Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wicca - Religia Czarownic?

religia czarownice iluminaci wicca wierzenia okult

  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1

luka1music.
  • Postów: 1
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ostatnio przeglądając Youtube natknąłem się na ciekawy temat.

Wydaje mi się że Wicca ma jakieś powiązania z illuminati. 

Co o tym myślicie?

 

 


Użytkownik luka1music edytował ten post 22.01.2020 - 17:26

  • -1

#2

Kamada.
  • Postów: 36
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witaj, stwierdziłeś dosyć ogólnikowo, ponieważ struktury illuminati jak i religia wicca zwierają kilka odłamów. Chyba że jakieś konkretne grupy miałeś na myśli?

 

Wicca od roku 1951 podzieliła się na kilka dużych i kilkanaście mniejszych gałęzi zwanych tradycjami. Jedna grupa będzie wyznawać Boginię i Boga jako dwa biegunowe przeciwieństwa lub dwa, zupełnie niezależne, bóstwa. Inna grupa skupi się na pięciu żywiołach, a jeszcze inna odrzuci wiarę w cokolwiek i odda się części tylko rytualnej.

 

Ta sama sytuacja zdarzyła się w szeregach illuminati. Oto Najbardziej znane struktury używające nazwy illuminati w dziejach :

 

Iluminaci bawarscy – tajne stowarzyszenie założone 1 maja 1776 roku przez Adama Weishaupta w Ingolstadt, które oficjalnie za cel stawiało sobie szerzenie oświaty i propagowanie idei oświeceniowych oraz powstrzymywanie działalności jezuitów.

 

Iluminaci Awiniońscy –   Była to struktura zrzeszająca bardziej mistyków, kabalistów i alchemików, aniżeli ludzi stawiających sobie rewolucyjne cele polityczne.

Nowożytni Iluminaci, których działalność związana jest z Theodorem Reussem i Ordo Templi Orientis.

 

Poza tym można wskazać na:
Iluminatów Sztokholmskich – mało znany Zakon, utworzony w celu krzewienia zasad martynizmu.

Iluminatów Thanaterosa – powstałą w 1978 roku w Londynie społeczność okultystyczną zajmującą się Magią chaosu.

 

Jak widzisz jest sporo różnic między tymi grupami. Zastanów się która cię interesuję i szukaj jakiś powiązań. Jako że to teorie spiskowe informację mogą być sprzeczne.

 

Have fun!

 

https://pl.wikipedia...kon_iluminatĂłw
https://www.antyradi...ganizacji-25343
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wicca


  • 0

#3

Oksydan.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jedno powiązanie wydaje się oczywiste: obie grupy są ezoteryczne, interesują się okultyzmem i w mniejszym lub większym stopniu wywodzą się z panteistycznej tradycji myśli europejskiej. Trudno analizować powiązania personalne, bo środowiska te są mocno zdecentralizowane (to nie jest Kościół Katolicki, że jedna osoba wszystkimi rządzi).


  • 0

#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tworzą "Rady", aby chronić się przed obaleniem władz "stowarzyszenia", w przypadku np. "wypadku" prezesa. Poza tym, to takie rozmycie odpowiedzialności w przypadku tajnych głosowań - ... to nie ja, to Oni. Ja głosowałem przeciw.





#5

Lithium.
  • Postów: 6
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uśmiechnęłam się. :)
Jeśli chodzi o Illuminati to nie mają oni żadnego związku z Wicca. Chyba, że chodzi Ci o czczenie Rogatego Bóstwa i niejakie zamknięcie we własnym kręgu.
Wicca skupia się przede wszystkim na czczeniu Natury, czy to w formie Boga i Boginii czy pięciu elementów przedstawionych w pentagramie, a sam pentagram też symbolizuje Naturę (cztery żywioły i duch górujący nad nimi).
Zakon Illuminatów na początku dążył do oświecenia ludzi i dzielenia się wiedzą, a jeśli mówisz o Illuminatach jako tajnej organizacji władającej wszystkimi ludźmi to to są tylko teorie spiskowe. Na pewno najbogatsi ludzie mogą sobie pozwolić na manipulowanie prostymi ludkami, ale do tego nie potrzeba nawet zakonu, wystarczą duże wpływy. Na pewno na zakony patrzy się podejrzliwie, bo mają swoje misteria, do których człowiek spoza kręgu nie ma dostępu, a przeciętna osoba nie lubi jak coś jest ukryte przed nią więc dorabia sobie teorie. Według mnie, dobrze się dzieje, że ta wiedza jest ukryta, bo bez nauczyciela można sobie zwyczajnie zrobic krzywdę wykonując różnej maści rytuały.
Tak czy siak, Wicca nijak nie czerpie z wiedzy Illuminatów.
  • 0




Also tagged with one or more of these keywords: religia, czarownice, iluminaci, wicca, wierzenia, okult

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych