Skocz do zawartości


Zdjęcie

Syndrom Bambi


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zapewne wielu z Was zna popularną kreskówkę o małym jelonku Bambi, któremu myśliwy zabił matkę. Ten myśliwy to jeden z najczarniejszych czarnych bajkowych charakterów. 

Osoby dotknięte syndromem Bambiego nie chcą zauważać przyrody i praw natury takimi jakie są. Nie przyjmują do wiadomości, że zwierzęta mogą być brutalne, przebiegłe i bezlitosne. Często starają się pomóc bezradnym "zwierzętom" de facto im szkodząc (a przynajmniej populacji jako całości). 

Misie z gór to przecież słodkie zwierzątka. Żaden z nich nie skrzywdziłby nawet muchy. Lisek to najlepszy przyjaciel zajączka, a bociek żywi się chyba trawą na tej łące po której tak ładnie spaceruje. Książę żabka też nie potrzebuje jeść. Nie do pomyślenia jest, aby zjadać obrzydliwe muchy. 

Po raz pierwszy to pojęcie z zakresu socjologii pojawiło się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Określa ono sposób podejścia człowieka do przyrody, charakteryzujący się jej infantylizacją i idealizacją. Polega na przyjęciu postawy, że wszystko co jest związane z naturą jest dobre, piękne, czyste i bezradne. Natomiast działalność człowieka niesie zło i zniszczenie. 

Postawy charakterystyczne dla syndromu Bambiego w naszym społeczeństwie kształtuje się już od dziecka. 
- maluchom wpaja się, że zwierzątka to sympatyczne stworzonka, których najgroźniejszym wrogiem jest człowiek 
- uczy się dokarmiać dzikie zwierzęta - np. ptaki (w tym ptactwo wodne), wolno żyjące koty itp. 

Tymczasem prawa przyrody nie znają litości. Silniejszy zjada słabszego i nie ma w tym nic dziwnego. W miastach (np. w Giżycku), w których systemowo dokarmia się wolno żyjące koty jest coraz więcej szczurów. 


https://forum.mazury...e702d6d5a58d2a5
http://milifamily.pl...ndrom-bambiego/
https://m.faktopedia.pl/528991
https://en.m.wikiped...ki/Bambi_effect

Użytkownik Tiga edytował ten post 18.07.2019 - 12:17

  • 3

#2

iva.777.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy ja wiem czy to syndrom, raczej po prostu ignorancja, tak samo jak mnóstwo ludzi myśli, że krowa daje mleko bo je trawę na zielonej polanie  :facepalm:  A co do kotów to bzdura. Koty są gatunkiem inwazyjnym, udomowionym i większość populacji nie przeżyłaby bez pomocy człowieka. Do tego mają mały wpływ na populację szczurów, za to mordują wiele ptaków pod ochroną.


  • 0

#3

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czy ja wiem czy to syndrom, raczej po prostu ignorancja, tak samo jak mnóstwo ludzi myśli, że krowa daje mleko bo je trawę na zielonej polanie  :facepalm:  A co do kotów to bzdura. Koty są gatunkiem inwazyjnym, udomowionym i większość populacji nie przeżyłaby bez pomocy człowieka. Do tego mają mały wpływ na populację szczurów, za to mordują wiele ptaków pod ochroną.

Czekaj, czyli krowa nie daje mleka czy jak?


  • 0

#4

iva.777.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Czy ja wiem czy to syndrom, raczej po prostu ignorancja, tak samo jak mnóstwo ludzi myśli, że krowa daje mleko bo je trawę na zielonej polanie  :facepalm:  A co do kotów to bzdura. Koty są gatunkiem inwazyjnym, udomowionym i większość populacji nie przeżyłaby bez pomocy człowieka. Do tego mają mały wpływ na populację szczurów, za to mordują wiele ptaków pod ochroną.

Czekaj, czyli krowa nie daje mleka czy jak?

 

Chodziło mi o to, że wiele osób myśli, że krowa produkuje mleko sama z siebie, a nie tak jak każdy ssak w czasie ciąży dla swojego cielaka :D


  • 0

#5

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

 

Czy ja wiem czy to syndrom, raczej po prostu ignorancja, tak samo jak mnóstwo ludzi myśli, że krowa daje mleko bo je trawę na zielonej polanie  :facepalm:  A co do kotów to bzdura. Koty są gatunkiem inwazyjnym, udomowionym i większość populacji nie przeżyłaby bez pomocy człowieka. Do tego mają mały wpływ na populację szczurów, za to mordują wiele ptaków pod ochroną.

Czekaj, czyli krowa nie daje mleka czy jak?

 

Chodziło mi o to, że wiele osób myśli, że krowa produkuje mleko sama z siebie, a nie tak jak każdy ssak w czasie ciąży dla swojego cielaka :D

 

A rozumiem, ale szczerze przyznam, że nie spotkałem się z takim myśleniem.


  • 0

#6

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystko co naturalne jest dobre. Bycie zjedzonym przez niedźwiedzia też jest naturalne. 


Użytkownik iLuminatek edytował ten post 27.07.2019 - 22:35

  • 0



#7

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dobro i zło tak naprawdę nie istnieję :o
  • 0

#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skoro zjedzenie przez niedźwiedzia jest dobre to dlaczego foki przed nim uciekają(jeśli mówimy o polarnym)?
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych