Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwna sytuacja na filmie - wasze opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

AJ97.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dość długo się zastanawiałem czy jest w ogóle sens tutaj to wklejać, ale jednak chciałbym poznać waszą opinię co sądzicie o tej sytuacji, która wydarzyła się na filmie.
Chodzi dokładnie o ten odlatujący korek od butelki z olejem, akcja około 12:37

Wiem, że to nie jest nic wielkiego i na początku pomyślałem, że to ciśnienie w butelce wywaliło ten korek, ale w środku nie ma żadnej cieczy więc to mało prawdopodobne.
  • 0

#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W tej butelce był olej lniany. Sądzę że po prostu gazy które zostały w tej butli mogły wypchnąć tę nakrętkę.
  • 0



#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dodajmy że olej lniany jest dość "aktywny" chemicznie.Utlenia się szybko, a w przypadku dużej powierzchni kontaktu z powietrzem ,np zwilżone tym olejem szmaty, potrafi doprowadzić do samozapłonu czyli podgrzać się nawet powyżej kilkuset stopni.


  • 2



#4

Batman1988.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też miałem sytuacje w pracy jako opiekun. Butelka stała na parapecie aż tu nagle korek poleciał z pokoju na korytarz. Akurat w tym dniu zmarła mama popieczonego, ale sądzę że to był tylko zbieg okoliczności.


  • 0

#5

Morrigan.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dodajmy że olej lniany jest dość "aktywny" chemicznie.Utlenia się szybko, a w przypadku dużej powierzchni kontaktu z powietrzem ,np zwilżone tym olejem szmaty, potrafi doprowadzić do samozapłonu czyli podgrzać się nawet powyżej kilkuset stopni.



Niestety nie zgodzę się z tym co Pan napisał. W przypadku oleju lnianego jedynie pod wpływem wysokiej bądź wyższej temperatury, dochodzi do utleniania. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z warunkami normalnymi, ten olej jest niereaktywny i nie wydziela żadnych nadtlneków.
  • 0

#6

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po pierwsze co wspólnego z tym mają nadtlenki???Olej lniany to naturalny reduktor - reaguje z tlenem z powierza. Nadtlenki niemają nic do tego.

 

 

W przypadku oleju lnianego jedynie pod wpływem wysokiej bądź wyższej temperatury, dochodzi do utleniania. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z warunkami normalnymi, ten olej jest niereaktywny

 

Co mówią źródła nieco bardziej wiarogodne:

Kwas tłuszczowy omega-3 charakteryzuje się dużą nietrwałością – szybko się utlenia. Jeżeli nie przechowuje się go w odpowiednich warunkach, traci on swoje lecznicze i zdrowotne właściwości[9]. Dlatego olej lniany wysokolinolenowy (określany często na opakowaniach jako „budwigowy”) należy przechowywać w ciemnych butelkach, z dala od światła, a po otwarciu – w temperaturze poniżej 10 °C

 

Podobne uwagi  znajdzie Pani na stronach począwszy od strażackich przez chemiczne, te zajmujące się konserwacją starych przedmiotów czy szkutnicze. Olej lniany jest  reaktywny.


  • 1



#7

Morrigan.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pan wspomina o Kwasie tłuszczowym omega-3, który jest tylko pewną częścią związku, rzeczywiście dość sporą ale nadal nie całkowitą. Znaczy więc, że nie posiada wszystkich właściwości chemicznych/fizycznych.


Na ten moment Mogę Panu wysłać materiał, z którego musiałam się upewnić i potwierdza moje słowa:

Tutaj screen - http://pokazywarka.pl/50po9e/

Zaś tutaj źródło - https://www.google.c...d=1583696963072

Akurat jest to plik PDF i nie mogłam znaleźć innej wersji. Z tej strony przepraszam. Jednakże jest również bardziej wiarygodnym źródłem od Wikipedii.

Co do nadtlenów, są one produktem reakcji utleniania związku oleju lnianego.

Użytkownik Morrigan edytował ten post 08.03.2020 - 21:14

  • 0

#8

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Popraw link do pdfu bo nie działa 


  • 0



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Morrigan

Nienasycone kwasy tłuszczowe reagują z tlenem z powietrza, wśród produktów są nadtlenki organiczne. Reakcja ma częściowo charakter rodnikowy i sama przyspiesza, następuje też wydzielanie ciepła. W każdej pracowni malarskiej używającej farb olejnych przestrzega się, aby szmat nasączonych farbami lub pokostem nie wrzucać do otwartych kubłów, bo z powodu utleniania nagrzewają się aż do zapłonu.

Oczywiście im wyższa temperatura, tym szybsza reakcja, stąd zalecenia, aby olej lniany trzymać w chłodnym miejscu lub lodówce.

 

Natomiast co do sytuacji z filmu - obstawiam raczej zmiany temperatury. Trzymał butelkę w dłoni aby nalać olej. Powietrze dostało się do środka chłodne. Potem zaczęło się nieco nagrzewać od butelki ogrzanej dłonią. Niewiele, ale mogło wystarczyć aby wyskoczył słabo nałożony korek. Czasu na szybką reakcję utlenienia oleju nie było za dużo, więc żródło różnic temperatury musiało być inne.


  • 0



#10

Morrigan.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No tak, ale cały czas mówimy tutaj o podwyższonej temperaturze, która rzeczywiście wpływa na nasz związek. Jednakże, podkreślam że w warunkach normalnych (Żeby nie było, mówimy o 0°C oraz 1013 hPa) nasz olej lniany jest mało reaktywny. (Powyżej w mojej wypowiedzi to zaznaczyłam.)


Załóżmy, że człowiek na filmiku jak większość niewierzącej społeczności przwtrzymywał butelkę oleju w szafce, gdzie najpewniej panowała temperatura pokojowa. (Załóżmy 19 °C) To nadal nie jest jakaś bardzo wysoka. Co do ogrzania ręką, nie wiem czy można się zgodzić. Prędzej, zgodziłabym się z wersją Pana, jeżeli chodzi o dostanie się powietrza, po wykorzystaniu butelki, ale jestem pewna, że te resztki oleju nie były w stanie przeragować. Temperatura musiałby być naprawdę wysoka °C aby pojawiły się jakikolwiek gaz.



Wykres na screenie potwierdza moje słowa, jest tam wszystko czytelnie opisane.

Screen - http://pokazywarka.pl/6lymcw/

(Może, teraz link do PDF działa https://www.google.c...sXR9lWbATkjM5J7)


Co do farb olejnych, musimy chyba zaznaczyć, że nie składają się tylko z oleju lnianego (Tutaj, mogę dodać iż olej lniany nie jest jedyną substancją, której używa się do produkcji owych farb.) przecież w ich skład wchodzą wszelkie rozcieńczalniki, pigmenty i dodatkowe chemikalia. Więc jak można wszystko zwalić na jeden olej roślinny. (Tutaj, rzeczywiście jest zdolny do reagowania przez budowę chemiczną, patrząc na to iż jest węglowodorem nienasyconym i posiada takie zdolności. Ale nie jest w stanie tak gwałtownie sam w sobie reagować.)
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych