedź konkretnymi linkami. I mam na myśli oficjalne stanowiska tych kościołów i samych ŚJ.

Jeśli chodzi o ŚJ to pisali to w książce "Prowadzenie rozmów na podstawie Biblii" wydanie z 1991r. str.23.

W obecnych publikacjach często pojawia się stwierdzenie "prawdziwi chrześcijanie". I że "prawdziwi chrześcijanie" nie uznają trójcy.

 

Rada Ekumeniczna Kościołów Chrześcijańskich jasno pisze że członkami rady mogą być tylko kościoły uznające trójce świętą. Według Kościoła Katolickiego podstawowym warunkiem ważnego chrztu jest udzielenie go w imię trójcy świętej.

Jeśli ktokolwiek przejdzie np. z kościoła ewangelicko-augsburskiego na katolicyzm lub na odwrót, to nie udziela im się chrztu gdyż obie strony wzajemnie uznają ważność chrztu.

Jeśliby ktoś przeszedł z jakiejś sety uznającej trójcę to udziela się chrztu warunkowego. Natomiast jeżeli chrzest nie był udzielony w imię trójcy świętej to jest nieważny.

 

 

Stworzonko ma szeroki dziób podobny trochę do kaczego, znosi jaja, i wiesz co? To jest SSAK.

Ta analogia jest odpowiedzią na twoje pytanie.

Twierdzić że ŚJ to chrześcijanie to jakby twierdzić że delfin to ryba.

W końcu i delfin i ryba żyją w wodzie.


  • 0

#58

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Zaciekawiony

 

 

Wykładnią tego co uznaje oficjalnie kościół jest Katechizm Kościoła Katolickiego

 

 Rozmawiamy o chrześcijaństwie. A dokładnie o Świadkach Jehowy. A nie o tym co uznaje a czego nie uznaje Kościół katolicki. Odłamów Chrześcijaństwa jest całkiem sporo. Kościół Katolicki jest głównym i najważniejszym, ale nie stanowi on definicji wiary chrześcijańskiej.  Jezus nie był KATOLIKIEM!!!!!

 

 A tak nawiasem mówiąc,. To cytowane przykazanie było jedynie przykładem dowolnej interpretacji Biblii przez Kościół  Katolicki, o który to przykład poprosił mnie @Bohun.

 

A włśnie.

 

@Bohun

 

Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny

 

Chodzi o to by nie oddawać czci bożkom.

Ale przecież pierwsze przykazanie brzmi:

 

Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.

 

Czyli twoim zdaniem Bóg wyróżnia bożków ?? Czy jak? Moim zdaniem pierwsze załatwia temat. Jasno i klarownie.  Reszta to tylko interpretacja..

 

 

I niespodzianka. w pierwszych stuleciach Chrześcijanie stosowali się do tego przykazania.

 

Czyli że jak?

 Pierwsi Chrześcijanie trzymali się obrządku Żydowskiego. Ale ponieważ Żydem nie możesz zostać. Musisz się nim urodzić. (tak w dużym skrócie odnoszącym się do podstaw) implikowało to pewne problemy.  Więc trzeba było stworzyć pierwsze dogmaty, które pozwalały NIE-ŻYDOM dołączyć do wspólnoty chrześcijańskiej.

 

 

Nie stanowiłoby to wielkiej różnicy dla nauczania Kościoła Katolickiego. Prawosławni mają tak jak chcesz i niczego to nie zmienia.

 Nie mają tak ja chcę. 

 

Przykazanie:

 

"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył"

 

 Traktują trochę wybiórczo. Prawosławne Ikony pokazują Świętych Ludzi. Nie ma na nich Boga Raju ani Piekła. Taka inna interpretacja. Nie twierdzę że właściwa lub nie. Ale przynajmniej niczego nie usunięto.

 

 

Co jest w dekalogu czego nie obejmuje "przykazanie miłości"?

 

Dekalog jest słowem boga, przyniesionym ludziom przez Mojżesza, Nakazem z góry. Złamanie przykazań jest grzechem ciężkim, zagrożonym karą piekła na bliżej nieokreślony czas. Przykazanie Miłości jest częścią  Katechizmu. Wartościowanie tego można w skrócie ująć tak. Co jest ważniejsze? Biblia? czy katechizm.

 

 

Jeśli chodzi o ŚJ to pisali to w książce "Prowadzenie rozmów na podstawie Biblii" wydanie z 1991r. str.23.

W obecnych publikacjach często pojawia się stwierdzenie "prawdziwi chrześcijanie". I że "prawdziwi chrześcijanie" nie uznają trójcy.

 

 Prosiłem o linki.

 

 

Rada Ekumeniczna Kościołów Chrześcijańskich jasno pisze że członkami rady mogą być tylko kościoły uznające trójce świętą

 Nie mówimy o kościołach tylko o chrześcijaństwie.

 

 

Według Kościoła Katolickiego podstawowym warunkiem ważnego chrztu jest udzielenie go w imię trójcy świętej.

 Kwestia obrządku.

 

 

Jeśli ktokolwiek przejdzie np. z kościoła ewangelicko-augsburskiego na katolicyzm lub na odwrót, to nie udziela im się chrztu gdyż obie strony wzajemnie uznają ważność chrztu.

Jeśliby ktoś przeszedł z jakiejś sety uznającej trójcę to udziela się chrztu warunkowego. Natomiast jeżeli chrzest nie był udzielony w imię trójcy świętej to jest nieważny.

 A jak to się ma do bycia, czy nie bycia Chrześcijaninem.

 

 

Twierdzić że ŚJ to chrześcijanie to jakby twierdzić że delfin to ryba.

W końcu i delfin i ryba żyją w wodzie.

 Dziobaki też żyją głównie w wodzie. 

 

 Delfiny nie składają Jaj. Są Żyworodne. Tak samo jak wszystkie ssaki. Oprócz Dziobaków.

 

 Twoja analogia opiera się tylko na powierzchownym wyglądzie. Podobnie jak Twoja wiara.  Przynajmniej takie odnoszę wrażenie, czytając Twoje posty. I nie pisz w odpowiedzi, na temat mojej wiary.  Jestem agnostykiem.


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 11.08.2016 - 00:23

  • 0



#59

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale ty w poście na temat "usuniętego przykazania" nie mówiłeś o chrześcijaństwie, tylko o kościele. I to o tym konkretnie którego katechizm zacytowałeś. Ze kościół usunął niewygodne przykazanie. I dlatego odpowiadam ci tym co sam kościół o tym pisze. Usunięcia przykazania nie było bo w KKK zacytowano wersję biblijną.

 

Natomiast interpretacja to już inna broszka. Ta zmieniała się w różnych wiekach. I to nie tylko tego - oryginał pierwszego dotyczył morderstwa, gdyż za grzech nie uznawano zabijania w obronie ani nieumyślnego. Tymczasem w tłumaczeniach na inne języki popularne jest tłumaczenie ogólne "nie zabijaj".


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 10.08.2016 - 23:39

  • 0



#60

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Usunięcia przykazania nie było bo w KKK zacytowano wersję biblijną.

 

 Ok.  nie było usunięcia. Jedynie pominięcie istotnej części. i stworzenie z jednego przykazania dwóch:

 

9   Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10 Ani żadnej rzeczy, która jego jest.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych