Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy majątek zgromadzony przez kler na ziemiach polskich w przyszłości powinien przejść w ręce:


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

a. Watykanu?

b. pracowników kościoła?

c. państwa? 

d. powinien zostać rozdysponowany pomiędzy wszystkich polaków, ponieważ przez cały czas płacili na fundusz kościelny.


  • 0



#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6614
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O jakiej przyszłości rozmawiamy? Sprawę komplikuje Konkordat i porozumienia, do tego prawo własności pozwala na posiadanie wszystkim grupom religijnym. Trzeba by było "kosić trawę" na jednej wysokości.

Kler, to określenie duchownych katolickich, czy może ogólnie chrześcijańskich, czy może w ogóle religijnych. Jak w takim razie nazwać przywódców religijnych w społeczności czcicieli spagetti?

Trochę mało precyzyjne pytanie, więc trudno o precyzyjną odpowiedź.





#3

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O jakiej przyszłości rozmawiamy?

 

Trochę mało precyzyjne pytanie, więc trudno o precyzyjną odpowiedź.

 

 

Doprawdy? 

Przyszłość to przyszłość, a możliwości są cztery co więc komplikuje wybór.


  • 0



#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6614
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Napisałem, co komplikuje wybór. Nie przyszłość, tylko komu? Czy odbierać również duchownym muzułmańskim, hinduistom, voodoo?





#5

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli za pracowników kościoła uznamy księży, bisupów to majątek kościoła jest w po części w ich rękach.
Gdyby majątek kościoła zostałby przekazany polakom to kościół (jako instytucja) prawie na pewno by upadł. Pytanie bez sensu a odpowiedzi jeszcze bardziej.
  • 0



#6

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Napisałem, co komplikuje wybór. Nie przyszłość, tylko komu? Czy odbierać również duchownym muzułmańskim, hinduistom, voodoo?

 

 

Przyszłość to, przyszłość. Nasza, twoja, moja przyszłość w czym rzecz? 

 

 

https://finanse.wp.p...40814387295873a


  • 0



#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodzi o bliską przyszłość czy daleką za jakieś 100 lat.
  • 0



#8

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

f) moje no a jakże


  • 0



#9

Canaris.

    God Emperor of Mankind

  • Postów: 641
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polaków oczywiście. 
Wara czarnej zarazie od majątku narodowego. 


  • 1



#10

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6614
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Napisałem, co komplikuje wybór. Nie przyszłość, tylko komu? Czy odbierać również duchownym muzułmańskim, hinduistom, voodoo?

 

Przyszłość to, przyszłość. Nasza, twoja, moja przyszłość w czym rzecz? 

Dałem teraz na żółto, bo nie możesz doczytać. Nie mów, że masz problem ze zrozumieniem.





#11

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kryzys Kościoła w Polsce  jest tego rodzaju, że należałoby się zastanowić nad majątkiem Kościoła, Gdy degrengolada i kompromitacja PZPR i PRL była bezdyskusyjna Naród zbuntowawszy się rozparcelował majątek będący w rękach PZPR. Czy nie należałoby to samo zrobić z majątkiem Kościoła. Czyje to są dobra i czy można je znacjonalizować i sprywatyzować lub rozparcelować między obywateli. Czy jest to własność państwa Watykan a księża, kler są obywatelami zewnętrznego państwa jakim jest Watykan. Czy kler ma immunitet a dobra Kościelne są własnością Watykanu tak jak teren ambasad. Czy też kler to obywatele polscy a majątek Kościoła to majątek polski. Ciekawa jestem Waszej opinii gdyż temat jest na czasie i nie uciekniemy od dyskusji. Co z obywatelami, którzy będą chcieli nadal praktykować  i uczestniczyć w życiu Kościoła, co z konkordatem i czy należy utrzymywać zwierzchnictwo Watykanu nad Kościołem w polsce, czy jest zgodne z konstytucją niedopuszczanie kobiet do urzędów i funkcji kościelnych.


  • 0



#12

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6614
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Laicyzacja państwa to podstawa, bo odcięcie od finansowania przez państwo spowoduje umiarkowanie ekspansji, a co za tym idzie, większą zależność od wiernych, którzy odzyskają władzę nad kościołem i jego pracownikami. Regulacji wymaga też "taca". Zachodnie społeczeństwo od dawna nie wrzuca pieniędzy do koszyka, tylko podatkuje się dobrowolnie na rzecz swojej parafii w postaci składki, której wysokość ustala wierny, a nie proboszcz. Przykłady można by mnożyć.

Trudno nazwać służbą kapłaństwo księży katolickich w Polsce, bo to nie oni służą wiernym, ale wierni służą im do ich utrzymywania. Moim zdaniem należy wrócić do korzeni, a obecny system temu nie służy.

 

Aidil, konstytucja nie ma nic do wiary (a przynajmniej nie powinna mieć), dlatego nie można wymagać równouprawnienia w tej kwestii. Jeżeli istnieje religia, w której doktrynie nie ma takiej możliwości, to nie ma nic wspólnego z równouprawnieniem.





#13

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2567
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdy degrengolada i kompromitacja PZPR i PRL była bezdyskusyjna Naród zbuntowawszy się rozparcelował majątek będący w rękach PZPR.

 

A to oni mieli jakiś majątek?


  • 0



#14

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Gdy degrengolada i kompromitacja PZPR i PRL była bezdyskusyjna Naród zbuntowawszy się rozparcelował majątek będący w rękach PZPR.

 

A to oni mieli jakiś majątek?

 

 

 

Cała Polska była własnością RZPR-u.


  • 0



#15

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie cała Polska była własnością PZPR, bo były też prywatne firmy i nieruchomości.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych