Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tarot


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1

Henoch.
  • Postów: 62
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tarot to jeden z najpopularniejszych systemów wróżbiarskich. Karty o symbolicznym znaczeniu układa się w określony sposób i odczytuje powstający obraz, wyciągając wnioski co do przyszłych zdarzeń.

W niektórych systemach wróżbiarskich przypadek determinuje wybór elementów. Taką procedurę nazywa się "aleatoryczną" - od łacińskiego słowa alea, oznaczającego kość (rzucanie kości należy do najprostszych sposobów wróżenia). Liczne eksperymenty psychokinetyczne pozwalają jednak przypuszczać, że doświadczony gracz może wpływać na wynik rzutu kości. Niewykluczone, że jego podświadomość lub nieświadomy czynnik paranormalny oblicza istniejące możliwości, wybiera odpowiednie rozwiązanie, po czym mimowolnie powoduje, że faktyczna liczba rzuconych oczek jest taka, a nie inna. W tarocie, najpopularniejszym chyba sposobie wróżenia, mamy przypuszczalnie do czynienia z podobnym procesem. Wejrzenie we własną przyszłość za pomocą talii kart nie jest aleatoryczne, ponieważ każda karta ma określone znaczenie. Istnieje wiele rodzajów kart, zaprojektowanych specjalnie do wróżenia, ale większość wróżbitów może używać także zwykłej talii kart. Nie należy zapominać, że w końcu tarot jest też całkiem zwykłą grą w karty. Europejczykom, przyzwyczajonym do normalnych talii do brydża czy skata, niektóre obrazki tarota mogą wydawać się osobliwe, ale same w sobie nie maja one znaczenia okultystycznego. Od pięciuset lat używa się kart tarotowych do wielu rodzajów gier, określanych wspólną nazwą tarok. Współczesna talia tarota składa się z 78 kart: arkanów mniejszych (56 kart zwykłych podzielonych na cztery kolory: buława, kielich, miecz i denar) i arkanów większych (22 kart atutowych, z których każda ma swoje własne znaczenie). Istnieje wiele sposobów "pytania" kart i nie ma powodu sądzić, żeby jeden z nich był lepszy od innych. Ważne jest tylko to, żeby wróżący miał pełne zaufanie do obranej metody i dokładnie wiedział, jak należy karty odczytywać. W prostszych wersjach używa się tylko 22 kart arkanów większych, w bardziej złożonych - wszystkich 78 kart. Jednak nawet doświadczeni praktycy często muszą sięgać do ksiąg, by przypomnieć sobie znaczenie blotek. Można również wróżyć z talii bez arkanów większych, ale interpretacja jest wówczas znacznie trudniejsza. Istnieją dwa sposoby wróżenia z kart: albo wybiera się do czytania określoną liczbę kart, albo interpretuje się według określonej reguły całą talię. Powstaje układ, w którym miejsce każdej karty ma znaczenie dla interpretacji. Podobnie jak we wszystkich innych systemach wróżebnych, również w tarocie osoba, której się wróży, zadaje pytanie, a wróżący szuka odpowiedzi. Karty może kłaść albo pytający, albo interpretator. Ważne jest to, aby obie strony całkowicie się skoncentrowały na najistotniejszym pytaniu, ponieważ pytania nie przemyślane mogą prowokować odpowiedzi równie powierzchowne lub nawet wprowadzające w błąd. "Kultowy" reżyser Alejandro Jodorowsky jest zapalonym tarocistą i to nie tylko na prywatny użytek. W każdą środę jedzie z położonego na wschód od Paryża Vincennes do L'Odysee arabskiej kawiarni przy Rue Saint Jacques, gdzie nieodpłatnie kładzie ludziom karty. "Cały ezoteryczny Paryż" tłumnie przybywa na te spotkania, podczas których Jodorowsky w ciągu dwóch godzin odbywa do 20 sesji. W odróżnieniu od wielu tarocistów nie przepowiada jednak przyszłości. Gdy przetasowane karty leżą już na stole, skupia całą uwagę na aktualnych problemach pytających, ale każdy z nich może zadać tylko jedno pytanie. Goście w kawiarni przysłuchują się z uwagą zarówno przedstawianym problemom, jak i odpowiedziom. Zapłaty Jodorowsky nie przyjmuje - pytający piszą mu na dłoni tylko słowo "merci" (dziękuję).

Na przedstawionym przykładzie pokażemy, jak kładzie się i interpretuje karty tarota. Osoba pytającą jest młoda kobieta, od kilku lat zamężna, pracująca zawodowo. Ze względu na upodobania i ambicje męża mieszka w okolicy, która jej nie odpowiada. Chciałaby wiedzieć, czy powinna spróbować urządzić obecne mieszkanie jak najprzyjemniej, czy tez skłonić męża do przeprowadzki. Zastosowany system układania kart nosi nazwę Celtyckiego Krzyża i wymaga użycia tylko 22 kart arkanów większych. 1. Wybiera się kartę, która będzie personifikowała pytającego - jest to tak zwana karta personifikująca. W tym przypadku wybór padł na "gwiazdę", symbolizującą "nowy początek, przyjemność, ukojenie".
2. Osoba pytająca tasuje pozostałe karty, przekłada i wizerunkiem do dołu układa w kupce na lewo od karty personifikującej.
3. Kartę z wierzchu kupki odwracamy z lewej na prawą i kładziemy bezpośrednio na karcie personifikującej (w taki sam sposób, jak leżała poprzednio na kupce - albo w położeniu prawidłowym, albo odwrotnym). Karta ta symbolizuje aktualne warunki, w których osoba pytająca mieszka lub pracuje. W tym wypadku jest to "świat" (karta 1). Mimo zadanego pytania wydaje się więc, że kobieta w gruncie rzeczy jest rada ze swego losu, znajduje zadowolenie w pracy, a może nawet i w domu.
4. Drugą kartę, symbolizującą wszystkie bezpośrednie wpływy, jakie mogą oddziaływać na interesy osoby pytającej, kładziemy w poprzek na pierwszej. Okazuje się, że jest to "umiarkowanie", co oznacza prawdopodobne kierowanie się rozumem w podejmowaniu wszelkich decyzji.
5. Trzecia kartę, przedstawiającą ostateczny rezultat, o który chodzi osobie pytającej, kładziemy powyżej pierwszej grupy kart. Tutaj jest to "głupiec". Jego odwrotne położenie oznacza przeciwieństwo przypadku i wskazuje na racjonalne rozwiązanie.
6. Czwartą kartę, symbolizującą wpływ przeszłości na osobę pytająca i zadane przez nią pytanie, kładziemy poniżej pierwszej grupy. Jest to "władczyni", co oznacza, że pytająca kobieta jest mądra i wyrozumiała.
7. Piąta kartę, reprezentującą niedawną przeszłość kładziemy na prawo od tej grupy. "Eremita" wskazuje na to, że kobiecie z biegiem lat przybyło mądrości i zrozumienia.
8. Szóstą kartę, mówiącą o możliwym rozwoju wypadków w najbliższej przyszłości, kładziemy na lewo od grupy środkowej. "Wisielec" oznacza umiejętność dostosowania się i zmianę: niesie ze sobą wiedzę i przyszłości; radzi osobie pytającej, by stawiła czoło zmianom, które mogą nadejść.
Pierwszych sześć kart utworzyło po odkryciu obraz osoby pytającej i jej kłopotu, ujawniając tez kilka szczegółów, o których nie wspominała. Ostatnie cztery karty, które kładziemy z prawej na stole jedna nad drugą, zawierają radę wróżącego.
9. Pierwsza karta symbolizuje aktualną sytuację osoby pytającej i być może daje bezpośrednią odpowiedź. Ta tutaj przedstawia "śmierć", ale nie należy tego symbolu rozumieć dosłownie, ponieważ oznacza on przemianę.
10. Druga karta przedstawia ludzi i czynniki, które mogłyby mieć wpływ na odpowiedź. Tutaj jest to "koło fortuny", które wprawdzie tak jak "śmierć" oznacza zmianę, ale zaleca rozwagę.
11. Trzecia karta odsłania uczucia osoby pytającej, być może przez nią skrywane. "Księżyc" w odwrotnym położeniu oznacza w tym wypadku, że kobieta w gruncie rzeczy wcale nie pragnie zmiany, o której mówiła.
Ostatnia karta stanowi podsumowanie wszystkiego, co zasygnalizowały poprzednie. Tu jest to "kapłan", reprezentujący trwałe podstawy życia, prawa naturalnego i sprawiedliwości. Ta karta w tym miejscu nasuwa wniosek, że pytająca i jej męża łączy przyjaźń i zrozumienie, a ich małżeństwo jest dobre. Przeprowadzenie zmiany wbrew woli męża naraziłoby na szwank ich stabilny związek i przyjaźń. Karty tarota odradziły pytającej wprowadzanie zmian.
Krótkie streszczenie znaczeń kart arkanów wielkich.

Mag - człowiek poszukujący wiedzy; poszukiwana odpowiedź. Kapłanka - intuicja, inspiracja; podświadoma pamięć, brak przewidywania.
Władczyni - ludzkie zrozumienie, kobiecość, zmysłowość, piękno i szczęście.
Władca - męstwo, niezależność, kreatywność, energia.
Kapłan - rada; sprawiedliwość; uzdrowienie.
Kochankowie - wybór, decyzja.
Rydwan - dokonanie, sukces; groźba niepowodzenia.
Sprawiedliwość - ostrożność w udzielaniu rad; branie losu we własne ręce.
Eremita - czas; mądrość; odsunięcie się od świata.
Koło fortuny - zmiana; ostrożność; wieczny powrót.
Moc - wytrwałość; grożące niebezpieczeństwo.
Wisielec - umiejętność dostosowania się; chęć nauki, gwałtowna zmiana i ofiara.
Śmierć - zmiana przez przeobrażenie, odrodzenie.
Umiarkowanie - wstrzemięźliwość, współczucie; zmiana.
Diabeł - wróg; ostrożność.
Wieża - kara; duma; natchnienie.
Gwiazda - nowy początek; radość; ukojenie.
Księżyc - niepewność; nietrwałość.
Słońce - blask, zdrowie, dobrobyt, sympatia; zdrada.
Sąd ostateczny - kara lub nagroda; ostateczne spełnienie.
Świat - pełnia, spełnienie w sferze materialnej.
Głupiec - los; szczęśliwy traf; koniec

zrodło http://cidernet.pl/~...ny/srodek27.php
  • 0

#2

zee.k.
  • Postów: 30
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Zastanów się 5 razy jeśli chcesz skorzytsać z tarota. Jedynym który zna przyszłosć jest BÓG OJCIEC JAHWE.

Kiedy wejdziecie do ziemi, którą daje wam JAHWE, wasz Bóg, strzeżcie się, żebyście nie zaczęli naśladować bezbożności mieszkających tam ludów. Niech nie będzie u was nikogo, kto by kazał przeprowadzać przez ogień swego syna lub swą córkę; kto by uprawiał wróżbiarstwo, zabobony, magię i czary; kto by praktykował zaklęcia, zasięgał porad wywoływaczy duchów, szarlatanów i pytał o radę zmarłych. Każdy bowiem, kto czyni takie rzeczy, budzi odrazę w Jahwe i z powodu tych właśnie bezbożności JAHWE, twój Bóg, usunie owe ludy z twojej drogi. A ty masz być całkowicie oddany twojemu Bogu, JAHWE.” 5 MOJŻ. 18,9-13

A gdy wam będą mówić: Radźcie się wywoływaczy duchów i czarowników, którzy szepcą i mruczą, to powiedzcie: Czy lud nie ma się radzić swojego Boga? Czy ma się radzić umarłych w sprawie żywych?” IZAJ.
  • -3

#3

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kiedyś miałem tarota z "Claudii" :lol :
Ale byłem bardzo mały i tylko udawałem, że coś układam. Mimo wszystko było to ciekaw doświadczenie :-D
  • 0

#4

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

nie wiem na ile to prawdziwe, ale podobają mi się rysunki na kartach tarota :)

zee.k, wrzuć na luz :P Ty wierzysz że tylko Jahwe zna przyszłość, niektórzy wierzą że ludzie, a niektórzy ludzie że oni sami :) uszanuj to
  • 0

#5

zee.k.
  • Postów: 30
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Piszę o tym ponieważ osoba która czyta o tarocie powinna znać również drugą stronę medalu, a jest nią grzech! O tym autor nie raczył poinformować.
Jest to zatem dopełnienie tego tematu.
  • -3

#6

Henoch.
  • Postów: 62
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zee.k, dla ateisty to nie grzech
  • 1

#7

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A tym bardziej dla kogoś, kto albo nie należy do KRK albo ma gdzieś chrześcijańskie pojęcie grzechu...
  • 1



#8

Ringëril.
  • Postów: 589
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja gdy miałem jakieś 11 lat dopadłem ksiażkę o różnego typu wróżeniu. Było tam między innymi o wróżeniu z fusów, z domina i także między innymi z kart zwykłych i tarota. Oczywiście nie mając kart tarota,( które próbowałem kupić, ale wszędzie były drogie :/ ) zacząłem się uczyć wróżenia ze zwykłych kart. Nauczyłem się różnorakich układów, a znaczeń kart i ich powiązań było tak dużo, że posiłkowałem się książką. W szkole kolegom z klasy wróżyłem też ;) Bardzo ciekawe doświadczenie ;) Polecam na zimowe wieczory

//Edit

Jakieś 2 tyg temu przed zaśnięciem już dobrze zasypiając nagle pojawiło mi się w głowie : kochankowie karta :|
Tak sobie myśle : co? o co chodzi ?
Po kilku dniach gdy przypomnialem sobie o tym wydarzeniu sprawdziłem znaczenie tej karty

KOCHANKOWIE. Symbolika tej karty wskazuje na niepewność sytuacji, w której się aktualnie znajdujesz, mówi też o potrzebie zdecydowanego działania i dokonania wyboru. Sprawa może dotyczyć partnera życiowego, wspólnika w interesach, może też wskazywać na konieczność zrewidowania swoich uczuć do konkretnej osoby lub sprawy. Często jest to karta wskazująca na problemy zawodowe lub emocjonalne, z którymi należy się uporać niezwłocznie, w przeciwnym bowiem razie sprawy przybiorą niekorzystny obrót i mogą mieć wpływ na stan twojego zdrowia. Na karcie umieszczono kobietę i mężczyznę, którzy w dojrzałym życiu stoją przed problemem dokonania wyboru. To daje im nadzieję na pomyślne ułożenie sobie przyszłości wobec nadchodzącego przełomu w życiu. Tylko człowiek dojrzały ma odwagę kształtować samodzielnie swoją przyszłość.

Co o tym myślicie ?
  • 0

#9

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

zgadzam się z Traperem i Henochem :) zee.k co to jest grzech? dla mnie nie ma czegoś takiego :) owszem, jest zły uczynek, ale wg. mojego toku rozumowania nie grzeszę :P

errah, nie wiem co to znaczy ale dziwne masz schizy, jak sobie przed snem myślisz nagle o jakiejś karcie :D ale rzeczywiście to może być jakiś znak :) jakiś problem czy coś, sam nie wiem...
  • 0

#10

Kabezecik.

    Magia i Miecz

  • Postów: 480
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

a jakie karty tarota polecaliście zakupić ? i skąd czerpać wiedzę "jak się tego używa"? :)
  • 0

#11

Jantin.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy talia tarota musi być jakoś szczególnie "związana" z układającym? W podręczniku dołączonym do talii czytam, że wróżbita musi dostroić energię kart do własnej, aby wróżby były prawdziwe. Czy to konieczne? A jeśli tak: Jak się "rozenergetyzowuje" talię kart? Sposób ze słoną wodą, działający na wahadełka, raczej nie przejdzie :P
  • 0

#12

norainbow.
  • Postów: 64
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a jakie karty tarota polecaliście zakupić ? i skąd czerpać wiedzę "jak się tego używa"? :)

najlepiej takie jakie Tobie najbardziej odpowiadają - zarówno graficznie jak i wielkością itp / u mnie było tak , że z kilkudziesieciu talii wybrałem natychmiast tą jedną - to chyba sie gdzies wewnętrznie czuje :) która ma być / - osobiście jednak polecałbym coś mniej rozbudowanego i prostego na poczatek a nie ''rzucanie się '' od razu na talie typu Thoth tarot CROWLEYA bo to ''trudna'' talia , chociaz przy póżniejszej pracy zdaje sie rekompensować poczatkowe trudności swą precyzyjnością ....
'' jak tego uzywać ? '' na początek najlepiej poznawac zanaczenie kazdej karty , póżniej określonych sekwencji i układów a póżniej już chyba samo '' się dzieje ''
  • 0

#13

Agrael.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupienia kart tarota. Niektuży z moich znajomych dowiedziawszy się o tym zaczęli mi usilnie odradzać zakup owych kart, twierdząc że posługiwanie sie tarotem jest podpisaniem cyrografu. Twierdzą oni że każda talia tarota sama wybiera sobie właściciela i że karty te ustalają przyszłość ich właścicielowi. Usłyszałem także wiele argumentów odnośnie tego czemu nie powieniennem kupować sobie tych kart.
Chciałbym dowiedzieć się co z tego co mówili jest prawdą i czy tarot naprawdę jest narzędziem szatana i służy tylko i wyłącznie do czynienia zła osobom mi bliskim.
  • 0

#14

Muhomorniczy.
  • Postów: 135
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

może by tak powrzucać linki do interesujących ładnych słynnych talji tarota,coby se pooglądać.se?
  • 0

#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co roku w moje urodziny (urządzam je w andrzejki) razem z przyjaciółki urządzamy sobie wróżby z tarota (Mam kilka talii w domu bo swego czasu moja mama się tym zajmowała). Nikt tak właściwie się na tym nie zna a karty interpretujemy wspólnie. Traktujemy to jak zabawę, nic więcej. I jeszcze nikogo przez to nie opętało, chyba 8) .
Ciekawi mnie tylko dlaczego już 3 rok z rzędu kartą która symbolizować ma mnie (ustawiamy coś takiego: ty, bliskie ci osoby, przeszłość, przyszłość, teraźniejszość, twoja wewnętrzna siła itp.) jest...Diabeł. Mojej przyjaciółce natomiast za każdym razem wychodzi w tym miejscu Mag.
Innym osobom już rozdania nie pokrywają się w takim stopniu.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych