Skocz do zawartości


Zdjęcie

Majestatyczne bąble wypełnione tysiącami gwiazd


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

nasa.jpeg

fot. NASA

 

 

Kosmiczny teleskop Spitzer, który na co dzień obserwuje naszą galaktykę w podczerwieni, uchwycił zupełnie niespotykany wcześniej obraz w Aquili, czyli Gwiazdozbiorze Orła, który jest bardzo aktywnym obszarem, jeśli chodzi o formowanie się nowych gwiazd.

 

Na obrazie pozyskanym z teleskopu zauważyć można olbrzymią chmurę gazu i pyłu kosmicznego, które są produktami ubocznymi powstawania gwiazd, a w jej obrębie wyraźnie zaznaczają się wielkie bąble wypełnione gwiazdami. Astronomowie szacują ich średnice na 10-30 lat świetlnych i wiążą ich wielkość z tym, że młode gwiazdy tworzące się w tym obszarze produkują wiatr i silne promieniowanie. W każdej z olbrzymich baniek znajdują się setki, a nawet tysiące gwiazd, a samych bąbli badacze NASA naliczyli aż trzydzieści.

 

Kolory na powyższym obrazie przedstawiają różne długości fal podczerwieni. Niebieski reprezentuje długość fali światła emitowanego głównie przez gwiazdy; pył i cząsteczki organiczne zwane węglowodorami pojawiają się na zielono, a gorący pył (ogrzany przez gwiazdy), jawi się na czerwono.

 

Teleskop Spitzer bazuje na podczerwieni, która jest niewidoczna dla ludzkiego oka. Wiele mgławic międzygwiezdnych (chmury gazu i pyłu w kosmosie) najlepiej obserwuje się używając tego rodzaju światła, ponieważ tylko długie fale podczerwieni mogą przechodzić przez potężne warstwy pyłu występujące w galaktyce Drogi Mlecznej.

 

Splitzer ma na swoim koncie już uchwycenie wielu niezbadanych wcześniej obszarów, centra galaktyk, czy mocno zakurzone obszary powstawania nowych gwiazd i systemów planetarnych - wszystkie niemożliwe do zbadania przez jakikolwiek inny sprzęt z asortymentu NASA.

 

Kosmiczny teleskop Spitzera należy do rodziny Wielkich Obserwatoriów NASA. Oprócz niego znajdują się w niej Hubble (przechwytuje światło widzialne i UV), Compton (promieniowanie gamma) i Chandra (promienie rentgenowskie).

https://www.focus.pl...nione-gwiazdami

 


  • 3



#2

Kwarki_i_Kwanty.
  • Postów: 510
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ekscentryczny Edwin Hubble, jeden z najbardziej nieszablono myślących, najistotniejszych - jeśli tak to można określić - dla astronomicznej dziedziny ludzkiego poznania, astronomów, w dziejach nauki. Jako naukowiec i eksperymentator Hubble przyczynił się do zmiany pojęcia dogmatu o naturze Wszechświata, jak i do zapoczątkowania rozwoju astrofizyki. Bo mało kto wie, że w 1923 roku, pięknego dnia 6 października, wykonał on zdjęcie zaobserwowanych przez Teleskop Hookera rozległych rozbłysków / poświat gwiezdnych. Dzięki owej fotografii Hubble obliczył, iż ujęty przez matrycę teleskopu kawałek Wszechświata oddalony był od Ziemi o (o ile się nie mylę) milion lat świetlnych. Było to o wiele więcej niż przypuszczał sam fotografujący. Hubble doszedł do wniosku, że nagle człowiek okazuje się być wręcz niewyobrażalnie małą, marną istotą w stosunku do ogromu majestatu obserwowalnego kosmosu. Na tym się nie skończyło; Hubble udowodnił, że nasz Wszechświat się rozszerza, tym sam niszcząc einsteinowsko-newtonowski sen o absolutnym, statecznym Wszechświecie. Zdjęcie o którym mowa, nieco poniżej:



e53eecd85d038371b64ceff19a3848b8.jpg


  • 0

#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

matrycę teleskopu

 

W tamtym czasie rejestrowano obraz na szklanej płycie. :) matryce to troche inne czasy. :) Klisze owe mialy ekstremalnie małe czułości. max ok 20 ISO wg współczesnych norm(zazwyczaj mniej).

Pan Hubbel zrobił swoje zdjecie teleskopem wypełniajacym w całości duży budynek umieszczonym na szczycie wysokiej gòry. Samo lustro miało w,2,5m średnicy.

 

MeN8EjQ.gif

 

 

 

 

 

 

 

Dla porównania tą fotkę tego samego obiektu( M31 czyli Wielka Galaktyka Andromedy)

 

4OCUztb.jpg zrobiłem 10 lat temu zestawem złożonym z obiektywu Sonnar opracowanego na olimpiadę w Berlinie w 1936 r ,jednej z pierwszych lustrzanek cyfrowych z ok 2000roku i seryjnym pół zabawkowym montażem nadążajacy za ruchem Ziemii made in Japan.

 

Całośc mieściła się bez problemu w plecaku.

 

sKB8g8x.jpg

 

 

Duża paczka szklanych klisz kosztował mniej więcej tyle co mnie cały zestaw. :)

 

 

oddalony był od Ziemi o (o ile się nie mylę) milion lat świetlnych

 

 Obecnie szacujemy dystans na ok 2,5 miliona lat świetlnych. Do spòłki z  M 33 generują najstarsze fotony które jesteśmy gołym, nieuzbrojonym okiem ZOBACZYĆ.


  • 2



#4

Kwarki_i_Kwanty.
  • Postów: 510
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nauka rozwija się najlepiej w swobodnej wymianie myśli, gdy nie ma ucisku i skutego ,,uwięzionego" pod jarzmem kleptokratycznego dogmatu, życia; dogmatu, który do XVII - XVIII wieku wwiercał w mózgi ludziom kościół chrześcijański. Nauka to przede wszystkim największe osiągniecie Cywilizacji gatunku ludzkiego. Spośród wszystkich osiągnięć, to nauka ma największy wpływ na otaczający nas świat. Tycho Brahe, Galileusz i nasz Mikołaj Kopernik, no i wiele, wiele innych Astronomów od epoki XVI-wiecznej wzwyż - jedne z najważniejszych postaci w dziejach nauki nowożytnej, jak i dziedzin ludzkiego poznania w ogóle. Rzecz wręcz nieprawdopodobna, że od czasów działalności takiego Galileusza minęło prawie 400 lat.

matrycę teleskopu

W tamtym czasie rejestrowano obraz na szklanej płycie. :) matryce to troche inne czasy. :) Klisze owe mialy ekstremalnie małe czułości. max ok 20 ISO wg współczesnych norm(zazwyczaj mniej).

Pisząc w tym przypadku o ,,matrycy" miałem na myśli szklane płytki, o których mowa; użyłem tego słowa tylko jako zamiennika wyrazu, ot słowne nieporozumienie i mój błąd. Szczegółowej specyfikacji budowy i działania teleskopu Hookera nie znam, jednak o tym jak pracował i zapisywał efekty swojej pracy Hubble, pewne pojęcie mam, gdyż nieraz o tym czytałem w różnych pozycjach popularnonaukowych, nieraz to widziałem w serialach i filmach dokumentalnych.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych