Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jak ojcostwo zmienia twój mózg?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1455
  • Tematów: 723
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

oj.jpg

Foto: domena publiczna

 

Ojcostwo to nie tylko fajne uczucie, ale też zespół zależności, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Wszystko odbywa się poza twoją kontrolą i w dużej mierze jest uwarunkowane ewolucyjnie. Areną tych zmian staje się najważniejszy organ w twoim ciele - mózg. Zobacz, co się z tobą dzieje, kiedy zostajesz ojcem.

 

ŻEGNAJ TESTOSTERONIE

 

Wraz z pojawieniem się na świecie dziecka, w mózgu ojca zachodzą zmiany w poziomie testosteronu. Ten obniża się o około 30 procent! Facet z trybu łowcy przestawia się na tryb łagodnego opiekuna. Badania prowadzone na Filipinach przez naukowców Uniwersytetu Notre Dame dowiodły, że ojcowie, którzy spędzają więcej czasu z dzieckiem są bardziej opiekuńczy i zaangażowani w jego wychowanie.

 

WITAJ OKSYTOCYNO

 

Testosteron spada, rośnie za to poziom oksytocyny, hormonu miłości i zaufania. Izraelskie badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan w Ramat Ganie dowiodło, że dzięki podwyższeniu się poziomu oksytocyny, mężczyźni łatwiej nawiązują więź ze swoim dzieckiem. O ile hormon miłości wzrasta u kobiet w wyniku biologicznego działania porodu. Najwidoczniej facetom wystarcza sama świadomość.

 

INSTYNKT TACIERZYŃSKI
 

Mężczyźni rozpoznają płacz swojego dziecka w takim samym stopniu jak matki. Zespół francuskich naukowców pod wodzą Erika Gustafssona zebrał grupę 27 ojców i 29 matek. Poproszono ich by wyłowili płacz swojego dziecka spośród płaczu pięciu innych maluchów. Tatusiowie, podobnie jak matki, wykazali się 90-procentowa skutecznością.

 

NOWE NEURONY
 

W mózgu mężczyzny prawdopodobnie powstają nowe neurony. Prawdopodobnie, bo dotychczas takie badania przeprowadzono na zwierzętach. Nowe neurony w mózgu taty to najpewniej odpowiedź na nowy wymiar jego życia. Badania przeprowadzone na myszach dowiodły, że nowe neurony powstają w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i znacznie ułatwiają rozpoznanie samcom swojego potomstwa… po zapachu.

 

WIĘCEJ SUBSTANCJI SZAREJ
 

Naukowcy z uniwersytetów w Yale i Denver postanowili że zeskanują mózgi kilkunastu ojców-ochotników. Dwukrotnie: tuz po narodzinach dziecka i kilka tygodni później. Wyniki badań okazały się zaskakujące, bo pokazały jak bardzo zmienia się mózg faceta, który wchodzi w rolę ojca. Wszystkim badanym przybyło substancji szarej w kilku kluczowych rejonach. Okazało się również, że jest to zmiana stała. Wniosek? Chcesz podkręcić swój mózg? Zostań ojcem.

źródło


  • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u