Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gwałtowny Ravachol

Ravachol

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pseudonim tego zabójcy i złodzieja pobrzmiewa echami francuskiego słowa „ravage” (spustoszenie) i lalkowej makabreski Guignol. Bał się go cały Paryż pod koniec XIX wieku.

 

                      ravachol-622x415.jpg

                      grafika/history.com

 

W rzeczywistości nazywał się Claudius Francois Koenigstein i był synem holenderskiego robotnika, który wyemigrował do Francji. Urodził się w 1849 r., wyuczył się zawodu malarza pokojowego, ale poświęcił głównie przemytowi. Pierwsze przestępstwo jakie mu przypisywano, to zamordowanie siekierą pewnego starca i jego służącej. Motyw: rabunek. Druga zbrodnia kilka miesięcy później: sprofanowanie grobu na cmentarzu Sain-Jean-Bonnefond. Motyw: kradzież biżuterii. Trzecia zbrodnia: uduszenie poduszką starego znachora z Chambles, któremu Ravachol zrabował oszczędności. Czwarta zbrodnia: zamordowanie ciosami młotka pań Marcon, właścicielek sklepu z wyrobami żelaznymi.

 

Gdy stróże prawa próbują rozpracować Ravachola, dziwnym trafem zaczynają wybuchać ich domy. W powietrze wylatują eleganckie rezydencje pewnego sędziego oraz zastępcy prokuratora generalnego. Dochodzi do tego, że w Paryżu pojawiają się na drzwiach wywieszki z napisem „w tym domu nie ma prawników”. Ravachol staje się naczelnym anarchistą Francji! W 1891 r. wywołuje słynną drakę w Clichy (na zdjęciu na obrazie z epoki), podczas której następują starcia tłumu z mundurowymi.

 

Nasz bohater nie jest strachliwy. Nie ukrywa się, spokojnie udziela wywiadu redakcji Gaulois. Po jednym z megalomańskich spotkań w restauracji Very zostaje jednak w końcu aresztowany. Za dużo gadał, nie chciał wyjść, więc w końcu leniwi stróżowie prawa musieli zareagować. Ale na procesie Ravachol zostaje zaledwie skazany na ciężkie roboty. Być może na wyrok miał wpływ fakt, że dzień wcześniej wyleciała w powietrze restauracja Very, a sędziowie przysięgli otrzymywali listy z pogróżkami.

 

W tym samym czasie we Francji wprowadzono nowoczesny system kojarzenia zbrodni popełnianych w różnych departamentach. Okazuje się nagle, że tajemniczy Leon Leger, którego poszukiwano za zabójstwo znachora z Chambles, to pan Koenigstein. Tym razem ktoś kto się nie boi przedstawia Ravacholowi nowy wyrok – ostateczny. Morderca zapozna się z urządzeniem wymyślonym przez Josepha-Ignace Guillotina w lipcu 1892 r.

 

logo_tunguska1.png







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych