Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stan Waszyngton ma wkrótce zezwolić na kompostowanie zmarłych


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

poch.jpg

 

Foto: Al Drago / Getty Images

Zwolennicy nowej techniki podkreślają, że tradycyjne pochówki – zarówno te, gdy ciało składane

jest do trumny, jak i te, gdy jest spalane i wkładane do urny, są problematyczne pod względem

ekologicznym.

 

Tradycyjny pochówek czy kremacja? To już wkrótce nie będą jedyne dostępne opcje w stanie Waszyngton w USA, który przyjął uchwałę zezwalającą na to, by ciała ludzkie były kompostowane i by mogły być używane jako ściółka np. do drzew czy krzewów. Uchwała czeka na podpis gubernatora – informuje "Washington Post".

 

Usługę zamiany ciała w kompost oferuje za oceanem firma Recompose, mająca siedzibę w Seattle. Jak pisze dziennik nazywana jest "naturalną organiczną redukcją". Polega ona na wykorzystaniu mikrobów do zamiany skóry, kości i reszty ciała zmarłej osoby w kompost.

 

"To właściwie ten sam proces, który zachodzi w lesie, gdy liście, wiewiórki i gałęzie drzew rozkładają się i przekształcają w wierzchnią warstwę gleby" – tłumaczy Katrina Spade, założycielka Recompose.

 

Kompostowanie ciała - na czym polega?

 

Wyjaśnia, że ciało trafia do dużego naczynia, w którym znajdują się mikroby. W środku jest też lucerna (rodzaj rośliny pastewnej), słoma i kawałki drewna. W ciągu 30 dni, gdy temperatura w zbiorniku wzrasta, ciało zaczyna się rozkładać, niszczona jest też większość patogenów i farmaceutyków.

 

"Technika rozkładu jest teraz dość powszechną procedurą stosowaną do utylizacji zwłok zwierzęcych" – mówi Lynne Carpenter-Boggs, naukowczyni z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie i doradczyni firmy Recompose. Gdy w USA pojawiła się ptasia grypa, Carpenter-Boggs pomagała rolnikom wdrożyć podobną metodę utylizacji zakażonego drobiu.

 

Metody pochówku a ekologia

 

Zwolennicy takiego obejścia się z ciałem człowieka podkreślają, że tradycyjne pochówki – zarówno te, gdy ciało składane jest do trumny, jak i te, gdy jest spalane i wkładane do urny, są problematyczne pod względem ekologicznym.

 

"Balsamujemy ciała toksycznymi roztworami, grzebiemy je w skrzyniach z drogiego drewna i metali, a następnie chowamy na zawsze w ziemi, zajmując teren" – mówi w rozmowie z "Washington Post" Joshua Trey Barnett z Uniwersytetu Minnesota.

 

Choć spalanie pozostawia mniejszy ślad ekologiczny, szacunki sugerują, że po poddaniu kremacji przeciętnego ciała otrzymuje się około 18 kg węgla, a proces spalenia wymaga prawie 114 litrów paliwa – podaje dziennik.

 

źródło


Użytkownik Nick edytował ten post 07.05.2019 - 21:47

  • 4



#2

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Normalka w Waszyngtonie, jak nie [wulg] dzieci, to nawóz z ludzkich ciał.

 

wulgaryzmy2.gif

TheToxic


  • 0

#3

Magda72.
  • Postów: 758
  • Tematów: 36
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A ja nie widzę w tym nic złego.Niestety w naszym kraju nawet rozsypanie prochów w innym niż cmentarna łączka miejscu jest traktowane jak profanacja zwłok.
Jeżeli opcja kompostowania będzie u nas dostępna poproszę o to moich synów.
  • 0



#4

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie dałbym siebie ani mojej rodziny przerobić na kompost, jestem raczej tradycjonalista plus duża wagę przywiązuje do symboliki i chce leżeć pochowany pod eleganckim nagrobkiem gdyz to m się wydaje godne mnie jako człowieka a nie że dzieciak się mnie spyta czemu babci nie odwiedzamy na cmentarzu i co powiem że z babci nawóz zrobiliśmy? Dla mnie to jednak profanacja szczątków ludzkich. Meneli w sumie mogliby przerabiać na kompost i takich ludzi o których nikt się nie upomni i chociaż raz byłby z nich jakiś pożytek.

Magda72 - jakby mi moja matka wyjechała z tekstem że chce żeby z niej zrobić kompost po śmierci to bym uznał to za glupi żart i nie pozwoliłbym na to. Jak można z własnej matki kompost zrobić, nie wierze. Dla matki to mogę królewski pogrzeb urządzić i jakiś godny jej osoby nagrobek ufundowac, jak w ogóle można swoje dziecko o takie cos poprosic, masakra
  • 0



#5

Magda72.
  • Postów: 758
  • Tematów: 36
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jaka jest różnica czy przerobią moje zwłoki bakterie czy robale???

Niektórzy mogą spać spokojnie bo
ludziki ze zbyt dużą ilością jadu i tak nie nadają się na kompost bo zaszkodziliby trwale naturalnemu środowisku.
  • 0



#6 Gość_Princess Luna

Gość_Princess Luna.
  • Tematów: 0

Napisano

Przydałoby się to w Chinach. Pomysł naprawdę dobry, dzięki temu jakiś pożytek ze zmarłych będzie. Jak najbardziej popieram.


  • -1

#7

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kompostował bym się ;)
  • 0

#8

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawe jak ludzki organizm będzie reagował na jedzenie wyhodowane na ludzkim kompoście.


  • 0

#9

Valfare.
  • Postów: 384
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Sugerujesz, że miałby reagować inaczej niż na inne jedzenie? Dla roślin jak i dla organizmów, które będą je spożywały nie ma znaczenia czy w kompoście znajdzie się odrobina człowieka. Chyba, że masz na myśli odruch wymiotny niektórych ludzi, którzy dowiedzą się o tym w trakcie spożywania takiego jedzenia.


  • 0



#10

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem jak kompost, ale nawóz zwierząt mięso i wszystkożernych nie nadaje się do wzbogacania gleby pod uprawy. Podobnie będzie w tym wypadku. Taki kompost nie będzie mógł być wykorzystywany do produkcji żywności. 


  • 1



#11

Valfare.
  • Postów: 384
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie zagłębiałem się wcześniej za bardzo w ten temat, ale po przeczytaniu kilku artykułów muszę się nie zgodzić. Zwierzęta są już wykorzystywane jako kompost przy prowadzeniu upraw, a sam pomysł jest uważany jako ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia.

 

1. Bonhotal J., Schwarz M., Rynk R, Cobleskill S. 2014. Composting Animal Mortalities. Cornell Waste Institute

2. Stephen T. Henry, P.E. Dead animal disposal


  • 0



#12

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sugerujesz, że miałby reagować inaczej niż na inne jedzenie? Dla roślin jak i dla organizmów, które będą je spożywały nie ma znaczenia czy w kompoście znajdzie się odrobina człowieka. Chyba, że masz na myśli odruch wymiotny niektórych ludzi, którzy dowiedzą się o tym w trakcie spożywania takiego jedzenia.

Nie sugeruję a zastanawiam się nad tym. Mieliśmy już BSE.


  • 0

#13

Valfare.
  • Postów: 384
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Co prawda podwyższona temperatura nie zniszczy prionów, ale zwierzęta są badane na obecność chorób przed kompostowaniem.

 

Chociaż kompostowanie średnich i dużych martwych zwierząt i wykorzystanie ich na polach wydaje się wykonalne, należy zwrócić szczególną uwagę na kozy i owce, ze względu na występowanie trzęsawki, choroby prionowej występującej w stadach w USA. Choroba ta jest pasażowalną encefalopatią gąbczastą (TSE) podobną do BSE. Gdyby kompost z chorych zwierząt był wykorzystywany jako nawóz, spowodowałoby to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Los kompostu pochodzącego od owiec i kóz powinien być dokładnie przemyślany. Przed pozbyciem się tych gatunków należy zasięgnąć porady eksperta. Jeśli producent posiada certyfikowane stado wolne od TSE, wówczas może kontynuować praktykę we względnym bezpieczeństwie.

Źródło: Bass T. 2012. Livestock Mortality Composting for Large and Small Operations in the Semi-arid West


  • 0



#14

szon666.
  • Postów: 165
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Nie dałbym siebie ani mojej rodziny przerobić na kompost, jestem raczej tradycjonalista plus duża wagę przywiązuje do symboliki i chce leżeć pochowany pod eleganckim nagrobkiem gdyz to m się wydaje godne mnie jako człowieka a nie że dzieciak się mnie spyta czemu babci nie odwiedzamy na cmentarzu i co powiem że z babci nawóz zrobiliśmy? Dla mnie to jednak profanacja szczątków ludzkich. Meneli w sumie mogliby przerabiać na kompost i takich ludzi o których nikt się nie upomni i chociaż raz byłby z nich jakiś pożytek.

Magda72 - jakby mi moja matka wyjechała z tekstem że chce żeby z niej zrobić kompost po śmierci to bym uznał to za glupi żart i nie pozwoliłbym na to. Jak można z własnej matki kompost zrobić, nie wierze. Dla matki to mogę królewski pogrzeb urządzić i jakiś godny jej osoby nagrobek ufundowac, jak w ogóle można swoje dziecko o takie cos poprosic, masakra

Proponuje udać się do lekarza, ale tobie na bank nie pomoże, wychowany jesteś na głąba to głąbem pozostaniesz. Menelem jesteś tu tylko i wyłącznie ty!
 
A moderacja zaczęłaby w końcu usuwać wpisy takich imbecyli, a najlepiej ban na zawsze

obraza.gif
Wszystko

Użytkownik Wszystko edytował ten post 10.05.2019 - 20:19

  • -2

#15

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zabawne, że ludzie którzy specjalnie myśleć nie lubią nie zastanawiają się jak to będzie wpływało na śledztwa, kiedy w ogródku masz zakopane ciało, to zostaje jego DNA. Zasadniczo dla śledztwa jest to utrudnienie jeśli natrafi się np na mordercę, który poza swoimi morderstwami zakopuje w swoim ogródku ciała, ale już tak legalnie.

 

https://www.telegrap...ing-crimes.html


  • -1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych